Černý kotel

• USA The Black Cauldron

Klasické animované fantasy dobrodružství plné magie a soubojů s mečem je jubilejním pětadvacátým celovečerním filmem studia Disney. V dávných časech žil v tajuplné zemi jménem Prydain král, který byl tak zlý a krutý, že se ho báli i sami bohové. Nikdo jeho zlobu nemohl zastavit, žádné vězení ho nedokázalo spoutat. Nakonec byl proto svržen do nádoby s rozžhaveným železem a jeho síla tak zůstala spoutána ve velkém černém kotli. Nikdo neví, kde je tento mocný a děsivý talisman schován, pouze malé čarovné prasátko. Malý chlapec Taran byl legendou předurčen k tomu, aby ochránil nejenom prasátko, ale především černý kotel, po kterém pátrá další mocný král, bažící po zlé síle. (oficiální text distributora)

azumi

pohádkové, chvílemi temné fantasy, jo a pána prstenů my to v některých pasážích taky připomělo... ()

tartan

Veľmi netradičná disneyovka - takmer dark fantasy. Film bol natočený podľa prvých dvoch dielov "Kroník Prydainu", päťdielneho cyklu fantasy príbehov pre deti od amerického autora Lloyda Alexandra (1924-2007), ktorý sa zasa inšpiroval velšskými mýtmi. U divákov bohužiaľ tento svojím spôsobom výnimočný animák prepadol, aj kritika ho napriek vcelku pozitívnemu hodnoteniu označila za príliš chaotický a temný. Samotný autor literárnej predlohy film označil za veľmi príjemný, avšak zároveň zdôraznil, že nie je žiadna podobnosť medzi ním a jeho knihami. Mne sa film napriek istej chaotickosti a kvôli tej temnote páčil tak veľmi, že som dostal chuť prečítať si aj tie knihy... :-) ()

carodejb

Dobre, vlastne 3 a 1/2. Lebo animácia je úžasná, krásne temná, rozprávkové motývi sú urobené chytľavo a majú nádych tajomna. Len hlavné postavy sú nezaujímavé kusy papieru. ()

tkey

Znásilněný Pán prstenů. Na svou dobu asi dobrý a rozhodně je to atypická tvorba, ale každou druhou chvíli jsem si říkal, co to je sakra za guláš? To prostě vezmeš všechno co tě napadne, narves to do kotle (pun intended), zamichas a vznikne ti tohle? No ok, přeskakoval jsem to, abych se dostal na konec. ()

fimler

Proč to všichni srovnáváte s Pánem Prstenů?Tento film byl natočen dřív tak to přece nemůže kopírovat Pána Prstenů jak tu nějaký "chytrák" napsal.A ještě vědět co je to kopírování! ;) ()

eMeMko

Dle názvu jsem absolutně netušil co čekat a měl jsem pravdu. Tento snímek je první disneyovkou, která naprosto vybočuje z konceptu předchozích děl. Temná, chvílemi až hororová atmosféra, perfektní záporák, magické prasátko, žádné písničky a hlavně Černý kotel. Všechna tato fakta dělají z tohoto filmu unikátní zážitek, který stojí za to zhlédnout. Nebudete rozhodně litovat. ()

Rieux

Nez som videl tento film, v zivote som nepocul o disneyovke s podobnym nazvom. Napriek tomu vam nic nove neda. Pribeh trocha chaoticky - najprv zachranit carovne prasa, potom ziskat cierny kotol, odkial maju vsetky tieto informacie su nejasne - a postavy typicky disneyovske - pekny a spravodlivy hrdina, ktory pocas pribehu vyspeje, mudra a pekna princezna, hlaskujuci a "vtipny" muzikant plus male daco co je viac otravne nez zabavne. Da sa na to pozerat, ale mal som z toho pocit akoby sa dej vymyslal za pochodu a co ma jedine prekvapilo bolo stvarnenie zla, na disneyho az prilis temne. Vtipy su urcene tym mensim, takze ti, ktori neznasaju infantilnosti by sa tomu mali vyhnut velkym oblukom. Cierny kotol je stara rozpravka, ktora v povedomi ludi zanikla, avsak mam take podozrenie, ze na jej zaklade vznikli neskor Gumkaci - podobna kresba, podobne postavy, podobny cas deja. Hodnotim to ako cisty priemer na svoju dobu, tvorcovia sa nestrapnili ale zaroven si nad tym velmi hlavu nelamali. ()

Radek273

Nejmocnější na světě je Černý kotel .. no, a možná právě tahle hloupost potápí celý nadějný snímek! Kde se vzal? Proč zrovna kotel? A co umí? Nedělá zkrátka dobrotu, když se přijde s něčím novým a (i přes lehké zasvěcení) se rovnou počítá, že každý pochopí onu bájnou sílu zrovna té věci, která autora právě napadla (obzvláště pak onoho absurdního kuchyňského nádobí!). Jinak středověké prostředí určitě má své kouzlo a oproti předchozímu disney-pokusu "Meč v kameni" má i lepší, o něco klidnější a míň chaotický průběh. Stejně tak jsou i o mnoho zdařilejší postavy - legrační čarodějnice, rohatý král a jeho poskok, ňouma Taran a půvabná princezna Eilonwy! Tudíž ve výsledku velká škoda, mohlo to dopadnout lépe! ()

Teachman

Námět a zápletka: 5/10 ... Vizuální stránka: 7/10 ... Soundtrack: 6/10 ... Didaktický potenciál: 5/10 ... Celkový dojem: 5/10. ()

Honza__St.

Docela zapomenutá Disneyovka (zčásti neprávem), která svého času dojela hlavně na příliš dlouhý vývoj, velké přeskakování mezi temným a infantilním (hamáníčko papáníčko a prudící příbuzné Zvonilky bych si v tomto případě opravdu odpustil) a v neposlední řadě naprosto zbytečnou cenzuru těsně před premiérou (film nebyl určen pro malé děti a těm 13 - letým by v době Gremlinů a Chrámu zkázy sotva vadilo pár zapíchnutých záporáků nebo další face - melting). Když nic jiného, tak aspoň Černý kotel posloužil jako neoficiální pilot ke Gumídkům, kteří rozhodně nezapřou inspiraci tímto filmem (Taran = Kryštof, Eilonwy = Klára, Creeper = Stoupa). Taky je škoda, že k nám se film dostal docela pozdě a český dabing tím pádem není nic moc (byť má i pozitiva - Pavel Pípal jako Rohatý král a Jiří Lábus jako Creeper). ()

CheeseFigure

Vraj ide o najtemnejší animovaný Disney film. No, ten hrad Rohatého kráľa celkom temný bol. A taktiež v tomto filme nie sú žiadne pesničky. Nie, že by to vadilo. Aj tak sa mi tento počin celkom páčil, i keď bezchybný nebol. Záverečné zúčtovanie s Rohatým kráľom bolo celkom krátke a na to, aké ultimátne zlo to bolo, tak šiel k zemi celkom ľahko. Taktiež niektoré veci mi prišli nevyužité, ako napríklad tie víly. Taktiež mi to prišlo krátke, chcelo by to pár minút naviac. Ale inak som spokojný. ()

jojo33

Skutocne, ale naozaj skutocne prekrasne "backgroundove" animacie lesov, pevnosti, hor, podzemnych vaznic a tak dalej... Na to, ze je to primarne urcene detskemu divakovi a postavicky oplyvaju disneyovskou infantilitou a pitvorenim, tak je to v kontraste aj poriadne strasidelne (sauronovsky Horned King, hrobky nakopene z lebiek, draci polujuci na vizionarske prasa, dokonca bujne poprsie jednej z carodejnic, z ktoreho vylezie zabiak). Spominane prstenovske motivy na mieste, zabava prijemne nostalgicka a ta animacia "handmade masterpiece". ()

Mikkys

Film byl natočen na motivy knih The Chronicles of Prydain (Kroniky Prydainu) od spisovatele jménem Lloyd Alexander. Určitě si všimnete některých podobností s Pánem prstenů. Oba autoři do svých děl začleňují společné motivy z mytologie. ()