Černočerná tma

Pitch Black

Čiernočierna tma

Sci-Fi / Akční / Thriller / Horor

USA, 2000, 109 min (SE: 112 min)

David Twohy

Scénografie:

Graham 'Grace' Walker

Kostýmy:

Anna Borghesi

seznamte se. richard b. riddick - uprchlí vězeň a vrah. další obsazení - TO co dostalo zena. a taky aliho. a taky....... . je fakt, že dřív by jsme na takovýto film čučeli s otevřenou pusou. já můžu napsat, že po hodince všemožného seznamování s čímkoliv, se mi film začal líbit. pak totiž začíná boj o přežití, V.D. konečně začíná dostávat prostor akčního hrdiny a hlavně podobný prostor dostávají též ONI !! nikdo nás neláduje přehršlem efektů, ale hrůzu a napětí mají vytvořit zvuky (nebo hlavně SKŘEKY), hudba a ,,proměnlivost" obrazu. ale za horor, bych to nepovažoval.(10.9.2005)

Na tenhle film jsem se opravdu tešil a o to víc mě pak zamrzela ta studená sprcha, která přišla po jeho závěrečných titulcích. I když nepostrádá slušnou atmosféru a charismatického Diesela, strašně ho táhne dolů slaboučký scénář. Nijak zvlášť mě neuchvátil ani design "vetřelců", kteří mi připadli trochu jako kříženci rejnoků a pterodaktylů a navíc při záběrech z blízka vypadali nechutně uměle.(18.2.2006)

Na nízky rozpočet veľmi kvalitná robotička. Či už ohľadne nápadu, alebo vizuálnych efektov. Som prekvapený, že sa dá ešte vymyslieť nejaká originálna mimozemská príšera à la Alien. Seriózne dobrý nápad, film má vysoké ambície, ktoré kvalitne aj využil, čomu dopomohol aj priaznivo vybraný filter kamery. Čo viac si mohol Diesel na rozjazd svojej kariéry priať. 80%.(11.6.2006)

Veľmi zaujímavé nízkorozpočtové scifi, ktoré začína byť zaujímavé a napínavé až od druhej polovice, presnejšie po zatmení. Atmosféra sa vydarila a celá cesta v tme k raketoplánu bola pekne napínavá. Trochu škoda, že sa v úvode veľmi nevenujeme tomu, kde sme, prečo tu sú tri slnká, koľko je tam v ďaka tomu stupňov atď.... V.Diesel i R. Michell do filmu zapadli, ale ostatné postavy boli dosť herecky nevýrazné, čo trochu strháva body. Bolo by zaujímavé vidieť, ako by si s podobnou témou poradil napr. taký Cameron, Scott alebo ešte lepšie tvorca Districtu 9- Neil Blomkamp. Dobre finančne dotovanému remaku by som sa nebránil. Viac peňazí, silnejšie obsadenie, a to by bola jazda.... 70%.(13.8.2013)

Tento film si ma získal okamžite, ako som ho prvý krát videla v kine, na jeseň roku 2000. Má v sebe omnoho viac psychológie, než sa na prvý pohľad zdá a zaujímavým spôsobom rozoberá v bežnej civilizovanej spoločnosti potlačované pojmy ako pud sebazáchovy a "silnejší prežije". Okrem toho šikovne odhaľuje zákutia ľudských charakterov v krízovej situácii. Milujem Čiernočiernu tmu a antihrdinu s charizmou Riddicka. Žiadny zloduch nie je viac "cool" ;-)(26.2.2006)

• - David Twohy napsal scénář původně pro film Vetřelec ³. Soustředil se v něm hlavně na vězně, což byl studiem 20th Century Fox schválený koncept, avšak nakonec byl scénář zamítnut stejně jako několik dalších z dílny např. Erica Reda (Stopař) nebo Renny Harlina (Smrtonosná past 2, Cliffhanger). Twohy nakonec svůj scénář upravil a sám film natočil - Černočerná tma. (messiah)

• - Na některých DVD Černočerná tma (region 2) se objevil hodinový filmeček Into Pitch Black, který vypráví o nedávné minulosti hlavní postavy Riddicka. (Malabar)

• - Jméno vesmírné lodi bylo Hunter/Gratzner. Také se tak jmenovala společnost pro vizuální efekty, která loď navrhla a postavila. (Chatterer)