Život je zázrak

• Srbsko a Černá Hora Život je čudo (více)

Bosna 1992. Luka, srbský inženýr z Bělehradu, se usadí ve vesnici na konci světa se svojí ženou Jadrankou,operní pěvkyní, a se synem Milosem. Luka připravuje stavbu železnice, která přemění tento zapomenutý kraj v turistický ráj. Hluboce ponořen do práce a zaslepen přirozeným optimismem, Luka jako by ani nevnímal stálé hřmění blížící se války. Když boje vypuknou, Lukův život je vzhůru nohama. Jeho žena Jadranka se mu ztratí v objetí jednoho muzikanta, zatímco jeho syn je povolán na frontu. Luka s neutuchajícím optimismem čeká na svou rodinu, aby mohli odjet, ale Jadranka se nevrací a Milos se stává zajatcem. A pak potká Sabahu Život je zázrak je oslavou radosti ze života, lásky a humanity. (oficiální text distributora)

Druhácena

Uff, hlava mi z toho šla kolem a chvílemi jsem se přestával orientovat ... a hlavně jsem si uvědomil, jak moc málo toho vím o Jugoslávii a divokém to vstupu Balkánu do 90. let. Je to navíc až po okraj nacpané neuvěřitelným spektrem emocí, které může Kusturicovi Hollywood jen tiše závidět. ()

Kkahunaa

Pakliže je film Černá kočka, bílý kocour brán jakožto jeden z nejreprezentativnějších vzorků tvorby Emira Kusturici v rámci jeho “crazy komedií”, jeho další film Život je čudo si již pohrává se silnějšími tématy. Válka na Balkáně v 90. letech dodnes za sebou zanechala stopy. Tento film je důstojným, avšak stále trošku odlehčenějším obrazem válečného konfliktu mezi Srby a Bosenci, do kterého byla zavlečena i rodina železničního inženýra Luky (Slavko Stimac). Jeho syn Milos (Vuk Kostic) byl odvelen na frontu, kde je uvrhnut do zajetí, jeho žena-zpěvačka Jadranka (Vesna Trivalic) se pomátla, a ke všemu mu jeho přítel z armády přivede domů rukojmí v podobě nádherné Bosenky Sabahy (Natasa Tapuskovic). Láska mezi Lukou a Sabahou je nasnadě, ale válka má své vlastní úmysly se životy všech. ()

DVCAM

S Kusturicou mám ten problém, že mě prostě dokáže okouzlit. Nejdřív tedy pět a teď čtyři hvězdičy, protože když si vzpomenu na jeho starší filmy - ještě před Undergrundem -, musím uznat, že v sobě měli něco víc. ()

štěpule

No, trošku jsem se zasmála, ale nepřečíst si na csfd o čem to je, pointu nepochopím. Sice jsem se dívala asi jenom 20 minut, ale dýl to nešlo.... ()

kpt.Marťas

Mně se tenhle typ filmů líbí. Naprosto parádní úvod. Asi hodinová naprosto zběsilá jízda po jednotlivých postavičkách včetně oslice, která se nešťastně zamilovala a chce zemřít. A tato část vrcholí naprosto šílenou oslavou nové lokomotivy. Pak ale přichází válka, ústřední rodinka se rozpadne a nastupuje velice intimní linie otce a "zajaté" muslimky. To vše zahalené do dýmu vybuchlých střel a zahalené clonou balkanské muziky. Radost, z toho filmu čiší radost ze života a úcta k němu. ()

Zette10

Wow! Nedat pět hvězdiček? To bych se musel ještě dlouho červenat. Kusturicův snímek mě zasáhl daleko, daleko více než třeba Černá kočka, bílý kocour. Perfektní námět zasazený do snad nejlepšího možného prostředí a doby co se filmové atraktivity týče. Příběh, který má co říct a hlavně také ví, jak to říct. Skvělá kamera, krásná průvodní melodie. Nádherná příroda. Punc geniality dodán typickými "kusturicovinami" typu ptačích exkrementů, drátěných voliér, všudypřítomného peří, prezentace nu-opery, konzumace alkoholu, svérázných automobilových tuningů a opravdu nevybíravého černého humoru. Opomenout nelze ani skvostný "oslí motiv". Jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl. Smekám. ()

michalkop

Na snímek jsem se díval po shlédnutí Kosturicova novějšího filmu, Závěť. Na snímek jsem měl vyšší očekávání než jakých kvalit dosahuje. Sice to není špatný film, ale mě tahle absurdní válečná podívaná příliš nebrala. Humor ve filmu obsažený mě příliš nebral, až ke konci filmu. Hudba mě rovněž příliš neuchvátila. Za tři hvězdičky. S odřenýma ušima. ()

skok01

Naprosto báječný film. Skvělý děj, scénář a velmi dobře vybraní herci (zejména představitelky, která má až téměř andělskou tvář), kteří hrají naprosto výborně. Film doceňuji také vzhledem k prostředí, reáliím, lidem a životu který popisuje velmi věrohodně. Film mě nezklamal, ba naopak naprosto pozitivně překvapil. Jsem spokojen. Film mě oslovil a zasáhl. ()

E-Chord

V Jugoslávii zuří válka, zasahuje do života všech hlavních protagonistů. Ti se jí však téměř vysmívají - žijí svůj život dál, užívajíce si všech jeho strastí a radostí. Ačkoliv je i válka pro hlavní hrdiny utrpením a zlem, je i východiskem různých humorných situací a jedné velké lásky. Je potrhlými postavami filmu stále zesměšňována, shazována a cupována na kusy (jednou z nejčastějších "válečných" postav je osel)....Kusturicovo stanovisko je zřejmé: válka je svinstvo. Kusturicův film byl pro mě obrovským zážitkem, připadal mi jako jedno obrovské přitakání životu, protože "život je zázrak". ()

Cooolboy

Nechutne rozťahaný film, z obdobia Srbskej vojny, odohrávajúci sa počas výstavby železnice spájajúcej Sbrsko a Bosnu. Po prvej polovici filmu som sa modlil, nech to už skončí a zvažoval, či tomu dám 1 alebo 2 *. Absurdné obrazy medveďov kúpajúcich sa v ľudských sprchách uprostred dediny, koks šňupajúci z vlaku, pre mňa zvláštne postrihanie scén možno niekomu príde ako skvelé či zábavné, mne však trochu čudné. Druhá časť filmu ma očarila predovšetkým zábermi nádhernej krajiny (predovšetkým tej jesennej) ako aj trochu pozerateľnejším príbehom o vzťahu 2 ľudí rôznych kultúr. Zaujímavé je aj stvárnenie masmédií, ktoré boli vo filme doslova zosmiešnené ako aj zaujímvé zapojenie mulice do celého deja. Musím povedať, že podobné snímky ma nikdy neuchvacovali, aj keď uznávam, že pre niekoho to môže byť umelecké dielo. Hodnotenie 5/10 je preto max. čo môžem filmu dať. ()

Ludva

[2009-01-16] * Inženýr Luka se se svou psychicky labilní ženou a se synem (nadějným fotbalistou) přestěhoval z velkoměsta na opuštěné nádražíčko, kde pomáhá se stavbou trati. Pro něj je to ráj, a i potom, co začne válka, syn narukuje a žena mu uteče, jej nechce opustit. Zvlášť ne poté, co se k němu nastěhuje krásná Sabaha --- "rukojmí", které hodlá v pravý čas vyměnit za svého mezitím zajatého syna. * Nádherný film, oslavující prostý život. Neměnil bych s žádným z Kusturicových "cikánských" hrdinů, ale na jejich bláznivé živobytí se krásně kouká. Jakkoliv nemám rád dechovku, v tomto snímku tvoří naopak velký klad. A přestože pojednává o velmi smutném příběhu uprostřed nesmyslného válečného konfliktu, je velmi milý. Stejně jako černočerný humor, plynoucí právě z neuvěřitelného životního stylu na Balkáně --- kde jinde byste snídali s kocourem z jednoho rohlíku? * Ve filmu se vyskytují scény, které na sebe příliš nenavazují --- je zřejmé, že se mezi nimi odehrálo něco, co jsme neviděli. Je to dáno tím, že jde o zkrácenou verzi seriálu. Není ale velký problém si chybějící kousky domyslet, a je vlastně docela zajímavé uvažovat ve vlastní fantazii o tom, jak se třeba mohly odehrát. ()

Mezerník

Trošku slabší než Underground nebo Černá kočka, přesto i tak fascinující, hlavně režijně a obrazově. Jen toho "folklóru" je tam už trochu příliš, film vypadá hodně "pro-exportně" :-) ()