Reklama

Reklama

V kruhu koruny - The Wars of the Roses (2016) (série)


Jindřich VI. (1. díl) (S02E01)

(epizoda)
  • Velká Británie Henry VI Part 1
Ukázka z filmu

Obsahy(1)

Zle je Anglii, když růže bílá s červenou se sváří. První epizoda druhé řady britské série V kruhu koruny v sobě spojuje dvojici historických her, které William Shakespeare napsal zřejmě v roce 1591. Konkrétně jde o divadelní hru Jindřich VI. (1. díl) a podstatnou část hry Jindřich VI. (2.díl). Film začíná bezprostředně po pohřbu Jindřicha V. – Anglie a území, která Jindřich V. získal ve Francii, jsou nyní v rukou jeho malého synka Jindřicha VI. a protektora království Humphreyho z Glostru. Politický systém se však začíná v důsledku osobních konfliktů a žárlivosti mezi významnými šlechtici povážlivě rozpadat, což v konečném důsledku hrozí jak ztrátou dobytých území na kontinentu, tak vypuknutím otevřené občanské války, která vstoupí do historie jako tzv. války růží. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Ukázka z filmu

Recenze (15)

plechulka 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Jindřich VI. je jedna z Shakespearových her, která se v Česku inscenuje jen vyjímečně a tak je tohle výborná příležitost k tomu se začít trochu orientovat "kdo s kým o čem pro koho" aneb WHO IS WHO ve Válce růží (i když "kdo změří kam se nahnul trůn, zda k Yorkům nebo k Lancastrům" známe už leta od Spirituál Kvintetu :))). A zrovna tak jako u Richarda III. připojuji poznámku (nejen) pro uživatele Kamalse - nad tím, že mouřenína Othela běžně hrají běloši, se nikdo nepozastavuje, tak proč by to nešlo naopak? ()

filmmovier 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Budu rasista a budu nelítostný. Tu černošskou královnu (jejíž otec je navíc běloch) mysleli úplně vážně? Shakespeare sice není úplně historický přesný, ale ty postavy vymyšlené nejsou, takže by se nad sebou tvůrci, kterým v tomhle případě úplně medlo v hlavě, měli zamyslet. Nejen že je to všechno absolutní nesmysl, ale tím, že královnina pana otce nechali bílého tomu nasadili korunu. Jak je tohle (kromě matiničiny nevěry a tím pádem levobočství a tím pádem spousty problémů, samozřejmě) vůbec možné? A kromě toho mě ta herečka strašně štvala. A to tam ten její ksicht strašil všechny tři díly. Ani já sám sice nejsem nijak pohádkově krásný. ale tohle fakt bylo moc i na mně. Británie to se svou korektností přehání. Ale teď k tomu filmu. Celá druhá série cyklu V kruhu koruny je ještě o úroveň výš, než ta první a je tím pádem mnohem lepší (ať se to zdá jakkoliv neuvěřitelné). Herecké obsazení opět prvotřídní, atmosféra fantastická, kamera, hudba, to vše na jedničku. Samozřejmostí je i geniální scénář mistra Shakespeara. Absolutní dokonalost, jedinečný zážitek. A přeci jen to ještě není vrchol. 98%. ()

Reklama

IvcaSammet 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Po výborně našlápnutém Henry V je toto obrovský propadák. Tom Sturridge sice dokázal dokonale zahrát emotivní scény, ale to jenom proto, že po celou dobu vypadal jako by byl neustále v depresi a ještě pod práškama. Ještě horší byl ale výkon Sophie Okonedo, na kterou jsem si vyloženě v průběhu sledováni vytvořila silnou alergii. Osobně mi přišlo, že svou roli až příliš "přehrávala", emocionální scény ale zase nedávala vůbec ... Samotný příběh je geniální, jeho zpracování je ale bohužel jenom průměrné ... A možná by přitom jenom stačilo zaměřit se spíš na první knihu a její boje, než na tu druhou ... ()

Jinny 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Počátek shakespearovského vyprávění o Válce růží je rozjetý celkem fascinujícím způsobem. Uvidíme hlavně intriky, zákulisní rozhovory a asi nemusím zdůrazňovat, že na rozdíl od historie je tu spousta motivací vysvětlená osobními antipatiemi a zájmy. Ticho před bouří, kde nejemotivnější scénou je nejspíš upálení Johanky z Arku. Nebudu tvrdit, že Sophie Okonedo je průšvih, ale bohužel je pouze průměrná, což nevynahradí fakt, že je tam jak pěst na oko. ()

fabecc1222 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Na druhé sérii je podle mého vidět, že dostala o dost vyšší rozpočet, který se znatelně promítl do výsledného díla. I celý děj má takový větší spád, a netopí se v některých předlouhých monolozích. Válka růží je i sama o sobě dost atraktivní téma, a nabízí tak ve své první části spoustu intrik a zákulisních bitev. Jediným velkým přeslapem je tak obsazení Sophie Okonedo, která je tedy černošskou královnou bílých rodičů.... A ještě k tomu je její Markéta naprosto neskutečně otravná, a přejete jí co nejhorší smrt. ()

Galerie (50)

Zajímavosti (1)

Reklama

Reklama