Černý kotel

• USA The Black Cauldron

Klasické animované fantasy dobrodružství plné magie a soubojů s mečem je jubilejním pětadvacátým celovečerním filmem studia Disney. V dávných časech žil v tajuplné zemi jménem Prydain král, který byl tak zlý a krutý, že se ho báli i sami bohové. Nikdo jeho zlobu nemohl zastavit, žádné vězení ho nedokázalo spoutat. Nakonec byl proto svržen do nádoby s rozžhaveným železem a jeho síla tak zůstala spoutána ve velkém černém kotli. Nikdo neví, kde je tento mocný a děsivý talisman schován, pouze malé čarovné prasátko. Malý chlapec Taran byl legendou předurčen k tomu, aby ochránil nejenom prasátko, ale především černý kotel, po kterém pátrá další mocný král, bažící po zlé síle. (oficiální text distributora)

Samuel7

Černý kotel se zpracováním vymyká ostatním disneyovkám a rozhodně to není na škodu. Atmosféra byla výborná a armáda neživých v čele s rohatým králem byla velmi působivě zpracována. Film dost připomíná Pána prstenů, hlavně tedy děj Návratu krále. Dokonce i neidentifikovatelný chlupáč Gorky byl roztomilým ztělesněním Gluma, i hlas měl podobný. Závěr jako by PP z oka vypadl, jen škoda toho vypořádání se s hlavním záporákem. Zde už jim asi došly nápady, přestože jinak jich tu bylo plno, z nichž nejvíc se mi líbilo prorocké čuně Henry. Poměrně bizarní záležitost, která trochu pokulhává za disneyovkami z let 1989 - 1999 (podle mě jejich zlatá éra), ale za svou neobvyklost a imaginaci si zaslouží slabších 5 hvězd. ()

filmmovier

Ohromné překvapení. Vynikající dark fantasy s úchvatnou atmosférou a fantastickým ďábelským záporákem, vedle kterého působí Sauron jako pouhý klenotník s pár nevinnými výtvory. Jistě, furt je to disneyovka se vším všudy (písničky naštěstí chybi), ale je opravdu s podivem, že Černý kotel je zrovna od něj. Protože je to bez debat jeden z nejlepších fantasy filmů, které jsem kdy viděl a který je po hříchu krátký. Rohatý král by si rozhodně zasloužil svůj vlastní spin-off. Místy je to opravdu temné a moc rád bych to viděl v hrané podobě. Některé sny se prostě nesplní. 85%. ()

Ironfood

Animace pěkná, nenudil jsem se, ale přece jen by to chtělo nějaký komplexnější příběh s propracovanějším světem a postavami. ()

Milano33

Predstavujem vám tú najtemnejšiu a pravdepodobne najviac nedocenenú Disneyovku pod celým šírym nebom. Ako som sa vlastne k tejto temnej rozprávke dostal? Bolo to len nedávno, čo som si pozeral rebríček najviac podceňovaných animovaných rozprávok z dielne štúdia Walta Disneyho. Takisto mierený zoznam som našiel aj na podhodnotené fantasy filmy. Jednú vec mali obe tieto zoznamy spoločnú a tou bol práve The Black Cauldron. A nie je sa ani čomu diviť, keďže rozprávka bola na tú dobu prinajlepšom nepochopená. Tomuto počinu bolo vyčítané mnohé, jeho temný tón, depresívny nádych, ponurosť, príliš desivý záporak, absenciu spevu, nejasné mierenie na diváctvo - na to, že malo ísť o detskú rozprávku, sa tam skrývalo nadmieru temných, dospelých témat a motívov, ktoré by deti asi ťažko pochopili. Takže vo family-friendly Amerike snímok jednoducho neobstál, a vo svete si neviedol o nič lepšie, dokonca do mnohých štátov sa rozprávka ani nedostala. Je nechcem tvrdiť, že The Black Cauldron je geniálna, nebodaj najlepšia Disney rozprávka, akú som kedy videl, ale minimálne za odvahu a nekonvenčnosť si odo mňa získava rešpekt. Kreslená animácia je na pohľad veľmi pekná a pôsobivo temne štylizovaná, kresby dokážu perfektne zachytiť jednotlivé temné výjavy. Inšpirácia Pánom Prsteňom je veľmi citeľná a podobnosť s týmto veľdielom mne osobne len pomohla sa ešte viac vžiť a oceniť tento fantazijný svet. Ale nájdeme tu aj mnohé iné prvky, či už z báji, legiend alebo povestí. Ja som si tu napríklad všimol výraznú inšpiráciu staroanglickými koreňmi a keltskou mytológiou. Stredoveké prostredie sa podarilo zachytiť až nadmieru realisticky, v tomto fikčnom svete panuje vskutku pochmúrna nálada, prízračná atmosféra hmiel a tieňov, a priam až mráz naháňajúca krutá autenticita vtedajšej doby. Pamätáte si ešte na tie desivé pasáže zo Snehulienky? Napríklad tá hororová sekvencia, kedy Snehulienka prechádzala strašidelným lesom, alebo scény z hradného podzemia so zlou kráľovnou. Predstavte si tieto pasáže natiahnuté na stopáž celého filmu, tak to by vám malo približne spraviť predstavu o The Black Cauldron. Len majte na pamäti, že stále ide o rozprávku, takže počítajte s tým, že nevhodný, detinský humor by vás mohol veľmi ľahko vytrhnúť z atmosféry alebo dokonca ju úplne skaziť. Každopádne, bez ohľadu na to sa rozhodne jedná (na Disneyho pomery) o veľmi drsnú a zlovestnú rozprávka, a všetkým fanúšikom neortodoxných animákov ju vrelo doporučujem - len musíte filmu odpustiť trošku hlúpučký scenár. ()

VIPerson

Oproti ostatním disneyovkám je Cěrný kotel znatelně temnější a atmosféričtější,než většina animáků od Disneyho.Především se zde nezpívá,a tak mě při sledování rušil možná jenom český dabing.Animace byla jako téměř vždy bezchybná a na svou dobu opravdu parádní a krásně plynulá.Příběh bych nijak zvlášť nerozebíral,jde o klasický boj mezi dobrem a zlem a srovnávání s Pánem Prstenů mi přijde naopak spíš jako pozitivní věc.Záporák je zde opravdu děsivý a jako malý bych se nejspíš opravdu bál.Elmer Bernstein si tu docela vyhrál s krásně hravým a pohádkovým motivem,co stojí ale za zmínku je povedený výběr nástroje pro další hudební motiv pohádky (opravdu nevim co to je,možná synťák nebo theremin :D).Přiznávám netradiční,hudebně nepříliš vděčné ale originální a neotřelé.Nerozumím příliš nízkému hodnocení a tak se nebojim šoupnout 4 body. ()

Alf

sice možná nejtemnější disneyovka (bez písniček a téměř i bez roztomilého zvířátka), ale na můj vkus byl boj dobra příliš krátký a jednoduchý, to jak tvůrci nevyužili probuzení armády mě dost zklamalo... ()

LBsmoke

jděte se vycpat s kýčovitým pánem prstenů.. prostě ve spoustě pohádek jde o záchranu světa před temňákem.. podle mě to v těch klišé brousí perfektně.. nikde nic extra originálního (postavičky, děj..) ale přitom všechno je hodně neotřelé.. (tak neotřelé že sem ani netušil jak to s tím sebebětováním nakonec dopadne - to co řekne postava před skokem do kotle je fakt drsné) hlavně na děti je to dost dark underground ..a nakreslené skvěle taky.. !!! ()

merigieren

Vykrádačka ? to by mě zajímalo v čem... Animací to hravě strčí do kapsy i Avatara, ale to osatatně libovolná klasicky animovaná pohádka. Jinak jde spíš o běžnou disneyovku, párek lidí, svítící mrňousové a pár vtipných postaviček provázející naše hrdiny. Dobře to dopadne, Jako pohádka je to hezký, ale na víc jak lepší 3* to nevidím. Ta barevná světélka vypadají stejně líp malovaná, než jen párek poloprůhledných textur a pronásobení několika matic 4x4. ()

helloween93

“Throwback Thursday #47” - The Black Cauldron je známý neznámý film. Známý je především tím, že šlo o první velký animovaný propdák studia Disney, který jim tenkrát málem zavřel jejich animační část studia. Film totiž stál neuvěřitelných 44 mil. $ v polovině osmdesátých let a z kin utržil sotva půlku tohohle rozpočtu. Proč? Kvůli tomu, že film dostal rodiči nálepku temný a nepřišlo se na něho. Přitom šlo o adaptaci knihy spisovatele Alexandra, ale ten film rovněž odsoudil. No ono tam muselo hrát roli víc faktorů, třeba i ten že to je celkem nuda. Solidní skeletonský záporák a středověké fantasy prvky nezachrání fakt, že je to opravdu hezky vypadající nuda. Kladné postavy jsou vesměs buď nezajímavé nebo otravné. No a čím je tedy film neznámý? Neznámý je pro českého diváka, protože film nevyšel na vhs celou dekádu od kino premiéry, takovou negativní nálepku mu Myšákovo studio nalepilo. Za mě asi jedna z nejslabších Disneyovek, co jsem viděl. Shlédnuto na Disney+. 2* ()

patroklos

Pěkná ale hodně strašidelná disneyovská pohádka, která je spíše pro děti nad 15 roků. V dabované verzi namluvil malou zelenou postavičku Jiří Lábus a moc se mu to povedlo! ()

AloeB

Že by byl tento film pouhou Disneyho kopírkou Pána prstenů odmítám, četl jsem jak Tolkiena, tak Alexandera a ano, oba se sice inspirují mytologií Britských ostrovů, velšská mytologie, kterou znatelně přebírají Kroniky Prydainu je svěží, zábavná a zajímavá. To se bohužel nedá říct o animované adaptaci z dílny zlého vládce Disneyho. Myšák přetváří dobrodružné a vtipné fantasy pitomoučkou pohádku, kde ani věštecké prase nepůsobí tak seriózně jako v knize a Gwyn Lovec chraň, kdyby se pokusil zadaptovat Fflamovu kočku, nebo pravou podstatu čarodějnic z Morvy - vždyť pokud toto nechápou tvůrci, těžko se s tím ztotožní malé děti. Ale od tvůrců kteří z Gurgiho udělají německého kníráče, Fflewduru Fflamovi dají roli zeschlého dědka srovnatelného s Dallbenem, Drsný trpaslík Doli se v jeho rukou promění ve vousatou vílu, Spirálový hrad zasadí do říše mrtvých a postavu jejího vládce sloučí s Rohatým králem, od takových nemůžem čekat nic jiného. Jediné štěstí že si Myšák ještě na poslední chvíli nerozepnul poklopec aby mohl znásilnit Gwydiona nebo Achren a zrovna v tomto případě by se mu to zřejmě líbilo. Alespoň že se Taran a Eilonwy vyhnuly procesu znásilnění a působí celkem normálně, dětské postavy by snad Disney nezprznil když jen za řeči o tom vyhazuje Jamese Gunna. Některé filmy nepotřebují srovnání s knižní předlohou, bez ní je ale tento filmek jen mrzák, který by mohl být zdravý a soběstačný kdyby nepodstoupil zbytečnou Disneyfikaci. ()

Dienzenhofer

Pár vedlejších postav je docela fajn, i přesto že je sotva znám, i tak mi byly poměrně sympatické(Gurgy, chlápek s harfou..). Pak jsou tu ty které mi sympatické nebyly, ale to hlavně kvůli tomu, že jsem toho o nich moc nevěděl. Hlavní protagonista je namyšlený kokot, byl mi velmi nesympatický a jeho vývoj postavy mi přišel docela umělý. Hrozný dialogy, spousty dějových děr a samozřejmě extrémně moc nelogičností. Hlavní záporák vypadá Cool, ale jeho charakter až tak moc cool není, obyčejný generický záporák. Ve filmu se aspoň něco furt děje a neunudí. Film zabaví, ale kvalitativně moc dobrý není. ()

Shrekito

Tuhle Disneovku mám hodně rád, proto jsem měl radost, že ji konečně vydali. Jinak jak už někdo podotknul, tak je to adaptace fantasy pentalogie Kroniky Prydainu od Lloyda Alexandra(osobně moje nejoblíbenější knihy, když jsem byl menší). Adaptace je to sice hodně volná, ale i tak poděšila. P.S.: Podobnost s Pánem Prstenů už je v předloze, takže filmu bych jí nevyčítal ()

LudkovaLevaRuka

Silně okleštěná a, žel, navíc i vykleštěná adaptace knih Lloyda Alexandra. Jsem velký fanda klasické ruční animace ale tenhle rotoskopický kousek podle mne patří mezi ty slabší a méně nápadité. ()

studiobadguy

Tento film u nás není opět moc známí a tentokrát je to jedině dobře. Možná by jste to nečekaly ale animace je opět skvělá. Velký problém filmu je příběh který mě vůbec nebavil a ani mě moc nezaujal. Postavy mě vůbec nezajímaly, bylo mi jedno co se tam děje a ani jsem nic necítil. Nevím co dál říct. Ten film mě prostě nebavil. 30% (2 hvězdy z 5). ()

Maniik88

Na Disney nevídane temná a strašidelná rozprávka. Decká sa veru aj trochu báli. Na dospelého je to ale naopak moc decké. A tak si to úplne neužijú ani najmenší a ani tí starší. Ale príjemné prekvapenie, že Disney natočil aj čosi "iné". ()