poster

Hlídka v Ardenách

 • Česko

  Půlnoční přepadení

 • USA

  A Midnight Clear

Drama / Válečný

USA, 1992, 107 min

Režie:

Keith Gordon

Předloha:

William Wharton (kniha)

Scénář:

Keith Gordon

Kamera:

Tom Richmond

Hudba:

Mark Isham

Producenti:

Bill Borden, Dale Pollock

Střih:

Don Brochu

Scénografie:

David Nichols

Kostýmy:

Barbara Tfank
(další profese)
 • Tomatáš
  *****

  Pro mne jeden z nejlepších válečných filmů. Hlavním důvodem je fakt, že se totiž nesnaží být válečným filmem. Zároveň pro mne jeden z nejsmutnějších snímků vůbec. Lidskost, morálka a krutost války jsou hlavní aspekty a pilíře této velmi silné záležitosti. Buďme vděčni, že se na válku můžeme pouze koukat v televizi či v kině, nemusíme to svinstvo zažívat na vlastní kůži a hlavně se takto můžeme mnohému přiučit a poučit, abychom se oné realitě případně vyhli...doufejme.(27.4.2011)

 • dr.fish
  ****

  Do Berlína už toho Američanům moc nezbývá. Všichni už se nemůžou dočkat až válka skončí. Vánoce 44 na krku a nechce se bojovat. Ztracená varta uprostřed lesů, setkání s oddílem Němců, kteří střílet už také nechtějí. Válečný film, který ale není ani tak o válce, jako o partě kluků v jednom baráku, vazbách mezi nimi. Vlastně protiválečné drama o rozkladu všeho co bylo před válkou, ztrátě hodnot a tak. Zvláštně podáno ovšem. 70%(4.9.2017)

 • sulimo
  ****

  Prazvláštní film, který odsuzuje válku tím, že sbližuje nepřátele (koulovačka ve sněhu je nejvíc). Snad v žádném jiném válečném filmu nezažijete, aby americký, umírající voják litoval padlé Němce., každopádně v dané chvíli je litujete taky, stejně jako Američany. Film místy silně připomíná Šťastné a veselé, jediné, co mu z mého pohledu ubírá na kvalitě je jeho tak strašně specifický look z devadesátých let, když pak k tomu přidáte první polovinu filmu, vyjde Vám celkový dojem, že se díváte na Věřte nevěřte o delším, byť o dost kvalitnějším díle. Právě díky tomuto vzhledu působí film místy dost lacině, přesto se neodvažuji snížit hodnocení, protože minimálně za pozornost tenhle počin rozhodně stojí.(31.1.2011)

 • JohnCZ
  ****

  Druhá světová válka zase trošičku jinak. A Midnight Clear je především drama s poměrně pomalým tempem, ale silným vyzněním. Minimum akce, ale přesto pořádně napínavý a atmosférický film, který v určitých chvílích hraničí až s hororem, protože strach zde znázorněný je nepříjemný a dost odlišný. Při scéně, kdy vojáci společně u stromečku zpívají "O Tannenbaum" mě vyloženě zamrazilo.(15.1.2016)

 • Miki8888
  ****

  Na film jsem se sice začal dívat až někdy kolem druhé hodiny ráno. Ovšem "domácí atmosféra", kdy je všude tma, noc v plném proudu, vítr bouchá do oken, mne neskutečně dodalo touhu, adrenalin a napětí. Do filmu jsem se vžil až neuvěřitelným způsobem, v podstatě jsem i ten pro někoho nudný začátek prožíval s našimi hrdiny. V době, kdy byl některý z vojáků na stráži jsem si připadal jako bych tam byl. Koukal sem, kde se co mihne a zároveň se mi chtělo trochu spát, přesto sem nezamhouřil oko. Teď stranou mé pocity a trochu objektivity. Kdybych se na film měl podívat třeba po obědě v teplíčku na gauči, tak bych to asi určitě tak neprožíval. Není to prostě typický válečný film, kde lítají tisíce kulek, litry krve, končetiny a lidská těla padají k zemi. Ovšem stejně si myslím, že snímek má své kvality.Mohlo to dopadnou lépe, ale i hůř. Ode mě 4* a určitě toho nelituji.(10.1.2012)

 • - Produkce zvažovala natáčet na franzousko-německých hranicích nebo v Polsku. Z důvodů snižování nákladů se natáčelo v Utahu. (mi-ib)

 • - Sídlo mělo pouze tři stěny a bylo postaveno v odlehlé oblasti. (villain)

 • - Během natáčení řádila v Utahu nejstudenější zima za posledních 83 let. (mi-ib)