Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Mezinárodně uznávaný oceánograf Steve Zissou (Bill Murray) a jeho posádka vyplouvají za dalším dobrodružstvím. V této možná poslední expedici hodlají vypátrat a chytit záhadného jaguářího žraloka. Nikdo vlastně nevěří, že takové zvíře existuje, ale Steve Zissou se dušuje, že právě tento žralok sežral jeho nejlepšího dlouholetého spolupracovníka při natáčení posledního dokumentu. Cestou se k nim připojí mladý pilot, který by mohl – ale také nemusel – být Steveovým dlouho ztraceným synem (Owen Wilson), krásná novinářka (Cate Blanchettová) pověřená úkolem napsat o Stevovi článek, a také Zissouova odcizená žena a koproducentka Eleanor (Anjelica Hustonová). Nikdo netuší, že je během plavby čeká spousta komplikací včetně pirátů, únosu a bankrotu. (HBO Europe)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (553)

Rex Mundi 

všechny recenze uživatele

Taká neobyčajná rozprávka o tom, ako Steve Zissou hľadal jaguárovitého žraloka aj sám seba. Z filmov Wesa Andersona mám vždy trochu rozporuplné pocity, ale vždy mi je po nich - tak príjemne... Wes podpisuje svoje dielka uhrančivou atmosférou a pozvoľna plynúcim dejom. Scenár je podčiarknutý vynikajúcimi hereckými výkonmi a zaujímavými dialógmi. Vďaka nebesiam, že úloha Jane sa po toľkých horúcich kandidátkach ušla práve Cate Blanchett - je nádherná a sladká (a o to krajšia a prirodzenejšia, že bola skutočne tehotná). Anjelica je skvelá cynická beštia so srdcom na pravom mieste, Willem komický plačko s maskou tvrďasa, Owen je proste gentleman a sympaťák, Jeff je dokonalý snob a Bill je jednoducho božský – všetky hnusné mužské vlastnosti pokope a predsa kus duše v tele :-) Všetci zahrali perfektne! Niektoré vetičky som síce nepochopila, ale čiastočne môžu byť na vine aj veľmi biedne titulky, ktoré často tvrdili v porovnaní s angličtinou niečo úplne iné, prípadne pravý opak - a ja rozumiem síce dobre, no nie som rodený Američan. Život pod vodou je veľmi fajn zážitok, ktorý si treba v kľude vychutnať. A čerešničkou na torte sú trikové zábery a fantaskné tvory, ktoré sa priam chvália svojou neprirodzenosťou - taký krásne nostalgický Zemanovský štýl. ()

CheGuevara 

všechny recenze uživatele

Docela dobře chápu ty zdejší rozporuplné komentáře. Režisér s námi hraje dosti záludnou hru a málokdo je na ni ochoten přistoupit. Ani já jsem původně nechtěl, ale na podruhé mě ten jeho fantazijní svět naprosto vtáhl. Film, který si svou naivitu proměnil v jeho velké plus. Tam, kde by všechyn gagy byli nafouknuté spolu křenícími se herci, zde je všechno bráno naprosto s vážnými tvářemi (zejména Murrayho minimalistické herectví je doslova skvostné), což je pro mě rozhodně sympatičtější. Naivitou je i prodchnuta veškerá režie, od akčních scén (lépe to snad natočeno být ani nemohlo) až po ultrastylizované vážné scény. Ano, můžeme si ťukat na čelo, přoč že je Owen Wilson toliko stylizovaný a proč musí kouřit zrovna dýmku, ale to všechno je jenom součástí režisérovi dětské hry. Já jsem na to přistoupil a byl jsem nadšený. ()

Reklama

Radek99 

všechny recenze uživatele

Naprosto fascinující a odzbrojující mystifikační pocta klukovskému světu dobrodružství a neohrožených hrdinů ze staré školy, variace na věčné téma Barona Prášila, ozvláštněná pseudodokumentární formou vyprávění, záměrně archaickou trikovou a animační stránkou odkazující ke stylu verneovek a rodokapsů (a třeba i k filmům našeho Karla Zemana) a v postmoderním synkretickém mixu film předznamenávající a doprovázející poetiku a estetiku snímků Michela Gondryho (neotřele pojaté představení výzkumné lodi s použitím jejího průřezu, práce s interiéry, s image oceánografů - geniálně příznakové červené čepice atd.)... Wes Anderson zamýšlel svou hravě nejednoznačnou mystifikaci jakožto vážně míněnou poctu a poklonu všem těm nádherným mužům vědy křížící svou práci s chlapeckými sny o dobrodružství a především pak oceánografu a vynálezci potápěčského přístroje Jacques-Yves Cousteauovi (zjevná aluze v názvu na jeho legendární cyklus Podmořský svět Jacquea Cousteaua). Na principu parodie tohoto a podobných přírodovědných dokumentárních snímků v kombinaci s hranou dramatickou rovinou a poetickou rovinou inspirující se nádherou oceánu a pestrostí a rozmanitostí podmořského světa vytváří Anderson doslova úchvatný filmový tvar. Co nelze nezmínit je dokonalý casting a doslova neuvěřitelná mizanscéna, už dlouho jsem nebyl z nějakého filmu (mimo děl právě již zmiňovaného Gondryho) takhle esteticky ,,paf" :-) Rámec osobitého vyznění dotváří i brazilský folkař Seu Jorge, který příznačně pro film a jeho synkretický mix po svém (a dokonce v portugalštině) interpretuje kultovní písně Davida Bowieho, a samozřejmě úžasné a hvězdné (pro film s rozpočtem 25 miliónů až neuvěřitelně) obsazení v čele s Andersonovým oblíbencem Billem Murraym, který se od svého obsazení Sophií Coppola v jejím normotvorném filmu Ztraceno v překladu zařadil mezi asi nejzajímavější herecké tváře současné Ameriky a jehož střízlivé a umírněné herectví patří k tomu nejosobitějšímu, co může současná západní nezávislá kinematografie nabídnout (viz Jarmuschovy Zlomené květiny či Kafe a cigára). ()

J*A*S*M 

všechny recenze uživatele

Život pod vodou mě velmi překvapil. Čekal jsem podivný a netradiční film, ale úplně jiným - spíše bláznivě komediálním - způsobem. Ve skutečnosti je to poměrně vážné a smutné dílko. A taky hodně příjemně nekorektní. Doporučuju si před projekcí neshánět žádné informace, nic si o něm nečíst (jako jsem to tentokrát udělal i já) - nepřipravené vás to dostane líp :-) ()

misterz 

všechny recenze uživatele

Tak neviem. Aj na tretí pokus mi vyšlo, že mám s Wesom Andersonom asi nejaký problém, proste ja tej jeho forme a spôsobu spracovania nejakej témy nerozumiem. Herecky síce slušné, no aj napriek tomu som sa cítil nekomfortne a čudne. Nebola to vyslovene nuda, na pár absurdných situáciách sa dalo pobaviť, pričom sa mi páčil aj ten pastelkový vizuál, no celkovo nešlo ani o nejaké hlbokomyseľné terno, ako tvrdí väčšina užívateľov. Vidím to niekde na úrovni jeho Grandhotel Budapešť. Priemer. 60/100 ()

Galerie (91)

Zajímavosti (27)

  • Seu Jorge sám přeložil písně Davida Bowieho do brazilské portugalštiny a hrál je na kytaru. (D3VIL)
  • Seymour Cassel se krátce objevuje jako Esteban, kamarád Steva Zissoua, kterého sní žralok. Cassel si prý přál, aby byl jednou v nějakém ze svých filmů sněden žralokem. (D3VIL)

Související novinky

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Přichází smutné zprávy jak pro kouzelnický svět Harryho Pottera, tak i pro svět filmu celkově. Ve věku dvaaosmdesáti let totiž ve čtvrtek 28. září odešel oblíbený a talentovaný britsko-irský herec,… (více)

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona

17.07.2021

Po předchozích spolupracích na filmech Jak jsem balil učitelku, Taková zvláštní rodinka, Život pod vodou, Darjeeling s ručením omezeným, Fantastický pan Lišák, Až vyjde měsíc, Grandhotel Budapešť,… (více)

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

26.05.2016

Letní kino patří k prázdninovým měsícům stejně neodmyslitelně jako slunce nebo koupání a teplé letní večery přímo vybízejí k tomu, užít si nějakou tu filmovou laskominu pod širým nebem a s… (více)

Houdini, Mr. Fox a Superman

Houdini, Mr. Fox a Superman

27.10.2006

Některé dny jsou na zajímavé novinky slabé, někdy se jich objeví tuny. A neboť dnešek je toho zářným příkladem, posvítime si rovnou na tři chystané filmové projekty. Prvním z nich bude námětem… (více)

Reklama

Reklama