Černočerná tma

Pitch Black

Nightfall

Čiernočierna tma

Sci-Fi / Akční / Thriller / Horor

USA, 2000, 109 min (SE: 112 min)

David Twohy

Scénografie:

Graham 'Grace' Walker

Kostýmy:

Anna Borghesi

Neuveriteľné. Arabizujúce sci-fi s mihotavou púštnou atmosférou, hrôzostrašným západom niekoľkých sĺnk a monštrami, ktoré sa biologicky konečne líšia od Votrelca. Ten smiešny chlapík Vin Diesel, ktorý má ešte smiešnejšie priezvisko a ktorý je chodiacou reklamou na šošovky akože má byť cool? Môj priateľ si myslí, že ja som cool viac :-) Ráta sa tu tento názor?(8.3.2006)

Dobře vystavěný příběh. Solidně natočeno. Diesel motorek své Vehicle Identification Number představil pro mne poprvé, o to však výrazněji. Okamžitě naskočil na korbu vejtřasky, převážejcící mé oblíbence přes zákopy zapomnění, byť se řada z nich vynasnažila své renomé v pozdějších počinech co nejlépe posrat. A on obzvláště.(17.5.2013)

Scifárna tohle není vůbec špatná. Vin Diesel tu sice moc nenamluví, a ani mi nepříjde, že by nějak extra hrál, ale je tu kurevsky drsnej, a to se do týhle posraný tmy dost počítá, jelikož ve filmu se s hlavními postavami vůbec srát nebudou, a to je na tom to hezký. Jinak je to teda klasický vymlátička, kterých je plno, jen s tou výhodou, že se všecko odehrává na planetě, na kterou se v životě nedostanu, a proto se mi na to tak hezky koukalo. Každopádně pokračování už tak drsný nebylo, možná taky tim, že Vin Diesel se tam dost změnil. Díky jeho drsnosti je právě tenhle film tak kvalitním, že se rozhodně u mě cpe na přední místa nejlepších sci-fáren co jsem kdy viděl, a kvalitní sci-fi je skutečně problém natočit, proto mě každé další těší, včetně Černočerné tmy.(4.7.2009)

Totální béčko, které si užije hlavně ten, kdo tvrdne/teče (dle pohlaví daného soudruha) z hlasu VIna Diesela, nebo bezmezně miluje Aliení sérii (anžto tohle je napsané na motivy nepoužitého scénáře pro třetího Vetřelce a je to vidět třebas na silné ženské hrdince). A je to slučné béčko, překvapilo mě, že od té doby, co jsem ho viděl jako malej zas tolik nezestárlo a pořád je koukatelné, byť pitomé jako předvolební debaty s Marxs-tanisty a syndetickým kyvadélkem pana Cibulky.(29.10.2017)

Černočerná tma není ničím víc, než dějově rutinním nízkorozpočtovým béčkem o ztroskotancích na planetě obývané agresivními zubatými potvorami. Twohyho nápadité režijní uchopení však film v mnohém posunuje ještě o kousíček dál, než dosáhly mnohé tituly kategorie A. Krom používání sytých barevných filtrů a jiných fines má velký kus hutné atmosféry na svědomí postava Riddicka. Ten se stává příjemně zneklidňujícím elementem a jeho přítomnost dobře funguje jako katalyzátor vzájemné chemické reakce mezi ostatními postavami. Pitch Black ani neprojevuje snahu vyskočit z útulné béčkové škatulky a proč taky? Ti co mají k žánru kladný vztah, budou s filmem jistě spokojeni.(6.11.2007)

• - Film sa natáčal na austrálskom vidieku. (Jello Biafra)

• - Vin Diesel prozradil, že při točení jedné ze scén dostal klaustrofobický záchvat a musel na chvíli opustit natáčení. (Karlos80)

• - John používá zbraň SPAS 12, která je upravena tak, aby působila futuristicky. (Chatterer)