Černočerná tma

Pitch Black

Čiernočierna tma

Sci-Fi / Akční / Thriller

USA, 2000, 109 min (SE: 112 min)

David Twohy

Scénografie:

Graham 'Grace' Walker

Kostýmy:

Anna Borghesi

|84%| Celá léta mi tahle série byla ukradená a nic mi neříkala. Ukradená je asi silné slovo. Až při blížení premiéry třetího dílu jsem si říkal, že bych si tuto slavnou sérii měl zkompletovat. A ono se to vyplatilo. Alespon prozatím v tomto případě, v tomto prvním díle. Jedním z důvodů proč jsem se do toho pustil byl fakt, že mám Vina Diesela rád, především a hlavně v rychle a zběsilé sérii pro kterou mám slabost. Nyní k tomutu dílu. Úvod mi přišel trochu obyčejný a až moc laciný - na pohled, havárie lodi a tak dále, ale po zhruba 10 minutách mě ta pachut, nebo spíše nezáživnost velmi rychle přešla - zvláštní. Film se začal hezky rozbíhat. Prvních 30 minut krásně se vše vyjasnovalo, postavy, uprchlý vrah a vězen Riddick, kterému nakonec tým posádky začal více důvěřovat, nebot jejich nepřítelem byly kdejaké monstra na oné planetě. Potenciál mohl být více využit, nějaké nejasnosti, detaily k Riddickově osobnosti, jeho oči atd. Ještě tak nějaký nápad mohl přibýt. Emoce totálně chyběly, ale nevadilo to. Prostě drsný, surový styl filmu, kde je v normálu, třeba krvavé zabití malého kluka, nekompromisnost od Riddicka atd. Občas zde byl humor trochu. Nejlepší hřebem filmu byly hlášky od Diesla, které mě dostali. "Stoprocentně věřím v boha a zároven ho nenávidím." A tak dále. Takže pěkná žánrovka jako sci-fi to fungovalo výborně jako staré klasiky. Cítil jsem obdobnou atmosféru jako třeba u vetřelce, kde je skupinka lidí, kteří jsou pohromadě a postupně je vraždí nějaké monstra. Takže to se opravdu cení. Vylepšit to trochu, přidat nápady, dotáhnout potenciál, přidat nějaká další mostra, více napínavosti atd tak jdu do plného počtu, něco tomu chybí, ale to mi nepřekáží. Ani ta celková lacinost mi nevadí až na úvod. Takže se z toho vytřískalo co se dalo teda. Poslední zhruba čtyřicetiminutovka velmi svižná a už napínavá. Rko zde bylo a krev taky, ikdyž to mohlo být drsnější. Hudba úplně obyčejná, ale fungovala a měla svůj základní motiv. Herci byly výborní, rom Diesla mě zde hodně bavil Cole Hauser a i Radha Mitchell. Finále zvládnuté. Co k tomu víc dodávat ? Po letech film působí furt dobře jak jsem zakusil, takže se nestydím, že mi tento film unikal. Určitě se k němu ještě vrátím. Velmi dobré pocity mám a to je hlavní.(2.10.2013)

Tento film si ma získal okamžite, ako som ho prvý krát videla v kine, na jeseň roku 2000. Má v sebe omnoho viac psychológie, než sa na prvý pohľad zdá a zaujímavým spôsobom rozoberá v bežnej civilizovanej spoločnosti potlačované pojmy ako pud sebazáchovy a "silnejší prežije". Okrem toho šikovne odhaľuje zákutia ľudských charakterov v krízovej situácii. Milujem Čiernočiernu tmu a antihrdinu s charizmou Riddicka. Žiadny zloduch nie je viac "cool" ;-)(26.2.2006)

Rozpočet $23miliónovTržby USA $39,240,659Tržby Celosvetovo $53,187,659Tržby za predaj Blu-ray Chronicles of Riddick and Pitch Black v USA $741,392 //počet predaných kusov 37,088 ║ Skvelá nízkorozpočtová sci-fi, ktorá sa atmosférou asi najviac priblížila kultovému Votrelcovi. Trestanec Riddick v podaní Vin Diesela je neskutočný ťahúň filmu, kde mu výborne sekunduje Radha Mitchell. Trikovo veľmi dobré, temnou atmosférou to dýcha po celý čas, takže napätie a nejaká ta akcia tam nechýba. /videl v kine: 80%/(19.5.2005)

Skupina spejblů musí nouzově přistát na neznámé planetě a ještě ani nevylezou ven a už jsou strachy posraný až za ušima. Naštěstí mají sebou ranaře z největších Vin Diesela, kterýho sice ještě na začátku trapně věznej, jakože prej zločinec, ale spejblové poměrně brzy zjistej, že na týhle planetě se bude hrát především o jejich koule a tak ještě rádi Vin Diesela pustěj. Ten si změnu situace náležitě vychutnává a cedí jednu drsnou hlášku za druhou. Nejlepší byla ta, když k Dieselovi naklusal jeden z vyděšenejch spejblů a Riddick (Vin Diesel) si ho pěkně dal "Co je tak užásnýho na tvým životě, že se bojíš smrti ?" To sem chcípal smíchy. Opravdu zajímavá planetka, tři slunce, lítající sráči co vypadali jak okřídlenej maxipes fík s velkým zobákem. Jo a taky bylo dobrý tohle, spejblové zjistili, že letající maxipsové se bojí světla a tak hned udělali světla tři prdele, ohně a tak a jeden spejbl byl pobožnej a začne s bohem otravovat Riddicka, jakože bůh pomůže a podobný kecy, no a jak to jdou tou planetkou, najednou začne pršet a louče, který sbejbli chránili před maxipsama pomalu zhasínaj. Riddick se otočí, frajersky se usměje na pobožnýho a zahlásí "A kde je teď, ten tvůj, bůh?" Zkrátka bezchybná napínává a vizuálně dokonalá drsná akční jízda, kde hlavní hrdina je ostřejší než čerstvě vyrobená žiletka a naprosto nikdo netuší co stane v další minutě.(26.3.2010)

Skvělá kamera, hra se světlem, spousty režijních nápadů a charismatický Vin Diesel - to vše je charakteristické pro toto velmi kvalitní béčko, které musí být pochoutkou pro všechny příznivce alienovských sci-fi hororů. Např. scéna, kdy Riddick upřeně hledí na predátora a kopíruje pohyb jeho hlavy, patří mezi nezapomenutelné. A takových momentů je tu více. Vin Diesel, kterého jsem do té doby znal jen z camea ve Spielbergově "Ryanovi", mně tu velmi příjemně překvapil - svaly spojené s hereckým nadáním a charismatem. Pokud bude i v dalších jeho filmech tak zatraceně cool, nemám o jeho budoucnost obavy.(16.9.2002)

• - Točilo se 60 dní. (Karlos80)

• - Colea Hausera napadlo, aby si drogy aplikoval přímo do oka. (Chatterer)

• - Filmem byla inspirována kniha „Planeta mezi dvěma slunci“ od spisovatele Roberta Fabiana. (Beckett51)