Hlídka v Ardenách

Scénografie:

David Nichols

Kostýmy:

Barbara Tfank

,,Voni nás koulujou... co když válka skončila a nám to neřekli?! '' . Hlídka v Ardenách je parádní válečně - psychologický film. Jsem si jist, že v reálu by klíčové momenty mohly proběhnout mnohem méně komplikovaně, ale což. Film má perfektní spád a z kraje i lehce strašidelnou atmosféru. Herci jsou naprosto uvěřitelní a všichni sympaťáci (jak by ne, je to tam samá hvězda). Neměl jsem problém uvěřit, že se jedná o četu mladejch americkejch kluků, kteří odjeli za oceán kopat Nácky do prdele - akorát, že se jim při tom kopání původní četa neustále zmenšuje o další a další padlé... V Ardenách se v roce 1944 dělo lecos, věřil bych, že kniha mohla mít reálný základ. Ne každej Němec byl fašista a ne každej měl chuť padnout, když už to s tou tisíciletou Třetí říší bylo už po 5 letech válčení řádně nahnuté... Lehce mi nesedl hudební doprovod, ten rok 1992 se na tom docela podepsal nepříjemnými syntetyzátory v té době sice moderními, ale pro mne stále neskutečně umělými a špatně poslouchatelnými. Také mne zaujalo, že nikdo z patroly neměl u sebe sapík Thompson. Každý měl jen karabinu M1 (i poddůstojník). No a v závěru sice krátký ale přesto jasný záběr na postupující německou techniku opět ukázal na americké M3A v německé kamufláži... Ať tak či tak, tohle jsou 4 solidní vánoční kolečka německého salámu. * * * *(28.11.2013)

Navzdory nízkému rozpočtu poctivě odvyprávěné válečné drama, které těží z mladých tváří dnes již různomístně profláknutých herců. Komorní pojetí snímku může působit na jeho hodnocení dvousečně a dodává mu v jistém duchu televizní feeling, ale naléhavou výpovědní hodnotu to nenarušuje. Zajímavá herecká "skvadra" to u mě jistí bezpečně nad průměr. 69%(15.5.2014)

V první polovině jsem se pekelně nudil - nedělo se lautr nic a já si to dávkoval po deseti minutách, protože déle jsem to nevydržel. Pak se nudná hráz protrhla, věci se daly do pohybu a přišlo i několik silných momentů, jako byla oslava vánoc nebo koupání. Herecky solidní - Ethan Hawke a Gary Sinise byli perfektní a jejich spoluhráči, jejichž jména mi vesměs nic neříkala, si taky odvedli svoje. John C. McGinley byl pak na pěst tak, jak to umí jen on. Nicméně díky zpackané padesátiminutovce si to zalouží jen 50%.(29.6.2009)

Téma druhej svetovej vojny je moja najobľúbenejšia vo vojnových filmoch.V tomto vynikajúcom snímku je viac ako ťažké boje viac zobrazená psychika vojakov. Už hneď od začiatku sa s tým režisér nepára a dáva svojej jednotke ťažkú úlohu . 6 chlapov sa má vybrať do miest v zamrznutom lese kde sa predošlá hliadka stratila. Objavia tu Nemeckých vojakov ktorý už nechcú bojovať ďalej extrémne realisticky poňaté. Má to myšlienku , cit , a obrovskú naturalistickú atmosféru.(13.3.2013)

Po všech stránkách kvalitní (proti)válečné drama a další z (dlouhé) řady snímků, které převyšují pana vojína Rájena. Hustopanský realismus pláže Omaha se prostě nějak nemůže rovnat tiché zasněžené samotě a pohodě u vánočního stromečku. Pokud má tohle být nejlepší film Keitha Gordona, tak jeho pobyt na tomto světě nebyl vůbec zbytečný. 80%(9.5.2008)

• - Produkce zvažovala natáčet na franzousko-německých hranicích nebo v Polsku. Z důvodů snižování nákladů se natáčelo v Utahu. (mi-ib)

• - Interiéry sídla, ve kterém se skupinka vojáků ubytuje, byly ve skutečnosti postaveny v tělocvičně místní střední školy. Jako půda sloužilo jeviště školního divadla. (villain)

• - Sídlo mělo pouze tři stěny a bylo postaveno v odlehlé oblasti. (villain)