Pražská Malá Strana a Jan Neruda – to je magické spojení. A pokud k tomu přidáme ještě renomovaného režiséra Jiřího Krejčíka a Jiřího Menzla v hlavní roli, je filmový zázrak hotový... Mladík studující práva (J. Menzel) si najde podnájem u jisté mladé konduktorky (S. Valentová) v domnění, že tu najde idylickou malostranskou atmosféru a bude se moci v klidu připravit na zkoušky. Dům je zabydlen rázovitými postavičkami. Žije tu majitel (J. Kemr), který občas ztrácí paměť, a jeho milá skromná dcera ve věku na vdávání (J. Molavcová), bydlí tu neúspěšný malíř (J. Somr) a jeho temperamentní žena (Z. Fišárková) i jistý tajemný Provazník (R. Hrušínský), který píše anonymy na své bližní, aby se škodolibě bavil na jejich účet. Největší potíže mladíkovi ale způsobí bytná, kvůli které je dokonce, ne svou vlastní vinou, nucen podstoupit souboj s jejím milencem, důstojníkem (P. Nový). Naštěstí v malostranském podnájmu nakonec neztratí ani život, ani mládeneckou svobodu. (Česká televize)

Tiiso

Nerudovi povídky jsou silné dílo a tak záleží vždy na tom jak se režisérovi podaří adaptovat příběh na tv obrazovku, aby vlastní příběh pěkně vyzněl. V tomto případě díky hercům a zvoleným dialogům nedopadl film špatně. Je ztvárněn klasickou tv produkcí začínajících osmdesátých let. Menzel a ostatní herci odvedli slušný výkon a tak nám dovolili nahlédnout do lidských myslí a člověčího činění, což splnilo účel. Lidské jednání se totiž věkem ani tolik moc nemění. Atmosféru se díky pavlačovému domu podařilo celkem vykreslit a tak jediný škraloupek na kráse dělají opakující se záběry na západy slunce, které dělají dojem spíše kýče. ()

majky19

Upřímně řečeno mě tato televizní adaptace Povídek Malostranských Jana Nerudy příliš neoslovila. Ačkoliv je film doslova napěchován hereckými hvězdami mladé, starší i nejstarší generace,tak si myslím, že v rámci těchto televizních zpracování Nerudových povídek byly natočeny i daleko povedenější filmy, zejména ty v režii Pavla Háši - př. Hastrman, Přivedla žebráka na mizinu, Arabesky, a řada dalších. V každém případě se mi líbila zejména role advokátního koncipienta Dr. Krumlovského v podání Jiřího Menzela, a myslím si, že tohle byla jedna z jeho nejlepších hereckých rolí. Pozadu nezůstávají ani herečtí bardi v čele s Josefem Kemrem, Rudolfem Hrušínským nebo také Josefem Somrem v roli malíře. Myslím si, že režisér Jiří Krejčík natočil daleko povedenější věci, přičemž za jeden z nejlepších počinů hodnotím snímek "Vyšší princip". ()

Max Q.

Prakticky tam toho děje moc není, spíše se film točí kolem charakterů jednotlivých figurek. A ono, když je to kvalitně natočeno a hercům se daří, tak to úplně stačí. Tak krásně žlučovitého Hrušínského jsem snad ještě nikde neviděl. ()

CID7

Nerudova ulice-současná, starobylá Praha a tam se prohánějící dospívající Honzík Nerudů. Pěkné zpracované povídky. ()

Peabody

Kamera je krásná a s kostýmy asi nejlepší na celém filmu, protože je jednotně pojatá. Ona a Malá strana je skutečně krásná. Ale nemohu souhlasit s tou jednotnou chválou na vedení herců. Podle mne je to největší slabina pana Krejčíka a to nejen zde. Jiří Menzel je báječný, Jiří Lábus taky, nečekaně ukázněný, ale proč někteří herci hrají vedle Menzelovy nostalgické jemnosti grotesku - Josef Somr, Pavel Nový jen poulí oči to nechápu, Tempo je místy i na mne moc pomalé (hraní na klavír pana domácího) a co mi vadí ze všeho nejvíc, je nepochopitelné obsazení Soni Valentové. Proboha kde se vzal slovenský přízvuk na Malé straně za Jana Nerudy?? JInak je u hezkých slovenských hereček roztomilý, ale je naprosto mimo mísu, dobově podle mne špatně. Celkově je to mezi 3 a 4 , ale přnos páně režisérův je podle mne to slabší, kostýmy, lokace, kamera jsou to lepší. ()