Záhada jezera Lochness

John Bailey

Howard E. Smith

Kostýmy:

Annie Dunn

Špica. K tomuhle filmu jsem šel naprosto nepřipraven, takže jsem měl zhruba do půlky pocit, že jde skutečně o seriózní dokument o dokumentu, čili jsem byl v podobné pozici, jako první návštěvníci filmu Blair Witch. Pak jsem nabyl pocit, že se asi bude jednat o fiktivní dokument o skutečném dokumentu nebo o skutečný dokument o fiktivním dokumentu či vůbec nejpravděpodobněji o fiktivní dokument o fiktivním dokumentu. No a samotný závěr na lodi pak byl samozřejmě nářez se vším všudy. Málokdy také člověk může vidět takhle povedené efekty natočené na digitální kameru. Každému musím doporučit, aby se na tenhle film mrknul bez navštívení zdejšího profilu a zejména přečtení mého komentáře, takže jestliže toto čtete a film jste neviděli, už jsem vám určitě zážitek zkazil... Není zač... a ještě něco: Lochnesska žije! Každý, kdo tento dokument uvidí, pochopí. Zkrátka nevyvratitelný důkaz. A ještě si zacituji jednu z postav: "Uveďte jediný důkaz o tom, že Lochnesská příšera neexistuje!" Chacha, nevíte, že?(13.8.2007)

„Sexy solar jedna!“ A já blbec si myslel, že Werner Herzog skutečně někdy natáčel dokument Záhada jezera Loch Ness! Až někdy do třicáté minuty filmu jsem se bavil u vynikajícího „obšírnějšího“ making of, pro které mám obecně, bez ohledu na vytvářený film, slabost. Čekal jsem, že to bude něco jako Ztracen v La Mancha – záznam natáčení, které se postupně naprosto sesype pod tlakem mnoha nešťastných událostí. Něčím takovým Záhada vlastně je, ale ačkoliv se po celou dobu (včetně posledních minut uvozených titulkem „The Truth“) tváří smrtelně vážně, vážně ji dost dobře brát nelze. Stačí si všímat času na filmové kameře, šestnácte, kterou celý dokument natáčejí. Nemluvě o posledních minutách nesoucích se v duchu Čelistí. Nebyl jsem naštvaný, naopak mile překvapen nečekaným vývojem situace, stejně jako nečekanou změnou žánru snímku. Na pravidla tvůrců jsem rád přistoupil a s pobavením sledoval nechápavé výrazy osob, které začaly film sledovat až několik minut od začátku, v domnění, že jde o záznam skutečnosti. Rozhodně bych nečekal, že hlavním aktérem podobné hříčky bude Herzog, vždycky jsem ho vnímal jako režiséra příliš vážného, uzavřeného jakémukoliv druhu humoru. Na druhou stranu, díky jeho osobě to celé působí mnohem seriózněji. Je to jenom lehká komedie, malinko poučná, velice zábavná. 75%(27.2.2008)

• foundation

Naletel som do puntíku. Naletel som na to že to bol dokument, že to bola komédia. Proste na všetko. Vyklubal sa z toho proste jeden pre mňa absolútne nepozerateľný humus z ktorého ma bolela hlava ešte hodinu potom ako to skončilo. A v momente keď Herzog otvoril ústa a začal hovoriť tou svojou uši trhajúcou pomalou angličtinou chcel som si vytrhať všetky vlasy. Objektívne sa k tomu vážne vyjadriť nedokážem. Pre mňa sračka jak delo. Ani ,,sonar operator,, to nezachránila.(12.4.2011)

Jeden z najbizarnejších a najpozoruhodnejších výtvorov, ktoré boli kedy natočené. Nemôžem povedať, že sa jedná priamo o film, pretože tak na mňa ani do poslednej minúty nepôsobil. Pôsobí ako dokument, ako fraška uťahujúca si zo seba, ale najmä z divákov a z celého som mal nejaký zvláštny, no pozerateľný pocit. Strelená vážnosť s dobrodružne ladenou všadeprítomnosťou, jediné na čo som čakal bolo, že ako sa vymotajú so záverom. Ku koncu to dokonca začne byť zvratovo aj pekne tajuplné, čo som nečakal a preto ocenil. Najmä hodnotením, ktoré by bez záveru bolo nižšie. 65%.(14.3.2008)

Werner Herzog v dokumentu o tom jak točí dokument? Sem s tím. Zak Penn může svoji hravou mockumentary směle postavit i vedle kultovních snímků jako je Hraje skupina Spinal Tap či mainstreemovějšího Borata, protože se mu angažováním věrohodných protagonistů (Herzog není jediná známá osobnost) podařilo divákovi pořádně zamotat hlavu. Jenom snad v závěru už moc tlačí na pilu a celá ta falešná hra se až moc odhaluje než by bylo záhodno. 75 %(30.4.2010)