Východ z továrny

(festivalový název)
  • Francie La Sortie de l'usine Lumière (více)
Krátkometrážní / Dokumentární
Francie, 1895, 1 min

Jeden z prvních filmů bratří Lumiérů. Byla to právě továrna jejich otce, kde natáčeli. Je to krátkometrážní jednominutový snímek odchodu dělníků z fabriky. Vše v dobových kostýmech, procházejí muži i ženy. Na konci vrátný zavře za továrnou i filmem vrata. (RadimFišer)

SOLOM.

Další rarita stará už 123 let. Jde vidět, že doba i kvalita filmařské aparatury sice už zdárně pokročila, ale ten pocit radosti, když konečně valíte z „roboty“ domů je pořád stejný a neměnný. Jako bych viděl sám sebe, kterak zdrhám po dvanáctce domů, akorát že oni valili makat ještě domů a já zahnat žízeň do hospody. Jinak popravdě tohle se ani ve skutečnosti moc hodnotit nedá… ()

codeas

Statická kamera na záběr vrat a dveří. Po otevření vycházejí dělníci, ačkoliv to jsou většinou ženy. Tato továrna dle mého názoru je na výrobu fotografických desek a papírů v Lyonu, protože jejich otec je majitelem. Kde jinde tedy začít a jakou jinou továrnu si vybrat, než právě tu otcovu.. ()

Marek1991

Je to ďalší z rady snímkov o zachytení života ľudí. Musím priznať, že taký príchod vlaku z diaľky bol zaujímavejší ako východ ľudí z továrne. Opäť, ale má to historickú hodnotu, čo tomu zachraňuje aspoň hviezdu. ()

ABLABLABLA

Co ten pes tam? :D Ne musíte uznat, že tohle už bylo něco. Ženy jdou pěšky z továrny, muži na kole.. prošli/projeli tam jen tři... a pak další na voze s koňmi, no dobře dva jsem tam zahlédla jít pěšky, aby se neřeklo no. Parádní první film bratří Lumiérů má alespoň dokumentární charakter a od roku 1895 už si ty snímky dovolím hodnotit... dřívější ale opravdu nejdou, protože kromě historické hodnoty a toho, co způsobily, tak skutečnými filmy ještě nejsou. Zde: http://www.youtube.com/watch?v=nsVsFfEgWzM ()

L_O_U_S

Jsou tři filmy, které ze zásady definovaly kinematografii: Roundhay Garden Scene z roku 1888, první celuloidový snímek, Lumièrovic Východ z továrny, první film promítaný na plátno, a Mélièsova Cesta na Měsíc (1902), jeden z prvních snímků vyprávějících příběh a používajících praktické efekty. Vše, co se natočilo v následujících 111 letech, je už jen nástavba. (878.) ()

JohnMiller

Ide o prvú snímku bratov Lumièrovcov po tom ako vynašli kinematograf. V priebehu pár sekúnd postupne opustia robotníci fabriku v ktorej pracujú, nič viac nič menej. Snímka mala tri verzie. Rozdiel tam bol badateľný u mňa iba absenciou koča. Je zaujímavé, že vlastne prvý herci v úplne historicky prvom filmu boli obyčajný robotníci strednej triedy. ()

Trevor

Zaujalo ma, v akých čistých šatách odchádzajú robotníci z továrne, predstava človeka o priemyselnej revolúcii na konci 19 storočia bola, aspoň u mňa, trochu iná. Ešteže tu máme českých frajerov, čo to vedia ohodnotiť ako odpad a nezamyslia sa nad svojou vlastnou inteligenciou, alebo inteligenciou na tejto stránke, keď film nie je možné vyhľadať pod anglickým názvom (o slovenskom nehovoriac). ()

Zbyisek

Nejstarší film vůbec, průkopnické dílo, které položilo základy kinematografii si zaslouží určitě minimálně 4*. ()

SeanLSD

Ak uznávame prvenstvo Lumiérovcov vo výrobe filmu, potom práve tento je ten úplne úplne prvý... i keď možno ťažšie určiť ktorá z viacera verzií... robotníci ešte netušia, že už zakrátko oni aj ich nespočetní potomkovia budú z továrne odchádzať s jedinou túžbou sadnúť si pred potomka tej podivnej okatej krabice, ktorou na nich mieri podivínsky šéf ()

Sfinkter

Opravdu hodně dávné začátky filmu. Lumiere natočil naprostou banalitu, jen průchod lidí bránou. Téma žádné, ale přítomnost kamery v té době je samo o sobě něco neuvěřitelného. ()

Charlizee

Nelze jinak hodnotit "první film". Jedná se o statický záběr bez střihu, ve kterém nešlo o umělecký přínos, ale o vědeckou hodnotu... ()

exhoubus

Podle mě si Lumiérové mohli zvolit jako první film něco zajímavějšího, než chodící lidi. Tohle mi přijde trochu nuda. ()

gjjm

Možná to nemá děj ani prakticky nic jiného, ale existence moušn pikčrs v této podobě je fascinující sama o sobě. Nemůžu si pomoct. P. S. Proč se nikdo nedívá do kamery ;)? Natáčeli to z okna a kamera nebyla vidět ;) ()

pytlik...

Jo jo, to se to filmuje, když má otecko továrnu. Většina z nás by mohla natočit tak maximálně východ ze staré škodovky či golfa, a to by nemělo takový šmrnc, co si budeme nalhávat. Začátek snímku (tj. cca prvních deset vteřin) má i uměleckou hodnotu, ty davy lidí proudící různými směry mi připomněly nástupy na spartakiádách nebo výkony baletní skupiny Křeč v Pražské 5ce. Překvapilo mě, že navzdory tvrzení ekonomů měly bílé límečky (a široké klobouky) v 19. stol. evidentně v továrnách jasnou převahu nad dělníky. Teda drtivou, neboť montérky jsem tam neviděl ani jedny. ()

Kmotr76

Údajně první promítaný film na plátně. Nic moc se toho za minutu nestane, ale můžeme vidět dobové oblečení. ()

Pavlínka9

První hraný záznam...Unikátní a je vůbec s podivem, že se takový záznam zachoval. Na tehdejší dobu unikát, pro dnešní dobu úsměvné :) ()

Terzeus

Je trochu zvláštne hodnotiť vôbec prvý film aký bol natočený. Z viacerých hľadísk je východzie hodnotenie irelevantné z historických dôvodov t.j. hodnotiť film na základe toho, že nezabaví alebo neponúka príbeh či nejakú estetickú umeleckú hodnotu je prosté fiasko. Jednalo sa skôr o ukážku techniky kinematografu a estetická bola akurát tak kompozícia. Napriek tomu je tento film hybným vplyvným zázrakom. Ak by ho nebolo ani by to tu teraz nebolo napísané. Moje hodnotenie je preto striktne historickej povahy. ()