Nostradamus

• Německo

Nostradamus - Prophezeiungen des Schreckens

Drama / Životopisný

Francie / Velká Británie / Německo / Rumunsko, 1994, 119 min

Michel de Nostredame 1503 - 1566 "There`s Still Time to Understand his Words". Tento lekár a vizionár mal smolu, že sa narodil v dobe, keď Európu viac ako vtedajšia morová epidémia trápila inkvizícia, ktorá náš vývoj p.m.ú.s.n. zabrzdila o dobrých 300 rokov a takým ľuďom, ako bol Michel tiež bohvieako život neuľahčovala. Film jeho život pekne a relatívne presne zachytáva, Karyo ruluje a filmov s historickým námetom neni nikdy dosť, takže u mňa mierne nekriticky za plný aj napriek istým historickým nepresnostiam ako napr. dohladka oholené ženské podpazušia v 16 storočí atď.(8.8.2009)

Kdyby snímek Nostradamus nesl navíc ještě přídomek "TV film" váhal bych možná i mezi **** a plným hodnocením. Takto to vidím na 3,5 hvězdy, a to zejména díky rozvláčné první půlce a několika vyloženě hluchým místům, u kterých začnete přemýšlet, jestli ve střižně nezaspali. Život Nostradama je velmi výživné a atraktivní téma a jistě by sneslo bombastičtější a méně komorní zpracování - nu možná se ho v dnešní době remaků dočkáme... Co mne potěšilo byl výběr herců. Myslím, že Tchéky je pro roli Nostradama vynikající volba, jeho obličej si odteď budu při vyslovení věštcova, resp. lékařova jména už vždy představovat. Výborný je také F. Murray "Salieri" Abraham, jehož v poslední době vídávám ve snímcích různého ražení poměrně často a nemohu si jej vynachválit (filmový bůh mu odpusť těch několik brakových záležitostí vyjímajících se v jeho filmografii, které jsem naštěstí minul). A za zmínku stojí také půvabná Julia Ormond:-)(4.8.2009)

Nevim, do jaké míry jsou údaje uvedené ve filmu pravdivé, ale tak či onak, hodnotím spíše po filmové stránce. A ta se moc nevyvedla. Místy docela chaotický scénář, opravdu mnoho samoúčelných scén a ještě ke všemu mi tam fakt nesedla ta vedlejší romantická dějová linie. Herecké výkony jsou vesměs průměrné, místy až podprůměrné a hudba ničím nepřekvapí. Na druhou stranu, při Nostradamových vizích mi občas naskakovala husí kůže (přeměna pole ve válečnou vřavu atd.). Co dodat? Snad už jen pár slov ke stopáži, která mi přišla na tenhle béčkový kousek až přespříliš. Kdyby střihač použil vícekrát nůžky, dopadlo by to jistě o mnoho lépe.(26.12.2006)

Obdobná tematika ma veľmi zaujíma, práve preto som váhal dať vyššie hodnotenie, avšak film je najmä životopisom Nostradama a samotné proroctvá nie sú rozoberané do hĺbky. Samozrejme to mu na atraktivite nič neuberá, najmä efektný záver ma presvedčil o tom, že tento film stojí za zhliadnutie a určite vás nasmeruje ku kúpe Nostradamových proroctiev:)(9.3.2010)

Pro me docela zklamani. Podle traileru jsem cekal nejaky historicky drama s hruzostrasnejma vyjevama budoucnosti, ale to se konalo jen misty. Herci mi prisly prumerny az podprumerny a scenar byl strasne chaotickej. Film preskakoval z jednoho mista na druhe, u nekterych scen jsem absolutne nechapal k cemu tam jsou a jakej maj vliv na dej filmu a celkove bylo videt, ze Roger Christian neni moc dobrej reziser. Triky taky patrily k tem horsim. Navic je film moc dlouhej. Takze za co 3*? Predevsim proto, ze misty je film hodne zajimavej, par dobrejch napadu se tu najde a ty vyjevy z budoucnosti jsou fajn, jen skoda, ze nich nebylo vic.(6.5.2006)

• - Spoiler: Pri súboji Henricha II. (Anthony Higgins) s Montgomerym (Vasile Popa) skutočne prišlo k udalosti z filmu, no kráľ v skutočnosti zomrel o 10 dní a nie hneď na mieste. (kacer4)

• - Po roztržke Michela (Tchéky Karyo) s Helenou (Maia Morgenstern) pri zarábaní parfému ide Helena udať Michela. Pred dverami sa prežehná, avšak sprava doľava. (kacer4)