Černočerná tma

Pitch Black

Nightfall

Čiernočierna tma

Sci-Fi / Akční / Thriller / Horor

USA, 2000, 109 min (SE: 112 min)

David Twohy

Graham 'Grace' Walker

Kostýmy:

Anna Borghesi
  • JohnnyD

Pitch Black je zasrané béčko a v niektorých fázach sa za to ani nehanbí. Hlavne Vin Diesel pochopil, v čom to vlastne hrá a postavu Riddicka si užíva, ako sa patrí. Hláškuje a je vynikajúci. Ostatní herci zväčša také šťastie s pochopením scenára nemali. A to nehovorím o režisérovi! Ten aj napriek dobrému námetu na lacný, ale kvalitný horor, vsadil na povrchnú akciu a strašne zlé triky. Mohol to byť komorný horor ako Alien, ktorý by ťažil z depresívnej klaustrofobickej atmosféry, ale zbytočná akcia a to, že sme mimozemské šmejdy videli už po pár minútach filmu, mu na kvalite nedodáva. Vin to zachránil.(24.6.2006)

Takhle nějak si představuju správné sci-fi. Opuštěná planeta se svými vlastními problémy. Skupinka vesmírných cestovatelů v krizové situaci. Jeden nejdřív kladný, potom záporný hrdina a jeden nejdřív záporný a potom kladný hrdina a k tomu všemu neznámá forma života, která kromě toho, že všem přítomným pěkně pije krev, taky i žere maso. Takhle se to prostě dělá. Nemá cenu příběh už ničím jiným překombinovávat (což se tak trochu stalo v druhém díle).(11.1.2012)

Tak jo. Chápu, že si tímhle filmem Vin Diesel vytvořil image naprostého husťáka a tvrďáka - a taky mu to žeru, protože Riddickovi nejde nefandit a ani k tomu nepotřebujete moc hrát. Chápu, že z mála peněz v rozpočtu vzešlo celkem dost muziky. Ale nechápu jak by mě (byť sebenabušenější a sebetvrdší) Richard B. Riddick přiměl zapomenout na těch pár nelogičností a zázračných náhod, které se v Černočerné Tmě uděly (předtím než padla tma, i potom). Na čtyři hvězdy to není, zas tolik jsem se nebavil, a teď když znám všechny zvraty, nemám důvod dívat se znovu. Game over. PS: OST od starého filmařsko-muzicírského harcovníka Graema Revella zní přinejmenším dobře, alespoň ve spojení s obrazem.(22.1.2006)

Skupina spejblů musí nouzově přistát na neznámé planetě a ještě ani nevylezou ven a už jsou strachy posraný až za ušima. Naštěstí mají sebou ranaře z největších Vin Diesela, kterýho sice ještě na začátku trapně věznej, jakože prej zločinec, ale spejblové poměrně brzy zjistej, že na týhle planetě se bude hrát především o jejich koule a tak ještě rádi Vin Diesela pustěj. Ten si změnu situace náležitě vychutnává a cedí jednu drsnou hlášku za druhou. Nejlepší byla ta, když k Dieselovi naklusal jeden z vyděšenejch spejblů a Riddick (Vin Diesel) si ho pěkně dal "Co je tak užásnýho na tvým životě, že se bojíš smrti ?" To sem chcípal smíchy. Opravdu zajímavá planetka, tři slunce, lítající sráči co vypadali jak okřídlenej maxipes fík s velkým zobákem. Jo a taky bylo dobrý tohle, spejblové zjistili, že letající maxipsové se bojí světla a tak hned udělali světla tři prdele, ohně a tak a jeden spejbl byl pobožnej a začne s bohem otravovat Riddicka, jakože bůh pomůže a podobný kecy, no a jak to jdou tou planetkou, najednou začne pršet a louče, který sbejbli chránili před maxipsama pomalu zhasínaj. Riddick se otočí, frajersky se usměje na pobožnýho a zahlásí "A kde je teď, ten tvůj, bůh?" Zkrátka bezchybná napínává a vizuálně dokonalá drsná akční jízda, kde hlavní hrdina je ostřejší než čerstvě vyrobená žiletka a naprosto nikdo netuší co stane v další minutě.(26.3.2010)

Bavil jsem se výborně, i když celé to hodně stojí na charismatu a drsném projevu Vina Diesela, jenž je jednoznačně největší hvězdou snímku. Ale i vesmírné potvůrky jsou velmi vydařené, temné a rušivé záběry jim dodávají na respektu a třeba pohledy skrze Riddickovy brýle vydají za mnohem víc než řada brutálních scén nebo zběsilé vyprazdňování zásobníků. David Twohy dokázal přijít zase s něčím novým, a byť v mnohém hledá inspiraci třeba u Cameronových Vetřelců, jeho svižné dobrodružství má své specifické kouzlo a hlavně závěrečná část ve tmě staví Pitch Black po bok těm nejzdařilejším monster béčkům... 75%(7.11.2012)