Reklama

Reklama

Špinarka

(divadelní záznam)
všechny plakáty

Obsahy(1)

Životní osudy populární zpěvačky Věry Špinarové na pozadí doby plné politických i společenských změn... Bigbeatový příběh o nezávislosti, intrikách, odvaze a opravdové lásce vzdává hold fenomenální zpěvačce. Zábavná a emocemi nabitá inscenace Tomáše Dianišky, kterou napsal a režíroval pro Divadlo Petra Bezruče a za niž získal Cenu divadelní kritiky 2021, přináší nepřikrášlený obraz velké pěvecké osobnosti neodmyslitelně spjaté s Ostravou... Věru nevzali na konzervatoř, protože byla příliš malá. Nehodila se ani do sboru, na to zas měla moc výrazný hlas. Navíc se rozhodla zpívat v době, kdy nezáleželo na tom, jak kvalitní máte pěvecký projev, ale jak jste politicky uvědomělá. Naštěstí talent se prosadí vždycky, i když na cestě k vytouženému výsluní na pódium před publikem bude nutné mnohé obětovat... Působivý příběh malé ženy s velkým hlasem skvěle ztvárnila Markéta Matulová, která za svůj herecký a pěvecký výkon získala Cenu divadelní kritiky. Scény ze Špinarčina života, které stála v cestě k úspěchu řada překážek a která si prošla mnohými vlastními, rodinnými či vztahovými dramaty, potýkala se s tlaky režimu před i po roce 1989 a nakonec i se závislostí na alkoholu, propojují nezapomenutelné hity, jež na jevišti hraje živě doprovodná kapela a zpívá představitelka hlavní role. (Česká televize)

(více)

Recenze (24)

kukkik 

všechny recenze uživatele

Taková hezká vzpomínka pro pamětníky a fanoušky této zpěvačky, která je především mementem. Pro mě, jako příslušníka mladší generace, ale tato zpěvačka už příliš neoslovila, především pak v konkurenci svých tuzemských i zahraničních současníků. Stejně tak pro mě nebyla zajímavá ani tato divadelní hra, která cílí na fanoušky a nic víc, než nekritický a romantizovaný vhled do osobního života této zpěvačky, nenabízí. Neurazí nenadchne, výpovědní a informativní hodnota, která by to pro mladší publikum mohla zachránit, je tady bohužel příliš nízká. 2/5 ()

marhoul 

všechny recenze uživatele

Před Markétou Matulovou smekám až k zemi. Špinarku jsem znala v osmdesátých letech osobně, jelikož kdosi z blízkých s ní nějaký ten pátek hrál, pamatuji její zkoušky, civilní projev, který byl stejný, jako projev profesionální, byla jsem sice dítě, ale na ni se zapomenout nedá. Věra zpívala na první dobrou, neuvěřitelná síla i na stručné, spíše jen technické, zkoušce. Nevěřila bych, že se objeví herečka, jejíž vystoupení nebude působit jako karaoke či parodie. Markéta Matulová nejen, že Věru dokonale zpívá, rovněž je v představení sympatická, originální, dojemná, silná, autentická, já jí její Špinarku zbaštila i s navijákem. Chválím dramaturgii představení i televizního přenosu, chválím vynikající práci režiséra Dianišky a dovolím si dodat, že spousta lidí chlastá a jede v kde čem, však před veřejností fintí, čili působí uhlazeně. Věra byla živel, kašlala na svůj mediální obraz, což ne každému sedělo, v řadách Ostravaků, region svojsky, si ale své příznivce snadno našla. Rozumím, že pro ni neměl každý pochopení, k Štrougalově matraci měla daleko, ale co zazpívala ona a jak, nemělo u nás konkurenci. Obyčejná ženská, s neobyčejným hlasem i projevem. Bohém s klasickými bohémskými slabostmi a způsoby jejich řešení. ()

Reklama

Gig 

všechny recenze uživatele

Mám smíšené pocity. Na jednu stranu výborná Markéta Matulová, kde u jejího řezavého zpěvu cítíte přítomnost Věry Špinarové, vidíte její herecký projev a cítíte i dle chování - tu svéráznou, ale i jednoduchou a přímočarou zpěvačku. Na druhou stranu se příběh, či spíš výpověď hodně vleče a drží ho ony písně či úryvky písní. Dialogy někdy až trochu laciné a někdy i podobné Hrdému Budžezovi. Druhá polovina konečně nakopla celé představení. "To víš, že zůstanou...." Musím pochválit kapelu a hudebníky v tomto divadelním představení. Unikátní bylo i v tom, že se jednalo o přímý přenos se vším, co takový počin může přinést. ()

schuffyk 

všechny recenze uživatele

Náhodné přepnutí televizního kanálu zapříčinilo odsun plánované doby spánku o celkem zásadní čas. Každopádně rozhodně nelituju. Naprosto úžasný transport v čase, do doby dospívání a písniček božské "špinarky". Zajímavě pojatý příběh, pravda místy připomínající hrdobudžezovskou povídku, ale ta doba blbá byla, myslím, že to jinak zahrát ani nejde. Pět hvězdiček je pro skvělou Markétu Matulovou bo bez ní by to prostě nebyla "špinarka". ()

Jirka_H 

všechny recenze uživatele

Člověk Věrku znal, či měl to štěstí osobně slyšet, jen v písních, na koncertech, ale málokdo zná její život. Těžké začátky, složitosti v rodině, bláznivé dospívání a raketový start, i následný pád. Až závěr života ji přinesl více rovnováhy a klidu. A to vše velice reálně ukazuje tato divadelní hra, musím velice ocenit představitelku Věrky, Markétu Matulovou, jak osobitě, ale zároveň profesionálně roli zahrála včetně pěveckých kvalit. ()

Galerie (5)

Reklama

Reklama