Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Třetí třída v podpalubí zaoceánského parníku je plná chudých nevěst z Řecka, Turecka, Arménie a Ruska, na něž v létě roku 1922 čekají jejich krajanští ženichové v USA. Nahlédneme do nelehkých osudů několika dívek, přinucených domácími poměry zaslíbit se na dálku. Na svou neznámou budoucnost pohlížejí s rozechvěním, se strachem a nedůvěrou, propadají momentům zoufalství. Celou tuto škálu pocitů s nimi sdílí i Niki, dívka z kamenitého řeckého ostrova. Přesto má však dostatek vnitřní síly na to, uklidňovat ostatní a sama se mlčenlivě vyrovnávat se svým údělem. Daří se jí to až do chvíle, kdy se na palubě setká s americkým fotografem Normanem, který se spolu s ní vydává po stopách nekalých machinací s některými z nic netušících dívek. Dříve chodil nevěsty do podpalubí jen okouzleně fotografovat, teď zásluhou Niki začíná vnímat jejich životní příběhy. (MFF Karlovy Vary) (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (16)

emma53 

všechny recenze uživatele

Pokud mě paměť neklame, tak je to jeden z opravdu asi mála řeckých filmů, co jsem kdy viděla. Hlavní důvod, proč jsem se na něj zaměřila byl Damian Lewis, který je mým oblíbencem. A určitě toho nelituji i když mám Damiana spojeného hlavně se seriály, tak ani tady mě nezklamal. Netradiční námět o chudých nevěstách, které plují na lodi přes oceán do země, kde se zaslíbily svým budoucím manželům. Na této cestě, na které byly opravdu delší dobu, než bych si představovala, jsem alespoň mohla strávit nejhezčí chvilky z celého filmu s Normanem a Niki, která byla jakýmsi srdcem celého podpalubí s dalšími sedmisty ženami. Jejich dialogy byly působivé, smutné a dojemné. Focení nevěst a hlavně Niki nemělo chybu. A že tam bylo trošku patosu? Nad tím dneska mávnu klidně rukou. ()

italka63 

všechny recenze uživatele

Bylo to poprvé, kdy mě ve své roli Damian Lewis okouzlil....aby se mu to pak už nikdy nepodařilo:-) Nádherný film o řeckých dívkách, vybraných svými rodinami, aby pluly do Ameriky za svými neznámými, řeckými manželi, čímž dokázaly ekonomicky pomoci svým rodinám a dodržet rodinnou čest. A že se jich nikdo na názor neptal? Že se stávaly oběťmi vypráskaných překupníků s lidským neštěstím a bídou, že některé psychicky nevydržely dlouhou plavbu přes oceán vůbec? Koho by to na začátku třicátých let zajímalo, ono to nezajímá moc lidí ani dnes. Dojímavé a k zamyšlení. Skvělý zážitek za plný počet hvězd. ()

Reklama

Martin741 

všechny recenze uživatele

Najprv som si myslel, ze to tocil Theoidoros Angelopoulos,potom som si lepsie pozrel meno rezisera - ane, tocil to Voulgaris. Rezisersky len priemer, tretia trieda v podpalubi zaocenskej lode- a rozne osudy miestnych ludi. Scenar je vysloveny priemer, fakt nic dolezite sa tam nedeje, dialogy tvoria casto len vatovo plane plky - grecka kinematografia nebude az take terno, Theodoros Angelopoulos je len jeden, ze jo : 50 % ()

farmnf 

všechny recenze uživatele

Úžasná řecká záležitost. Film citlivý, pomalu ubíhající a zásadní. V Řecku jsem byl minimálně 11x možná víc. Niki Douka potkáte například na silnici mezi městem Pigadia a vesnicí Aperi na ostrově Karpathos. Můžete ji ovšem stejně tak spatřit ve vesnici Spilli na Krétě. Všechny tyto řecké přirozené krásky mají ustarané hnědé oči, nádherné obočí a vlasy. Předčasně se jim tvoří vrásky. No a o nich je tento film. Jsou provdány na dálku do Ameriky. Nějak se to ovšem zamotá....Závěrem bych dodal: Bylo to nepromrdaných 128 minut, skvělý zážitek. ()

misterz 

všechny recenze uživatele

P. Voulgaris sa zdá byť výborným a zaujímavým režisérom. Čo sa týka celkového dojmu, snímok by som rozdelil na dve časti. V tej prvej tu toho autor veľa neponúkne, iba dlhé predlhé nudnejšie zoznamovanie sa s postavami natočené veľmi ležérnym tempom. Našťastie sa film prehupol do svojej druhej časti, od nástupu dievčat na loď sa po dramatickej stránke všetko zlepšilo. Od tohto momentu má divák možnosť sledovať krásnu romantickú baladu v jedinečnej atmosfére všeobecnej neistoty a mlhavých nádejí s prímesou ľudskej krutosti a chamtivosti. Naozaj veľké lyricko-dramatické vyžitie. Škoda tej menej výraznej úvodnej časti. 80/100 ()

Galerie (4)

Reklama

Reklama