Život pod vodou

Život pod vodou

The Life Aquatic with Steve Zissou

Komedie / Dobrodružný / Drama

USA, 2004, 114 min

Steve Zissou aka Jacques Cousteau aka znovu nalezený otec a manžel v podivně vyhlížejícím Životu pod vodou, které se chvíli tváří jako pseudo-dokumentem o jedné výpravě, aby se po chvilce změnil v komedii, která přetransformuje v dobrodružně-akční nášup s dramatickým zakončením. Život pod vodou je žánrový pavouk pohodlně roztažený přes několik stylů, nebýt však roztomile podivných příšerek rozpohybovaných Henry Selickem a hereckým týmem zřejmě bych zůstal na 3* ale především díky posledním deseti minutám, kdy jsem se nechal naplno unést fantaskním světem nahlížejícím do Zissouovy hlavy jsem pochopil, že se tento roztodivný hlavolam nemůžu spláchnout do výpusti jen tak lehce. Po poslední zkušenosti s Andersenem v podobě Darjeeling limited si troufám tvrdit, že Život pod vodou je Andersenův opus magum, jenž už nebude překonaný žádným jeho dalším snímkem. Většina témat, které řeší ať už v Takové normální rodince nebo v Darjeelingu jsou v Životu pod vodou dovedeny k dokonalosti ale ne vždy ku prospěchu věci. Další variace na téma dysfunkční rádoby Adamsovic rodina by bylo moc. 7/10(31.3.2009)

„Je to jistě nějaký ohrožený druh. Bylo by pro jeho zabití nějaké vědecké zdůvodnění?“ – „Pomsta.“ Život pod vodou mi opravdu dost připomínal předchozí Andersonův snímek, se kterým jsem měl tu čest, a to Takovou zvláštní rodinku. Znovu to byl dost divný, v lecčem originální film s kvalitním hereckým obsazením (tentokrát jsem si skvělého Billa užil dosytnosti, zvláštně v županu „přebírajícího kontrolu“ nad lodí) a zvláštním typem humoru, kterého zde bylo o něco méně, ale o to více to režisér doháněl fantazií, hravostí a střídáním žánrů. Bohužel se však postupem času stejně jako u výše jmenovaného dostavovala chvilková nuda a čím dál víc hrálo na vážnější notu (i když se snahou o jakési smířlivé vyznění), a to mi příliš nesedlo. S hodnocením to tak vidím stejně jako u Takové normální rodinky, tedy znovu průměrně, takže snad příště pane Andersone. „To je poprvé, co přede mnou Eleanor brečí. Tedy mimo to, když strčila ruku do lodního rumpálu.“(1.3.2015)

Wes Anderson je bůh, chtělo se mi po zhlédnutí Života pod vodou zvolat.Všimněte si, že Royal Tenenbaums je jedním z mých nejoblíbenějších filmů.A už se tam nachází i dobrodružství posádky lodi Belafonte.Nepochopím lidi, kteří tvrdí, že je to trapné a nudné, slepenec, patvar a oni naopak nepochopí mně, který tvrdí, že je to geniální, vtipné, okouzlující, dokonalé a hlavně jiné. Jiné ve smyslu Andersonova pojetí filmu a vedení herců.Ve chvílích kdybyste čekali, že se srandovně zapitvoří do kamery mlčí, zachovávají ledový klid.Nejlépe to myslím dokazují 3 scény: 1.)"Jaké maté vědecké zdůvodnění pro zabití toho žraloka?"___ticho____ "Pomsta?!" 2.) zakončení podpisového maratonu pro staříka 3.) výbuch hotelu na ostrově, kde z plamenů v klidném tempu vyběhnou Steve, Ned a bohužel i ve vystřižené verzi hořící Klaus. Zkrátka, někdo mu na ten styl a zbůsob humoru přistoupí(a já jsem strašně rád, že patřím mezi ty kdo přistoupili, protože jsem si život prodloužil o dobrou minutu a půl) a někomu to bude připadat demntní, praštěné, bez nápadu pouze s dobrým hereckým obsazením.(22.8.2005)

Tomuto filmu vlastne nie je veľmi čo vytknúť. Herci perfektní, obrázky parádne, divotvorné zvieratká zaujímavé, ale to či sa vám bude páčiť alebo nie závisí od toho nakoľko blízky je vám Andersonov režisérsky štýl. Dokonca by som skôr povedal Andersonovo ponímanie filmu ako umenia. Pretože Life Aquatic sa podobne ako Rushmore vymyká klasickej šablónke hollywoodskeho filmu a nie každému sa na tejto odbočke z diaľnice mainstreamu musí páčiť. Mne osobne Andersonov štýl rozprávania ani jeho témy nič nehovoria , a tak ako som ledva dopozeral Rushmore, sa mi to len tak tak podarilo i s posádkou Stevea Zissou. Takže tri subjektívne hviezdičky a 6/10 berte s rezervou, lebo ja Andersonovi ten často sa vyskytujúci prívlastok „geniálny“ určite nedám. Jeho filmy ma totiž nudia k smrti.(16.4.2007)

Rozpočet $50miliónovTržby USA $24,020,403Tržby Celosvetovo $34,808,403║ Trošku ťažšie sa k takejto prezentácii príbehu dostáva ale postupne sa to dalo dejovo zniesť a prinieslo to aj kúsok pobavenia ale aj príchuť dramatickosti ale ako hovorím bolo to v dosť čudnom obale zabalené. /45%/(26.10.2008)

• - Film je věnován památce Jacquese-Yvese Cousteaua, režisérovi podmořských filmů a spoluvynálezci aqualungu. (D3VIL)

• - Piráty měli původně hrát Indonésané, ale v Itálii (kde se film natáčel), je jich velmi málo, a tak dostali přednost Filipíňané. (D3VIL)

• - Seu Jorge sám přeložil písně Davida Bowieho do brazilské portugalštiny a hrál je na kytaru. (D3VIL)