Život pod vodou

Život pod vodou

The Life Aquatic with Steve Zissou

Komedie / Dobrodružný / Drama

USA, 2004, 114 min

Wes Anderson je bůh, chtělo se mi po zhlédnutí Života pod vodou zvolat.Všimněte si, že Royal Tenenbaums je jedním z mých nejoblíbenějších filmů.A už se tam nachází i dobrodružství posádky lodi Belafonte.Nepochopím lidi, kteří tvrdí, že je to trapné a nudné, slepenec, patvar a oni naopak nepochopí mně, který tvrdí, že je to geniální, vtipné, okouzlující, dokonalé a hlavně jiné. Jiné ve smyslu Andersonova pojetí filmu a vedení herců.Ve chvílích kdybyste čekali, že se srandovně zapitvoří do kamery mlčí, zachovávají ledový klid.Nejlépe to myslím dokazují 3 scény: 1.)"Jaké maté vědecké zdůvodnění pro zabití toho žraloka?"___ticho____ "Pomsta?!" 2.) zakončení podpisového maratonu pro staříka 3.) výbuch hotelu na ostrově, kde z plamenů v klidném tempu vyběhnou Steve, Ned a bohužel i ve vystřižené verzi hořící Klaus. Zkrátka, někdo mu na ten styl a zbůsob humoru přistoupí(a já jsem strašně rád, že patřím mezi ty kdo přistoupili, protože jsem si život prodloužil o dobrou minutu a půl) a někomu to bude připadat demntní, praštěné, bez nápadu pouze s dobrým hereckým obsazením.(22.8.2005)

Anderson se mě svým 4. filmem dostal dokonale pod kůži a sledovat dobrodružství Stevea Zissoua pro mě znamená jakýsi dočasný vrchol Wesovy tvorby. U Andersonových filmů, které jsou obdařeny hodně specifickou atmosférou je hodně důležité se naladit přesně na tu správnou vlnu. Život pod vodou je parádní ztřeštěné dobrodrůžo se zatím nejlepší hudbou. Cate Blanchett je tady fakt kočka a Bill Murray přestože hrál v minulých dvou filmech spíše jen takové trouby se zde vytasil s jednou z nejlepších filmových postav vůbec. Tohle mě moc bavilo. 80%(30.5.2014)

Tady váhám, buď jsem tu genialitu ve filmu neobjevil, nebo film režisérovi utekl pod rukama. Jestli bylo záměrem vytvořit něco ve stylu Karla Zemana, tak se to šeredně nepovedlo, jestli něco jiného, tak jsem ten záměr nepochopil. Film chce vybočit z běžných kolejí, ale působí tak, že od režiséra po herce nikdo pořádně netušil, co má dělat a proč. Hodně rozpačitý zážitek. Po zhlédnutí jiných filmů W.A. musím uznat, že patrně mou vinou.(28.9.2005)

Jeden z filmů ve kterých forma dominuje nad obsahem. Život pod vodou je krásně barevný, obsahuje několik dobrých nápadů (exkurze lodí, písně Davida Bowieho), nechybí v něm silně působící scény (především finální setkání s leopardím žralokem), člověk jej sleduje s úsměvem na rtech a nadšeným výrazem. Den, dva po shlédnutí filmu se ovšem dostaví zvláštní pocit nenaplněnosti - o čem to vlastně celé bylo a jaký to mělo smysl? Odpověď je neuspokojivá: "nevím".(22.8.2005)

Tak jsem dokoukal pro mě očekávaný "zvláštní" film a taky jsem přesně takový film viděl. Humor Wese Andersona je pro mě trochu zvláštní, chvílemi naprosto usměvavý a v druhé chvíli nudný a trapný. Je těžké si vybrat co převládalo. Film není nijak úžasně záživný, což mě velmi zklamalo. Nevím jestli jsem po minulém filmu Taková zvláštní rodinka čekal něco jiného, nejspíše ano. Příběh začíná krátkým vysvětlením předcházejícího děje(první část dokumentu o Tygřím žralokovi). Pokračuje snahou Steva najít jakýmkoliv způsobem tohoto žraloka a setkává se například se svým synem Nedem(Owen Willson) nebo piráty. Jeho protipól je bohatý vědec hraný Jeffem Goldblumem, mezi nimi brázdí neklidné vody Stevova žena Anjelica Huston, která se oběvila už v minulém Andersonově filmu. Problémy scénáře jsou viditelné a kvůli nim film chvílemi silně zadrhává. Steve hraný Billem Murraym je stařím opotřebovaný, znuděný, panovačný, egoistický a naštvaný chlap co chce pomstít svého mrtvého přítele Estebana. Je to také muž, kterého straší představa být otcem.Závěrečné setkání Steva se svou " bílou velrybou" (nebo spíše žralokem ze Starce a moře) je smutně nostalgické. Při pohledu Steva a posádky na nádheru za kterou se celou dobu hnali člověku ihned spadne úsměv. Film je bizární spojení herectví, talentu režiséra a fantazie scénáristy. Od každého pohybu rybiček až po modré,pohádkově různobarevné, útesy a zvláštní podmořské nálady s úsměvem a údivém zírám na obraz podmořského světa.Tento snímek v sobě má určitě mnoho skrytých odkazů na všechny možné filmy a živé postavy(to že je film něco jako poklona slavnému oceánografovi Jaque Custoovi je poměrně pochopitelná). Hudba je jednoduchá a pro Andersona typická. Lod vytvořená v ateliéru díky čemuž kamera předvádí naprosto krásný průlet kabinami kde se odehrává "děj mimo děj". Hodně mi to připomělo např. Dogville Larse von Triera, ikdyž tam tento způsob byl brán trochu jiným způsobem ala divadlo. Ateliérní práce je perfektní a umělé podmořské záběry(dříve jsem se díval na mnoho dokumentů o podmořském světě a vážně to takhle nevypadá :-)) jsou takové jaké by je podle mě v dnešní době tvořil Karel Zeman, kdyby tu mohl žít a točit. Humor, který přínáší Život pod vodou je opravdu zvláštní a ne pro každého. Přesto podle mě ve filmu nejde tolik o vtip jak se čekalo. Občas je cítit strnulá snaha rozesmát a jindy naopak rozesměje scéna, jejichž původní záměr byl jiný. Ať je to tak či onak film na mě působil dost zvláštně a rozhodoval jsems e mezi 3 a 4*. Herci jsou příjemní, ikdyž někteří se tam spíše ztrapnují (Klaus Williama Dafoea, který touží po respektu, uznání a "lasce" Steva Zissou). Bohužel je zde fakt, že ve filmu je až příliš rozehraných postav, které jsou ve filmu strčeny do pozadí, resp. z pozadí vůbec nevylézají. Takže film nemá čistě jednu hlavní roli. Spousta postav je zde skoro zbytečná a odstrčená. Velká škoda. Nakonec jsem se kvůli mldlému a nudnejšímu průběhu fikmu rozhodl pro 3*, které jak vidím jsou podle některých nepochopitelné a možná by mi ukroutili krk.(23.4.2005)

• - Loď Jacquesa Cousteaua "Calypso" byla starou minolovkou, stejně jako "Belefonte" - loď Steva Zissoua. (D3VIL)

• - Spoiler: Film je věnován Jacques-Yves Cousteauovi, jehož syn zemřel při nehodě letadla, které dopadlo do moře. Ve filmu zemře Ned (Owen Wilson) po pádu helikoptéry do moře. (HellFire)

• - Večer, keď sa Ned (Owen Wilson) zoznamuje so Steveom (Bill Murray) a fajčia na mostíku trávu, Ned ukazuje, že má prsteň ako člen Zissou. Má ho na pravej ruke. No v scéne, keď Steve udrie Neda a ten mu to vráti, má prsteň na ľavej ruke. (kacer4)