Nezničitelná láska

Scénografie:

John Paul Kelly

Kostýmy:

Natalie Ward

Dalsi sfilmovany McEwan a u mna rovnako ako pri Atonement plna spokojnost. Vyborna adaptacia McEwanovej literarnosti do filmovej obrazovosti, znova skvela praca s ocakavanim a jednotlivymi criepkami pribehu, kde na prvy pohlad vsedny okamih dna nahle narusuje udalost, ktora poznaci natrvalo zivot zucastnenych, ovsem sposobom, ktory sa ako signifikantny zo zaciatku vobec nejavi. A znovu i ten plizivy pocit vo viacerych sekvenciach filmu, ze tu "nieco nesedi", obrazove skratky, hra s detailom. PS: A Daniel Craig mi fakt velmi silno niekoho pripomina... ;-)(12.2.2008)

Podivuhodné dílo. Nezvyklý námět, zajímavé zpracování, skvělá kamera a uchvacující hudba. Ta mi připadala jako mix z různých thrillerů z let šedesátých. Chvílemi jsem zaslechla i podobné melodie jako z Psycha. Daniel Craig, Rhys Ifans a Samantha Morton vytvořili výborný trojúhelník. Herecky i charakterově. Musím vyzdvihnout i český dabing. Především hlas Martina Stránského byl v postavě Jeda dokonalý. Film k zamyšlení, k nepochopení a k úvahám. Film o lásce a o tom, jakou neomezenou silou dokáže lidem vládnout. Je to touha, obdiv, strach, potřeba, pochopení a cit. Ale také zaslepenost, zraněnost a naše mysl. A pokud láska přemůže celé naše tělo, může také zcela zatemnit mysl. Pak se stáváme jejími otroky a může nás zničit. Enduring Love je krásným, pravdivým, krutým a citlivým portrétem o náhodách, okamžicích, pozornosti, detailech a činech. Aniž bychom si toto vše uvědomovali, můžou nám někdy zcela změnit život.(23.1.2011)

Oproti předloze to má chladnou thrillerovo-cronenbergovskou atmosféru a větší spád, ale to všechno za cenu rychlejšího postupu a kvůli tomu vynechání všech dvouznačností vycházejícícch z jednotlivých perspektiv Joe/Claire/Jed. Obrazově a žánrově uspokojující, ale jako adaptace to skomírá ve vysvětlení a vícevrstevnosti a domýšlení, který by diváka víc přiblížilo ...(10.8.2011)

Neuveriteľne zaujímavým spôsobom natočený klasický príbeh závislosti a posadnutosti onou osobou. Už od začiatku sa na diváka spustí šialená scéna, ktorá perfektne umocnila moju zvedavosť s nasledujúcim priebehom filmu. Film našťastie a na moje prekvapenie smelo pokračuje v nastolenom dramatickom tempe, plnom skvelých hereckých výkonov a s precízne napísanými charaktermi postáv. K tomu si primyslite tiež štýlovú kameru, ktorá túto drámu držala vo vysokom tempe a extra zaujímavý koniec, ktorý sa behom sekundy zmení na nervy-trhajúci záver. 85%.(22.11.2008)

..je fascinujúce sledovať premenu útlej (130str.) knihy o tom, ako nepodstatné veci môžu podstatne narušiť beh udalostí a celé to vlastne môže byť o inom..možno na prvý pohľad hrubé a zmätené a chaotické, ale práve v tom veľmi presné..//..pri nechcenom prirovnávaní k ďalšej z adaptácií I. McEwana - Pokánie - je veľmi citeľná "sila" predlohy; ako štýl písania (nielen prístup k rozprávaniu) ovplyvňuje voľbu štylistických prostriedkov filmu..je to aj tá zmätočnosť - vyplývajúca zo štýlu snažiaceho sa vystihnúť vnem osoby XY, a teda neposkytujúcom príliš komplexné videnie situácie, čo môže byť zradné - ak divák/čitateľ nepristúpi na "hru", je to v čudu.. v prípade Enduring Love (teda lásky, čo prekoná všetko - čo by mala byť láska najvyššia a teda láska k stvoriteľovi) je nádherným "bonusom" pre tých, čo čítali predlohu, spôsob, ako sa literárne mení na filmové v samotnom príbehu - v knihe Claire prednáša literatúru a Joe píše (populárno)vedecké texty; Jadove "scény" sú v knihe prezentované ako listy pre Joa a tak..//..v samotnom štýle je zaujímavý jemný prechod k "obyčajnosti"..a práca s hudbou v zásade trojakého druhu..//..a stále je tu paranoia a zlovesnosť a "something odd in everyday normality"..(12.2.2008)

• - Snímek Nezničitelná láska je stejnojmennou adaptací románu Iana McEwana. (claudel)