Past

Vyšetřovatelka pojišťovny Gin (Catherine Zeta-Jones) přesvědčí svého šéfa, že jedině ona je schopna chytit exkluzivního zloděje Roberta "Maca" MacDougala (Sean Connery) do nastražené pasti - sama se bude vydávat za profesionálního lupiče. Společně pak, přes vzájemnou nedůvěru, naplánují bombastickou akci v předvečer roku 2000. Hra může začít! Ale kdo je tu kočka a kdo myš? (Bontonfilm)

tron

Keď Pasca v r. 1999 vstúpila do kín, šlo o fajn hit (66 miliónový rozpočet vs. 212-miliónová celosvetová tržba). Jon Amiel mal v tom čase za sebou zaujímavé veci Návrat Sommersbyho a Vraždy podľa predlohy (ale i strašného Muža, ktorý vedel príliš málo). Meno Amiel v tom čase ale nebolo dôležité. Reklamná kampaň sa  niesla najmä v znamení dvoch iných mien: Seana Conneryho a Catherine Zeta-Jones. Catherine v tom čase zažívala svoje najslávnejšie obdobie (Zorrova maska, Traffic, Zámok hrôzy) a Connery bol žijúcou legendou, ktorá stále dokázala zaplniť kinosály (Skala), hoci nie všetko, pod čím bola podpísaná, sa v tých rokoch už premieňalo na zlato (prepadák Pomstitelia, nemastné neslané krimi Vražedné alibi a hlavne Vychádzajúce slnko). Po Pasci Connery pochopil, že je možno načase zavesiť herecké remeslo na klinec. Ešte si strihol pár drobností, svoju kariéru absurdne ukončil jedným z najhorších filmov roka Ligou výnimočných a odvtedy sme ho plus-mínus pred kamerou nevideli. V Pasci vytvoril pár s Catherine, no hoci vás zrejme šokuje 39-ročný vekový rozdiel medzi nimi ( čím v pohode tromfol „len“ 31-ročný rozdiel medzi Kirkom Douglasom a Farrah Fawcett v sci-fi horore Saturn 3), napriek tomu sa na nich na oboch dobre pozerá. Zas aj v realite máte plno žien, ktoré sú na starších chlapov a fakt to nie sú zlatokopky. Nikdy som nebol Conneryho fanúšikom, ale keď si nechal narásť bradu, stal sa pre mňa o čosi znesiteľnejším. Zeta-Jones vtedy bola riadna kosť, poteší solídny kasting vedľajších rolí (Ving Rhames, Will Patton) a snímka ponúka i (polo)kultovú scénu s lasermi. Pretože v dobrom filme lasery nesmú chýbať. K tomu elegantná, príjemne pokojná (niekomu to ale môže vadiť) atmosféra. Kino Považan NMnV 1999 ()

lennyd

Virgina Bakerová (Catherina Zeta-Jones), vyšetřovatelka pojišťovny dostává nový případ. Má chytit Maca (Sean Connery), jednoho z nejlepších zlodějů umění všech dob. Ale Virginie s ním má jiné plány. Spolu ukradnou slavnou čínskou masku za 40 milónů dolarů, ale to vše jen proto, že se připravují na největší lup všech dob. Z půlnoci při přechodu na nové tisíciletí, chtějí vybílit mezinárodní banku, a dopomoct si tak 8 miliardám dolarů.... Vcelku zajímavý "zlodějský" filmeček, při kterém musí všem dobrákům vstávat vlasy na hlavě. Ti zlí jsou zde dobří a ti dobří (policie) zase naopak zlí. Ale to nebrání všem hercům, aby se do filmu pořádně opřeli (přiznám se, byl to první film který jsem viděl s Catherine Zeta-Jonesovou, a ta loupež čínské masky mě totálně odrovnala). Sean Connery jí vcelku dobře sekunduje, v menších roličkách se mihnou například Ving Rhames nebo Will Patton... Něco mezi 3 a 4 hvězdičkama .... ()

Arsenal83

Pre mňa dosť dobrý. zábavný thriller. Dnes už spomienka na Conneryho, väčšieho elegána v rokoch si nepamätám. Hrozne mu tá brada pristala, dával to na Hemingwaya. Ale ešte viac to pristalo Catherine, v tom čase jedna z top krások, a v tom latexe to je už pamätná scénka. Dnes už nie je ani svojím tieňom, skôr reklamou na nepodarený botox, ale treba jej v tomto filme uznať silný herecký výkon - ona dokázala zahrať chytrú! To malo byť minimálne na oscara. ()

Kaka

Pokud vynecháme fakt, že dějově je Past jaksi silně "polévková" a víceméně čistě oddychová zábava, tak jednu nesmírnou přednost má (i když si toho mnozí nevšimnou). Geniálně vykreslený je vztah mezi Connerym a Zetou-Jones a to především ze strany Conneryho. Intimní scény (deka, proplétání se mezi lasery) jsou to nejlepší a mimika Conneryho je tak dokonalá, že se mu dá v očích krásně přečíst co se mu v dané vteřině honí hlavou (samota - touha překonat ji/zbavit se jí). Osamělého elegána s dobrým srdcem zahrál natolik kvalitně, že neváhám sáhnout k plnému hodnocení. Kvalitní a inteligentní zábava. ()

honajz

Moc bych tomuhle filmu přál, aby fungoval - Sean je patřičně charismatický, kamera kouzlí, triky povedené. Kazí to Kateřina zlé pověsti, jíž tu gymnastiku prostě nevěřím a její ladný zadeček při prolézání laserovými pruhy mi přišel osobně poněkud větší, než by měl na tuhle postavu být. S logikou si tady také nechci lámat hlavu včetně všech šťastných náhod, ale přece jen mi nesedělo, že by Maca nechali všechny ty tajné služby a pojišťovny jen tak sedět samotného na nádraží (Kde mimochodem kupodivu nejsou ani po oznámení: "Pusť sem všechny lidi." žádní jiní cestující.) Také nechápu, proč ze zlodějů umění (specifický obor) se v závěru oba přešaltrovali na zloděje peněz z účtů? Nějak mi nedávala smysl ta náhlá změna specializace. Navíc děj je řiďounký a kromě pár lokací a večírků nemá moc co nabídnout. A je to škoda, promyslet to víc do hloubky, mohl by to být hodně dobrý heist film. ()

• Jedno z hesel použitých ve filmu je 1007, a to na počest Seana Conneryho, jako prvního představitele agenta 007. (B!ker)
  • Robert MacDougales (Sean Connery) bydlí na hradě, který se jmenuje Duart Castle a nachází se na západě britského ostrova Isle of Mull ve Skotsku. (rey17)
  • Catherine Zeta-Jones byla ve scéně, kdy ji Sean Connery v noci překvapí, pod dekou úplně nahá. (B!ker)