Zabiji Nixona

Zabijem Nixona!

The Assassination of Richard Nixon

Drama / Historický / Životopisný

USA / Mexiko, 2004, 95 min

Byla jsem s hodnocením na vážkách, ale Sean Penn mě přiměl dát hvězdu navíc. Byl opět výborný a hrál s nepřehlédnutelným soucítěním s osudem své postavy. To, jak se ovládal ať už v práci, na kterou neměl žaludek ani talent, nebo na úřadech, kde poníženě žádal s předstíranou žoviálností cezenou skrze zuby, a jak se naopak neovládal, když pomyslná kapka přetekla, na mě hodně zapůsobilo. Neviděla jsem ho jako neschopného vandráka, byl to spíš nešťastník, jak tam tak seděl hypnotizován tváří svého "šamana" na televizní obrazovce a jeho řeči konfrontoval se svým osudem...........(17.3.2006)

Seanova "onemanshow", exhibice bezchybného herectví a příběh, z nějž mrazí v zádech udělali z tohoto filmu trhák. Je vlastně tak trochu nepříjemné sledovat "nevinného" zoufalce Sama, jak se mu jeho nicotný život jakožto "jediného zrnka písku na pláži zvaném Amerika" drolí pod rukama... Film se snaží o zachycení momentu, kdy se z obyčejné lidské ovce stává všehoschopné individuum. Díky tlaku, jež je na něj vyvíjen v práci jeho nadřízenými, kterýmž nejde o jeho úspěch ale o jejich vlastní provize, k tomu s mozky vymývajícími motivačními materiály o úspěchu, díky zlomenému srdci, díky pocitu méněcennosti, díky špatným poměrům ve státě... zkrátka psychologická masáž jak pro Sama tak i pro diváka. Ten pocit je mi známý, je znám asi každému, kdo se nenarodil jako Rockefeller ;) Nezbývá nám, než dál bečet v rytmu ať si nezaděláme ještě na větší potíže, vždyť to takhle vlastně docela funguje, no ne? :)) Nebo se snad najde nějaký opravdu schopný revolucionář? Je to pobuřující a pěkná podívaná.(14.3.2013)

Přesto, že se příběh odehrává v Americe 70. let, může hodně připomínat naši současnou existenci a nutit k zamyšlení, kolik vlastní důstojnosti musíme obětovat na oltář perspektivy stálého zaměstnání a pod jakým tlakem vlastně žijeme, takže zpočátku se můžeme s nebohým Samem i ztotožnit, až po rebelantský postoj, že my se systémem jen tak převálcovat nedáme. Jakmile však Sam ztrácí lidské zábrany, končí veškerá sranda, sledujeme nešťastníka řítícího se do záhuby, do které však strhává i nevinné oběti své revolty proti státu a hlavně všudypřítomnému Nixonovi, jenž se v jeho šílené mysli stává bodem, na kterém vykoná svou pomstu...Výborný Sean Penn, bez kterého by se snímek ztrácel v řadách slabšího průměru.(23.11.2009)

Kvůli celkovému dojmu nemohu dát více než 3 hvězdičky, ale pokud chtěl Niels Mueller natočit snímek o životním ztroskotanci, který selhává jak v osobní, tak profesionální rovině, a nakonec obviňuje ze svého neúspěchu americký systém, tak si nedovedu představit lepší formu a lepšího herce než je Sean Penn, který by se s takovou grácií zhostil nevděčného tématu a veškerou pozornost strhl na svou stranu. Sean Penn nechal svým obličejem proplout vlnu veškerých negativních emocí, které snad jenom člověk dokáže obličejovými svaly vytvořit a vykouzlil tak jednu z nejtragičtějších postav v dějinách (jak filmových, tak těch skutečných), které prostě nemůžete fandit, protože je natolik tragická, až je opovrženíhodná - a to je famózní výkon...(14.8.2006)

Další film, ve kterém Sean Penn opět ukazuje svůj herecký talent a umění vcítit se do své role. Atentát tu hraje pouze malou roli, protože po celý film sledujeme hlavně duševní vývoj jednoho nepříliš úspěšného občana, který se se svým životem rozhodne udělat poslední, radikální krok. Ač chvílemi nudné, v celkovém kontextu mrazivé a uhrančivé. Stejně jako závěr.(5.2.2009)

• - Režisér Niels Mueller snímkem debutoval na filmovém plátně. Doteď měl za sebou jen režii TV seriálu Green Scott, ve kterém začínal Tobey Maguire. (imro)

• - Na konci filmu se objevují skutečné dobové záběry televizních stanic CBS a NBC. (imro)

• - Film Zabiji Nixona získal nominaci americké Společnosti politických filmů ve velmi výmluvné kategorii – Demokracie. Další nominace se objevila na Golder Trailer Awards, kde soutěžila v kategorii Nejlepší komentář v traileru. (imro)