Herečka tisíciletí

• Japonsko Sennen džojú (více)

Sny a tužby jednoho lidského života ve víru vzpomínek a rolí během kariéry u filmu. Chiyoko Fujiwara je stárnoucí filmová hvězda, kterou navštíví dvoučlenný štáb, jenž chce o jejím životě natočit dokument. Umělkyně jim vypráví svůj příběh, ve kterém dominuje především jedna linka – pátrání po muži, se kterým se setkala jen jednou a na nějž nemůže zapomenout. Krátce po fatálním setkání nalezne Chiyoko tajemný klíč a rozhodne se, že jej musí mladíkovi vrátit. Právě touha nalézt tajemného muže ji žene celá léta vpřed... Anime film Herečka tisíciletí je poctou japonské kinematografii a lze zde nalézt celou řadu odkazů na klasické tituly. Režisér Satoši Kon, který zemřel předčasně ve věku šestačtyřiceti let, ve snímku pracuje s řadou svých oblíbených motivů – pamětí a rozvzpomínáním se, mechanismy slávy či s prolínáním několika časových rovin. Právě prolínání představuje ve snímku výrazný formální postup. Například dokumentaristický štáb, který o hrdince natáčí, je „obzasazen“ do několika hereččiných vzpomínek, v nichž filmaři působí buď jako němí svědci, anebo na sebe přebírají role osob, s nimiž se Chiyoko setkala. Téma převleků, kontextů a obecně rámování tak zásadně prostupuje celým filmem. Samotné osudové setkání Chiyoko a tajemného muže je tak zásadní především proto, že ona sama mu tuto důležitost propůjčuje... Režisér Satoši Kon byl vlivným filmařem, jehož předčasný odchod v roce 2010 zarmoutil celou řadu anime fanoušků a fanynek. „Nejde o to, že anime bez Satošiho Kona už nikdy nebude stejné. Teď je spíš pravděpodobné, že už bude vždycky stejné,“ vyjádřil se například krátce po jeho úmrtí jeden twitterový vzkaz. (Česká televize)

VanTom

Hravé a zároveň dojímavé vyprávění o životě, kariéře a především osudové nenaplněné lásce jedné (fiktivní) zapomenuté filmové hvězdy. Nádherný animovaný snímek je takovou propletenou koláží, kde se reálné situace prolínají do scén z hereččiných filmů a kde se dění účastní (a neustále jej vtipně glosuje) dvojice dokumentaristů - její odvěký obdivovatel se svým neznalým kameramanem, kteří s ní právě doma natáčejí rozhovor. Krása. Jako bonus navíc lze brát zběžný průřez (po)válečnou japonskou kinematografií. ()

Autogram

Aj keď to postava režiséra/reportéra/filmára počas filmu často pripomínala, nepodarilo sa mi nad filmom dojať. Chýbala mi všeobecná znalosť japonskej kinematografie, z ktorej sa asi objavovali dôležité útržky scén a tak sa dojatie nekonalo, skôr ma to nudilo. Nápad je to zaujímavý, ale nič viac. ()

Gunslinger

Romantické..? to určite.. Avšak miestami až zbytočne naivné.. A neviem či to prekáža iba mne, ale pripadá mi akoby všetky tie japonské rozprávky dabovali cca 4 ľudia.. Inak výborný animák s krásnym spracovaním hľadania osudovej lásky. ()

Fordzy

Satoshi Kon je BŮH Anime a spolu s mým oblíbeným skladatelem (Susumu Hirasawa) vytvořili neskutečně intenzivní a dojemný příběh (s perfektní hudbou) o stárnoucí herečce, která v dokumentu vypráví o svém životě. Děj je vyprávěn retrospektivně s tím, že se redaktor a kameraman přímo stanou součástí vyprávění. K filmu si připravte kapesníčky, budete plakat a ne málo. 90% ()

Devadesát Dva

Konův rukopis, pokud jste od něj už něco viděli, okamžitě poznáte. Škoda, že jeho čas nadešel tak brzy, protože jeho tvorba vážně stojí za to. 'Millennium Actress' aka Sennen joyū, jako většina Konovy tvorby je o prolínání reality, fikce, snů, celebrit, života... tentokrát vypráví příběh o Chiyoko - ta je aktuálně už v ústraní, stará filmová hvězda, která zažila svůj věhlas převážně v padesátých letech. Dvoučlenný štáb se vydává o ní natočit dokument a tak se Chiyoko vrací ve vzpomínkách... hlavně pak k určujícímu momentu, srážce s malířem, který je zároveň v odboji proti vládě, pronásledován milicí... pomůže mu tím, že jeho pronásledovatele svede na špatnou cestu a pak s ním má v klidu, ústraní skladiště, rozhovor, během kterého se zjeví klíč, který visí malíři na krku. "Klíč k tomu nejdůležitějšímu", jak sám řekne. Chiyoko se chce s malířem další den vidět a jednoho dne být přitom, jak dokončí svůj rozdělaný obraz, v zasněžené zimní krajině Hokkaidó, ale už k tomu nedojde, malíř je nucen prchnout, zbyde po něm jen klíč, ležící ve sněhu. Chiyoko pak tráví celý život tím, že se snaží malíře nelézt, přičemž tento prvek komponuje do svých rolí. Film o cestě, ne o cíli. Ale překvapivě se mnou ten závěr nerezonoval tolik, jak jsem doufal. I tak působivý a silný film. ()

kchaja

Na animovaný film naprosto neuvěřitelné záběry a strhující tempo. A při tom vůbec nevadí že se vše točí kolem jednoduchého příběhu ztracené lásky z mládí... ()

Cassandra

Emotivní a pestrý film, z mnou viděných Konův nejlepší, hodně se mi líbilo to přeskakování ze scény do scény, i když to ve mně místy vyvolávalo jistý zmatek, jestli jde o roli nebo o vzpomínky. Takřka stoprocentní zážitek, ale jen takřka, protože už jsem ke konci nějak nedokázala věřit postavám jejich činy (možné spoilery) - proč věrný fanoušek čekal 30 let, aby jí vrátil klíč, když věděl, jak moc jí na něm záleží (i když tam tedy bylo řečeno, že odešla do ústraní, ale snad by si nějakou cestu našel), nebo ten důvod, proč herečka nakonec vzdala shledání se svou láskou (nevypadám už, jak si mě pamatuje), to jsem jim nějak nezbaštila. A první setkání těch dvou mělo být silnější a delší, abychom jí více věřili tu touhu jej znovu vidět. Ale jinak je to opravdu krásný, zajímavý film s výbornou hudbou. ()

D.Snake

Na první pohled obyčejný příběh o hledání osudové lásky. Na ten druhý už je ale jasně vidět, že to nic obyčejného není. Nejvíc se mi líbilo celkové zpracování, kdy se vyprávěný životní příběh hlavní hrdinky, bývalé herečky, prolínal s jejími filmy. No a i když rozhodně nejsem fanda romantických filmů (jestli se to tak teda dá nazvat), tak na konci jsem zadržoval slzu. :) 8/10 ()

Rozjimatel

"Tento kľúč? Otvára to najdôležitejšie, čo existuje."     Inteligentný animovaný film s veľmi pekným výtvarným stvárnením (krásne je hlavne zobrazenie scén z minulosti) a pôsobivo prepletenými časovými rovinami. Pri rozprávaní bývalej slávnej filmovej herečky o jej živote sa rafinovane prelína súčasnosť s minulosťou a jej skutočné spomienky so scénami z filmov, v ktorých účinkovala. Takýmto spôsobom sa ocitáme v rôznych obdobiach japonskej histórie (nedávnom, dávnom, či dokonca budúcom). Z dejovej stránky ma snímka až tak nedokázala upútať a chýbal mi v nej aj trochu silnejší emotívny náboj. Osudové zaľúbenie sa hlavnej hrdinky Chiyoko a jej spaľujúca vášeň (či skôr posadnutosť) totiž nepôsobia príliš vierohodne a tá jej bezhlavá snaha hnať sa za svojím vysnívaným princom pôsobí postupom času dosť stereotypne (proste sa to stále točí okolo toho istého, čo je pre mňa trochu málo). Aspoňže je tu pár celkom pekných point.     "Napokon, to čo naozaj milujem, je pátranie po ňom." ()

mota

Schizoidní vyprávění života bývalé filmové hvězdy v podání skalního fanouška. I když poslední třetina není tolik absurdní, stejně mi uniklo, co chtěli tvůrci touhle slátaninou sdělit. ()

Mikino00

Tak tohle není pro mě, nezajímavý příběh herečky provázaný hledáním své životní lásky, který je vyprávěn dvěma filmařům, kteří naprosto nepřirozeně se děje účastní, se nemůže pochlubit uceleným příběhem či jediným náznakem sympatie. ()

bobstock

Z natáčení dokumentu o jedné stárnoucí, slavné, japonské herečce, vznikne poutavý příběh bezedné lásky, ve kterém najdou pravdu všichni protagonisté.. 80% ()

Oralfabet

Jako docela nádhera noo. První film od Satoshi Kona, co jsem fakt naplno prožíval od začátku do konce, aniž by mě to byť jen na chvilku ztratilo. Ale možná jsem Konovi prostě konečně přišel na chuť. Měl bych rewatchnout Perfect Blue. 9/10 ()

Pawlisman

Umělecky sestaven a sestříhán snímek z prostředí filmu a lásky. Hlavní devíza je prolínání časů a účast kameramana. Celkově me však hraný děj neokouzlil. ()

Saur.us

Skutečnost se mísí s fikcí, přítomnost s minulostí. Velká střihová jízda za nenaplněnou životní láskou. Mě bohužel zaujala pouze forma. Zpracování mísících se dějů, dob a lokací bylo výborné. ()

heihatchi

Přenádherný snímek o osudovosti a nenaplněné lásce. Film mě dojal svojí ponurou přesto však krásnou animací, jež je ozvláštněna výtečnou hudbou. ()

inutihar

Přes začátkem jsem byl skeptický, ale jak se film rozvíjel, tak jsem se postupně podléhal kouzlu melancholického, ale zároveň nečekaně akčního příběhu. Opravdu jsem čekal, jak to dopadne. Aluze na různé klasické japonské filmy a suše hláškující kameraman byly příjemným bonusem. ()

Sorry

Pribeh lasky neni nicim vyjimecny, ale podani naprosto brilantni. Co dela tento film vyjimecnym jsou strih a kamera. Technicky vyborne. ()

JimiH

Tak na tenhle netradiční životopis jen tak nezapomenu (už proto, že filmové biografie nemám rad a tahle jde na to prostě jinak a lépe). Výborný scénář, animace a režie. ()