Cikáni jdou do nebe

• Sovětský svaz Tabor uchodit v nebo (více)

Příběh je situován do rómského prostředí. Zobar v předvečer Nového roku a současně i nového století s přáteli krade koně důstojníkům v kasárnách a prodává je. Vojenská hlídka ho zraní, ošetřuje ho Rada, o které se povídá, že umí čarovat. Rada zmizí a když ji zamilovaný Zobar znovu uvidí, prosí ho, aby ji nechal. Zobar dále krade koně, hledají ho vojáci, kteří při tom zpustoší tábor. Zobar má být oběšený, a přímo z šibenice skočí na koně a zachrání se. Rada mu vyzná lásku, Zobar žádá v tábore o její ruku, ale nechce se vzdát vlastní svobody. Když se mu Rada vysměje, bodne ji nožem a jeho zezadu probodne Radin otec Danillo. Milenci v objetí padají na zem... (oficiální text distributora)

Robbi

Film jsem viděl především kvůli matce, která z něj byla nadšená, a ještě jsem pak zabodoval při vánocích, když se mi podařilo sehnat "soundtrack", tedy lidově řečeno LP ruského vydavatele Melodija s písničkami z filmu. Že film prošel tuhou cenzurou, když se tam tolikrát objeví slovo SVOBODA, to není nic překvapivého, stačí si vzpomenout na další počiny, mimo jiné To sladké slovo, svoboda!, který mě inkriminovaný termín přímo v názvu. Ideové byly, jsou a budou filmy napříč světem, ať jde o Rusko, Čechy, Německo, Francii, Británii či USA. Každý režim se bude chtít vychválit a ukázat, že právě on je ten nejlepší. A za každého režimu vzniknou i snímky takové, které posléze nepůjde s žádným z nich indentifikovat. Cikáni jsou zde vykresleni s maximální snahou a co nejvěrohodněji, prostě v duchu "budou se nám tak dlouho přizpůsobovat, až se jim přizpůsobíme". Ale nemá smysl hledat v Loteanuově filmu jejich povahu - tohle je příběh dvojice, která v rámci pro mnohé nepochopitelných tradic odmítla dobrovolně žít. Je tu i maličká parodie s Věznicí Parmskou, kdy "svobodný člověk" zabije vládnoucího tyrana. Jeden aspekt k zamyšlení tu je - pokud svobodu musíme vykupovat vraždami, ztracíme ji v okamžiku, kdy se pro tento čin rozhodneme. To jsem neřekl já, ale jeden velice moudrý antický filozof. ()

Ronee

Dobre, že som si pred pozretím neprečítala text distribútora, lebo je v ňom aj záver, ktorý som vôbec nečakala. Pozerala som to hlavne kvôli hudbe. ()

vox_populi

romantická dráma z čias, keď si cigánske etnikum žilo svoj slobodný kočovný život a k veľkej spokojnosti miestnej bielej majority "obšťastňovalo" svojou prítomnosťou vždy iné a iné oblasti. Treba ale kvôli objektivite poznamenať, že vtedy sa cigáni okrem krádeží zaoberali i kováčstvom, vyrábali umelecké predmety, predvádzali svoj špecifický folklór a cigánske ženy obšťastňovali (za peniaze) bielych mužov. V súčasnosti cigáni prišli na to, že ani do neba chodiť nemusia, nebo na zemi im vytvorili na Slovensku miestni politici s podporou EÚ - podmienky na záhaľčivý a parazitický život a faktickú beztrestnosť...ako sa spieva v populárnej pesničke..."biely človek ťažko robí a cigánka deti rodí, tebe strhnú hrubé dane, cigán sa smeje a kradne, žije z detských prídavkov - dosť bolo spoločenských výdavkov!"...za umelecký zážitok a za závan nostalgie dávam filmu štyri hviezdičky...P.S. - ešte že nie som v parlamente, Daddko... ()

milwaukee

Hodnotit nebudu, i když jsem film kdysi viděl. Ale vzpomenu na jednu historku, která se váže k době, kdy byl film natočen. Stojím na autobusové zastávce, kam přivrávorala ožralá cigoška. Rozhlédla se, a pak zařvala "cigáni jdou do nebe a Češi do prdele". Takže jen tak na okraj :-) ()

Rattlehead

"Nesmí se krást husy, nesmí se krást preclíky, z čeho má člověk na tom božím světě žít?". Vlastně je to celkem nuda, ale vizuálně je film chvílemi velmi působivý, občas obsahuje zajímavá moudra ("Není na světě kůň, na kterém by člověk ujel sám sobě"), třešničkou na dortu je pak striptýzek hlavní cikánské krásky. Dávám tedy tři hvězdičky, opáčko asi nebude, silně pochybuji, že by tento snímek uvedla Česká televize (už kvůli tomu nekorektnímu názvu). ()

cinema_cz

Barvitý, téměř muzikálový příběh o lásce, svobodě a hrdosti, který si ve své době v českých kinech vydobyl statut téměř kultovní podívané. Písničky v "easternově" koncipovaném vyprávění Emila Lotjanu sice neztratily rytmus, stylizace je však z dnešního pohledu přece jen trochu zastaralá. 60 % (Ci 1/2008, str. 102) ()

brasek

Nostalgická spomienka na dectvo, na film ktorý ostal rezonovať v ušiach pár týždňov... ale to len preto, že nič zaujímavé v tv nebolo. Poetický film bez hlbšieho príbehu. ()

Kkahunaa

Zobar (Grigore Grigoriu) je údajně největší zloděj koní, avšak při jedné z jeho výprav se vše zvrtne a on má možnost seznámit se s půvabnou dívkou Raddou (Svetlana Toma), do které se ihned zamiluje a ona do něj. Avšak Radda není ve svých emocích jednoduchá žena, a tak vše by mohlo vyústit v tragédii. Mistrně natočený snímek, který precizně mapuje (i když v odlehčeném a hudebním hávu) cikánskou historii. ()

meda2016

Jdou do nebe. Boha, to som viděl! Pamatuji už jen přání na zdi křídou. "Ať jdou třeba do prdele, hlavně ať jdou ze Žižkova!" ()

fooggyy7

Nejvíce mě trápí, že ani deset let po smrti velkého kormidelníka jeho nástupci nebyli schopni přejmenovat název filmu ()

PTuranyi

Film silne romantizujúci život rómov dokumentovaný na príbehu zlodeja koní Zobara. Príbeh je to prostinký. Zobar kradne kone a žandári ho naháňaj po celom kraji. Pritom dostáva rôzne ponaučenia ale zaľúbi sa do krásnej rozšafnej Raddy, o ktorú má záujem aj pán Balint. Neviem prečo som si myslel, že tento film je slovensky. Pravdou však je, že je ruský a to sa prejavuje na celkovej atmosfére a spracovaní. Technicky je produkcia veľmi dobrá, kasting však viac ako Rómov vyberal ruských hercov. Možno sú ruskí Rómovia iní ako tí srbskí či slovenskí ale cigáni v tomto filme sa správajú skôr ako Rusi než Rómovia. To čo načali ruskí herci dorazil slovenský dabing. Národní umelci svojou maľebnou ľúbozvučnou rečou, tak odriekajú s divadelným pátosom pasujúcim k širokej ruskej duši viac ako k prostým cigánom. Záverečná tragédia je tak už len čerešničkou na torte. Vyzdvihnúť snáď možno len skutočne výbornú hudbu a odvahu ukázať trocha nahoty. ()

gizi

Svoboda nade vše. Být volný jako pták. Ten film vás buď dostane, nebo to není pro vás. Krásná hudba, výborná kamera, nádherné záběry do krajiny. Celkově velmi působivé a uchvacující. Na svou dobu a místo vzniku zcela ojedinělé dílo. 90%. 10.1.11. ()

enoemis13

Dozvedeli sme sa, že cigáni kradnú, zo zadu do teba zapichnú nožík ... krásna hudba, herečky tiež, Zobar mi prišiel ako záporak z nejakého westernu, dej by bolo možné zhrnúť do piatich minút, koniec vyslovene stupídny, celkovo nuda, ale ešte raz - nádherná hudba ... 55% ()

Hombre8

Občas může i zavilý pragmatik sklouznout do tenat romantizujícího, emocemi a divokostí nabitého příběhu - nepříběhu, kde hlavní roli hrají překrásné melodie, nespoutanost a touha po vítru ve vlasech pod široširým nebem. Pak se logicky objektivní hodnocení čekat nedá. ()

Seminář 70mm filmů

Seminář 70mm filmů