poster

Black Belt Jones

Akční

USA, 1974, 87 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Flipnic
  ***

  Hlavní hrdina tohoto starého, zapomenutého karate-grindhousu je černošský mistr bojových umění, frajer co jezdí v barevných sporťácích, má afro asi 30 cm kolem hlavy (tzv. účes "rotující kedluben") a s nikým se moc nepáře. Je to povahově podobný týpek a machr, jako třeba Shaft v trilogii z let 1971 - 1973, nebo Tsurugi z kultovního japonského Gekitotsu! Satsujin ken/Street Fightera 1 - 3. Problém Black Belt Jonese je, že ho hraje Jim Kelly, který se předvedl jako jeden z hlavních bojovníků kultovního filmu Enter the Dragon (1973) s Brucem Lee. Po smrti Bruce si zřejmě Robert Clouse řekl, že z Jima Kellyho udělá novou hvězdu, snad možná i "nástupce Bruce Leeho" a vytěží tak nějaké peníze a úspěch ... Po pravdě řečeno, alespoň v rámci tohoto filmu to nedopadlo nejlépe. Film jako takový je otřesný, nefunguje v něm skoro nic, choreografie akčních scén je ubohá, zápletka, dialogy, děj, prostě všechno jde naprosto do háje a navíc Jim Kelly neumí na rozdíl od výše zmíněných hrdinů tu svoji postavu vůbec zahrát. S Chibou ani Roundtreem se v herectví a podání postavy nemůže absolutně rovnat ... Ovšem dokud nezačne bojovat a tady je ta krásná a světlá stránka filmu. Ono totiž když vypnete mozek a víte, do čeho jdete, tak stejně jako u dalších starých 70.kových akčních grindhousů se prostě náramně bavíte. A já osobně byl z "fightů" Kellyho na tu dobu a celkovou úroveň filmu vyloženě nadšen. To je jedinné, co tady totiž skutečně mistrovsky předvede a navíc když si člověk uvědomí, že film pochází z USA a ne z Asie, tak choreografie karate-soubojů Kellyho jsou vskutku špičkové!! Prostě jeho styl se mi líbil, tak ze 70% používá ruce (kopačky mu moc nejdou ...), které má opravdu rychlé jako blesk, protiúdery, protihmaty, lámáníčko, "rychloprďáky" desítek úderů za sebou ... to vše Kelly ovládá dokonale. Takže je vidět, že opravdu uměl. Horší je, když se do boje pustí někdo z jeho spřízněné karate školy (která se dostala do křížku s mafií) nebo dokonce jeho černošská kočička (také "mistrině karate"), to pak opravdu bolí a člověk se raději směje, než aby uronil slzu nad tím, co to tam ti lidé vyvádějí za vylomeniny... Jinak souboje Kellyho jsou nezničeny zbytečným střihem a ke všemu hraje výtečná hudba. Takže každému příznivci nenáročných 70.kových akčních béček vřele doporučuji!!! Navíc si myslím, že to je dobrá příprava na vycházející BLACK DYNAMITE (2009), který z těchto filmů vyloženě čerpá a drží jejich výbornou atmosféru ...(12.2.2009)

 • JFL
  ***

  Nejen Hongkong měl tristní napodobitele Bruce Leeho, ale také černí bratři. Jim Kelly beze studu kopíruje pohyby a pózy Leeho, ale ani v nejmenším nedosahuje na dynamiku svého vzoru (což částečně vychází z odlišných stylů bojových umění). Film je černošský ekvivalent peckovaček dua Spencer-Hill, kde se mísí naivně ztvárněné bitky s prvoplánovým humorem. Osvěžující přísadou jsou sebeparodické elementy ("Black Belt Jones" je jedním z filmů, z nichž přímo vychází "Black Dynamite", ale svou absurditou se místy soudobé karikatuře žánru plně vyrovná) a emancipovaná hrdinka. Zásadní ponaučení z filmu: karatisti nenosí boty.(11.7.2009)

 • Pecival
  ***

  Přehlídka šílených afro účesů, příšerné hudby, perverzně obtáhlých kalhot a echt ošklivých ženských. Mimo jiné také akční béčko s dosti pochybnými souboji a nelogickým dějem.(7.11.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace