Život pod vodou

Život pod vodou

The Life Aquatic with Steve Zissou

Komedie / Dobrodružný / Drama

USA, 2004, 114 min

Život pod vodou je svérázně stylové dítko spojení Wese Andersona a Billa Murraye a jasně dokazuje že jejich smysl pro milou komičnost jde skvěle dohromady - žádná výbušně třeskutá vtipnost, ale spíše příjemná nálada a švihlá uvolněnost prostupuje celým filmem. A to nejen díky Murrayovi, ale i spoustě dalších vynikajících herců kteří se k němu na téhle "dovolené" přidali a se skromnou střídmostí si mezi sebou nahrávají - dokonce i ten Owen Wilson je tu sympaťák k pohledání, což bych já osobně o libovolném jiném filmu s ním rozhodně říct nemohl. 8/10(27.11.2011)

Jméno Wes Anderson znám jen od slyšení a nebyl jsem si jist, co od něj vlastně mohu očekávat, přesto jsem však dal jeho Životu pod vodou přednost před několika dalšími adepty na zapůjčení v DVDpujčovně. Nelitoval jsem, naopak, byl jsem nadšen. Anderson má skvělý smysl pro humor který nám servíruje kdy to jen jde (kosatka při rozhovoru, šmírující delfín...) a dokonce mu jde i skvěle parodovat (zejména scéna, kdy pan Zissou střílí ze skoro nekonečné zbraně). Skvělá je i scéna, při které hledíme „skrz'' bok lodi přímo do jejích útrob a jsou nám představovány jednotlivé kabiny a technické vymoženosti, její absurdnost překonává snad jen stejně snímaný záběr v polovině filmu, kde sledujeme Stevena Zissou a Neda hledající místo, kde by je nikdo nerušil. Je však nutné podotknout, že humor není v tomto filmu rušivým elementem, ale pouze jej „dokořeňuje“, to samé se týká i různých počítačem vytvořených tvorů. Skvělému scénáři a režii sekunduje hvězdné herecké obsazení v čele s vousatým Billem Murrayem a krásnou Cate Blanchett a decentní hudební doprovod. Rozhodně se jedná o jeden z nejlepších snímků uplynulého roku.(11.1.2006)

Zvláštní film, ke kterému snad opravdu nejde přiřadit nějaký klíčový žánrový podtext. Po komediální stránce to docela funguje a netypicky ujetý druh humoru místami dokázal pobavit. Po stránce dobrodružné ovšem nic moc, příběh se těžko dostává do tempa a hlavní dějová linie mi přšla ke vší úctě k originální hlavní myšlence poněkud slabá a nezáživná. Co je ale na filmu opravdu brilantní, jsou herecké výkony. Především pak trio Murray, Anjelica Huston a Williem Dafoe nemá chybu. Celkově mírný nadprůměr a propříště bych si přál, aby Wes Anderson ještě trochu přitlačil na pilu co se týče humoru a emocí.(26.7.2011)

Málokdy se mi stane, abych nebyl schopen o filmu říct víc než jen to, že se mi ukrutně líbil. Život pod vodou je výjimečný už jen tím, jak se vymyká škatulkám - kam si ho chcete zařadit? K čemu ho přirovnávat? Tohle je originál. Je to snad otřepaný dobrodružný snímek? Je to parodie na filmy o dobrodružných výpravách? Je to drama o vztahu otec-syn? Nebo se Anderson těmto filmům vysmívá? Režisér vypráví jakoby naprosto vážně, byť tu a tam prosvítají spousty drobných fórků, kterých si ani nemusíte všimnout. Všichni hrají jako o život, ať už dělají nebo říkají sebepodivnější věci. Nikdo na vás nemrká. Tohle je jasný film "ber nebo nechej být". Buď se budete výborně bavit nebo zívat dvě hoďky nudou. Já se bavil skvěle. I když vlastně ani nevím proč... :o)(9.8.2005)

„Je to jistě nějaký ohrožený druh. Bylo by pro jeho zabití nějaké vědecké zdůvodnění?“ – „Pomsta.“ Život pod vodou mi opravdu dost připomínal předchozí Andersonův snímek, se kterým jsem měl tu čest, a to Takovou zvláštní rodinku. Znovu to byl dost divný, v lecčem originální film s kvalitním hereckým obsazením (tentokrát jsem si skvělého Billa užil dosytnosti, zvláštně v županu „přebírajícího kontrolu“ nad lodí) a zvláštním typem humoru, kterého zde bylo o něco méně, ale o to více to režisér doháněl fantazií, hravostí a střídáním žánrů. Bohužel se však postupem času stejně jako u výše jmenovaného dostavovala chvilková nuda a čím dál víc hrálo na vážnější notu (i když se snahou o jakési smířlivé vyznění), a to mi příliš nesedlo. S hodnocením to tak vidím stejně jako u Takové normální rodinky, tedy znovu průměrně, takže snad příště pane Andersone. „To je poprvé, co přede mnou Eleanor brečí. Tedy mimo to, když strčila ruku do lodního rumpálu.“(1.3.2015)

• - Jméno Pelé Dos Santos (Seu Jorge) je odvozeno od brazilského fotbalisty Pelého a jediného klubu, za který v Brazílii hrál - Santos. (D3VIL)

• - Během natáčení získal Bill Murray potápěčskou licenci, pod vodou strávil zhruba 40 hodin. (formelin)

• - Brýle pro postavu Oseary Drakouliase (Michael Gambon) byly vymodelovány na základě brýli, které nosí známý skladatel Ennio Morricone. (HellFire)