Nevěsta monstra

• Česko Atomová nevěsta (festivalový název) (více)

V blízkosti jazera Marsh zmizlo za tri mesiace už 12 ľudí. Polícia je bezradná, lebo nenašla žiadne stopy. Reportérka Janet Lawton (Loretta King) si myslí, že je za tým nejaké monštrum a preto sa rozhodne prehľadať jazero sama. Cestou však má nehodu a upadne do bezvedomia, z ktorého sa prebudí v laboratóriu Dr. Erica Vornoffa (Bela Lugosi). Janet čoskoro zistí, že za únosmi je práve Dr. Vornoff, ktorý sa snaží pomocou atómovej energie vytvoriť armádu superľudí, vďaka ktorým by získal nadvládu nad celým svetom. (pivo)

Lima

Další z "povinností" příznivců zábavných špatných filmů :o) U některých scén lze jen těžko uvěřit, že to Ed Wood nemyslel z recese. Všichni tady oprávněně opěvují scény, kdy se herci za velikého řevu sami napadají chapadlama makety chobotnice, protože od ní chyběl motor, ale pozorovat Belu Lugosiho, jak s gustem přehrává, je taky docela zážitek. A navíc ty jeho výrazy...:o))) Má to vypadat, že srší démoničnem a charismatem tajemného vědce, přitom vypadá neúmyslně spíš jako srandovní pomatený stařík. I Tor Johnson alias Lobo se svým koženým výrazem je kapitola sama pro sebe a moment, kdy majzne s Lugosim o zem, až se zatřesou kulisy, jsem si fakt vychutnal. Také třeba nadpozemsky nepovedený střih mezi záběrem, kdy Lugosi se zalíbením nahlíží do svého akvária a záběrem na chobotnici (která se má v onom akváriu nacházet), jenž si Wood vypůjčil asi z nějakého přírodovědeckého snímku a vůbec do filmu nepasuje. Nebo herec, který, klepajíc sebou v roští, předstírá, že se topí v bažině a střílí na krokodýly, jejichž záběry jsou opět vloženy z jiného filmu. Atd., atd. Scény s Lugosim, chobotnicí a Lobem ovšem mnohé zachraňují, protože jinak je to docela nuda a ani zdaleka taková nechtěná zábava jako Woodův legendární PLAN 9 FROM OUTER SPACE. Ale odpad! Edovi nedám, to si za ten entuziasmus, se kterým přistupoval k natáčení svých filmů, nezaslouží :o) ()

Douglas odpad!

Ede, mám tě celkem rád, tvůj děsivý Plán 9 jsem si vychutnal vždy s láskou, stejně jako nudou překypující překrásné dílo o "magorovi ve svetru" Glen or Glenda. Ale tentokrát jsi mě dostal, páč tvůj film nebyl tak špatný jako obvykle. Ehm, lépe řečeno, ne tak špatný, až by byl vynikající, prostě skončil jenom jako příšerný. Mnohé části byly poměrně "konvenčně" natočené, bohužel bez jakékoliv scenáristické či režijní invence, a jiné nefungovaly, páč jste byli blbí a ukradli chobotnici bez motoru: Bela odvádí výkon, za který byl v době Draculy milován, jenže teď coby šílený profesor vyvolává jen smích, stejně jako úchvatně neherecký (anti)talent Tor Johnson. Bride of Monster není ultralevný jako jiné tvé filmy, je jen hrozně špatně natočený, totálně nezvládnutý a... asi pořád v něčem krásně špatný. Ale Plán 9 je prostě "lepší". ()

Tsunami_X odpad!

Veledílo mistra, které je však paradoxně k nepřežití, plné vynikajících hereckých výkonů, nepohyblivých chobotnic, papoušků a temné atmosféry. Nebýt tak unylého a nudného děje, mohl to být naprosto průměrný výlisek své doby, a to by pochopitelně skalní příznivci nepřežili. Takhle můžou být vlastně všichni spokojení. ()

POMO

Áno, je to strašne natočené. Konkrétne finále tejto snímky je asi najkŕčovitejšie zvládnutou filmovou scénou, akú som kedy videl. Ale tú jednu hviezdičku myslím aj tak celkom vážne. Tento film má totiž všetko, čo som už ako malé dieťa chcel mať vo svojom vlastnom malom hororíku - strašidelný dom uprostred divokých močarísk, "desivú" príšeru, požierajúcu všetkých okoloidúcich, šialeného vedca v bielom plášti, jeho sluhu s monštróznym vzhľadom ale veľkým srdcom, ich krásnu zajatkyňu v bielučkých šatách, aj sherlockovskú postavu profesora, pátrajúceho po našom šialenom vedcovi. A k tomu všetkému ešte aj extra bonus - záverečný atómový výbuch. Proste, i keď sa tento film snaží byť strašidelný, pričom zostáva byť smiešny, ja si ho určite ešte niekoľko krát pustím. Woodove nadšenie z filmárčiny z neho srší každou sekundou a táto vlastnosť je vo všeobecnosti u béčkových hororov - dnes už natáčaných iba ako spotrebný tovar pre videopožičovne - veľmi, veľmi vzácna. Bravo, Ed! Som s tebou! ()

DaViD´82

Bride of the Monster je špatným béčkem, které zachraňuje pouze geniální závěr, který je čistokrevnou esencí roztomile zábavného neumětelství. Škoda, že předtím to není ani tak směšné jako spíše prostě jen nudné. I když... Zkuste vypnout zvuk a rázem dostanete důkaz, že tvořit Wood v němé éře, tak se rozhodně neztratil. ()

• Dlouho se tradovala fáma, že Lugosi ve filmu popisuje Loba "neškodného jako kuchyň" (harmless as kitchen). Byla dávána za příklad, a to i kritickou obcí, Lugosiho vážně narušeného psychického i fyzického stavu a neschopnosti zapamatovat si i ten nejjednoduší text, jakožto i Woodovi naprosté tvůrčí neschopnosti. Ve filmu však ve skutečnosti zazní věta: "Nebojte se Loba, je krotký jako kotě." (Don't be afraid of Lobo; he's as gentle as a kitten.), byť pravda, ne zcela srozumitelně. (DaViD´82)
  • Ač je Burtonova filmová biografie Ed Wood značně zidealizovaná a poupravená, tak scéna s noční krádeží modelu chobotnice ze skladů Republic Studios se dle mnohých skutečně udála. A to včetně neodcizení motoru, který měl pohánět chapadla. Jiná verze naopak tvrdí, že si model Wood od studia sice pronajal, ale neměl již dostatek financí i na pronájem motoru. At už to bylo jak chtělo, tak nechtěné utržení jednoho z chapadel pravdou je. (DaViD´82)