Černočerná tma

Pitch Black

Nightfall

Čiernočierna tma

Sci-Fi / Akční / Thriller / Horor

USA, 2000, 109 min (SE: 112 min)

David Twohy

Scénografie:

Graham 'Grace' Walker

Kostýmy:

Anna Borghesi

Pitch Black je film, který mě baví. Navzdory tomu, že scénář, herecké výkony i triky indikují béčko jako prase, Twohyho interesantní režijní ztvárnění a jistá řemeslná rutina v práci se střihem a barevnými filtry tuhle podívanou zajímavě posouvá. Atmosféru má snímek taktéž velice slušnou a chemie skupinky "přežívajících a umírajících" je nad úrovní většiny survival horrorů. Navíc Vin Diesel je coby "hrdina" Riddick sympaticky nevypočitatelný a bezskrupulózní, i jeho chladnokrevné skutky spíše svědčí o choré mysli než pravé heroické podstatě. Trochu paradoxně tak Černočerná tma navzdory vstupnímu potenciálu vychází áčkověji než kdejaké žánrově spřízněné áčko... Výtvarné řešení je pěkné, tempo dobře stupňované a závěr trefený bez zbytečného patosu. Důkaz toho, že i pitomoučký scénář může při troše zručnosti poskytnout základ pro slušné horrové sci-fi.(23.1.2006)

• ClintEastwood

Tak jsem zase jednou naletěl některým místním odborníkům. Většina zdejších komentářů, oslavuje Černočernou tmu jako skvělou, napínavou žánrovku s působivými triky, propracovanou psychologií postav a někteří dokonce film přirovnávají k Vetřelci. No pane jo. Celý snímek, každá scéna - vypadají strašně lacině, efekty jsou k smíchu (především ti digitální ještěři - na rok 2000 neskutečná bída), postavy nesympatické (hlavně vybrat co nejširší rasové etnikum, že?), srovnání s Vetřelcem je jen výkřikem do tmy (nabízí se spíše paralela s filmem Vetřelec vs. Lovec) a po napětí by se dalo vyhlásit pátrání. Vůbec se nedivím, že byl právě tento scénář zamítnut pro Fincherova Aliena. Prostě to celé vypadá jako průměrná epizoda 99. serie Hvězdné brány a jedna jediná hvězdička je za jakžtakž obstojně hrajícího Diesela, s šíleně odstávající levou plachtou. David Twohy pár let poté natočil celkem povedenou Hlubinu, která je zde zbytečně podceňována, ovšem na rozdíl od tohoto paskvilu si zaslouží kladnější hodnocení spíše ona. Fakt jsme viděli stejný film?(17.10.2014)

Temná sci-fi kdysi odstartovala hvězdný status Vina Diesela. Ten, jakožto člen vesmírné lodi, která musela nouzově přistát, čelí hladovým potvůrkám, které na téhle pouštní planetě jednou za čas vylézají z děr. Je ozdobou (s plným trestním rejstříkem) bandy vyděšených „turistů“, jenž se ocitají v zápletce, která nepřináší zhola nic nového. Z klasických problémů (nedostatek vody) vyvstane boj o holý život z neznámého (v neznámém prostředí), naštěstí režisér David Twohy přidal leccos ze své zahrádky a tuhle béčkovou laskominu řádně přikořenil – a na nic si nehrál. Chemicky upravil filmový materiál, takže se střídají obrazy o sto šest, atmosféra houstne.. scénáristům dochází dech, nenápaditých míst přibývá, ale i tak má tahle invaze na to, aby párkrát zabrnkala na divákovy smysly.(18.5.2008)

Na tenhle film jsem se opravdu tešil a o to víc mě pak zamrzela ta studená sprcha, která přišla po jeho závěrečných titulcích. I když nepostrádá slušnou atmosféru a charismatického Diesela, strašně ho táhne dolů slaboučký scénář. Nijak zvlášť mě neuchvátil ani design "vetřelců", kteří mi připadli trochu jako kříženci rejnoků a pterodaktylů a navíc při záběrech z blízka vypadali nechutně uměle.(18.2.2006)

Tento film som videl naposledy v roku 2002 a odvtedy som uz nan takmer zabudol a musel som si ho teda zopakovat. A vobec to nelutujem. Vsetko akokeby som zazil v premiere. Najprv vynikajuca atmosfera, ktora mi jasne sepkala akesi ticho pred burkou a samotny nazov mi napoveda, ze tie 3 slnka raz zmiznu a zacne peklo. Vin Diesel je ako vzdy cool, Cole Hauser mi tam liezol trosku na nervy, ale tak dalo sa a ostatni v pohode. Pokracovanie Kroniky temna, ktore natocil tiez reziser jednotky David N. Twohy som nikdy nevidel, takze to bude moja skutocna premiera a tesim sa aj napriek slabsim hodnoteniam... 11.08.2009 __________ Vin Diesel - (Richard B. Riddick) +++ Radha Mitchell - (Carolyn Fry) +++ Cole Hauser - (William J. Johns) +++ Keith David - (Abu al-Walid) +++ Lewis Fitz-Gerald - (Paris P. Ogilvie) +++ Claudia Black - (Sharon Montgomery) +++ Hudba: Graeme Revell +++(4.10.2007)

• - Vin Diesel prozradil, že při točení jedné ze scén dostal klaustrofobický záchvat a musel na chvíli opustit natáčení. (Karlos80)

• - Koncept "trojhviezdy" s planétou, kde takmer nikdy nezapadá slnko, je reálny a pomerne presný. 7 júla 2016 bola objavená exoplanéta HD 131399Ab, ktorá sa nachádza v trojhviezdnom systéme, kde by mohol človek sledovať západ len raz za 275 rokov. (DJW)

• - Vin Diesel (Riddick) prezradil, že pri natáčaní musel nosiť špeciálne kontaktné šošovky, ktoré však nikdy predtým neboli skúšané. V púštnom teple sa mu však pripiekli k očiam a museli mu ich vyberať v nemocnici. [Zdroj: Cinema] (Jello Biafra)