Komedie s hořkým podtextem o jednom soudním případu, který prověřil lidské charaktery, má všechny klady autorského talentu Z. Svěráka. S humorem a s porozuměním vypráví příběh bývalého učitele na okresním městě Moutelíka (Vlastimil Brodský), který se dostal před soud kvůli pohlavku, uštědřenému synovi z prominentní maloměstské rodiny. Proces dostane začínající právnička (Z. Bydžovská), která pozná v Moutelíkovi charakterního člověka a pomůže mu znovu získat lidskou důstojnost, i když po právnické stránce je proces neúspěšný… (Česká televize)

Pitryx

Body dolů za zbytečné kecání o filmech mezi protagonisty v promítací kabině. Další za zbytečně dlouhou stopáž. Ale jinak se na to dívat dalo, jedna z mála inscenací, která se věnuje morálce a precizně sedne i na dnešní dobu. Skvělá Bydžovská, ta se opravdu řehce jako kůň, jak v jiném filmu tvrdí její filmový otec. Takže je to dobré, ale chvílemi jsem se dost nudil. ()

ostravak30

Vynikající televizní film o morálce. Tento snímek jako by byl předzvěstí doby, která měla přijít a přišla. Dnes by po pohlavku učitel pravděpodobně dostal zákaz učení. A žáci místo vtipů učitele šikanují a fyzicky napadají. Vladimír Brodský a Zuzana Bydžovská hrají skvěle. Je pravdou, že Bydžovskou mám rád v jiných flmech, protože ta její až hýkavě uchechtaná mladá začínající právnička mi byla sympatická jen co do snahy o záchranu učitele. Přestože měl film bez dvou minut rovnou stovku, nenudila mě ani minuta. Taktéž mě překvapuje, že tenhle typ příběhu napsal Zdeněk Svěrák, který jinak měl za sebou už spousty legendárních komedií. ()

Darth Kedr

Zpočátku jsem si říkal, že to nebude nic moc a první scény v advokátní kanceláři mě v tom jen utvrzovaly. Potom však přišel zlom, když se děj přesunul před soud, kde začal nabírat ty správné obrátky. No a když se v ději objevil ještě Jaromír Hanzlík, skvělé dílo bylo dokonáno. Výborný TV film ze zajímavého prostředí s plejádou klasických českých herců, který rozhodně stojí za zhlédnutí. Jediná hvězda dolů je tedy jen za ten trochu nudnější začátek. ()

Leonisa

Škoda, že je film v poslední části rozostřený. Druhou část ze soudní síně jsem tedy sledovala s pocitem sundaných brýlí. A klidně bych oželela zdlouhavý začátek. Jinak film patří rozhodně k lepší produkci té doby. ()

Mr. Movie

Asi nenapíšu nic novýho, ale Vlastimil Brodský to sehrál opravdu špičkově. Navíc scénář par excellence. Výborné pokoukání. ()

mokrasek

"Platfus dej si páva"... pro mě výborná inscenace s panem Vlastimilem Brodským v hlavní roli. Když jsem ho občas mlčky míjel na cestě z Jiřího z Poděbrad poblíž Vinohrad, chodil vždy velmi nenápadně oblečen s černou koženkovou taštičkou přes rameno a se schovívavým úsměvem. Jako mladý kluk jsem si tehdy říkal, že lidi, kteří opravdu něco znají nebo umějí, jsou většinou skromní. Jsem rád, že je po tomto výborném herci pojmenována ulice v Praze. Ještě jednou vám děkuji za skvělé role a odpočívejte v pokoji... ()

Spike86

Velmi dobrý scénář Zdeňka Svěráka, který čerpal z učitelského prostředí, které velmi dobře zná. Působí v mnoha aspektech dost reálně a je dobře přenositelný i do současnosti. Co bych dále vypíchnul je skvělý hudební doprovod. Opravdu kvalitní TV inscenace. 85% ()

ajfelka

Vlastimil Brodský nezklame nikdy. To je známá věc. Zuzana Bydžovská zraje jako víno a v roli idealistické začínající advokátky mile překvapila. Samotný příběh je univerzální teď, před třiceti lety a bude i za dalších x - let. Závěrečný part, kdy advokátka dostává od učitele sbírku brouků se slovy : "...On není moc krásný, co do zbarvení, ale je to takový neohrožený a užitečný brouk..." vždycky brečím. ()

Wolfvater

Určitou rozporuplnost z této inscenace si v sobě nesu. Začnu negativy: Režie - nepřišlo mi to úplně zvládnuté, scénář se zdaleka nesnaží být tak "vtipný za každou cenu", jak je v určitých okamžicích ukazováno (scéna návštěvy Zuzany Bydžovské u Jaromíra Hanzlíka v kanceláři kina se proměnila ve frašku). Ve scénáři jsou dokonce jednotlivé postavy lépe propracovány, než jak nabízí tato inscenace. Teď již jen to pozitivní: Zuzana Bydžovská asi těžko mohla ovlivnit, jak byla nucena hrát nesmyslně koketně v již zmiňované scénce z kina, ve zbytku filmu hraje však již velmi uvěřitelně a mile, v závěru exceluje. Hanzlík si taky konečně jednou zahrál negativní roli! :)) Scénář super, kdysi jsem jej četl a proto jsem si myslel, že jsem tuto inscenaci již musel vidět. Dokonce jsem byl přesvědčen, že doktora Lískovce hrál (v mé představě pouze) Rudolf Hrušínský, který by se se svým sarkasmem na tuto roli velmi hodil. Pokud čtete scénář a před očima vám běží film, musí to být dobrý scénář, to mi nikdo nevymluví. A to nejlepší na závěr: Vlastimil Brodský - je třeba snad něco dodávat? Znáte někoho, kdo by se na tuto roli hodil lépe? Pozitiva nakonec výrazně převýšila nad negativy - 75% ()

Moraldo

Film o tom, že se i v naší společnosti čas od času najde slušný a čestný člověk, ale není mu to moc platné, neboť je obklopen zbabělci a lumpy. Nadprůměrná televizní inscenace v níž kraluje skvělý herecký výkon Zuzany Bydžovské a Vlastimila Brodského. ()

Hombre8

Jestli to má býti nazýváno podtextem, tak podtext byl hořčí než Artemisia absinthium. Možná to bylo až příliš dlouhé a vyčerpávající tou bezútěšností. ()

evangelik

Kdysi dávno jsem to viděl, vzpomněl jsem si o co šlo a podruhé mě to už nelákalo. Typický film (hra) na jedno podívání... ()

JohnnyV

Fenomenální hraní pana Brodského (jak jinak taky, že?) v příběhu s fenomenálním scénářem. Všechny postavy zde jsou psány pro všechny herce doslova na míru. Ono se to taky pro takovou (tehdejší) hereckou garnituru muselo psát samo. Palce nahoru, pane Svěráku! ()

Isidor9

Skvělé! O hereckých koncertech se rozepisovat nemá cenu (a nejen paní Bydžovské a pana Brodského, ale též Sklenčky, Růžka, Hanzlíka a dalších), dokonalý je ale zejména scénář. Svěrákova schopnost pozorovat život a převést jej do scénáře se zde projevila naplno. ()

nemkatuli

Příběh o šarvátce mezi žákem a učitelem, věčné téma zpracované dojemně a opravdově tak jak to i s následky občas bývá. Pointa je stále stejná, klidný a mírný učitel je vyprovokovaný potížistou a donucený k ataku, se kterým se následně především díky své povaze těžce vyrovnává a také z něj nese následky. Společně se svou advokátkou (výborná Zuzka Bydžovská) tak vytváří spojení dvou lidí, kteří se během nepříjemného šetření u soudu vzájemně lidsky i názorově ztotožňují. ()

maestrum

Bydžovská...tu herečku musíte nenávidět, nebo milovat. Když ještě spustí ten svůj smích, který nemá daleko řehtání koně, je občas na zabití. Ovšem závěrečnou obhajobu provedla/zahrála znamenitě, že i "mistr" Abrhám čuměl jak vyoraná myš. ()

Cacorka_eliz

Tohle je opravdu zapomenutý klenot televizní tvorby. Zcela výjimečný tv film evropského formátu, co se týče psychologické hloubky a vykreslení postav. ()