poster

Černočerná tma

 • USA

  Pitch Black

 • USA

  Nightfall

 • Slovensko

  Čiernočierna tma

Sci-Fi / Akční / Thriller / Horor

USA, 2000, 109 min (SE: 112 min)

Režie:

David Twohy

Kamera:

David Eggby

Hudba:

Graeme Revell

Producenti:

Tom Engelman

Střih:

Rick Shaine

Scénografie:

Graham 'Grace' Walker

Kostýmy:

Anna Borghesi
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Lima
  ****

  Skvělá kamera, hra se světlem, spousty režijních nápadů a charismatický Vin Diesel - to vše je charakteristické pro toto velmi kvalitní béčko, které musí být pochoutkou pro všechny příznivce alienovských sci-fi hororů. Např. scéna, kdy Riddick upřeně hledí na predátora a kopíruje pohyb jeho hlavy, patří mezi nezapomenutelné. A takových momentů je tu více. Vin Diesel, kterého jsem do té doby znal jen z camea ve Spielbergově "Ryanovi", mně tu velmi příjemně překvapil - svaly spojené s hereckým nadáním a charismatem. Pokud bude i v dalších jeho filmech tak zatraceně cool, nemám o jeho budoucnost obavy.(16.9.2002)

 • castor
  ***

  Temná sci-fi kdysi odstartovala hvězdný status Vina Diesela. Ten, jakožto člen vesmírné lodi, která musela nouzově přistát, čelí hladovým potvůrkám, které na téhle pouštní planetě jednou za čas vylézají z děr. Je ozdobou (s plným trestním rejstříkem) bandy vyděšených „turistů“, jenž se ocitají v zápletce, která nepřináší zhola nic nového. Z klasických problémů (nedostatek vody) vyvstane boj o holý život z neznámého (v neznámém prostředí), naštěstí režisér David Twohy přidal leccos ze své zahrádky a tuhle béčkovou laskominu řádně přikořenil – a na nic si nehrál. Chemicky upravil filmový materiál, takže se střídají obrazy o sto šest, atmosféra houstne.. scénáristům dochází dech, nenápaditých míst přibývá, ale i tak má tahle invaze na to, aby párkrát zabrnkala na divákovy smysly.(18.5.2008)

 • Marigold
  ****

  Pitch Black je film, který mě baví. Navzdory tomu, že scénář, herecké výkony i triky indikují béčko jako prase, Twohyho interesantní režijní ztvárnění a jistá řemeslná rutina v práci se střihem a barevnými filtry tuhle podívanou zajímavě posouvá. Atmosféru má snímek taktéž velice slušnou a chemie skupinky "přežívajících a umírajících" je nad úrovní většiny survival horrorů. Navíc Vin Diesel je coby "hrdina" Riddick sympaticky nevypočitatelný a bezskrupulózní, i jeho chladnokrevné skutky spíše svědčí o choré mysli než pravé heroické podstatě. Trochu paradoxně tak Černočerná tma navzdory vstupnímu potenciálu vychází áčkověji než kdejaké žánrově spřízněné áčko... Výtvarné řešení je pěkné, tempo dobře stupňované a závěr trefený bez zbytečného patosu. Důkaz toho, že i pitomoučký scénář může při troše zručnosti poskytnout základ pro slušné horrové sci-fi.(23.1.2006)

 • k212
  ***

  Tak tenhle sci-fi filmeček jsem si pustila jen z jediného popudu a to je zvláštní snad až kultovní přívlastek. Ale mám pocit, že právě ten tupý béčkový punc mě pronásledoval od začátku do konce. Jistě barevné filtry a přechody byly opravdu ohromující a poprvé použity s takovou grácií, nicméně jen kvůli tomu nemohu film vynášet do nebes. A Vin Diesel coby "velmi záporný a nechutný zločinec" tak to ani omylem, vždyť to byl docela sympaťák a navíc jen díky herci i charismaťák. Ale to je všechno. Děj je ohraný, likvidace lidí dosti nechutná, výprava velmi okatá ... ne na víc než ty tři to nemá.(22.1.2006)

 • Tom_Lachtan
  ****

  Totální béčko, které si užije hlavně ten, kdo tvrdne/teče (dle pohlaví daného soudruha) z hlasu VIna Diesela, nebo bezmezně miluje Aliení sérii (anžto tohle je napsané na motivy nepoužitého scénáře pro třetího Vetřelce a je to vidět třebas na silné ženské hrdince). A je to slučné béčko, překvapilo mě, že od té doby, co jsem ho viděl jako malej zas tolik nezestárlo a pořád je koukatelné, byť pitomé jako předvolební debaty s Marxs-tanisty a syndetickým kyvadélkem pana Cibulky.(29.10.2017)

 • - Podle filmu vznikla i hra „The Chronicles of Riddick: Escape from Buther Bay“. (asdfasdf)

 • - Film sa natáčal na austrálskom vidieku. (Jello Biafra)

 • - David Twohy napsal scénář původně pro film Vetřelec ³. Soustředil se v něm hlavně na vězně, což byl studiem 20th Century Fox schválený koncept, avšak nakonec byl scénář zamítnut stejně jako několik dalších z dílny např. Erica Reda (Stopař) nebo Renny Harlina (Smrtonosná past 2, Cliffhanger). Twohy nakonec svůj scénář upravil a sám film natočil - Černočerná tma. (messiah)