Zatmění

• angličtina Eclipse (festivalový název) (více)
Trailer

Pozdní odpoledne sychravého dne je předzvěstí neúplného zatmění měsíce a s tím spojených pokleslých úmyslů. Netradiční postavení Slunce a Luny dává vzniknout neobvyklému jevu, krvavému měsíci. Krvavý měsíc. Krev. Zatmění. Parafráze zatemněné mysli a eskalace tak banální situace, jakou dopravní nehoda může být. Je to již dlouhý měsíc, co okresem otřáslo zmizení ženy. Beze stop. Osiřelý manžel ztrácí bez své milované chuť do života, den za dnem se s alkoholem slévá v jeden. V ten samý čas jako opouští místní nálevnu a podnapilý nasedá do svého vozidla, se na druhé straně satelitního městečka Jonášov vstupuje do prázdné ulice mladík oblečen jako obyvatel vilové čtvrti, do které právě vstoupil. Blíží se ke staršímu, na ulici zaparkovanému, mercedesu, vytahuje planžetu, otevírá auto, startuje a odjíždí. Město Jonášov protíná okresní silnice, ale ani jeden z těchto dvou mužů se nehodlá pouštět do rizika jízdy v provozu. Oba míří k zapadlé asfaltové cestě, která vede skrze les mimo okres. Na této cestě, kterou ročně projede ne víc aut, než je znamení zvěrokruhu, se setkávají vozidla opilce a zloděje. Oba v závěsu nervózně projíždí silnicí, když jim průjezd zahradí z lesa vyjíždějící SUV, na což ani jedno vozidlo nedokáže reagovat. Ozve se rána. Rána. Krev. Zatmění. Trojice v sobě zaklíněných vozidel zcela zablokovala nevyužívanou komunikaci. Z aut se pomalu soukají tři muži, trochu zmatení, trochu zděšení. Ze zjevných příčin nikoho ani nenapadne k nehodě volat policii. (Bohemia MP)

Trailer

Soweek

Kubík po dvou dobrých princeznách tentokrát šlápnul hodně vedle. Tvůrci se netají tím, že inspiraci brali v tarantinovském stylu, ovšem nehledě na to, jak je to celé natočené, to s Tarantinem nemá absolutně nic společného. Jedná se spíše o rádobyvtipný krimi thriller, který je celý založen na zpřeházeném útržkovém vyprávění. Snaha by se měla cenit, ovšem ne v tomto případě. Scénář je bohužel děravější než mámin cedník, produkční hodnoty krutě nízké a celkový dojem ještě znehodnocuje praveliká nepravděpodobnost celé situace, která působí komicky, ovšem ne v dobrém slova smyslu. ()

Blackhand47

Z počátku to působilo jako velmi solidní film, který má zajímavou premisu stavící na dialogu a postupném odhalování zvratů, ale padá na nerozhodnosti tvůrců, jakým směrem se s filmem vydají. Dramatické pasáži jim skutečně jdou a vtipy umí sázet také, kdy z toho mohla být funkční černá komedie, ale žánry se střídají jako na běžícím pásu. Co tvůrcům opravdu nejde je práce s hudbou, která dokresluje právě onu žánrovou nerozhodnost. Zvraty byly z počátku slušné, ale až přílišná provázanost osudů postav nakonec scénář potopila, hlavně potom v rádoby akčním závěru, který končí tragicky a neuspokojivě. Ján Jackuliak je ale slušnou variací na Davida Harboura a věřím, že s dobrým scénářem by zazářil ještě víc. Ostatní herci taktéž. Hodnocení: 55 % ()

Flopik

Ale tak veľké prekvapenie sa z toho nakoniec stalo. Čakal som viac menej komédiu, takže výsledok šokoval. Niekto tu nadáva na guláš žánrov, ale veď to je predsa zámer a najväčšia prednosť tohto filmu. Skvelo totiž kombinuje komédiu s thrillerom a na konci pokus o horor, miestami dokonca dráma. Znie to čudne áno, ale funguje to. Herci skvelí, škoda málo Anny, ktorá to nádherne spestrila.  U mňa palec hore až na ten koniec, kde to bolo dosť odfláknuté a celkové mlženie pointy mohlo trvať dlhšie. 4* dám, mňa to bavilo. ()

Lachtaan

Nečekaně povedená filmová skládačka, která v mixu komedie a thrilleru dávkuje na poli příjemné stopáže jednotlivé puzzlíky přesně tak, abyste se nezačali nudit a zároveň zdatně pochopili, o co tu vlastně kráčí, jak všecko zapadá dohromady a k čemu to nejspíš bude směřovat. Film mi už během produkce vyskakoval na FB, asi mi tím dával najevo, že já jej minout nemám. A je velmi dobře, že se tak nestalo. Štáfek ve své prozatím nejlepší roli. [viděno v Kulturní dům Chlumčany 11.4.2023] ()

Marze

Thriller o autonehode, trech divnych ridicich a divce v problemech. Zacina to jako psychothriller a meni se to jal zazni v konverzaci v "konverzacni skupinovou psychoterapii". Je to trochu cerna komedoe, trochu absirdni divadlo.  V zaveru se objevi horor. Zahada  kdo je mlcenlivy vousac se resi 85 minut. Situace slouzi vypraveni a ne hlubsimu popisu postav. Vubec jim nejde fandit. Ale i dej se nikam neposouva. Jen tusite, ze se schyluje k necemu hroznemu. Chybi humor i napeti. Zda se mi, ze nebylo dost vypraveciho materialu na celovecerni film a stacil by film kratky. ()

• Natáčení bylo částečně napájeno mobilní fotovoltaickou elektrárnou od Energetického Holdingu Malina. (amic)
  • Při scéně v autoservisu otevírá Jakub (Jakub Štáfek) skříňku, ve které je nalepen plakát k filmu Vyšehrad: Fylm (2022) s Jakubem Štáfkem. Scenárista Jc Kovář to vymyslel během natáčení jako překvapení pro Jakuba Štáfka. (Ctidarjan)
  • Natáčení částečně probíhalo na Fakultě životního prostředí České zemědělské univerzity. (Krabroz)