Projekt A

'A' gai wak

Project A

Akční / Komedie

Hong Kong, 1983, 106 min

Dobrodruzna komedia, ktora sa trochu odlisuje od ostatnych Chanovych kuskov. Jackie sice znova predvadza krkolomne kusky, ale tento krat je omnoho vacsi doraz ako na choreografiu subojov kladeny na samotne humorne prvky, ktore mnoho krat pripominaju stare americke grotesky. Samozrejme, popri tom stale lietaju triesky a kazdy si odnasa nespocetne mnozstvo modrin :) Dalsi rozdiel je, ze Jackie v tomto filme z daleka nieje jasnou ustrednou postavou. Jeho viac ako rovnocennymi partakmi su dalsie dve Hong Kongske legendy - Sammo Hung a Yuen Biao. A to je skutocne "smrtelna" zostava. Taktiez vacsi doraz bol kladeny na pribeh, ktory je takou obdobou Piratou Karibiku. Hlavny zloduch je minimalne taky zlosyn ako kapitan Barbarossa :) Jeden z filmov, ktory by sa urcite pacil nielen zaritym Chanovym fanusikom. (9/10)(11.10.2007)

Podobne ako pri sledovaní druhej časti som mal pocit, že príbeh sa mohol vyvinúť trochu iným, záživnejším smerom. Prvá polovica ma totiž bavila, tá druhá menej a záver s pirátmi mi pripadal iba ako odškrtnutie si režisérskych povinností. Ale nie som na východnú akčnú kinematografiu expert a plné hodnotenia absolútne chápem. Ako vidieť, hipsterské bicykle sa dajú využiť aj praktickejším spôsobom, ako rozvozom bio-žrádla a bio-kávy po meste. Inak ma žiadna akčná scéna na riť neposadila, ale ani nenudila, čoho som sa dosť obával. Oba diely za sebou by som nezvládol, mám dojem, že mnoho ľudí si toto kombo pravidelne dopraje.(2.5.2017)

Řízná hongkonská mlátička, odehrávájící se v době vlády královny Viktorie. Hlavní hrdina (s příznačným jménem Drak) Jackie Chan je námořník a má se svou jednotkou vyplout do boje proti pirátům, ale dřív než vyrazí jsou jejich lodě zničeny a jejich jednotka rozpuštěna. Jackie, ale nechce nechat piráty zvítězit a tak se s pomocí svých spolubojovníků od námořnictva a s kamarádem zlodějíčkem Fejem (Sammo Hung), který sleduje své vlastní cíle, pouští do boje za bezpečné moře. Toť ve zkratce příběh, který jsem notně očesal, protože nabízí několik odboček, ale u Jackieho přece jenom nejde v prvé řadě o příběh, i když tentokárt je více než povedený, ale o choreografií bojů a sem tam nějaký vtípek- To splňuje Projekt A měrou vrchovatou a Jackie a jeho tým předvádějí mistrovské kousky, některé pasáže, jako třeba honička na kolech patří k tomu nejlepšímu, co kdy natočil, ale takových pasáží má film více. Je třeba ještě zmínit, že spolupráce dvou kamarádů Jackieho a Samma funguje opět na 100%. Tento film lze rozhodně doporučit každému fanouškovi akčních filmů.(15.9.2011)

U tohohle Jackieho fláku se mně dere na jazyk slovo klasika. Projekt A diponuje vším, co fanoušek martial arts očekává. Nabušený a nápaditý fighty, dechberoucí stunty, i přes celkem dlouhou stopáž slušný tempo, na hk poměry vysokej rozpočet (kterej jde, nejen na výpravě vidět) a hlavně Jackie, Sammo a Yuen Biao opět spolu... Prostě paráda. 80%(14.11.2010)

Je to celkom dobrá akčná komédia s Jackie Chanom, ktorá patrí medzi jeho lepšie filmy. Má iba priemerný príbeh o námorníkovi, ktorý sa po neúspechoch velenia vysporiadať sa s pirátmi, ktorí neustále ohrozujú obchodné lode rozhodne spolu so svojimi novými známymi ísť na to po svojom a konečne ich zastaviť. Lenže problémom nie sú len piráti, ale aj vplyvní a známi ľudia, ktorí na ich podpore zarábajú. Spracovanie je celkom slušné, síce táto tématika pirátov a námorníkov ma moc nezaujíma, pričom ani k Jackie Chanovi sa mi to vôbec nehodí a tak spočiatku som z toho nemal ideálne pocity, ale predsa len sa tu nájde aj dostatok zaujímavého, obzvlášť tá rivalita medzi policajtmi a námorníkmi alebo skorumpovaní ľudia a tak sa na to dá celkom dobre pozerať. No časom sa to ešte vylepší, piráti idú do úzadia, film naberie lepšiu dynamiku a zábavnosť ide o dosť vyššie a síce v poslednej tretine je to opäť hlavne o tých pirátoch, ale už sa to nekazí, keďže sa tu stále niečo deje. Akcie je tu dosť a je aj celkom slušná. Síce choreografia mi tentoraz príde v rámci svojej kategórie skôr len priemerná, ale aj tak súboje rozhodne dokážu zaujať, očakávane sú ideálne natočené, pôsobia správne dynamicky a aj zábavne, pričom občas sa nájde nejaký výborný moment. Ale nesklamú ani nejaké tie naháňačky, prípadne kaskadérske kúsky. Najviac sa mi páči akcia v reštaurácii alebo zaujímavá naháňačka na bicyloch, ktorá je ako vystrihnutá z nemých grotesiek. A nesklame ani humor, síce som mal občas pocit, že je ho tu až zbytočne moc, ale celkom mi sadol a pár momentov alebo hlášok určite poteší. Herecké obsadenie je na tom veľmi dobre, v hlavných úlohách skvelé trio Jackie Chan, Sammo Hung a Biao Yuen, aj keď práve on mi v akcii neprišiel moc využitý, poteší hlavný záporák Dick Wei a ešte viacero známych tvárí vo vedľajších úlohách. Réžia a technická stránka sú úplne ideálne, len tie kulisy mi miestami prišli trochu slabšie. Takže na Chanovu akčnú špičku to určite nemá, ale aj tak je to stále slušná zábava a tak nemám dôvod hodnotiť horšie. 74%(26.12.2010)

• - Jackie Chan si zlomil při pádu z desetimetrové hodinové věže nos a poranil si krk. (CrypzzXD)

• - Scéna, v níž se Dragon Mi Yong (Jackie Chan) drží hodin na věži, byla inspirována kouskem Harolda Lloyda z filmu O patro výš (1923). Při natáčení této scény Jackie spadnul a poranil si záda. (Rominator)

• - Během natáčení honičky na kolech beželo zrovna v hongkongských kinech Spielbergův E.T. – Mimozemšťan (1982). Jackie Chan se proto šel do kina podívat, jestli se jeho scéna s koly příliš nepodobá té od Speilberga. (Raztubyl)