Zabiji Nixona

Zabijem Nixona!

The Assassination of Richard Nixon

Drama / Historický / Životopisný

USA / Mexiko, 2004, 95 min

Byla jsem s hodnocením na vážkách, ale Sean Penn mě přiměl dát hvězdu navíc. Byl opět výborný a hrál s nepřehlédnutelným soucítěním s osudem své postavy. To, jak se ovládal ať už v práci, na kterou neměl žaludek ani talent, nebo na úřadech, kde poníženě žádal s předstíranou žoviálností cezenou skrze zuby, a jak se naopak neovládal, když pomyslná kapka přetekla, na mě hodně zapůsobilo. Neviděla jsem ho jako neschopného vandráka, byl to spíš nešťastník, jak tam tak seděl hypnotizován tváří svého "šamana" na televizní obrazovce a jeho řeči konfrontoval se svým osudem...........(17.3.2006)

Sam mi výrazne pripomenul Wiliama Fostera zo skvelého Falling Down. Človek morálnych zásad, ktorého utláčajú všetci a všetko a ktorý chce "len" presadiť svoje práva a filozofiu a ktorý mi je svojim spôsobom aj sympatický. Sean Penn podal snáď svoj najlepší herecký výkon a dokonale si ma udobril po nepresvedčivom Mystic River:) Celkovo sa jedná o nadpriemernú a pútavú drámu, ktorá v podstate nemá slabé miesto..(27.12.2006)

Asi tak: Film je to ne nezajímavý, ale samotný si ho asi nijak nezapamatujete než jako drama neprůbojného a svým způsobem slušného člověka, loosera Sama Bycka, jehož ubíjí americký sen a zparchantělý systém, to celé na pozadí aféry Watergate a planých keců o právu a spravedlnosti. Potud za ***. Samotný Pennův výkon si ale tu extra hvězdu navíc zaslouží, tohle si odpracoval a zahrál skvěle. Až vám toho maniaka bude možná i líto. Pomalé, sugestivní, zdlouhavé, ale se skvělým Seanem. ~~~ "Its about mooneey, Dick. MOOONEEEY!"(14.10.2014)

Velmi mrazivý náhled do nitra člověka, jehož mysl je zamlžená naivitou, prostoduchostí a zároveň paranoiou! Od mírného počátku, kde si hlavní "hrdina" jen neustále zbytečně stěžuje na systém a fňuká nad rozpadlým manželstvím až po husinu nahánějící závěr, kdy se rozhodne jednat! ....rozjezd filmu je pomalejší, nevýrazný, ale o to víc vynikne změna a vývoj myšlenkových pochodů hlavní postavy! Ta je perfektně, jako ostatně vždy, zahrána Seanem Pennem!... Jsem nadšen, asi jeden z nejnapínavějších, nejmrazivějších a neuhrančivějších závěrů filmu, co jsem viděl! 9/10(29.9.2007)

Herecká exhibice Sean Penna. Jeho Sam Bicke je sice vyšinutá postava, ale současně svou zkreslenou optikou přesně vidí absurditu a pokroucenost života v současné civilizaci. Buší do slabin "amerického snu", ale ony výtky jsou pohříchu pravdivými postřehy o psychické a etické bídě současného vyspělého světa. Aby pohled autorů mohl být náležitě sžíravý, nemohli dostat lepší nápad, než použít brýle psychicky "nemocného" člověka, přes které vidí na životě právě ty nejbolestivější nesmysly. A Sean Penn všechny tyhle roviny zvládá, jako by nebylo nic jednoduššího.(25.8.2012)

• - Snímek původně vznikal jako čistá fikce, ale scénáristé při hledání dobových materiálů našli příběh velmi podobný tomu, který zamýšleli zfilmovat. Nakonec se jej rozhodli zakomponovat do scénáře. Skutečný pokus o atentát, když Samuel Bicke chtěl unést letadlo a vletět s ním do Bílého domu, se odehrál 22. 2. 1974. (imro)

• - Během prodlouženého novoročního víkendu (30.12. – 2. 1. 2005) vydělal snímek v pěti kinech 37 547 dolarů. Po dvou měsících byl celkový výdělek 697 759 dolarů. (imro)

• - Režisér Niels Mueller snímkem debutoval na filmovém plátně. Doteď měl za sebou jen režii TV seriálu Green Scott, ve kterém začínal Tobey Maguire. (imro)