Život pod vodou

Život pod vodou

The Life Aquatic with Steve Zissou

Komedie / Dobrodružný / Drama

USA, 2004, 114 min

Tak neviem. Aj na tretí pokus mi vyšlo, že mám s Wesom Andersonom asi nejaký problém, proste ja tej jeho forme a spôsobu spracovania nejakej témy nerozumiem. Herecky síce slušné, no aj napriek tomu som sa cítil nekomfortne a čudne. Nebola to vyslovene nuda, na pár absurdných situáciách sa dalo pobaviť, pričom sa mi páčil aj ten pastelkový vizuál, no celkovo nešlo ani o nejaké hlbokomyseľné terno, ako tvrdí väčšina užívateľov. Vidím to niekde na úrovni jeho Grandhotel Budapešť. Priemer. 60/100(21.9.2017)

Jestli můžu o nějakém filmu říct, že je milionkrát lepší, než jsem očekávala, pak je to tenhle. Bill Murray si zasloužil mé uznání a stejně tak i režisér Wes Anderson. Myslím, že tohle není ani film o moři, vodě a podmořských živočiších, jak se na začátku zdá, je to fantastický film o lidských vztazích o přátelství a lásce lidí, kteří jsou trochu jiní než ti ostatní, mají jiné záliby. Jako by to IMHO mělo v každém 5* filmu být, střídají se zde veselé, ale i smutné, dojemné scény. Neopomenutelná je perfektní hudba. Můj oblíbený David Bowie v portugalštině ve výborném podání Seu Jorgeho. Tenhle film na mě zapůsobil a myslím, že dost dobře nedokážu říct čím. Občas možná byly nějaké ty výhrady, ale do druhého dne se vytratily a zůstaly jen ty krásné zážitky a vzpomínky na film, na který nikdy nezapomenu. Je to jedinečný zážitek, ale hodně záleží na člověku, který se na něj dívá.(6.5.2005)

Moby Dick pro hipstery. Výstřední komedie natočená s obrovskou láskou k filmům (třeba k „surrealistickým“ vědeckým dokumentům Jeana Painlevého). Variace dobrodružných příběhů, jaké jste chtěli v dětství sami prožívat. Film, který nás neustále něčím překvapuje. Vyladěný design každé scény, úžasně šlapající soundtrack, emocionálně hutná zápletka (díky které všechny ty originální nápady drží pohromadě). Přes svou ohromnou vypravěčskou hravost a infantilní poetiku jde paradoxně o film, který spíš oceníte až v pozdějším věku, kdy už nebudete mládí prožívat, ale ohlížet se za ním. Sám jsem Život pod vodou dřív přijal hodně vlažně, dnes (listopad 2017) jsem se do něj asi zamiloval. 90% Zajímavé komentáře: Radyo, Brouk, DaViD´82, Rex Mundi, anais, MIMIC, rowdy's, walecz(8.7.2005)

A zase je tu ta postmoderna. Kombinace nezkombinovatelného. Je to dobře? Je to špatně? Každopádně je to velmi, velmi ... originální. Pozor: pokud to čekáte, Život pod vodou rozhodně není žádná třeskutá komedie. Atmosférou mě překvapivě připadá nejblíže asi filmu Zatraceno v překladu Sofie Coppolové - lehká nostalgie s dávkou humoru. Příběh zpracován jinak by mohl být vnímán jako 100% realistický. Vše je ovšem "shazováno" = parodováno přítomností teatrálního barevného mořského světa. Bill Murray jako hrdina Steve Zissou (a vlastně jako Jacquese Cousteau) pluje po moři a řeší své životní problémy. Vizuálně film pojí estetiku dokumentů Jacquesea Cousteaua a filmů, k jakým patří například Lhurmannovo Moulin Rouge. Je to spojení neuvěřitelné, ale je to tak. Trochu se za to stydím, ale opět mě napadla definice filmu skrze rovnici: Život pod vodou = příběh z dokumentů Jacquese Cousteaua + bizarní prostředí jako v Moulin Rouge + atmosféra Ztraceno v překladu + samozřejmě herecký výkon Billa Murrayho, z kterého se pomalu začíná stávat kultovní postava s naprosto specifickým hereckým projevem.(14.6.2005)

Život pod vodou mě velmi překvapil. Čekal jsem podivný a netradiční film, ale úplně jiným - spíše bláznivě komediálním - způsobem. Ve skutečnosti je to poměrně vážné a smutné dílko. A taky hodně příjemně nekorektní. Doporučuju si před projekcí neshánět žádné informace, nic si o něm nečíst (jako jsem to tentokrát udělal i já) - nepřipravené vás to dostane líp :-)(23.1.2011)

• - Večer, keď sa Ned (Owen Wilson) zoznamuje so Steveom (Bill Murray) a fajčia na mostíku trávu, Ned ukazuje, že má prsteň ako člen Zissou. Má ho na pravej ruke. No v scéne, keď Steve udrie Neda a ten mu to vráti, má prsteň na ľavej ruke. (kacer4)

• - Gwyneth Paltrow měla původně ztvárnit Jane Winslett-Richardson, nemohla však kvůli střetu natáčení s jejími plány. Roli dostala Nicole Kidman, která však také musela odstoupit a ani Julianne Moore, jíž byla role nabídnuta, režiséra nepotěšila. Nakonec byla obsazena Cate Blanchett. (D3VIL)

• - Spoiler: Film je věnován Jacques-Yves Cousteauovi, jehož syn zemřel při nehodě letadla, které dopadlo do moře. Ve filmu zemře Ned (Owen Wilson) po pádu helikoptéry do moře. (HellFire)