Režie:
Kelsey MannKamera:
Adam HabibHudba:
Andrea DatzmanHrají:
Amy Poehler, Phyllis Smith, Lewis Black, Diane Lane, Maya Hawke, Tony Hale, Liza Lapira, Ayo Edebiri, Adèle Exarchopoulos, Paul Walter Hauser (více)VOD (2)
Obsahy(2)
Ve snímku V hlavě 2 společností Disney a Pixar budou mít diváci znovu možnost se podívat na to, co se právě odehrává v hlavě čerstvé teenagerky Riley. Dějí se zde velké věci – ve velícím centru probíhají neočekávané stavební práce, aby se sem vešli překvapiví noví hosté: zbrusu nové emoce! Radost, Smutek, Vztek, Strach a Nechuť, kterým se už dlouho dařilo mít všechno pěkně pod kontrolou, se ocitají v rozpacích, když se jejich společnost rozroste o další pocity. Jako třeba o Úzkost, která zde začne kralovat. (Falcon)
(více)Videa (5)
Recenze (237)
Řekněme si to na rovinu - první díl zůstává nepřekonán;) Trestuhodně ubylo scének zevnitř hlav jiných lidí než Riley, ovšem jako rodič dětí blížících se momentu, kdy se spustí pubertální poplach, konstatuji, že to, co zbylo, je ryzí zlato - a "docela good" je oficiálně naším rodinným running gagem:D Dobře, možná tomu pomohlo, že dabing je opět vynikající, a shodou okolností jsme si den předtím s ("velkými", co jsou dávno "někde jinde") dětmi dělali srandu z Mickeyho klubíku, takže Ledvinka nás všechny málem vyvrátila ze sedaček:) No v každém případě, i když příběh je podle stejného mustru jako v jedničce, spolupráce s vývojovými psychology přinesla svoje ovoce, a opět je výsledkem záležitost, která má reálný potenciál pomoct puberťákům srovnat se s tím, co se jim to sakra děje. Záměrně jsem nenapsal "dospívajícím", protože to pravé tóčo, o hledání sebe sama, schopného jít si vlastní cestou bez rodičů (kterým je zákonitě potřeba se vzbouřit a ukázat jim, jak jsou příšerní;)) se tu ani v náznaku neobjevilo - a tentokrát už věřím tomu, že kvalita jedničky nebyla náhoda, a Pixar má na to, aby doručil i třetí díl, který bude zase stát za to. Jo a málem bych zapomněl, jedna část V Hlavě 2 se taky dá použít na ilustraci toho, jak brutální může být úzkostná porucha - i když tady jde jen o epizodu jedné ataky. Jsem velmi spokojen, a tvrdím, že tu máme další "klasiku žánru". 90% ()
Zatímco první V hlavě dokázalo vybudovat zábavný a fungující svět a ještě do něj dosadit působivý příběh, dvojka těchto osvědčených vzorců nepokrytě využívá do té míry, že rezignuje na jakoukoli snahu o originalitu. Produktově to samozřejmě dává smysl, dospělejší publikum ale bude oprávněně brblat, že tady byl potenciál výrazně vyšší. Více zde. ()
V hlavě 2 je prostě pokračováním jedničky. Nemusíme si stěžovat na málo originality, protože původní poselství je stejně aktuální ve chvíli, kdy Riley ve třinácti přepadne puberta, čeká ji střední a před tím víkendový hokejový tábor s jejími dvěma nejlepšími kámoškami a vysněným týmem Plameňaček v čele s obdivovanou Val Ortiz. Milý, hodný, zábavný, užitečný a terapeutický film znovu nastoluje téma potlačených emocí a vzpomínek. Jestli se před tím Radost vypořádala se Smutkem a všichni pochopili, že musí držet spolu, nyní čelí stejné výzvě s celou novou bandou emocí. I když se situaci snaží nevhodně opanovat Úzkost, i Radost bude muset opět projít vývojem a opustit svůj paternalismus hraničící s blahosklonností. Cesta za poznáním je dobrodružná a nechybí ani záchvat paniky. Radost: „Úzkost využívá představivost Riley proti ní!“ Úzkost: „Chtěla jsem ji jen chránit…“ Úzkost: „Co všechno se může stát, když se Riley nedostane do týmu? Skvělé, že se ptáte, takže…“ ()
Hlad po ideově nezabarvené rodinné podívané vyhnal tržby do absurdních výšin. Ale téhle sérii je přeju. Pokud se vám líbila jednička, na pokračování můžete vzít celou rodinu naprosto bez obav. Vhled do začínající puberty je opět barvitý, inovativní a v emocích se najde doslova každý. Namísto vývoje stávajících se představují nové, což nevím, jak bude únosné do budoucna. Už teď je z toho solidní Babylon se zkratkovitými a méně vyhraněnými charaktery. Více prostoru dostává i Riley outside a emocionálně je to oproti jedničce spíše DLC. Ale jsem zvědav, jak si tvůrci poradí se skutečností, že další pokračování musí zákonitě začít brouzdat v 'R'kových vodách. ()
Ocenil bych realističtější verzi, kde anxiety přebírá vedení na dlouhé roky. Aspoň na dvě desetiletí, ale klidně až do konce života hlavní postavy. To bychom si mohli užívat degradaci a potemnění dříve nevinné a veselé osobnosti v mnohem pozvolnějším tempu a také by byl prostor se ve větším množství a detailu věnovat všech těm zavržení hodným, extrémně trapným a (sebe)destruktivním věcem, které ve jménu úzkosti člověk během života dělá. To by bylo pokoukáníčko! ()
Galerie (42)
Photo © Walt Disney Pictures
Zajímavosti (21)
- Scéna, kedy Úzkosť prehovára do kancelárskych priestorov až po kým Radosť rozbije kladivom veľkú obrazovku, odkazuje na reklamu Apple Super Bowl v duchu Orwellovej knihy "1984". (giaruj)
- V raném návrhu scénáře byly zavedeny tyto nové barevně odlišené emoce: Svoboda (bílá), Láska (purpurová), Vášeň (azurová) a Síla (černá). Pozdější návrhy je nahradily emocemi Úzkost (oranžová), Rozpaky (růžová), Ennui (indigová) a Závist (tyrkysová). (Davidamper)
- Postava Nuda sa mala objaviť už v prvom filme. (giaruj)
Reklama