Epizody(8)

Byla příliš mladá na intriky evropské politiky, ale učila se rychle... Po diváckém úspěchu seriálu Marie Terezie mohou diváci sledovat osudy její slavné dcery Marie Antoinetty ve zbrusu novém seriálu. V pouhých čtrnácti letech byla Marie Antoinetta poslána svou matkou do Francie, aby se vdala za budoucího krále Ludvíka XVI. Sňatková politika Marie Terezie slavila úspěch, když na francouzský trůn v roce 1774 konečně usedl manžel Marie Antoinetty a její dcera se stala francouzskou královnou. Kdyby Marie Terezie tušila, jak tragicky skončí život její dcery... Ale ke gilotině první řada francouzského seriálu zdaleka „nesahá“. V osmi epizodách sledujeme cestu Marie Antoinetty z vídeňského dvora do Versailles, kde se postupně z nesmělé, téměř opovrhované dívky – dauphinky stala sebejistá francouzská královna. Její hlavní úkol, porodit královského dědice, však trval dlouhých devět let... Scénář k seriálu napsala Deborah Davisová (Favoritka) a „svou“ Marii Antoinettu pojala jako ženskou ikonu své doby. Režie se ujal Pete Travis, zkušený britský režisér. (Česká televize)

Recenze uživatele quokam k tomuto seriálu (8)

Marie Antoinetta (2022)

Zaverecne shrnuti: serial stal na charismatickych postavach Lxv a Jii, jenze jejich charisna mozna bylo trosku prepisknuto, nebot kdyz oni ustoupili, serial vetsinou ztracel tempo. Postava MT po skonceni prvni epizody byla jaksi navic, stacili dopisy, prime vyobrazeni panovnice nedodalo zadnou pridanou hodnotu. Taktez Jii se objevoval jenom, aby v jednom dile zazaril, pak scenariste nevedeli, co si s nim. Jako na jednu stranu nemohl se mihnout v jednom dile jako Deux ex machina, bez kontextu, na druhou stranu v dejinach manzelstvi Lxvi a MA mel zrovna tuto ulohu, tezko mu vynyslet neco navic. Herecky ESch svym fenotypem proste nemohla verehodne vyjadrit 14 letou divku, velkej preslap castingu. Postupem zrani postavy se zvedla i duveryhodnost jejiho herectvi, ale pachut ze zacatku zustavala. Luis C sice dokazal vykreslit prerod nesmeleho podcenivaneho chlapce ve zraleho muze, ale stale tak nejak pusobil jako postava vedlejsi, ve stinu pozornosti divaka, a ne jako jedna ze dvou hlavnich, titulnich, ba primo klicovych postav. O charismatu Jamese P a Jonase B jsme se jiz zminili, dalsi herci ve vedlejsich rolich odvedli na svem prostoru minialne vyborny standard, ale do zapamatovatelne extra urovne se jiz nikdo nevesel. Celkove vsak si myslim, ze se jedna o zdarily serial 7.5/10. Update 10012024 muj maly osobni oscar pro díla poprvé viděna v roce 2023: udilim cenu Jamesovi P za nejlepsiho herce v epizodni roli. ()

La Gifle (2022) (E01)

Citlivy snimek, ktery verne podava dobovou feudalistickou manipulativni propagandu vyprazdneneho pojmu manzelstvi. Konzervativni kruhy veru nemaji homosexualum co vycitat. Snimku se vsak da vytknout  casting. Emilii Sch pri vsi jeji snaze a umeni proste 14 letou holku neverite, svym fonotypem je uz preci jenom vyzralejsi zena. A pokud se nepletu, vztahy mezi MA a madam du Barry byly ze strany MA mnohem chladnejsi ale k tomu se mozna pribeh dopracuje. 7.5/10. ()

Reines rivales (2022) (E02)

Jak postava MA dozrava, nabira herectvi pani ESch na verohodnosti. Tim stoupa i obecny zazitek ze serialu, zvlast, kdyz hlavni muzsti predstavitele obou Ludviku rozehravaji slusny koncert. 8/10. ()

Reine de France (2022) (E04)

Prozatimni vrchol serialu. Divim se, proc je jmeno herce Jamese P uvadeno tak vzadu. Je to v podstate jeho serial. Na nem jakozto na svorniku visela i tato epizoda. 7.5/10. ()

Reine rebelle (2022) (E05)

Ztratou Ludvika XV ztratil serial - hlavni postavu. Osireli Luis C a Emilie Sch dil neodtahli. Serial zachranuje zajimavy namet, uvidime, zda- li bude stacit do konce. 6/10 ()

Deus ex machina (2022) (E06)

Josef II nahradil Ludvika XV a serial sel opet nahoru.Jenze se obavam, ze to byla nahrada kratkodecha. Osobne bych ten serial asi ukoncil zde, hlavni zapletka byla naplnena ke spokojenosti vsech. O cem budou dalsi dva dily? Bud nastavovana kase, nebo zkratka smetem ke gilotine. No uvidime, nechame se prekvapit. 8.5/10 ()

L'Autrichienne (2022) (E07)

I po ustupu Josefa II si serial prozatim udrzel standard. 7.5/10 ()

Reine de coeur (2022) (E08)

Tvurcum lze priznat k dobru, ze odolali pokuseni dat Marii Antoinettu do postele kazdemu, kdo sel okolo. Snaha o telesnou manzelskou vernost jakozto dulezity rys vypraveni se v  dnesni historicke cibromanticke tvorbe uz moc nevidi. Na druhe strane serial trochu ztratil tempo. Chybela charismaticka osobnost typu Lxv nebo Jii ktera by strhla divakovu pozornost. Luis C sice velice presne vyjadril prerod Lxvi z nesmeleho chlapce do vcelku obstojneho panovnika, ale neobhajil svou postavu v pozici postavy hlavni. Zaver za 6/10. ()