Zabiji Nixona

The Assassination of Richard Nixon

Zabijem Nixona!

Drama / Historický / Životopisný

USA / Mexiko, 2004, 95 min

Silně průměrný film o životním zkrachovalci bravůrně ztvárněném Seanem Pennem, který však bohužel nezachrání jinak velmi poklidný scénář. Film s výborným prokreslením hlavní postavy, o hlavní postavě, téměř stále s hlavní postavou..a strhujícím, zoufalým činem v závěru. Ono, není to málo, ale bohužel, přijde mi to celkově neatraktivní a tím pádem tak ztrácí i jinak velmi slušná tvůrčí potence.(31.8.2006)

Docela solidní studie postavy, která začíná jako řadový občan a končí jako silně psychicky nestabilní jedinec. Vhodné pro lidi, kteří se zajímají o společensky kritická dramata - ti, kteří se zajímají o politiku, si také své najdou. Penn, jenž nesleze z plátna, je super, Jack Thompson v roli jeho šéfa za ním rozhodně nezaostává. Filmový Sam ale není skutečnému předobrazu fyzicky podobný a též dovysvětlit některé věci by neškodilo (např. proč si Marie takového losera jako je Sam, vzala za manžela)... Konec je zbytečně akční. K dokreslení atmosféry filmu pomáhají i dobové televizní záběry, zejména z Nixonových projevů. Celkově můžeme být rádi, že režisér svou několikaroční snahu o natočení tohoto filmu dotáhl do konce, pač jde o opravdu kvalitní kousek.(2.9.2005)

Sam Bicke je nepohřbená mrtvola, zavražděná nepřejícím systémem, krachujícím osobním životem a pomalou přeměnou v onuci prostřednictvím zaměstnavatele a to žhnoucímu Slunci z Bílého domu hodně ulehčí práci s jejím definitivním rozkladem.. Hlavní hrdina vzbuzuje soucit a vy mu místy snad i přejete, aby uspíšil personální změnu na prezidentském postu rychleji, než aféra Watergate, ale od sklepního "point of no return" už sympatie začnou mizet z dosahu radarové věže baltimorského letiště a zůstane jen marný čin jednoho životního zkrachovalce. Pro příznivce herectví Seana Penna neodkladná povinnost, protože on táhne film jak po dovolené odpočatý Burlak..(16.8.2010)

Výborná dráma o psychickom kolapse jedného človeka. Človeka, ktorý nikdy do tejto spoločnosti nevedel zapadnúť a svojou silnou nepraktickosťou v kombinácii s nadávaním na systém od seba postupne odstrkuje aj svojich blízkych. Film je natočený s prehľadom a tempo nikde nehapruje, hoci sa mi zdal o dosť dlhší ako 95 minút. Don Cheadle a Naomi Watts sú dobrí ako obvykle, ale Zabijem Nixona! je skutočne jedným obrovským sólom pre Seana Penna, ktorý je skrátka vynikajúci. Je sranda, že svojho jediného Oscara získal za jednu zo svojich nie tak podarených úloh. Jeho Sam Bicke je neschopný úbožiak, ktorého eskapády je miestami až nepríjemne sledovať (je vám zaňho trápne) a na konci vám ho napriek neľudskému počíňaniu bude aj celkom ľúto. Pôsobivý film, ktorý stojí za to vidieť naozaj aspoň kvôli Pennovi.(29.9.2007)

Scénář: Niels Mueller, Kevin Kennedy .. Kruté životní drama, nelehké jak sám život. Samuel J. Bicke je neschopný looser, smolař zkrátka nicotné zrnko v písku. Rozpadlo se mu manželství, pracuje, ale nechápe a nesouhlasí s tamními principy a neustále sní o vlastním malém naplnění pověstného amerického snu. Jenže přes všechnu snahu stále nic nepřichází a pod mediální masáží ze skandálu Watergate se v psychickém vypětí rozhodne pro velký čin. ___ Musím pochválit dotaženou snahu scénáristy a režiséra Nielse Muellera. Příběh inspirovaný skutečnou událostí je zpracován opravdu zajímavě a při jeho sledování jsem si jen a jen liboval. Obrovskou zásluhu na tom má silné herecké obsazení v jehož čele září po všech stránkách bezchybný Sean Penn. Díky němu je dvouletý pohled na životní trauma a psychologický úpadek hlavní postavy celistvý, poctivý a reálný. S mnoha jeho duševními monology se, bohužel, dá stále více než jen souhlasit...(8.4.2006)

• - Režisér Niels Mueller snímkem debutoval na filmovém plátně. Doteď měl za sebou jen režii TV seriálu Green Scott, ve kterém začínal Tobey Maguire. (imro)

• - Na konci filmu se objevují skutečné dobové záběry televizních stanic CBS a NBC. (imro)

• - Během prodlouženého novoročního víkendu (30.12. – 2. 1. 2005) vydělal snímek v pěti kinech 37 547 dolarů. Po dvou měsících byl celkový výdělek 697 759 dolarů. (imro)