Nezničitelná láska

• Česko Láska vše překoná (festivalový název) (více)
Trailer
Drama / Mysteriózní / Romantický / Thriller / Psychologický
Velká Británie, 2004, 96 min

Kdo mohl tušit, k čemu dojde, když si Joe a Claire udělají piknik v přírodě? Ve chvíli, kdy chtějí bouchnout láhev šampaňského, se stanou svědky děsivé události: horkovzdušný balon špatně přistane na travnaté louce a uvnitř koše zůstane malý chlapec... Bylo možné zabránit následné tragédii? Joe se cítí provinile, jeho vztah s Claire se dostává do krize a mužův psychický propad ještě zhoršuje podivínský Jed, který byl svědkem oné nehody a vytrvale ho pronásleduje. Kudy vede cesta z bludného kruhu zraněných citů? Nejvíc mě zajímá situace, v níž se Joe ocitl: je totiž zároveň předmětem i obětí lásky, říká režisér. Jak to může vydržet? Právě tato otázka mě k námětu neustále vracela. Daniela Craiga (Joe) jsme viděli kupříkladu ve filmu Road to Perdition, (2002), Rhys Infans (Jed), hrál mimo jiné i ve filmu Notting Hill (1999). Na Oscara dvakrát nominovaná Samantha Mortonová (Claire) hrála ve filmech Minority Report (2002) či In America (2004). (oficiální text distributora)

Adrian

Dalsi sfilmovany McEwan a u mna rovnako ako pri Atonement plna spokojnost. Vyborna adaptacia McEwanovej literarnosti do filmovej obrazovosti, znova skvela praca s ocakavanim a jednotlivymi criepkami pribehu, kde na prvy pohlad vsedny okamih dna nahle narusuje udalost, ktora poznaci natrvalo zivot zucastnenych, ovsem sposobom, ktory sa ako signifikantny zo zaciatku vobec nejavi. A znovu i ten plizivy pocit vo viacerych sekvenciach filmu, ze tu "nieco nesedi", obrazove skratky, hra s detailom. PS: A Daniel Craig mi fakt velmi silno niekoho pripomina... ;-) ()

May

O kolik by to mohlo byt lepsi nebyt scenaristovych pokusu McEwanuv brilatne vystaveny pribeh "vylepsit". Prectete si radeji knihu. ()

genetique

Neuveriteľne zaujímavým spôsobom natočený klasický príbeh závislosti a posadnutosti onou osobou. Už od začiatku sa na diváka spustí šialená scéna, ktorá perfektne umocnila moju zvedavosť s nasledujúcim priebehom filmu. Film našťastie a na moje prekvapenie smelo pokračuje v nastolenom dramatickom tempe, plnom skvelých hereckých výkonov a s precízne napísanými charaktermi postáv. K tomu si primyslite tiež štýlovú kameru, ktorá túto drámu držala vo vysokom tempe a extra zaujímavý koniec, ktorý sa behom sekundy zmení na nervy-trhajúci záver. 85%. ()

Aluska88

Podivuhodné dílo. Nezvyklý námět, zajímavé zpracování, skvělá kamera a uchvacující hudba. Ta mi připadala jako mix z různých thrillerů z let šedesátých. Chvílemi jsem zaslechla i podobné melodie jako z Psycha. Daniel Craig, Rhys Ifans a Samantha Morton vytvořili výborný trojúhelník. Herecky i charakterově. Musím vyzdvihnout i český dabing. Především hlas Martina Stránského byl v postavě Jeda dokonalý. Film k zamyšlení, k nepochopení a k úvahám. Film o lásce a o tom, jakou neomezenou silou dokáže lidem vládnout. Je to touha, obdiv, strach, potřeba, pochopení a cit. Ale také zaslepenost, zraněnost a naše mysl. A pokud láska přemůže celé naše tělo, může také zcela zatemnit mysl. Pak se stáváme jejími otroky a může nás zničit. Enduring Love je krásným, pravdivým, krutým a citlivým portrétem o náhodách, okamžicích, pozornosti, detailech a činech. Aniž bychom si toto vše uvědomovali, můžou nám někdy zcela změnit život. ()

Pepinec

Ty, Craigu, poslouchej - já si snad začnu myslet, umíš hrát! Souhlasím s tím, že jde o netradiční film, tedy pokud nevíte, jak na věc chodí Britové. Jestliže ale jejich styl znáte, budete rádi za další minimalistický snímek, který si jde svou vlastní cestou. Tři hvězdy proto, že se tu a tam nevyhnul škarpě. ()

Slarque

Po dramatickém úvodu se film záhy naprosto rozklíží. Rhys Ifans se chová jako magor z thrilleru a Daniel Craig jako blb z ambiciózního psychologického dramatu. Ovšem ten první opravdu hraje magora z thrilleru a ten druhý blba z ambiciózního psychologického dramatu. A žánry se přepínají bez nějaké vnitřní logiky. Nezvládnutá adaptace románu Iana McEwana. ()

Anderton

No po troch mesiacoch písať komenty na niektoré filmy je ťažšie, ako po desiatich rokoch na naše srdcovky. Z mála si pamätám na skvelé sugestívne výkony Craiga, (ktorý vie skutočne hrať, pokial by ste to ešte nevedeli) a sympatickej Samanthy Morton. Nádherný filmový plagát. Psychológia postáv v tomto filme sa môže zdať niekomu trochu problematická, Michell ale dodáva filmu silnú sugestívnosť. ()

rikitiki

Muž zmítaný výčitkami svědomí se tak trápí, že si snad úmyslně přivolá trest v podobě pošahaného stalkera - a je to hrozně utahaná nuda.Navíc se k sobě motivy náhodné tragédie a nebezpečného obtěžování vůbec nehodí. Je to jako zkoušet dát dohromady jazz a paličkování. /15. 4. 13./ ()

Gary

Film, podle jehož obsazení (Ifans, Nighy) jsem čekal lehce ujetou tragikomedii a ono šlo o velice nepříjemně mrazivý snímek. Všichni od Craga, přes Mortonovou až po nejmenší roličky hrají stoprocentně přesvědčivě a finiš je narvaný emocemi, obavami, nejistotou a napětím. Asi už si to nikdy nezopakuju, protože nevím, jestli bych to psychicky zvládnul... ()

murakamigirl

Nezničiteľný likvidačný zážitok. Niekedy ma vážne striasa pri predstavách, za akých okolností vznikajú nápady k podobným príbehom. Brrr. Dont imagine. ()

Haluzz

Oproti předloze to má chladnou thrillerovo-cronenbergovskou atmosféru a větší spád, ale to všechno za cenu rychlejšího postupu a kvůli tomu vynechání všech dvouznačností vycházejícícch z jednotlivých perspektiv Joe/Claire/Jed. Obrazově a žánrově uspokojující, ale jako adaptace to skomírá ve vysvětlení a vícevrstevnosti a domýšlení, který by diváka víc přiblížilo ... ()

kikuka

..je fascinujúce sledovať premenu útlej (130str.) knihy o tom, ako nepodstatné veci môžu podstatne narušiť beh udalostí a celé to vlastne môže byť o inom..možno na prvý pohľad hrubé a zmätené a chaotické, ale práve v tom veľmi presné..//..pri nechcenom prirovnávaní k ďalšej z adaptácií I. McEwana - Pokánie - je veľmi citeľná "sila" predlohy; ako štýl písania (nielen prístup k rozprávaniu) ovplyvňuje voľbu štylistických prostriedkov filmu..je to aj tá zmätočnosť - vyplývajúca zo štýlu snažiaceho sa vystihnúť vnem osoby XY, a teda neposkytujúcom príliš komplexné videnie situácie, čo môže byť zradné - ak divák/čitateľ nepristúpi na "hru", je to v čudu.. v prípade Enduring Love (teda lásky, čo prekoná všetko - čo by mala byť láska najvyššia a teda láska k stvoriteľovi) je nádherným "bonusom" pre tých, čo čítali predlohu, spôsob, ako sa literárne mení na filmové v samotnom príbehu - v knihe Claire prednáša literatúru a Joe píše (populárno)vedecké texty; Jadove "scény" sú v knihe prezentované ako listy pre Joa a tak..//..v samotnom štýle je zaujímavý jemný prechod k "obyčajnosti"..a práca s hudbou v zásade trojakého druhu..//..a stále je tu paranoia a zlovesnosť a "something odd in everyday normality".. ()

Lacike

Sakra, vývoj udalostí a správanie postáv ma srali nonstop rovnako ako vo filme Atonement. Zase film o láske, žiarlivosti a nenávisti plynúce z neznesiteľných nedorozumení. Tentokrát som sa ale nedokázal stotožniť so žiadnou postavou a tú tretiu hviezdičku dávam len za nadpriemerné herecké výkony a za to, že som nedokázal odhadnúť jak sa to skončí a bol som na to zvedavý. Páčilo sa mi jak sa v rozhodujúcej chvíli zachovala Craigova postava. Namiesto, aby stupňoval hádku, tak sa na to vysral. Čo bohužiaľ vyvolalo drsnú reakciu. Ale ten kratučký moment bol super. Taký netradičný. 5/10. ()

Magyar

Na Jeda se lze podívat jako na zosobnění pocitu viny za něco, za co pořádně ani nemůžete, ale jazýček vah svědomí se pod vlivem okolností nachýlí směrem k nejistotě. Nelze se ho zbavit, ani se mu smět poddat. Co se stane s vámi i blízkými, pokud si ho pustíte příliš k tělu? ()

Martin741

Vyborna filmova drama nielen o moznosti zachrany maleho cloveka z nestastia, ale aj o zodpovednosti a o naliehavych filozofickych otazkach o zivote, smrti, o tom, ako zabranit tragedii ..... 70 % ()

dezorz

ak by i. mc ewan pisal takto knihy, nebol bz tak uspesny, ako je. emotivny thriller si vyzauje viac, nez len britske komorne filmove spracovanie. ()

StanislachKo

Ja to vnímam ako ďalšie dielo, ktoré malo ostať v písanej podobe. Pretože si ho môžu naplno vychutnať iba predlohyznalí, alebo nesmierne vnímaví diváci. Nie som ani jedno, ale zjavne nie sám. Inak po formálnej stránke pekné prácička, ktorá naznačuje iste obrovský potenciál. Holt... Stáva sa... PS: Nemám bohvieako v láske Craiga, na druhú stranu Ifansa celkom áno. Počas ich sledovania som ale musel pripustiť, že (moje) sympatie si veľmi šikovne prehodili. Za to rešpekt a asi jediný zážitok, čo si spolu s úvodnou scénou s balónom odnášam. ()