Východ z továrny

(festivalový název)
  • Francie La Sortie de l'usine Lumière (více)
Krátkometrážní / Dokumentární
Francie, 1895, 1 min

Jeden z prvních filmů bratří Lumiérů. Byla to právě továrna jejich otce, kde natáčeli. Je to krátkometrážní jednominutový snímek odchodu dělníků z fabriky. Vše v dobových kostýmech, procházejí muži i ženy. Na konci vrátný zavře za továrnou i filmem vrata. (RadimFišer)

Emo-haunter

Jojo, co jiného dělat když se člověk nudí, než sledovat minutové velkofilmy bratří Lumiérů! Takto se muselo začínat, milí kolegové recenzenti, bez tohoto by nebylo to, co je nyní;) ()

RadimFišer

I já jsem rád, že se první filmy dochovaly. Můžeme je obdivovat díky youtube.com. Všem za to díky a hlavně pánům Lumierum, kteří vynalezli takový stroj, který nám všem k dnešnímu dni dělá radost a pomáhá v komunikaci a kulturní sféře. Vzhledem k dobovým šatům, podobnosti se současností a vrátnému, který zavírá dveře Lumierovy fabriky musím silně přitvrdit. 4 hvězdičky by měli být optimální. ()

Matli

Těžko hodnotit, ale na vůbec první film na světě, který byl promítán pro širší veřejnost je to dobrý. Jen nebejt těch koňů na konci, tak mi to přijde, že všichni choděj furt dokola :-) ()

korok

S tak velkým odstupem času těžko k hodnocení ale už jen proto, že se jedná o úplné počátky kinematografie si to jistě zaslouží plnou poctu. Vzpomínám si, když jsem byl malé dítě a byl jsem snad poprvé známým natočen na videokameru, jaký byl můj úžas, když jsem se o pár minut později viděl v televizi. Pro ty lidi to tehdy musel být ohromný zážitek, vidět pohybující se obrázky. ()

BlackMount

Hodnotit minutový film, v němž sledujeme lidi odcházející z práce, je velmi obtížné. Nečekejte žádný příběh, tohle dílko je cenné hlavně pro svoji výpovědní hodnotu. ()

Belsazar

Nekonečně mnoho * za sestrojení kinematografu. / Rád to pouštím svým studentům, díky čemuž jsem žádný jiný film neviděl tolikrát, jako tento. :-) ()

Moiseiwitsch

Moc pěkné záběry. Je zajímavé, že ženy i muži vycházející z továrny mají velice dobré oblečení. Vypadají spíše jako střední vrstvy společnosti. ()

anyonecek

Zase je to na jednu stranu nic a na druhou stranu velký přelom pro kinematografii, proto je to prakticky nehodnotitelné a opět je to na ten střed, když už něco. No nějak podobně to vypadá při zazvonění ve škole a nebo ve 4 hodiny v práci :P. ()

PetraMishka

První snímek bratří Lumiérů zaznamenává odchod zaměstnanců z továrny jejich otce. Jsou to většinou ženy, takže je zajímavé prohlédnout si jejich oblečení. Dále vidíme i cyklisty, psa a v jedné ze tří verzí vyjíždí i auto/povoz. ()

Laci

Musel to byť nádherný pocit sedieť na vôbec prvom verejnom premietaní filmu. Tento film položil základy nielen kinám, ale aj dokumentárnemu žánru - keďže ide o jeden z prvých filmov bratov Lumiereovcov. Je síce pravda, že takéto diela sa hodnotiť nedajú, ale predsa len ide o dôležitý mílnik kinematografie. ()