Černočerná tma

Pitch Black

Nightfall

Čiernočierna tma

Sci-Fi / Akční / Thriller / Horor

USA, 2000, 109 min (SE: 112 min)

David Twohy

Scénografie:

Graham 'Grace' Walker

Kostýmy:

Anna Borghesi

Skvělá kamera, hra se světlem, spousty režijních nápadů a charismatický Vin Diesel - to vše je charakteristické pro toto velmi kvalitní béčko, které musí být pochoutkou pro všechny příznivce alienovských sci-fi hororů. Např. scéna, kdy Riddick upřeně hledí na predátora a kopíruje pohyb jeho hlavy, patří mezi nezapomenutelné. A takových momentů je tu více. Vin Diesel, kterého jsem do té doby znal jen z camea ve Spielbergově "Ryanovi", mně tu velmi příjemně překvapil - svaly spojené s hereckým nadáním a charismatem. Pokud bude i v dalších jeho filmech tak zatraceně cool, nemám o jeho budoucnost obavy.(16.9.2002)

Temná sci-fi kdysi odstartovala hvězdný status Vina Diesela. Ten, jakožto člen vesmírné lodi, která musela nouzově přistát, čelí hladovým potvůrkám, které na téhle pouštní planetě jednou za čas vylézají z děr. Je ozdobou (s plným trestním rejstříkem) bandy vyděšených „turistů“, jenž se ocitají v zápletce, která nepřináší zhola nic nového. Z klasických problémů (nedostatek vody) vyvstane boj o holý život z neznámého (v neznámém prostředí), naštěstí režisér David Twohy přidal leccos ze své zahrádky a tuhle béčkovou laskominu řádně přikořenil – a na nic si nehrál. Chemicky upravil filmový materiál, takže se střídají obrazy o sto šest, atmosféra houstne.. scénáristům dochází dech, nenápaditých míst přibývá, ale i tak má tahle invaze na to, aby párkrát zabrnkala na divákovy smysly.(18.5.2008)

Pitch Black je film, který mě baví. Navzdory tomu, že scénář, herecké výkony i triky indikují béčko jako prase, Twohyho interesantní režijní ztvárnění a jistá řemeslná rutina v práci se střihem a barevnými filtry tuhle podívanou zajímavě posouvá. Atmosféru má snímek taktéž velice slušnou a chemie skupinky "přežívajících a umírajících" je nad úrovní většiny survival horrorů. Navíc Vin Diesel je coby "hrdina" Riddick sympaticky nevypočitatelný a bezskrupulózní, i jeho chladnokrevné skutky spíše svědčí o choré mysli než pravé heroické podstatě. Trochu paradoxně tak Černočerná tma navzdory vstupnímu potenciálu vychází áčkověji než kdejaké žánrově spřízněné áčko... Výtvarné řešení je pěkné, tempo dobře stupňované a závěr trefený bez zbytečného patosu. Důkaz toho, že i pitomoučký scénář může při troše zručnosti poskytnout základ pro slušné horrové sci-fi.(23.1.2006)

Tak tenhle sci-fi filmeček jsem si pustila jen z jediného popudu a to je zvláštní snad až kultovní přívlastek. Ale mám pocit, že právě ten tupý béčkový punc mě pronásledoval od začátku do konce. Jistě barevné filtry a přechody byly opravdu ohromující a poprvé použity s takovou grácií, nicméně jen kvůli tomu nemohu film vynášet do nebes. A Vin Diesel coby "velmi záporný a nechutný zločinec" tak to ani omylem, vždyť to byl docela sympaťák a navíc jen díky herci i charismaťák. Ale to je všechno. Děj je ohraný, likvidace lidí dosti nechutná, výprava velmi okatá ... ne na víc než ty tři to nemá.(22.1.2006)

Totální béčko, které si užije hlavně ten, kdo tvrdne/teče (dle pohlaví daného soudruha) z hlasu VIna Diesela, nebo bezmezně miluje Aliení sérii (anžto tohle je napsané na motivy nepoužitého scénáře pro třetího Vetřelce a je to vidět třebas na silné ženské hrdince). A je to slučné béčko, překvapilo mě, že od té doby, co jsem ho viděl jako malej zas tolik nezestárlo a pořád je koukatelné, byť pitomé jako předvolební debaty s Marxs-tanisty a syndetickým kyvadélkem pana Cibulky.(29.10.2017)

• - Podle filmu vznikla i hra „The Chronicles of Riddick: Escape from Buther Bay“. (asdfasdf)

• - Film sa natáčal na austrálskom vidieku. (Jello Biafra)

• - David Twohy napsal scénář původně pro film Vetřelec ³. Soustředil se v něm hlavně na vězně, což byl studiem 20th Century Fox schválený koncept, avšak nakonec byl scénář zamítnut stejně jako několik dalších z dílny např. Erica Reda (Stopař) nebo Renny Harlina (Smrtonosná past 2, Cliffhanger). Twohy nakonec svůj scénář upravil a sám film natočil - Černočerná tma. (messiah)