Chlípník (TV film)

Česko, 2002, 56 min

• Lish84

Na to, že scénář psal Zdeněk Svěrák jsem rozhodně čekal víc. Mnohem víc. Opravdu zábavných tu je asi jen tak prvních pět minut - Kamila Špráchalová nevědomky flirtuje, Oldřich Navrátil hází nešťastné grimasy. Ale jak naskočila snová scéna dívky na koni, pocítil jsem rozpaky. Tedy, ne že bych se kvůli velmi lehce erotickým scénám červenal - naopak jsem se navzdory jim nudil. Postavu "chlípníka" záhy opouštíme a sledujeme, jak Špráchalovou balí Lukáš Vaculík, ale kazí mu to popleta Jiří Strach. Momentů k úsměvu je tu minimum, celé je to hodně rozvláčné a nudné. Závěr ukáže, že to celé mělo být o tom, jak bylo za cenu osobních "obětí" zabráněno tomu, aby vlakový omyl nebyl politicky zneužit. Ale je to spíše o ničem, protože film jednoduše nemá šťávu - navzdory dobrým hercům, hezké výpravě (občas se sice do záběru dostaly moderní stožáry elektrického vedení, ale vem to čert) a vůbec docela povedené atmosféře staré dobré první republiky. Výsledný dojem je tak velmi rozpačitý.(28.8.2007)

Jednohodinová oddychovka k večernímu čajíčku, u které nemusíte moc přemýšlet, přemítat nad postavami, ani nad jejich cíly, protože děj je tak jednoduchý, aby ho mohli strávit i filmoví vegetariáni. Nicméně zápletka a postavičky jsou decela vtipné jakýmsi nevinným způsobem maloměstských lidiček dob minulých.(28.7.2005)

Můj bože, tak TOHLE byla ta Kamila Špráchalová? Dosud známá jen z dabingu (především z Krok za krokem)? Hmmm, no abych řekl pravdu, pokoukáníčko na ni bylo docela milé (hlavně v poloze "přes ramena" :)) ). :) Leč dějově byl tento televizní filmeček opravdu trošičku moc jednoduchý na to, aby jej lidi vzali více vážně. Takto vyznívá jen jako hodinová záplata v nedělním programu s ambicemi někde na úrovni prodlouženého večerníčku pro dospělé.(26.10.2003)

O čem to bylo? Třeba o tom, jak z nedorozumění udělat politický problém, což je teď, v době CzechTeku (srpen 2005), docela aktuální. Kdyby Zdeněk Svěrák chtěl Maupassanta trošku víc prohloubit nebo zlepšit, jistě by to udělal, ale evidentně chtěl vytvořit nezávaznou, lehkou, lehce erotickou srandičku, s takovým malilinkatým přesahem.(17.8.2005)

• Frajer42

Předlohou tomuto krátkému filmu bylo dílo od Guy de Maupassanta, což by zde rozhodně mělo být zmíněno. Se scénářem si krátil chvilky Zdeněk Svěrák, což sem patří rovněž. Film se mi nelíbil. To by člověk nevěřil, jak byla v mládí Kamila Špráchalová neuvěřitelně hnusná. Film je snesitelný až do onoho incidentu. Poté se z filmu stane neuvěřitelná kokotina. Na to, že má film asi 50 minut jsem se nudil až moc často. Velmi slabá 1*.(28.3.2013)

• - Film se začal natáčet na podzim roku 1995 mj. ve vesnici Hole u Okoře, ve Vráži, v Byšičkách u Lysé nad Labem, v okolí Rudné u Prahy a v neposlední řadě i v pražských Lipencích a ve smíchovském lihovaru. (Stocki)

• - Když byl film v hrubém sestřihu, režisér Dostál v lednu roku 1996 náhle zemřel. Dokončovací práce se poté několikrát pozastavily, Krátký film zanikl a projekt se nakonec dočkal dokončení o několik let později, kdy se ho ujala veřejnoprávní televize. (Stocki)

• - Originální děj povídky se odehrává ve Francii na konci 19. století. Zdeněk Svěrák dal povídce název "Chlípník" a změnil dobu a místo příběhu. Povídka je nakonec situována do dvacátých let v Československu. (Stocki)