Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2004, 129 min

John Sayles se chytil do pasti zvané Michael Moore! Poměrně nenápadný tvůrce doposud spíše glosoval ekonomicko-sociální aspekty amerických regionů a tříd, a to natolik seriózně a kompetentně, že jsme mu odpouštěli chudokrevnost, kterou často vybavoval své postavy - ať už hrdiny (spíše trpné odkrývače reality) nebo vedlejší figury typizující určitý postoj, rasu nebo třídu. V tomto filmu se ovšem celkem nepokrytě vyjadřuje k současné politické realitě – hloupý, řečnicky nemožný politik jasně odkazuje na Bushe – a zejména v závěru sklouzává k agitační apokalyptičnosti amerických volebních šotů (jezero plné otrávených ryb). K tomu se naplno projevují jeho slabé stránky. Hrdina-detektiv je vyložený stín. Jeho vztah s bývalou ženou je typicky saylesovský – tj. rozumový koncept vztahu a pravý opak spontánnosti (viz věta z jejich čistě osobního rozhovoru: „I velmi slibné fúze ztroskotaly na střetu zájmů.“). Postavy jsou nejpřesvědřivější tam, kde nemluví o emocích a osobní historii, ale diskutují nebo glosují nad tématy, která Saylese skutečně zajímají: politika, korupce, krize reprezentace Čili hvězda navíc spíše ze sentimentu.(10.12.2005)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $1,020,656Tržby Celosvetovo $1,384,395(10.3.2010)

• TO

bla bla bla, politické machinace které mě nudily, vůbec mě to nechytlo, ale hraje tam opravdu mnoho známých herců(18.11.2005)

• - John Sayles získal na Mezinárodním filmovém festivalu v San Sebastián cenu Golden Seashell v kategorii nejlepší film. (Terva)

• - Některým kritikům vadilo, že Richard "Dicky" Pilager (Chris Cooper) nápadně připomíná George W. Bushe. (Terva)

• - Film získal cenu PFS od Political Film Society v kategorii demokracie. (Terva)