Nostradamus

• Německo

Nostradamus - Prophezeiungen des Schreckens

Drama / Životopisný

Francie / Velká Británie / Německo / Rumunsko, 1994, 119 min

Kdyby snímek Nostradamus nesl navíc ještě přídomek "TV film" váhal bych možná i mezi **** a plným hodnocením. Takto to vidím na 3,5 hvězdy, a to zejména díky rozvláčné první půlce a několika vyloženě hluchým místům, u kterých začnete přemýšlet, jestli ve střižně nezaspali. Život Nostradama je velmi výživné a atraktivní téma a jistě by sneslo bombastičtější a méně komorní zpracování - nu možná se ho v dnešní době remaků dočkáme... Co mne potěšilo byl výběr herců. Myslím, že Tchéky je pro roli Nostradama vynikající volba, jeho obličej si odteď budu při vyslovení věštcova, resp. lékařova jména už vždy představovat. Výborný je také F. Murray "Salieri" Abraham, jehož v poslední době vídávám ve snímcích různého ražení poměrně často a nemohu si jej vynachválit (filmový bůh mu odpusť těch několik brakových záležitostí vyjímajících se v jeho filmografii, které jsem naštěstí minul). A za zmínku stojí také půvabná Julia Ormond:-)(4.8.2009)

• kinej

Nostradamus nemá, až na místy toporný vysvětlující scénář, žádné větší mouchy. Tou jedinou, avšak zásadní je, že film je jednoduše průměrný. Nic netěží ze zajímavého námětu, ze silného obsazení a už vůbec ne z prostředí ve kterém so odehrává. Příběh je tak nějak předvídatelný, kvalitní herci odvádějí to své a kamera je sterilní, jakoby se jednalo o televizní film. Sice se nejedná o špatnou záležitost, ale nevidím důvod, proč tento film sledovat více než jednou.(1.11.2010)

Vynikající film. Do této chvíle jsem neznala jméno herce Tchéky KARYO. Výborně svou roli zvládl. Film byl jako velmi těžké téma dobře zpracován, jen se to mohlo obejít bez těch erotických scén. No... ale chápu to jako umělecké dílo a jelikož to bylo filmováno v r.1994 tak si asi režisér myslel, že tam nějaká ta choulostivá scéna musí být, jinak by na to nikdo do kina nešel. Mě to tam dost rušilo, protože jsem byla zvědavá na život lékaře v 16.stol., který bojoval nejen se zákeřnými nemocemi této doby, ale především s tmářstvím katolické církve a přiblblýma lidma. Myslím, že všichni, kteří na tomto díle pracovali, se nemají za co stydět.(13.8.2008)

Hektické, zvláštní a podle mě rozhodně nedostačující Nostradámova jména. Tchéky Karyo je démonický, ale to, co z filmu dělá dost divné dílo je hlavně režisér samotný. Střih je šílený. Něco důležitého se děje, hraje dramatická muzika a najednou skok a ticho a Nostradám se prochází po krajině. Na chvíli mě to zaujalo v tom smyslu, že je to něco jedinečného, ale po chvilce mě to začalo hrozně otravovat a přišlo mi to až neumětelské. Nevím, nedokážu posoudit. Pro mě je Nostradamus film natočený opravdu dost zvláštně, nezručně, ale na druhou stranu docela zajímavě, tak zajímavě, že jsem vydržel koukat od začátku do konce. Tři hvězdičky, tedy, zlatý střed, je podle mě to, co si tento film opravdu zaslouží. Nebýt tak pošahaného střihu, měl by i na víc, takhle jsem se v příběhu začal hnedka ztrácet a nevěděl jsem, jestli se mám z dramatickýh scén lekat, nebo jen kroutit hlavou a sledovat právě scény, kde se nic neděje, ale dramatická muzika hraje na moje nervy proudem.(18.10.2008)

Tak tohle je další z film, které jsem shlédl na Maltě. Koukám, že nemá moc zrovna valné hodnocení, ale já jsem byl fakt nadšenej. Sice se mi moc nezamlouvaly ty jeho vize do budoucnosti (tanky, vrtulníky, vojáci a věta: Co je to Hitler?), ale jinak naprosto vynikající... Nejde o dokument, ale o středověké drama - prostě bomba. Vynikající kostými, skvělé nasvícení a skvělé scény... Herec byl také hodně dobrý, ne, ještě lepší, než jsem čekal. Prostě nadšení největší. Tenhle typ filmů mi sedí. 5* je samozřejmostí...(30.9.2008)

• - Po roztržke Michela (Tchéky Karyo) s Helenou (Maia Morgenstern) pri zarábaní parfému ide Helena udať Michela. Pred dverami sa prežehná, avšak sprava doľava. (kacer4)

• - Spoiler: Pri súboji Henricha II. (Anthony Higgins) s Montgomerym (Vasile Popa) skutočne prišlo k udalosti z filmu, no kráľ v skutočnosti zomrel o 10 dní a nie hneď na mieste. (kacer4)