Černočerná tma

Pitch Black

Nightfall

Čiernočierna tma

Sci-Fi / Akční / Thriller / Horor

USA, 2000, 109 min (SE: 112 min)

David Twohy

Scénografie:

Graham 'Grace' Walker

Kostýmy:

Anna Borghesi

Tento film si ma získal okamžite, ako som ho prvý krát videla v kine, na jeseň roku 2000. Má v sebe omnoho viac psychológie, než sa na prvý pohľad zdá a zaujímavým spôsobom rozoberá v bežnej civilizovanej spoločnosti potlačované pojmy ako pud sebazáchovy a "silnejší prežije". Okrem toho šikovne odhaľuje zákutia ľudských charakterov v krízovej situácii. Milujem Čiernočiernu tmu a antihrdinu s charizmou Riddicka. Žiadny zloduch nie je viac "cool" ;-)(26.2.2006)

Černočerná tma není ničím víc, než dějově rutinním nízkorozpočtovým béčkem o ztroskotancích na planetě obývané agresivními zubatými potvorami. Twohyho nápadité režijní uchopení však film v mnohém posunuje ještě o kousíček dál, než dosáhly mnohé tituly kategorie A. Krom používání sytých barevných filtrů a jiných fines má velký kus hutné atmosféry na svědomí postava Riddicka. Ten se stává příjemně zneklidňujícím elementem a jeho přítomnost dobře funguje jako katalyzátor vzájemné chemické reakce mezi ostatními postavami. Pitch Black ani neprojevuje snahu vyskočit z útulné béčkové škatulky a proč taky? Ti co mají k žánru kladný vztah, budou s filmem jistě spokojeni.(6.11.2007)

Nejvíc mě na tomhle filmů rozesmívá, že Riddickovi říkají, že je nejhorší vrah a člověk vůbec. Jenže kromě zahořklosti z něj žádný zlo cítit není. On se dokonce chová tak, že by ani mouše neublížil, pokud by ho nejdřív nenapadla. Většina ostatních jsou mnohem zavrženíhodnější osoby. Pravda, jeho vzezření a chování je drsný, ale ne zlý. Jen chlapsky uzavřený. Do horroru tenhle film má dost daleko, protože ani dnešní nejdůležitější horrorové rekvizity tu skoro nejsou (krev a lekačky) a postupně budovaná temná atmosféra už vůbec. Nejzajímavější mi na tom filmu přišel začátek, kterej byl trochu takovou snahou o robinsonádu z vesmíru, jenže se to příliš rychle zvrtlo v obyčejnou akční vyvražďovačku. Myslím, že se tvůrci pokusili udělat podobně horrorovej akčňák jako je Predator, jenže to se jim tu moc nepovedlo. Je to jen laciný akční béčko, který je sicé dobrá vycpávka času, ale to je tak všechno.(18.1.2006)

Tento film som videl naposledy v roku 2002 a odvtedy som uz nan takmer zabudol a musel som si ho teda zopakovat. A vobec to nelutujem. Vsetko akokeby som zazil v premiere. Najprv vynikajuca atmosfera, ktora mi jasne sepkala akesi ticho pred burkou a samotny nazov mi napoveda, ze tie 3 slnka raz zmiznu a zacne peklo. Vin Diesel je ako vzdy cool, Cole Hauser mi tam liezol trosku na nervy, ale tak dalo sa a ostatni v pohode. Pokracovanie Kroniky temna, ktore natocil tiez reziser jednotky David N. Twohy som nikdy nevidel, takze to bude moja skutocna premiera a tesim sa aj napriek slabsim hodnoteniam... 11.08.2009 __________ Vin Diesel - (Richard B. Riddick) +++ Radha Mitchell - (Carolyn Fry) +++ Cole Hauser - (William J. Johns) +++ Keith David - (Abu al-Walid) +++ Lewis Fitz-Gerald - (Paris P. Ogilvie) +++ Claudia Black - (Sharon Montgomery) +++ Hudba: Graeme Revell +++(4.10.2007)

Tak jo. Chápu, že si tímhle filmem Vin Diesel vytvořil image naprostého husťáka a tvrďáka - a taky mu to žeru, protože Riddickovi nejde nefandit a ani k tomu nepotřebujete moc hrát. Chápu, že z mála peněz v rozpočtu vzešlo celkem dost muziky. Ale nechápu jak by mě (byť sebenabušenější a sebetvrdší) Richard B. Riddick přiměl zapomenout na těch pár nelogičností a zázračných náhod, které se v Černočerné Tmě uděly (předtím než padla tma, i potom). Na čtyři hvězdy to není, zas tolik jsem se nebavil, a teď když znám všechny zvraty, nemám důvod dívat se znovu. Game over. PS: OST od starého filmařsko-muzicírského harcovníka Graema Revella zní přinejmenším dobře, alespoň ve spojení s obrazem.(22.1.2006)

• - David Twohy napsal scénář původně pro film Vetřelec ³. Soustředil se v něm hlavně na vězně, což byl studiem 20th Century Fox schválený koncept, avšak nakonec byl scénář zamítnut stejně jako několik dalších z dílny např. Erica Reda (Stopař) nebo Renny Harlina (Smrtonosná past 2, Cliffhanger). Twohy nakonec svůj scénář upravil a sám film natočil - Černočerná tma. (messiah)

• - Koncept "trojhviezdy" s planétou, kde takmer nikdy nezapadá slnko, je reálny a pomerne presný. 7 júla 2016 bola objavená exoplanéta HD 131399Ab, ktorá sa nachádza v trojhviezdnom systéme, kde by mohol človek sledovať západ len raz za 275 rokov. (DJW)

• - Točilo se 60 dní. (Karlos80)