Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Mezinárodně uznávaný oceánograf Steve Zissou (Bill Murray) a jeho posádka vyplouvají za dalším dobrodružstvím. V této možná poslední expedici hodlají vypátrat a chytit záhadného jaguářího žraloka. Nikdo vlastně nevěří, že takové zvíře existuje, ale Steve Zissou se dušuje, že právě tento žralok sežral jeho nejlepšího dlouholetého spolupracovníka při natáčení posledního dokumentu. Cestou se k nim připojí mladý pilot, který by mohl – ale také nemusel – být Steveovým dlouho ztraceným synem (Owen Wilson), krásná novinářka (Cate Blanchettová) pověřená úkolem napsat o Stevovi článek, a také Zissouova odcizená žena a koproducentka Eleanor (Anjelica Hustonová). Nikdo netuší, že je během plavby čeká spousta komplikací včetně pirátů, únosu a bankrotu. (HBO Europe)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (553)

BadoXXII 

všechny recenze uživatele

Po pozretí Darjeeling som očakával niečo podobne kvalitné. Herci sú veľmi dobrí, hlavne Bill Murray. No film ako taký je zvláštny, tentokrát to nebola presne moja šálka kávy. Občas to bolo milé, humorné a nápadité. Potom zasa príliš ťahavé a nezaujímavé (napríklad prestrelky s pirátmi boli dosť zbrklo natočené). Hudba nebola zlá, ale nebola ani veľmi dobrá. Taký je v podstate celý film - niektoré momenty lepšie a niektoré zasa horšie. 60% ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Naprosto fascinující a odzbrojující mystifikační pocta klukovskému světu dobrodružství a neohrožených hrdinů ze staré školy, variace na věčné téma Barona Prášila, ozvláštněná pseudodokumentární formou vyprávění, záměrně archaickou trikovou a animační stránkou odkazující ke stylu verneovek a rodokapsů (a třeba i k filmům našeho Karla Zemana) a v postmoderním synkretickém mixu film předznamenávající a doprovázející poetiku a estetiku snímků Michela Gondryho (neotřele pojaté představení výzkumné lodi s použitím jejího průřezu, práce s interiéry, s image oceánografů - geniálně příznakové červené čepice atd.)... Wes Anderson zamýšlel svou hravě nejednoznačnou mystifikaci jakožto vážně míněnou poctu a poklonu všem těm nádherným mužům vědy křížící svou práci s chlapeckými sny o dobrodružství a především pak oceánografu a vynálezci potápěčského přístroje Jacques-Yves Cousteauovi (zjevná aluze v názvu na jeho legendární cyklus Podmořský svět Jacquea Cousteaua). Na principu parodie tohoto a podobných přírodovědných dokumentárních snímků v kombinaci s hranou dramatickou rovinou a poetickou rovinou inspirující se nádherou oceánu a pestrostí a rozmanitostí podmořského světa vytváří Anderson doslova úchvatný filmový tvar. Co nelze nezmínit je dokonalý casting a doslova neuvěřitelná mizanscéna, už dlouho jsem nebyl z nějakého filmu (mimo děl právě již zmiňovaného Gondryho) takhle esteticky ,,paf" :-) Rámec osobitého vyznění dotváří i brazilský folkař Seu Jorge, který příznačně pro film a jeho synkretický mix po svém (a dokonce v portugalštině) interpretuje kultovní písně Davida Bowieho, a samozřejmě úžasné a hvězdné (pro film s rozpočtem 25 miliónů až neuvěřitelně) obsazení v čele s Andersonovým oblíbencem Billem Murraym, který se od svého obsazení Sophií Coppola v jejím normotvorném filmu Ztraceno v překladu zařadil mezi asi nejzajímavější herecké tváře současné Ameriky a jehož střízlivé a umírněné herectví patří k tomu nejosobitějšímu, co může současná západní nezávislá kinematografie nabídnout (viz Jarmuschovy Zlomené květiny či Kafe a cigára). ()

Reklama

CheGuevara 

všechny recenze uživatele

Docela dobře chápu ty zdejší rozporuplné komentáře. Režisér s námi hraje dosti záludnou hru a málokdo je na ni ochoten přistoupit. Ani já jsem původně nechtěl, ale na podruhé mě ten jeho fantazijní svět naprosto vtáhl. Film, který si svou naivitu proměnil v jeho velké plus. Tam, kde by všechyn gagy byli nafouknuté spolu křenícími se herci, zde je všechno bráno naprosto s vážnými tvářemi (zejména Murrayho minimalistické herectví je doslova skvostné), což je pro mě rozhodně sympatičtější. Naivitou je i prodchnuta veškerá režie, od akčních scén (lépe to snad natočeno být ani nemohlo) až po ultrastylizované vážné scény. Ano, můžeme si ťukat na čelo, přoč že je Owen Wilson toliko stylizovaný a proč musí kouřit zrovna dýmku, ale to všechno je jenom součástí režisérovi dětské hry. Já jsem na to přistoupil a byl jsem nadšený. ()

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Po technické stránce nemám co namítnout. Naopak se mi nesmírně líbila kamera i hudba. Co se ovšem týče obsahu, tak jsem byl nefalšovaně zhnusen, protože něco tak extrémně odporného a především nudného se běžně nevidí. Film je samozřejmě klasická Andersonovka s množstvím divných postav, ale zatím jsem od něj viděl snímky, které měly alespoň malý potenciál vtáhnout diváka do děje. V případě tohoto filmu jsem měl pocit, že se snímek naopak vehementně snaží diváky z děje vypudit. Děje se totiž úplné hovno a děje se to vy vysoce infantilním stylu. Nezasmál jsem se během stopáže ani jednou. Nic proti bizarnosti a šílenosti, ale když už se o to autor pokouší, ať to alespoň dotáhne na maximum. Zde mi to celé přišlo ušité trošku horkou jehlou a výsledek na mě vůbec nezapůsobil. Jednu hvězdu za originalitu, které bylo Andersonovi naděleno do vínku opravdu hodně. ()

MIMIC 

všechny recenze uživatele

Tešil som sa na inteligentné kryptozoologické podmorské dobrodružstvo s nejakým tým intelektuálnym presahom a na skvelé herecké výkony. Niečo z toho tam naozaj bolo, no napriek tomu nie som vôbec spokojný. Na ponorku z plagátu dôjde až v samom závere, celý predchádzajúci dej je úryvkom zo života excentrika, kde som nezaregistroval nič excitujúce. Rád by som vedel, o čo vlastne Andersonovi okrem obskúrne podivnej (nerovná sa zaujímavej) psychologizácie (evidentne neurčenej druhu homo sapiens sapiens) šlo. Pokiaľ táto enigma bola zámerom, nebol to inteligentný zámer. Nie každý pokus o originalitu má na aplauz (Shyamalanova "Žena vo vode" je toho príkladom). Myslím, že Anderson je zaujímavý filmár, ktorý však pri práci OMNOHO viac myslí na seba než na diváka. Na jeho ďalší film som ale naozaj zvedavý. ()

Galerie (89)

Zajímavosti (27)

  • Seu Jorge sám přeložil písně Davida Bowieho do brazilské portugalštiny a hrál je na kytaru. (D3VIL)
  • Cate Blanchett byla během natáčení těhotná. (D3VIL)

Související novinky

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Přichází smutné zprávy jak pro kouzelnický svět Harryho Pottera, tak i pro svět filmu celkově. Ve věku dvaaosmdesáti let totiž ve čtvrtek 28. září odešel oblíbený a talentovaný britsko-irský herec,… (více)

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona

17.07.2021

Po předchozích spolupracích na filmech Jak jsem balil učitelku, Taková zvláštní rodinka, Život pod vodou, Darjeeling s ručením omezeným, Fantastický pan Lišák, Až vyjde měsíc, Grandhotel Budapešť,… (více)

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

26.05.2016

Letní kino patří k prázdninovým měsícům stejně neodmyslitelně jako slunce nebo koupání a teplé letní večery přímo vybízejí k tomu, užít si nějakou tu filmovou laskominu pod širým nebem a s… (více)

Houdini, Mr. Fox a Superman

Houdini, Mr. Fox a Superman

27.10.2006

Některé dny jsou na zajímavé novinky slabé, někdy se jich objeví tuny. A neboť dnešek je toho zářným příkladem, posvítime si rovnou na tři chystané filmové projekty. Prvním z nich bude námětem… (více)

Reklama

Reklama