Projekt A

'A' gai wak

Project A

Akční / Komedie

Hong Kong, 1983, 106 min

Celej film to hezky odsejpá a pořád se něco děje, ale bohužel, ke konci filmu v doupěti pirátů to ztrácelo na atraktivitě. Dost mě srali ty kostými. Hráli nějak moc barvama nebo co. Ale nemůžu dát míň než čtyři hvězdy, když jde o film, kde si Jackie málem zlomil vaz, to když na třikrát skákal ze zvonice.(13.10.2010)

Jednoznacne jeden z tych lepsich filmov s Jackiem Chanom, kde nechyba akcia, humor a kaskaderske kusky roznych akrobatickych prevedeni. Vsetky tieto prvky sa prelinali pocas celeho filmu a tak na nudu nezostal ziadny priestor. Dobre zabery boli spracovane s tymi bicyklami, ale to bolo ukazane aj v inych castiach filmu, ktore urcite stoja za pozretie. Kto ma rad komedie typu blaznivych akrobatickych bojov a nenuteneho humoru na sposob Jackieho Chana tak ako ja, tak ten si pride na svoje a bude tento film milovat.(8.8.2012)

Chvílema je to jak Jen počkej zajíci. V jiných chvílích ale zase divák trne hrůzou, když vidí asi nejšílenější Chanův pád, při kterém málem umřel. Nebyl by to ale Chan, aby to nešel skočit ještě jednou. Sice se tu hodně těžko překusuje ten asijský styl hraní, ale párkrát mě film rozesmál humorem, jaký máme my třeba v Tankovém praporu. Hlavně jde ale o vtipné a krkolomné souboje skvěle připravené a předvedené snad až gumovýma mužíkama.(30.1.2011)

Parádní bitky v režii Jackieho Chana prošpikované komickými výstupy - přičemž některé z nich připomínají éru němé grotesky. A s dějovou linií se to má tak: Je poměrně jednoduchá, i když v několika slabších chvilkách maličko nepřehledná - a víceméně slouží k tomu, aby nejrůznějším krkolomným kouskům Jackieho a jeho společníků poskytla dostatečný prostor. Navzdory tomu si docela dobře vystačí a obstojí sama před sebou - a já nemám potřebu ji rozebírat ... ;-)(27.1.2011)

Prvy z troch filmov troch bratov (Jackie Chan, Sammo Hung a Yuen Biao, proste taka azijska obdoba Arnieho, Slya a Bruca) v ktorych si zahrali hlavne ulohy. Tentokrat najviac zamerana na Jackieho postavu namornika, ktory sa so svojim odielom snazi chytit piratov na cele s ich diabolskym kapitanom San Pauom (famozny a môj najoblubenejsi HK zaporak Dick Wei). Oproti predoslim Jackieho filmom ma Projekt A kvalitne vystavanu zapletku. Nie je to len zabavne Jackieho blbnutie popri ktorom sa vo finale nahodou pobije s hlavnym zaporakom. Ale postupne ziskava indicie az sa nasledne dopracuje k San Pauovi. Yuen Biao hra sefa policajneho odielu s ktorym Jackie superi a Sammo hra zlodejicka, ktory sa neustale nejak pripletie Jackiemu do cesty. Vo vedlajsich ulohach sa zase obsjavi mnoho znamych tvyri z Jackieho filmov, ktorych hlavnou pracovnou naplnou su kaskaderske kusky, ktorych je v tomto filme neurekom. Golden Harvest poriadne investovalo aj do vypravy a uz to nepôsobi ako lacny kung-fu film odohravajuci sa niekde na luke, ale ako velkofilm s poriadnymi dobovymi kulisami. Po rezijnej stranke uz Jackie upustil od klasickych divokych zoomov typickych pre stare kung-fu filmy. Bitiek a rôznych akcnych scen je dostatok a su rovnomerne rozostavane vo filme, aby ani na chvilu nenudil. Okrem spickovych bitiek ci uz jeden na jedneho alebo neraz hromadnych z ktorych najviac vynikne finalna bitka v ktorej s hlavnym zaporakom bojuju vsetci traja hlavni hrdinova film ponukne viacero jak zabavnych scen (skvela nahanacka na bicykloch) tak aj nezabudnutelne kaskaderske kusky. Pady na x spôsobov medzi ktorymi vynika Jackie pad z vezovych hodin. Je to tak uchvatny kusok, ze nevadi, ze do filmu dali obidva Jackieho uspesne pokusy. A ten neuspesny si môzeme vychutnat medzi nepodarkami v zaverecnych titulkoch. Pochvalu si zasluzi aj ustredna hudobna tema. Vo filme mi chybala snad len nejaka napinavejsia chvila kedy by sa hrdinovia dostali do uzkych. Cely cas ma film pohodovu atmosferu a je jasne, ze sa vsetko dobre skonci. Vysledkom je dalsi perfektny film ktory patri k Jackieho najlepsim kuskom. Hodnotim 106 minutovu nezostrihanu HK verziu, ktora vysla aj u nas. V USA verzii chyba viacero zabavcnych scen a ma inu ovela horsiu hudbu. 9/10.(12.8.2018)

• - Film se původně měl jmenovat Pirate Patrol. ale kvůli strachu, že po oznámení názvu začnou jiné společnosti narychlo chystat podobné filmy o pirátech, rozhodlo se o změně názvu na nic neříkající Project A. (Raztubyl)

• - Scéna, v níž se Dragon Mi Yong (Jackie Chan) drží hodin na věži, byla inspirována kouskem Harolda Lloyda z filmu O patro výš (1923). Při natáčení této scény Jackie spadnul a poranil si záda. (Rominator)

• - Během natáčení honičky na kolech beželo zrovna v hongkongských kinech Spielbergův E.T. – Mimozemšťan (1982). Jackie Chan se proto šel do kina podívat, jestli se jeho scéna s koly příliš nepodobá té od Speilberga. (Raztubyl)