poster

Černočerná tma

 • USA

  Pitch Black

 • USA

  Nightfall

 • Slovensko

  Čiernočierna tma

Sci-Fi / Akční / Thriller / Horor

USA, 2000, 109 min (SE: 112 min)

Režie:

David Twohy

Kamera:

David Eggby

Hudba:

Graeme Revell

Producenti:

Tom Engelman

Střih:

Rick Shaine

Scénografie:

Graham 'Grace' Walker

Kostýmy:

Anna Borghesi
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Renton
  ***

  Scénář: Jim Wheat, Ken Wheat, David Twohy .. Dobře zpracované a zahrané sci-fi vyvraždování. Diesel u mě ovšem nijak nezabodoval a celkově ho nemusím. A dělat tomu "pokračování" bylo zcela zbytečné...(19.3.2005)

 • Segrestor
  *****

  Takhle nějak si představuju správné sci-fi. Opuštěná planeta se svými vlastními problémy. Skupinka vesmírných cestovatelů v krizové situaci. Jeden nejdřív kladný, potom záporný hrdina a jeden nejdřív záporný a potom kladný hrdina a k tomu všemu neznámá forma života, která kromě toho, že všem přítomným pěkně pije krev, taky i žere maso. Takhle se to prostě dělá. Nemá cenu příběh už ničím jiným překombinovávat (což se tak trochu stalo v druhém díle).(11.1.2012)

 • Tom_Lachtan
  ****

  Totální béčko, které si užije hlavně ten, kdo tvrdne/teče (dle pohlaví daného soudruha) z hlasu VIna Diesela, nebo bezmezně miluje Aliení sérii (anžto tohle je napsané na motivy nepoužitého scénáře pro třetího Vetřelce a je to vidět třebas na silné ženské hrdince). A je to slučné béčko, překvapilo mě, že od té doby, co jsem ho viděl jako malej zas tolik nezestárlo a pořád je koukatelné, byť pitomé jako předvolební debaty s Marxs-tanisty a syndetickým kyvadélkem pana Cibulky.(29.10.2017)

 • lamps
  ****

  Bavil jsem se výborně, i když celé to hodně stojí na charismatu a drsném projevu Vina Diesela, jenž je jednoznačně největší hvězdou snímku. Ale i vesmírné potvůrky jsou velmi vydařené, temné a rušivé záběry jim dodávají na respektu a třeba pohledy skrze Riddickovy brýle vydají za mnohem víc než řada brutálních scén nebo zběsilé vyprazdňování zásobníků. David Twohy dokázal přijít zase s něčím novým, a byť v mnohém hledá inspiraci třeba u Cameronových Vetřelců, jeho svižné dobrodružství má své specifické kouzlo a hlavně závěrečná část ve tmě staví Pitch Black po bok těm nejzdařilejším monster béčkům... 75%(7.11.2012)

 • S.Quentin QUALE
  *****

  Vin Diesel ve své nejlepší roli mi vždy dá vysmát se sérii F&F. Survival sci-fi s "alien" predátory je mou srdeční záležitostí, takže nemůžu hodnotit jinak než plným. Na filmu mě doslova fascinovalo Twohyho zpracování fiktivní planety a jejího outdooru, na tom jsem si vyloženě pošmakoval. Za ty prachy...(5.1.2014)

 • - Podle filmu vznikla i hra „The Chronicles of Riddick: Escape from Buther Bay“. (asdfasdf)

 • - John používá zbraň SPAS 12, která je upravena tak, aby působila futuristicky. (Chatterer)

 • - Colea Hausera napadlo, aby si drogy aplikoval přímo do oka. (Chatterer)