Minulé životy

• USA Past Lives (více)

Spisovatelku Noru a její dětskou lásku Hae-Sunga sice dělí tisíce kilometrů, spojuje je však výjimečně hluboké pouto. Po více než dvou dekádách odloučení se dvě spřízněné duše setkávají během pár dní v New Yorku. Nečekané shledání s osudovým mužem přiměje Noru klást si otázku: „Co by bylo kdyby?“ Režisérka Celine Song v citlivé moderní romanci jedinečným způsobem v několika časových rovinách vypráví příběh dvou lidí, jež se navzájem velmi milují, a přesto se jejich osudy fatálně míjely. Oduševnělý příběh uchvátil diváky na festivalech Sundance i v Berlíně, a teď se chystá dojmout i vás. (Aerofilms)

Accuphose

Návštěva filmového klubu po letech, se opět vyplatila. Mám trochu problém s jihokorejským feminismem a jeho dopady na film a mužské role v nich. Krom toho je nám naservírován kvalitní snímek, který by mohl vyprávět osudy leckoho z nás. Máme nějaké plány, tužby, očekávání, ambice a poohlédneme-li se zpátky po letech do své minulosti, můžeme sami sobě vystavit účet. Až potud je to v pohodě. Jenže snímek se zaměřuje jen na ženskou hrdinku a i díky tomu ve finále působí zbytečně plytce... ()

rengers odpad!

Neskutečně mnoho hluchých míst, kde se vlastně nic neděje. Film mohl trvat klidně 30 min., do kterých by se vlezl celý děj. ()

jedinec

(To nejlepší z roku 2023: Debutový film) Celine Song napoprvé stvořila něco opravdu obdivuhodného. Drama silně autobiografické a přesto obecné. Dokonale zkonstruované a přesto nepáchnoucí kalkulem. Jestli bude její připravovaný snímek The Materialists natočen se stejným citem a precizností, tak se máme na co těšit. ()

mmirri

Bez jakéhokoli překvapení, s dokonalými postavami, dokonalými záběry a hudbou. Ta preciznost si říká o vysoké hodnocení. Ale osobně, spíš než vysoký intelektuální standard, ocením, když mě film vezme za srdíčko. A to tady ne... ()

KraLuban

Hezký, zvláštní, pomalu plynoucí příběh. Po celou dobu ale vlastně chybí možnost, že by se tihle dva (kteří spolu začali ve 12 letech) nějak dostali k sobě, čímž jejich "láska" trochu postrádá chemii. Ale jinak opravdu pěkné. ()

vavsek

Pokud hledáte romantický film, který je plný randíček, pusinek, objetí a ostatních symbolů milostného vztahu, tak tohle není pro vás. Nebo možná je, protože uvidíte úplně jiný pohled v rámci romantického filmu o nevydařené lásce. Příběh je dost obyčejný a pomalý. Hlavní dvojice mě tolik nepřesvědčila, ale i přesto jsem příběh hltal, protože jsem čekal kam se to vyvine a doufal v happy end, který se vlastně nekonal, nebo možná koná, ale někdy v budoucnu? Shledání dvou odloučených duší v samotné poslední časti filmu byla super podívaná a poslední tichá scéna dosti bolavá, protože pohledy mluvily za vše. ()

Andy_Warhold

Bylo poteseni v zaplave hnoje najit realny film. V tomto pripade jemne, nezne, lidske a citlive drama o korenech, hledani, osudu a lasce. Korejska linka tomu dodava smrnc jako cesnek v kimchi. 57 KVIFF, 2023 ()

deftmouse

Film na pět hvězd pro lidi, kterým osudová láska protekla z různých důvodů mezi prsty. Závěrečná scéna je asi nejlidštější filmová scéna ever. ()

badannie

Minulé životy mi ako film veľmi sadol, taký obyčajný, ľudský.. Gretu Lee som tu videla po prvýkrát, bola prirodzená a jemná a silná zároveň. Yoo Teo nesklamal, verila som mu každý pohyb, gesto a slovo. Ale pre úplný zážitok si to musím pozrieť doma, plakať nahlas sa totiž v kine nedalo. ()

jara12

Každý rok si najde své asijské drama, které usiluje o to, stát se jedním z oblíbenců a získat nějaké ty ceny. V roce 2019 to byl Parasite, před dvěma lety Drive My Car, minulý rok Decision to Leave a za mě tento rok to je Past Lives. Romantický snímek o hledání ztracené dětské lásky, přestože už oba můžou být v životě úplně někde jinde. Tématika je zpracována perfektně a herecké výkony jsou také skvělé. Jediné co tomuto dílu chybí od vyššího hodnocení je diference od podobných, né-li stejných témat, které byli již zpracovány. Při sledování se nemůžete zbavit pocitu, že tohle už jste někdy viděli a nechcete na to koukat znovu. Každopádně jde stále o precizně provedenou práci. ()

Frankie86

Jemné, romantické, existenční. Malé a zároveň i velké drama, které si však ani jeden ze zúčastněných nehodlá příliš připustit. Scény působí natahovaně, ale má to svůj vystupňovaný smysl zakončený velmi dojemným závěrem. Trochu náročný počin. Určitě to není pro širokou diváckou obec a to je dobře. ()

dolor

Tento rok som videl desiatky filmov ale Past Lives ma rozobral na súčiastky. Pre mňa to bol skôr horor lebo rovnakú, životnú schému prežívam od základnej školy a miestami to bolo až strašidelné, ako veľmi je to zrkadlo všetkého, čo som už prežil, zažil, videl, počul, povedal. Špeciálne miesto v mojej filmovej duši si vyslúžila táto snímka. 10/10 ()

MisterSister

Nepropracované, a s výjimou Artura, naprosto plytké postavy jednající s motivacemi, které jsou naznačeny mezi řádky jen neviditelným inkoustem. Jednoduše se pak děje, že se celý vývoj "děje" posouvá maximálně kvůli tomu, že si to tak na setu řekli, a ne kvůli čemukoliv co by divák mohl cítit. Jasně, scéna v baru je uchvatná, ale stojí za to koukat na tenhle snímek? Určitě ne. ()

TOMjohanik

Esteticky i emočně minimalistická filmová jednohubka pojednávající o nenaplněných vztazích a osudovosti životních rozhodnutí.  Naprostá absence explicitních scénaristických pojmenování dává snímku nádech tajemství a pocity hlavních hrdinů si domýšlí divák sám.  Vlastně až posledních patnáct minut dává za vznik skutečnému pojmenování pohledů, které tyto postavy na celou situaci mají. Civilní herectví Grety Lee naprosto skvěle sedí k tak trochu odměřenému vypravěčskému postupu a ve spojení s velmi detailní kamerou to celé pusobi organicky a v žánru indie filmů překvapivě i velice inovativně. ()

Lukango

Sjíždím Oscarovky, v tomto případě pouze nominanty a já lehce s nedůvěrou jdu pomalu na ně. Proč s nedůvěrou? No, jak bych to řekl...někteří favoriti prostě nejsou pro mne. Ne z toho důvodu, že by se mi nelíbilo jejich téma ale nedokážu dostatečně ocenit jejich kvalitu, kterou nezkušený divák, jako já, přehlédne. Ono, já vím že ta kvalita ve filmu je, ale jak říkám, nedokážu jí ocenit a zpočátku prostý děj dokáže mít daleko větší hloubku a přesah než drtivá většina epických blockbusterů. Z minulých let si vzpomínám na Zemi nomádů, která byla skvělý film, neměl jsem k němu co vytknout či poznamenat, tedy snad jen to, že to místy nudilo. To samé platí třeba o Drive my car, film, který svojí atmosférou a odlišností ve mě dodnes rezonuje. Ale stále jsem si stěžoval na tu nudu. Jenže u takových filmů, krom vytknutí tempa, nemám, co kritizovat. Teď už ale k Past Lives, které potvrzuje jednak moje pravidlo, že mě kvalitní filmy občas nudí, ale také pravidlo, respektive mínění o současné asijské filmové tvorbě, že hoši východští asijští dokáží jako jedni z mála natočit relaxační, hypnoticky klidné osobní drama. Člověk, z toho cítí tu lidskost, prostotu, ale vše je servírované filmem, který však předčí mnohé dokumenty o stejných tématech. Právě to je podle mně to srdce filmu, ta lidskost a autentičnost, díky které je film tak osobní. Přitom příběh je poměrně jednoduchý a prostý. O dvou lidech, kteří prožívají dětskou lásku, ale musí se navzájem z důvodu odstěhování opustit. Po několika letech spolu naváží kontakt, jenže holčička, ze které se stala spisovatelka a vdaná žena, se tak musí vypořádat se zvláštním vztahem, který se pomaličku opět buduje mezí ní a její vzdálenou korejskou dětskou láskou. Člověk tak sleduje zajímavou situaci, která může nastat, a je nám servírovaná klidnou a skutečnou cestou, díky níž nesledujeme žádné velkolepé vyvrcholení, ani žádnou telenovelu, ale rozležený příběh, který, kdyby mi někdo řekl, že je podle skutečnosti, tak neřeknu ani slovo, protože tohle je něco, co je v rámci možností časté, přesto velmi zajímavé na sledování. Film ale také stojí na dialozích, které jsou velmi zajímavé a stačí jen málo a z krátkého dialogu se dozvíme mnoho. Jakkoliv se bavím o tomto filmu, tak vše mě směřuje k tomu samému. Ta autentičnost a osobitost. Oni to ti asijati uměj, natočit dokumentárně osobní snímek. Přesunu se k hercům. Hlavní dva protagonisti odvádí skvělý přirozený výkon, který si uznání zaslouží. Mezi Gretou Lee a Yooem Teo funguje přesně ta chemie, na kterou se film soustředí. Nejistota, stydlivost, přirozenost - to vše mezi Gretou a Yooem funguje. Z technické stránky tu máme kvalitní zvuk soustředící se převážně na dialogy. Dále také zajímavou a klidnou hudbu, která často brousí do pomalé atmosféry. Potom tu máme téměř nehybnou kameru, která je díky svým detailům a nehybností komornější podívanou. Vím, že Past Lives je kvalitní snímek, bohužel u těchto náročnějších oscarových dramat nedokáži ocenit jejich podstatu, to, co je dělá tak dobrými. Je to zase další film, u kterého si můžu stěžovat jen na nudu. A to není ani kritika, protože film je tak záměrně natočen a autor to tak chtěl, aby se vyjádřil, a nevidím důvod, abych film silně kritizoval, jen z důvodu toho, že mě nudil a že jsem v něm nedokázal tu kvalitu, kterou skrývá, vidět. Jenže mu zas nechci napálit desítku jen proto, že v něm konkrétní chybu nevidím. Takže, abych to zakončil. Past Lives je osobitý snímek, jenž zaujme svými poměrně krátkými dialogy, které však řeknou mnohé. Dále tu také jsou dobří herci, nehybná komorní kamera, lehce relaxační hudba a jednoduchý, ale propracovaný příběh, který dokáže svým přesahem říct více, než řada dokumentů. Pro tyto film, ve kterých nevidím tu pravdou myšlenku a kvalitu, mám nižší známku, než kolik si zaslouží. Známka: 7/10 () (méně) (více)

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny