Reklama

Reklama

Americká idyla

  • USA American Pastoral (více)
Trailer 1

Snímek Americká idyla rekapituluje život Seymoura „Švéda" Levova (Ewan McGregor). Švéd býval na univerzitě úspěšným sportovcem, vzal si za ženu královnu krásy a ta mu porodila krásnou dceru Merry. Stává se z něj úspěšný podnikatel, který se veze na vlně americké poválečné prosperity. Společně žijí správný život, ale jejich „americká idyla" netrvá dlouho. Pomalu končí 60. léta a Merry se k překvapení rodičů stává zarputilou politickou aktivistkou, bojující proti vietnamské válce. Poté, co se zapojí do příprav a realizace bombového atentátu, uprchne z domova. Švédova představa trvalého rodinného štěstí a dokonalého světa je v troskách. V jediném okamžiku je vytržen ze svého krásného snu. Švéd věnuje všechnu svou energii nalezení své dcery a záchraně rodiny. To, co ale při pátrání po Merry objeví, jím zásadně otřese a donutí ho ke konfrontaci se společenským chaosem, který kolem něj postupně narůstá. Urputně se snaží přijít na to, co se stalo s jeho milovanou holčičkou. Kdy a proč se z ní stal člověk, který je schopen zabíjet. (Cinemart)

(více)

Videa (20)

Trailer 1

Recenze (84)

Anderton 

všechny recenze uživatele

Kým prídeme na to, čo čom film bude, tak si užijeme orámovanie príbehu v budúcnosti (málo využitý Straithairn), potom začiatky vzťahu a manželstva a päťdesiate roky s malou dcérou. Nakoniec sme už v neskoršej dekáde a jeden výbuch dá na známosť, kde bude pes zakopaný. Dakota Fanning hrá najotravnejšiu postavu od Vojny svetov, Jennifer Connelly hrá viacej typov matiek a manželiek až pôsobí dojmom schizofreničky. No a Ewan je správne sa trápiaci otec a trochu sa trápiaci režisér, ktorý sa snažil natrepať všetko potrebné do istej dĺžky, ale mal zrejme nakrútiť minimálne dvojhodinový film, aby sme sa dostali každej postave hlbšie pod kožu a do mysle. Farebný filter je presne taký, aký očakávate, čo už môže liezť dosť na nervy. Suma sumárum ale pozerateľná priemerná adaptácia zrejme kvalitného literárneho diela. ()

poz3n 

všechny recenze uživatele

Ewan McGregor si za svoji režijní prvotinu vybral téměř nepřelouskatelnou knihu Philipa Rotha. Těžko pochopitelné. Těžko pochopitelné je však z mého pohledu i to, že McGregor natočil suverénní, sebevědomý, stoprocentní film, který s velkým přehledem přenáší Rothovy sáhodlouhé popisy do filmové řeči, přístupné běžnému divákovi, zároveň však disponující vysokým filmovým standardem. Záběrování jednotlivých scén působí dojmem zkušeného tvůrce, střih pracuje na výbornou, herci rovněž. Atmosféra snímku funguje na jedničku, přičemž zdatně zachovává esenci knižní předlohy, kamerový vizuál dává znát, že koukáte na film, nikoliv na produkt televizní úrovně, jak se poslední dobou až nepříjemně často děje. Díky nepřístupnosti knižní předlohy a překvapivému Ewanovu režijnímu umu mám po dlouhé době pocit, že vidět filmovou adaptaci má smysl. 8/10 ()

Reklama

Slarque 

všechny recenze uživatele

Na románech Philipa Rotha už si vylámali zuby slovutnější tvůrci než celovečerně debutující Ewan McGregor. Sice naprosto chápu, o čem to mělo být, ale emoce se na mne vůbec nepřenášely. Takže jsem sledoval jen několik výborných herců, jak se o cosi snaží, a čekal, až bude konec. Pro mne třetí film podle Rotha za poslední půlrok, a dojem podobně matný jako u Pražských orgií. Už jsem jen zvědav, kdo zfilmuje Ňadro. ()

malylada 

všechny recenze uživatele

Dokonalá rodinka vyšší střední třídy, se zvláštní dcerkou, která se v dospívání vzbouří a přilne k ideálům tehdejší revolty. Vše má vyvrcholit bombovým útokem, kdy dcera zmizí a je z útoku podezřívaná. Na filmu vadilo, že jak rozpad vztahu manželů, hledání dcery a bolest otce, nejsou nikdy dostatečně intenzivní. Vše plyne velmi zvolna a nic moc se zásadního nekoná, byť s náznakem zvratu. Zvlášť jednání otce při hledání dcery je dost nelogické a debilní. Film se snaží vyvolat emoce v úplném závěru při shledání s dcerou, ale místo toho bych ji střihl pár facek. Nevím, jak moc se to předloze podobá nebo jestli byl McGregor méně zručný, ale určitě se z toho dalo vytěžit více......5/10 ()

3497299 

všechny recenze uživatele

Další naprosto zbytečná adaptace plná nepochopení a/nebo trivializace předlohy (zdá se, že Ewan McGregor dokoce nepochopil ani smysl Rothova fiktivního vypravěče v podobě Nathana Zuckermana). V samotném závěru v tomto smyslu typický kýč, který jde proti smyslu všeho, co se v příběhu odehrává. Filmové adaptace literatury mají smysl jen tehdy, když svébytně využívají možnosti filmové řeči, případně když předvádějí originální interpretaci. Tyhle midcultové sračky ovšem svojí zaslepenou úctou a zároveň vlastní impotencí mají zřejmě jediný smysl - představovat levnou náhražku těm, kdo neumí číst. ()

Galerie (59)

Zajímavosti (4)

  • Scénář byl napsán už v roce 2006. (ČSFD)
  • Celosvětová premiéra proběhla 9. září 2016 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (ČSFD)

Reklama

Reklama