Nostradamus

• Německo

Nostradamus - Prophezeiungen des Schreckens

Drama / Životopisný

Francie / Velká Británie / Německo / Rumunsko, 1994, 119 min

Vynikající film. Do této chvíle jsem neznala jméno herce Tchéky KARYO. Výborně svou roli zvládl. Film byl jako velmi těžké téma dobře zpracován, jen se to mohlo obejít bez těch erotických scén. No... ale chápu to jako umělecké dílo a jelikož to bylo filmováno v r.1994 tak si asi režisér myslel, že tam nějaká ta choulostivá scéna musí být, jinak by na to nikdo do kina nešel. Mě to tam dost rušilo, protože jsem byla zvědavá na život lékaře v 16.stol., který bojoval nejen se zákeřnými nemocemi této doby, ale především s tmářstvím katolické církve a přiblblýma lidma. Myslím, že všichni, kteří na tomto díle pracovali, se nemají za co stydět.(13.8.2008)

Režisér Roger Christian propásl svoji šanci. Vybral si skvělé téma, které mohl rozpracovat více dramaticky a zajímavěji než jak to udělal. Neříkám, že film byl špatný, mě se celkem líbil, ale v dnešní době počítačů a různých triků......zde měl takovou šanci předvést dnešní umění kinematografie. To neudělal, a proto se před námi objevil film pěkný a zajímavý, ale ne film strhující a neobyčejný. Ale musím pochválit výběr herce pro roli Nostradama Tchéky Karyo byl skvělý :)(10.8.2008)

Na Nostradamovi neujíždím (tedy na proroctvích), ale musím přiznat, že z filmařského hlediska má tenhle film něco do sebe. Doznívající temný středověk, záblesky renesančních myšlenek, moc inkvizice, temná atmosféra a velmi dobře natočené vize, jak to ohodnotit. Protože filmu jako takovému bych i ty 4 fíky dal. Jeden z případů, kdy je mi 5hvězdičková stupnice málo.(11.8.2006)

Michel de Nostredame 1503 - 1566 "There`s Still Time to Understand his Words". Tento lekár a vizionár mal smolu, že sa narodil v dobe, keď Európu viac ako vtedajšia morová epidémia trápila inkvizícia, ktorá náš vývoj p.m.ú.s.n. zabrzdila o dobrých 300 rokov a takým ľuďom, ako bol Michel tiež bohvieako život neuľahčovala. Film jeho život pekne a relatívne presne zachytáva, Karyo ruluje a filmov s historickým námetom neni nikdy dosť, takže u mňa mierne nekriticky za plný aj napriek istým historickým nepresnostiam ako napr. dohladka oholené ženské podpazušia v 16 storočí atď.(8.8.2009)

Pro me docela zklamani. Podle traileru jsem cekal nejaky historicky drama s hruzostrasnejma vyjevama budoucnosti, ale to se konalo jen misty. Herci mi prisly prumerny az podprumerny a scenar byl strasne chaotickej. Film preskakoval z jednoho mista na druhe, u nekterych scen jsem absolutne nechapal k cemu tam jsou a jakej maj vliv na dej filmu a celkove bylo videt, ze Roger Christian neni moc dobrej reziser. Triky taky patrily k tem horsim. Navic je film moc dlouhej. Takze za co 3*? Predevsim proto, ze misty je film hodne zajimavej, par dobrejch napadu se tu najde a ty vyjevy z budoucnosti jsou fajn, jen skoda, ze nich nebylo vic.(6.5.2006)

• - Spoiler: Pri súboji Henricha II. (Anthony Higgins) s Montgomerym (Vasile Popa) skutočne prišlo k udalosti z filmu, no kráľ v skutočnosti zomrel o 10 dní a nie hneď na mieste. (kacer4)

• - Po roztržke Michela (Tchéky Karyo) s Helenou (Maia Morgenstern) pri zarábaní parfému ide Helena udať Michela. Pred dverami sa prežehná, avšak sprava doľava. (kacer4)