Život pod vodou

Život pod vodou

The Life Aquatic with Steve Zissou

Komedie / Dobrodružný / Drama

USA, 2004, 114 min

Nemůžu říct, že by tenhle film u mě vyhrál pětihvězdičkovou dardu, na druhou stranu musím uznat, že Wes Anderson má naprosto skvělý styl zvednout divákovi náladu. A to vlastně jak samotnými postavami, tak hlavně samotným odvyprávěním příběhu. Ten se tváří normálně, ale ve skutečnosti je to jeden velkej blázinec. Což je vlastně moc fajn. Pozitivní nálada se odráží snad od každého, kdo se ve filmu jenom mihne. No a krom toho má Wes naprosto úžasnou představivost, kterou v kombinaci s hraným obrázkem a vhodně zvolenou muzikou vytváří skvělý zážitek. Tady jsem ale úplně nebyl schopný naskočit na tu jeho komediální vlnu. To nic nemění na tom, že po shlédnutí mi bylo vnitřně opravdu moc pěkně.(14.3.2014)

Ventil pôvodne používaný v autách na plynový pohon, regulátor, dodávajúci vzduch pod rovnakým tlakom ako mala okolitá voda a desiatky modelov na zakázku-potápačský dýchací prístroj akvalung. Štyristo tonová mínolovka kráľovského námorníctva, oceánografické výskumné laboratórium, štúdio a takisto domov na nasledujúcich štyridsaťšesť rokov - palubná loď Calypso. Televízne ceny, Emmy, zbierka Oscarov - podmorský svet Jacqua Cousteaua._______Nádherné vyznanie dobrodružnej chlapčenskej horlivosti, potápačom, oceánografom, pokladom skrytým hlboko pod hladinou slaných vôd. Prezentované nevysvetliteľným spárením žánrových polôh či vidín takmer všeho druhu a neodolateľné skĺbenie tklivej tragickosti s akokeby vyšinutým, a pritom stále šibalským žargónom vtipnosti. Pečlivý casting (striedmy Bill Murray, presný Owen Wilson, teskná Cate Blanchett), ozdobná-archaicky ladená triková zložka (Jaguar shark, morské koníky, kraby, medúzy), pozoruhodné profilové/prierezové natáčanie posádok/korábov a pitoreskné aranžmá mizanscény (vrátane účinkujúcich postáv) prostredníctvom príhodne zvolených farieb (čapice, rovnošaty námorníkov)._______Nejednotný, naťahovaný, nepochopiteľný, takým sa zdá byť chameleónsky "Life Aquatic with Steve Zissou" a nepripúšťať možnosť chápania týchto slabín ako relevantných by bolo hlúpe, lenže aby som zabránil nedorozumeniam prečo zrovna mne je tento ojedinelý autorský akcent spriaznený, tak sa to pokúsim skrátene zhrnúť do dvoch rozvitých viet. Wes Anderson je snílkom, čiernou ovcou, poetom, má chuť ísť naproti novým výzvam a neváha rozvíjať a zdielať svoju hravosť. Ustavične vyžaduje agilnú spoluprácu, nepodlieha producentsky ohlodaným formulkám trendového režírovania, je profík, improvizátor - POKUŠITEĽ.(21.11.2010)

10 / 10 Ďalší z filmov, ktorý sa len ťažko opisuje slovami - podobné pocity, ako pri jeho sledovaní, som prežíval, keď som bol ešte malé dieťa a s kamarátmi v lese som sa hral na vojakov, či pirátov: strach, napätie, radosť aj smútok. Život pod vodou mi toto bezstarostné obdobie pripomenul, za čo som mu nekonečne vďačný, a odmeňujem ho maximálnym hodnotením.(6.11.2005)

Před Andersonem nezbývá než smeknout, protože tenhle podivný slepenec pseudo-dokumentu, ifantilního dobrodružného déčka a komorního dramatu dokázal udržet pohromadě vskutku s lehkostí mistra. Velice k tomu napomáhá hudba, zejména postmoderně dráždivé překopávky Davida Bowieho do portugalštiny a komorního písničkářství, které mají díky pravidelný prostřihům na muzicírujícího Seu Jorge zvláštní rytmizující dopad na celkově trochu nevyrovnané tempo filmu. Nepominutelným specifikem „Života pod vodou“ je stylizovaná kamera, zejména pak kompozice obrazů, které často připomínají pečlivým naaranžováním postav před objektivem skupinové fotky z deníku cestovatele (nebo výjevy z dětských her na hrdiny – jak vidno, nemá to k sobě daleko). Hlavním tahounem snímku jsou však bezesporu herecké výkony (musela by mi ruka uhnít, kdybych nezmínil fenomenálního Willema Dafoe a zejména Billa Murrayho, který je na pomyslném vrcholu sil!), díky nimž člověk překoná závrať zmatení v úvodních částech filmu a s trochou štěstí si do bizardního akvária Steva Zissoua cestičku najde... Riziko, že mu v hlubinách dojde kyslík, tu je stále přítomné, ale navzdory tomu stojí tenhle snímek za sázku do divácké loterie.(19.3.2005)

Takovej hodně zvláštní film. Když jsem to viděla poprvý, říkala jsem si: "Co to sakra je?" Několik scén mě pobavilo, ale vzhledem k tomu, že jsem si vůbec nebyla jistá, jestli má být tenhle film braný jako komedie, jsem z něj měla celkem smíšený pocity. Podruhý se mi líbil o něco víc a začala jsem mu přicházet na chuť. A některý hlášky jsou skutečně geniální: "Kde je Esteban? "Sežral ho žralok!" "Je mrtvý?" "Je sežraný!" nebo závěrečné: "Za dvanáct let bude mému dítěti jedenáct a půl." Prostě svým způsobem geniální, ulítlý a skutečně netradiční film. Když objevíte jeho kouzlo, zamilujete se do něj. Když ne, budete jen tupě zírat, jakou blbost to někdo zase vymyslel. Já mu pomalu začínám rozumět... Není to totiž jenom komedie, tenhle film je jaksi melancholický a svým způsobem i smutný. Ale je na každém, jaký pocit si z něj odnese.(30.10.2006)

• - Belafonte je 50 let stará loď z jižní Afriky. (D3VIL)

• - Když Ned  (Owen Wilson) dává Jane (Cate Blanchett) na krk přívěsek, má delší provázek než v ostatních scénách. (IvcaSammet)

• - Seymour Cassel se krátce objevuje jako Esteban, kamarád Steva Zissoua, kterého sní žralok. Cassel si prý přál, aby byl jednou v nějakém ze svých filmů sněden žralokem. (D3VIL)