Život pod vodou

Život pod vodou

The Life Aquatic with Steve Zissou

Komedie / Dobrodružný / Drama

USA, 2004, 114 min

Tady váhám, buď jsem tu genialitu ve filmu neobjevil, nebo film režisérovi utekl pod rukama. Jestli bylo záměrem vytvořit něco ve stylu Karla Zemana, tak se to šeredně nepovedlo, jestli něco jiného, tak jsem ten záměr nepochopil. Film chce vybočit z běžných kolejí, ale působí tak, že od režiséra po herce nikdo pořádně netušil, co má dělat a proč. Hodně rozpačitý zážitek. Po zhlédnutí jiných filmů W.A. musím uznat, že patrně mou vinou.(28.9.2005)

Bizarne krásna, roztomilo pekná tragikomédia s výrazne špecifickým druhom humoru, ktorý mne našťastie (podobne ako pri The Royal Tenenbaums) úplne sadol. Aj napriek mierne naťahovanej stopáži som si s radosťou vychutnal precízne zohraný panteón rozdielných postavičiek a archaické trikové sekvencie, ktoré celému filmu dodávajú melancholickú retro-atmosféru imaginárneho sveta postaveného na reálnom podklade. Jacques Costeau a Karol Zeman by mali určite radosť... :-) 90%(17.3.2005)

Jméno Wes Anderson znám jen od slyšení a nebyl jsem si jist, co od něj vlastně mohu očekávat, přesto jsem však dal jeho Životu pod vodou přednost před několika dalšími adepty na zapůjčení v DVDpujčovně. Nelitoval jsem, naopak, byl jsem nadšen. Anderson má skvělý smysl pro humor který nám servíruje kdy to jen jde (kosatka při rozhovoru, šmírující delfín...) a dokonce mu jde i skvěle parodovat (zejména scéna, kdy pan Zissou střílí ze skoro nekonečné zbraně). Skvělá je i scéna, při které hledíme „skrz'' bok lodi přímo do jejích útrob a jsou nám představovány jednotlivé kabiny a technické vymoženosti, její absurdnost překonává snad jen stejně snímaný záběr v polovině filmu, kde sledujeme Stevena Zissou a Neda hledající místo, kde by je nikdo nerušil. Je však nutné podotknout, že humor není v tomto filmu rušivým elementem, ale pouze jej „dokořeňuje“, to samé se týká i různých počítačem vytvořených tvorů. Skvělému scénáři a režii sekunduje hvězdné herecké obsazení v čele s vousatým Billem Murrayem a krásnou Cate Blanchett a decentní hudební doprovod. Rozhodně se jedná o jeden z nejlepších snímků uplynulého roku.(11.1.2006)

Krásný a podivínský film o tom, jak se starý dobrodruh snaží ještě jednou a naposledy vyplout na moře, poznat svého dospělého syna, dát zapomenout neúspěchům a posměškům, ale hlavně - pomstít se, skoncovat s (možná) jaguářím žralokem, který na předešlé výpravě zabil jeho nejlepšího přítele a parťáka. Kouzlo filmu spočívá ve 'statickém' projevu všech herců, skrz který ale paradoxně uplyne více emocí než kdyby na to jakkoliv tlačili. Je to příběh o stáří a vzájemném smíření se, kamkoliv Steve (skvělý a dojemný Bill Murray) a jeho tým zavítá, jakoby už zavítal a to v mnohem lepších časech, všechno tak nějak mizí v mlžném oparu vzpomínek. I'll fight it, but I won't kill it. Now, what about my dynamite?(29.12.2007)

Dejte si pozor, tady se může stát naprosto cokoli. Naštěstí většina zvratů není Deus ex machina, ale vyplývají z logiky příběhu. Líbí se mi ten "jemně" mystifikační tón, zároveň pocta fenoménu JYC (ostatně zmíněno i v titulcích). Stejně jako v Moonrise Kingdom, Anderson si mě nejvíc získává tím, že pokud ve filmu někdo položí otázku, třeba i infantilní nebo nesmyslně vypadající, ten, komu je položena, odpovídá seriózně a nejpoctivěji, jak dokáže. I kdyby se ptalo dítě nebo člověk, kterého nenávidí, nebo v situaci, kdy by se dal odbýt.(10.11.2012)

• - Loď Jacquesa Cousteaua "Calypso" byla starou minolovkou, stejně jako "Belefonte" - loď Steva Zissoua. (D3VIL)

• - Když Ned  (Owen Wilson) dává Jane (Cate Blanchett) na krk přívěsek, má delší provázek než v ostatních scénách. (IvcaSammet)

• - Matthew Gray Gubler, který byl ve skutečnosti jednu dobu stážistou Wese Andersona, si v momentě, kdy cvičí s ostatními stážisty, vyvrtne kontík. Scéna se objeví ve filmu. (HellFire)