Život pod vodou

The Life Aquatic with Steve Zissou

Komedie / Dobrodružný / Drama

USA, 2004, 114 min

• Radyo

Komedie? Dobrodružný? Fantasy? Ale ne, ani jedno z toho tenhle film není. Vlastně se nedá zařadit do žádného z dosud známých žánrů, takže jsem nucen pro něj vymyslet svou vlastní kategorii - psychomatlanina. Prostě tady došlo ke vzájemnému nepochopení. Jeden z nás dvou (já vs. film) je totiž úplně blbej - a obávám se, že já to nejsem. Slyšel jsem na tento barevný paskvil pozitivní ohlasy z mnoha stran a obávám se po jeho shlédnutí, že s lidstvem je to horší, než jsem tušil. Dát tomuto filmu více než dvě hvězdičky, musel bych si urazit obě ruce. Zasmál jsem se jednou jedinkrát, taková to byla náramná bžunda. Dobrodružné filmy si představuju jinak, než jako pozvolné oťukávání "otce" a "syna" (uvozovky jsou záměrně), prokládané spoustou stupidních řečí a rádobybalením těhotné ženské. A fantasy? Viděli jste Pána prstenů? Hloupá otázka, že? Tak to je fantasy. Ale tohle ne - leda tak fantasmagorie, plynoucí z toho, že ve filmu se vyskytují asi tak v 90% zvířata, která jsou endemická, a to tak, že existují jen na jediném místě na světě - na filmovém plátně. Jejich funkci v tomhle blábolu jsem samozřejmě taky tak úplně nepochopil - to bude asi stářím... No nic, už ruce pryč od tohohle filmu, snad budu mít příště více štěstí při výběru... DOPLNĚNO 11/2007: Vidím, že jsem si nadělal několik (nebo mnoho?) antifandů. :-) Jen k tomu dodám, že když nenajdu ve filmu nic zajímavého ke zhodnocení, tak hodnotím aspoň jeho zařaditelnost do žánrů k němu přidělených. :-) Ale když mi někdo vysvětlí, co je na tom filmu tak krásného, třeba změním názor. Chci ale konkrétní věci, ne něco ve smyslu "je to krásné celkově" nebo "ta a ta scéna byla geniální, proto je to skvělé". Btw. Poznámka o ignoranství od dbt (viz někde dole) je naprosto trefná, jsem zabedněný ignorant a filmovou krásu nepoznám, ani když ji naliješ do kýble a strčíš mi do něj hlavu (viz mé oblíbené filmy). :-) A doporučuji koment od Dreadlorda: Popisuješ mou oblíbenou zábavu, jako bys s námi bydlel. Asi se kouknu pod postel, jestli tě tam nenajdu. :-) Vivat Helenka! Vivat svářečské rukavice! Vivat německé gayfekalporno! :-)) Dreadlord na hrad! :-)(10.4.2006)

„Je to jistě nějaký ohrožený druh. Bylo by pro jeho zabití nějaké vědecké zdůvodnění?“ – „Pomsta.“ Život pod vodou mi opravdu dost připomínal předchozí Andersonův snímek, se kterým jsem měl tu čest, a to Takovou zvláštní rodinku. Znovu to byl dost divný, v lecčem originální film s kvalitním hereckým obsazením (tentokrát jsem si skvělého Billa užil dosytnosti, zvláštně v županu „přebírajícího kontrolu“ nad lodí) a zvláštním typem humoru, kterého zde bylo o něco méně, ale o to více to režisér doháněl fantazií, hravostí a střídáním žánrů. Bohužel se však postupem času stejně jako u výše jmenovaného dostavovala chvilková nuda a čím dál víc hrálo na vážnější notu (i když se snahou o jakési smířlivé vyznění), a to mi příliš nesedlo. S hodnocením to tak vidím stejně jako u Takové normální rodinky, tedy znovu průměrně, takže snad příště pane Andersone. „To je poprvé, co přede mnou Eleanor brečí. Tedy mimo to, když strčila ruku do lodního rumpálu.“(1.3.2015)

Rozpočet $50miliónovTržby USA $24,020,403Tržby Celosvetovo $34,808,403║ Trošku ťažšie sa k takejto prezentácii príbehu dostáva ale postupne sa to dalo dejovo zniesť a prinieslo to aj kúsok pobavenia ale aj príchuť dramatickosti ale ako hovorím bolo to v dosť čudnom obale zabalené. /45%/(26.10.2008)

Tenhle film je rozhodne originalni a da se tezko nekam zaradit, ale rozhodne bych ho nebral jako komedii, protoze jsem se jen parkrat pousmal. Je to proste takovej divnej film. Herci hrajou vyborne, hlavne Bill Murray, Willem Dafoe a Jeff Goldblum jsou skveli, ale ani oni film nezachrani. Furt jsem cekal, kdy uz se to konecne rozjede a ono nakonec nic. Navic tu hraje svizna hudba jen obcas (hodne malo), takze vetsinou se film neskutecne tahne. Kdyz se konecne dostali pod vodu, tak jsem si rikal, ze uz to snad bude lepsi, ale pak jsem uvidel ty priserne animovany ryby a utesy. Mozna to byl zamer, ale me to prislo jen spatne animovany a uchylne barevny ryby a vlastne cely more. Nizsi hodnoceni nedam jen proto, ze i presto, ze jsem skoro celou dobu kroutil hlavou, co to ma jako bejt, jsem se nijak zvlast nenudil a par scen je docela povedenejch, rozhodne jsem ale cekal vic.(30.9.2005)

Před Andersonem nezbývá než smeknout, protože tenhle podivný slepenec pseudo-dokumentu, ifantilního dobrodružného déčka a komorního dramatu dokázal udržet pohromadě vskutku s lehkostí mistra. Velice k tomu napomáhá hudba, zejména postmoderně dráždivé překopávky Davida Bowieho do portugalštiny a komorního písničkářství, které mají díky pravidelný prostřihům na muzicírujícího Seu Jorge zvláštní rytmizující dopad na celkově trochu nevyrovnané tempo filmu. Nepominutelným specifikem „Života pod vodou“ je stylizovaná kamera, zejména pak kompozice obrazů, které často připomínají pečlivým naaranžováním postav před objektivem skupinové fotky z deníku cestovatele (nebo výjevy z dětských her na hrdiny – jak vidno, nemá to k sobě daleko). Hlavním tahounem snímku jsou však bezesporu herecké výkony (musela by mi ruka uhnít, kdybych nezmínil fenomenálního Willema Dafoe a zejména Billa Murrayho, který je na pomyslném vrcholu sil!), díky nimž člověk překoná závrať zmatení v úvodních částech filmu a s trochou štěstí si do bizardního akvária Steva Zissoua cestičku najde... Riziko, že mu v hlubinách dojde kyslík, tu je stále přítomné, ale navzdory tomu stojí tenhle snímek za sázku do divácké loterie.(19.3.2005)

• - Během natáčení získal Bill Murray potápěčskou licenci, pod vodou strávil zhruba 40 hodin. (formelin)

• - Večer, keď sa Ned (Owen Wilson) zoznamuje so Steveom (Bill Murray) a fajčia na mostíku trávu, Ned ukazuje, že má prsteň ako člen Zissou. Má ho na pravej ruke. No v scéne, keď Steve udrie Neda a ten mu to vráti, má prsteň na ľavej ruke. (kacer4)

• - Piráty měli původně hrát Indonésané, ale v Itálii (kde se film natáčel), je jich velmi málo, a tak dostali přednost Filipíňané. (D3VIL)