Herečka tisíciletí

• Japonsko Sennen džojú (více)

Sny a tužby jednoho lidského života ve víru vzpomínek a rolí během kariéry u filmu. Chiyoko Fujiwara je stárnoucí filmová hvězda, kterou navštíví dvoučlenný štáb, jenž chce o jejím životě natočit dokument. Umělkyně jim vypráví svůj příběh, ve kterém dominuje především jedna linka – pátrání po muži, se kterým se setkala jen jednou a na nějž nemůže zapomenout. Krátce po fatálním setkání nalezne Chiyoko tajemný klíč a rozhodne se, že jej musí mladíkovi vrátit. Právě touha nalézt tajemného muže ji žene celá léta vpřed... Anime film Herečka tisíciletí je poctou japonské kinematografii a lze zde nalézt celou řadu odkazů na klasické tituly. Režisér Satoši Kon, který zemřel předčasně ve věku šestačtyřiceti let, ve snímku pracuje s řadou svých oblíbených motivů – pamětí a rozvzpomínáním se, mechanismy slávy či s prolínáním několika časových rovin. Právě prolínání představuje ve snímku výrazný formální postup. Například dokumentaristický štáb, který o hrdince natáčí, je „obzasazen“ do několika hereččiných vzpomínek, v nichž filmaři působí buď jako němí svědci, anebo na sebe přebírají role osob, s nimiž se Chiyoko setkala. Téma převleků, kontextů a obecně rámování tak zásadně prostupuje celým filmem. Samotné osudové setkání Chiyoko a tajemného muže je tak zásadní především proto, že ona sama mu tuto důležitost propůjčuje... Režisér Satoši Kon byl vlivným filmařem, jehož předčasný odchod v roce 2010 zarmoutil celou řadu anime fanoušků a fanynek. „Nejde o to, že anime bez Satošiho Kona už nikdy nebude stejné. Teď je spíš pravděpodobné, že už bude vždycky stejné,“ vyjádřil se například krátce po jeho úmrtí jeden twitterový vzkaz. (Česká televize)

gauron666

Další Satoshio perla. Veškerá slova ani z poloviny nevyjádří moje pocity po zhlédnutí tohoto překrásného díla. Hledání osudové lásky skrz vyprávění svého životního příběhu dvěma dokumentaristům kteří se převtělují do hereččina vyprávění a prožívají s ní každý detail jejího života. A na konci si připravte kapesník, protože vás to skolí. Prostě zážitek, veškerá hraná melodramata jsou proti Millennium Actress jenom hnůj. UPDATE: 24. Srpna roku 2010 režisér Satoshi Kon umírá v pouhých 46 letech příčina: rakovina slinivky. Doted' se z toho zpamatovávám, protože jsem o jeho nemoci vůbec nevěděl a těšil jsem se na jeho nové filmy, pln očekávání s čím nás překvapý. Netřeba dodávat, že tohle byla teda hodně ledová sprcha. My fanoušci, ale nikdy nezapomeneme, protože "VELCÍ", žijí navždy. R.I.P. ()

umisk

Dá docela práci průběžně se orientovat ve všech průsacích snů a filmových dějů do "reality", všechno to ale svůj smysl rozhodně má. K dokonalosti ale pořád něco chybí... ()

Allegro.g.

Oproti Konovu předchozímu filmu je tohle docela jiná písnička. Všechno to, co se Perfect Blue nevyvedlo, se tady dokonale vydařilo. Kostra zápletky, spočívající v souvislém prolínání mnoha neskutečných střípků ztraceného světa dávných filmů "o honbě za láskou", do kterého dvojice dokumentaristů následuje stařičkou herečku, je originální a celý film působí svěže, ačkoli v sobě nese nikoli jednoduché poselství. A dále: zatímco Perfect Blue je na štíru s hudbou, je hudební stopa k Millenium Actress jedna z nejkrásnějších, co jsem ve filmu zažil. I animace se zlepšila. Celkový dojem je více než vinikající - Millenium Actress je film, který má potenciál dotknout se každého. Konovi se výlet do polohy klasického filmového dramatu napodruhé vydařil. ()

lord-artoo

Chvíli trvá, než si člověk zvykne na ústřední motiv celoživotní honičky za téměř neznámým člověkem, ale jakmile přistoupíte na tuto Konovu romantickou absurditu, film se stává velmi dobrým. Prolínání mezi filmem a dějinami jednoho lidského osudu by při hlubší myšlence bylo asi těžko stravitelné a tak nakonec přeci jen doceníte tuto jednoduchost i v její nereálnosti. O poznání hůř stravitelná je dvojice filmařů, která svým pitvořením dokonale kazí zážitek z filmu. Mé hodnocení je spíše artové, protože natočit takový film vyžaduje pořádný kumšt. ()

uodevr

Kromě bujné a detailní animace je v jádru tohoto filmu vzkaz o snech a o tom, jak nás udržují naživu, a ještě více ostentativně o tom, jak je koncept snění téměř důležitější, než samotné sny jako takové. To, že se tvůrci rozhodli protkat filozofické vlákno do prospektu herečky, která si dává oraz od své kariéry, přičemž rozmazávají linie mezi skutečnými sny a cinematickými sny, vyzdvihuje tento film vysoko nad průměr a vytváří poutavou romantickou historku, která by se hravě mohla líbit i přísným antislaďákům. ()

Palisander

Zaujímavé spracovanie romantickej drámy prelínajúcej sa s dokumentom (Ha, kreslený dokument! A navyše o fiktívnych postavách!). Kombinuje viacero príbehov filmových a životných, pričom každý z nich je niečím zaujímavý. Výborný je najmä strih a samotný postup tvorby deja, kde je ťažko rozlíšiť čo sa hrá a čo je naozaj. Nechýba ani humor. Originálne a sympatické dielo. ()

kiararaftl

Musim ohodnotit 4, hoci to bol silny zazitok a na konci som si veru utierala slzy z lic. /Mononike je stale anime jednicka/. 4 su za to, ze ta tuzba vidiet ho, najst ho, cokolvek, ma bolela aj za nu a posledna veta - It is chasing him I love the most - asi nebola zobrazena tak aby som to pocas filmu takto prezivala. Navyse snivat je dar - ano presne ako ten kluc ktory bol akousi metaforou nahanacky za snom, ale snivat treba tak aby nas to naplnalo a nenahradzalo nam to realitu, respektive by sme zivot nemali naplnat snivanim, sny su skor hnaci motor, nema zmysel ich nahanat ak nas pohltia a nahradia skutocny zivot. Strasne som jej priala aby ho stretla :) ()

Sticks

Pekné, silné, ale len v jednom opakujúcom sa motíve. Snažiac sa na neho pozrieť rôznymi smermi, ale nedarí sa nám, stále tam beží to isté. Čím rýchlejšie utekáme, tým skôr nás život dobehne. Perfect Blue -> Tokyo Godfathers -> Millennium Actress - > Paprika ()

Reproduktor

Když se krása zhmotní a ukáže v dokonalém filmu. A nezapomeňte fascinovaně koukat na střih a využití prostoru Satoshi Kona. ()

dudo24

Pre mňa, jeden z najlepšie spracovaných životopisných filmov. Skvelá kombinácia reality a fikcie, ktorá premieňala inak bežne možno nudné pasáže zo života na scény plné energie a drámy. Bol som kompletne vtiahnutý do trpkého príbehu jedného osudového stretnutia a jeho následkov, tak ako v retrospektívnej dejovej linke, tak v tej rámcovej. Dve pasáže boli neskutočne dobré. Asi ich nie som schopný poriadne opísať, ale bolo to v oboch prípadoch zostrihanie jedného veľmi intenzívneho kontinuálneho pohybu z viacerých rôznych scén so skvelou hudbou. Filmu by som vytkol zasadenie dvoch rámcových postáv do každej retrospektívy. Bolo to, pre mňa, niečo nové, nebolo to zlé, ale skôr mi to kazilo atmosféru ako by mi to dávalo nejakú pridanú hodnotu. Inak som naozaj spokojný. Zatiaľ dám hodnotenie na štyri hviezdy, ale je možné, že v budúcnosti pôjde vyššie. ()

MrKrahujec

Na tenhle film jsem se dost těšil, protože japonské animáky (míním tím samozřejmě ty kvalitnější) mají svou poezii a mohu říci, že jsem nebyl zklamán ani náhodou. Tenhle film je (pro někoho možná překvapivě) úplně něco jiného než Mijazaki, ale řekl bych, že o nic méně působivý. Tento styl bych možná nazval: surrealismus trochu jinak. Už jsme si zvykli, že základním východiskem toho původního, Bretonovsko-Bunuelovského surrealismu byl sen, a ten je tady nahrazen filmovou iluzí (která je ostatně také někdy za sen označována). Je pozoruhodné, jak ta filmová iluze dokonale přebírá vlastnosti klasického snu stran překvapivých změn prostředí a dob, zcizovacích efektů, vstupování a vystupování z a do děje, a ještě si přitom dokáže uchovat jakýsi úsměvný (když už ne přímo humorný) nadhled. Což považuji za hlavní přínos. ()

jcall2bad

Kromě bujné a detailní animace je v jádru tohoto filmu vzkaz o snech a o tom, jak nás udržují naživu, ale více ostentativně o tom, jak je koncept snění téměř důležitější, než samotné dosažení onoho snu. To, že se tvůrci rozhodli protkat filozofické vlákno mezi prospekt herečky, která si ulevuje od své kariéry, přičemž rozmazávají linie mezi skutečnými sny a cinematickými sny, vyzdvihuje tento film vysoko nad průměr a vytváří poutavou romantickou historku, která by mohla apelovat širokému publiku. ()

Fanfán

hodně mi bohužel chyběl hnací motor té hrdinčiny lásky... ale když se přistoupí na japonský styl vyprávění a zformujete si to do Evropských krychliček, nemůže se vám to nelíbit:) a koneckonců byla opravdu pěkná a žádoucí herečka... a z původních tří to vlastně musím změnit na čtyři za dynamiku některých scén a jejich animaci... většinou když běhá a padá... ()

Morely

Úžasné. Celý příběh se mě nějak tak upřímně a hluboko dotkl u srdce, že ještě teď cítím ten zvláštní pocit. Satoshi Kon mě dostal už u Perfect Blue, ale zde se jedná o něco jiného než psychopatické stavy. Příběh lásky, jedno osudové setkání, které změní celý život. Svět, i okolnosti se můžou měnit ale touha stále zůstává... Příjemným odlehčením a trochu ukazatelem ve snových výjevech byla dvojice reportérů, kteří nejednou pobavili a dodali trochu řádu. Nádherná hudba, animace, příběh co se dotkne a neztrácí tempo- krásných 5 hvězd. ()

HarryB

I watched this film because the main character Chiyoko herself is somewhat reminiscent of Setsuko Hara, a famed Japanese movie star of the 1940s, 1950s, and 1960s, who likewise withdrew suddenly from public life. Director - Satoshi Kon has also recognized this influence in an interview. "Millennium Actress" and the techniques of animation were made for each other. Live-action could not possibly have created this stunning plunge though the centuries nearly as well, nor have depicted the transformation of a beautiful young women into a beautiful old woman. She reveals how a strange young painter, a political outcast whose name she never discovers, gives her a key and then disappears, telling her that the key is "the most important thing there is". Chiyoko's dream of reuniting with her lover keeps her alive and becomes what her life is about. Unfolding more as emotion and mood than narrative, Kon takes us on a surreal journey through a series of films within the film in which Chiyoko attempts to find her lost love, playing a princess, a ninja, a geisha, and even an astronaut. In the process, we witness a seamless tableau of Japan's history: the medieval period in the 15th and 16th centuries, the era when the Shogunate was in power, the Meiji period when the Emperor was restored, the Showa period before World War II, and the post-war occupation and recovery. And we can see the tribute to rich Japanese cinema through some scenes providing nostalgia of Akira kurasawa's macbeth adaptation "Throne of blood'. "Ran", Ozu's movies and even modern anime "Rurouni Kenshin". ()

SirAduard

Tak tenhle film má jeden z nejoriginálnějších vyprávěcích technik, co jsem kdy viděl. Geniální spojení skutečných vzpomínek slavné herečky a scén z jejích největších filmových hitů, které jsou rovněž nasáklé jejími zkušenostmi a traumaty, aby divák dokázal pochopit, co v životě opravdu cítí. Do toho všeho vstupuje a vtipně reaguje kameraman, jakožto mladý neuchvácený posluchač celého příběhu, který však postupem času si začíná uvědomovat, proč je tato žena tak neobyčejná. Celému filmu pak krásně dopomáhá hravá animace, plynulé přechody, střih a perfektně sedící hudba, která ladně doprovází příběh a mění svůj motiv, jakmile je opravdu třeba. ()

honza.g

Líbí se mi dílo Kurosawy, mám rád kreslené filmy jaksi všeobecně (tedy ne, že bych nerozlišoval), Líbili se mi Nebeští jezdci, takže určitě nejsem proti anime zaujatý. Ale tady zřejmě píší jen opravdoví fandové, kteří se modlí k ikoně zvané Satoši Kon. Herečka tisíciletí je nepochybně dobrý a dost zajímavý film. Její výhodou proti jiným anime je, že běžný divák se v ději neztratí, příběh je jednoduchý a způsob vyprávění přes 2 dokumentaristy je vtipně kreativní. Grafika i dynamika scén je dobrá, ale že bych zíral s otevřenými ústy ... ? Příběh má myšlenku, ale nic podnětného, snadno ji překryje sentiment a rozvleklost. Ve srovnáni třeba s Cestou do fantazie je to slabé. A Šepot srdce je proti téhle skoro feérii úplná sága. ()