Ve filmu Psí život z roku 1918 se obvyklá postava Charlieho Chaplina – tulák – jen těžce protlouká životem. Spí na ulici, nemá co jíst a potkávají ho jen samé nepříjemnosti. Jednoho dne zachrání opuštěného psíka Scrapse, kterého se ujme a který se stane jeho nejvěrnějším přítelem. Oba se vydají do salónu Zelená Lucerna, kde tulák potká nesmělou zpěvačku, do které se zamiluje. Je ale vzápětí vyhozen, neboť nemá peníze. Tam, kde obvykle tulák spává, poté Scraps ze země vyhrabe peněženku, kterou zde schovali zloději. A tak se tulák chopí příležitosti a vydává se opět do salónu… (Česká televize)

Autogram

Za pár rokov sa Chaplin skutočne vypracoval, čo vidno na perfektnom načasovaní scén a pohybov pri akcii. Dokonca si trúfol aj na akciu so svorkou psov, čo nie je vôbec jednoduché ani dnes pri celkom inom stave techniky. Niekedy som si myslel, že s originálnym nápadom dať si živého psa do nohavíc prišiel Bud Bindi, ale ono to bolo o nejaké necelé storočie skôr. Groteska je plná výborných scén, ktoré sú aj dotiahnuté po všetkých stránkach, takže silné štyri hviezdy. ()

MurielRezek

Rok 1918 a rok 2022? To je až k neuvěření jak dokázal Charlie Chaplin natočit tak nadčasový film! Miluji tyhle dva tuláky, kteří se jen tak nevzdávají svých snů a nadějí. Chaplinův výrok "Život je pes, ale žít je psina" se datuje právě z doby přípravy této skvělé němé grotesky. (Mojí absolutní TOPkou ovšem stále zůstává Kid, první celovečerní film Ch.Ch. ) ()

Kamiiik

Tomu říkám dobrá Chaplinovka. Je pěkné sledovat vývoj Charlieho tvorby v pořadí v jakém točil, můžete krásně vidět, jak si čím dál více uvědomuje svojí sílu, ne jen ve vtipu, ale hlavně v lítosti. Už v dřívějších groteskách zapracovával řadu scén, ve kterých mohou diváci tuláka Charlieho litovat, ale zdá se mi, až do Psího života tomu nevěnoval tolik. V tom tkví jedna z Chaplinovo výhod, rozesmát uměl vždycky (stejně jako další komici jeho doby), ale pak přišel i s dojímáním. Zde znázorňuje život tuláka na ulici, který nemá kde spát, nemá co do pusy, a k tomu tulák potká tuláka, malého psíka, 1. opravdového kámoše, který ho přivede ke štěstí a vytoužené budoucnosti. Charlie začíná více dávat svým groteskám příběh, zde ještě doplněný o mnoho skvělých gagů. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "Wanted! Strong Men for Sewer Work. Bring Recommendation."     Krátka groteska, jedna z Chaplinových posledných predtým, ako sa začal venovať tvorbe celovečerných filmov. Chaplin sa v tomto smutno-veselom diele venuje pre neho typickej sociálnej tematike (žalostný život tuláka v ťažkých časoch), pričom dejová zložka je skôr potlačená do úzadia a ide viac o sled gagov založených na situačnej komike. Za najpodarenejšie scénky považujem unikanie pred policajtom popod plot a "bábkové divadlo" s omráčeným banditom. Moja obľúbenkyňa Edna Purviance tu má takú dosť zvláštnu rolu a nezvyčajne smutný zjav (tie jej pokusy o flirtovanie sú skoro až depresívne). Hudbu Chaplina radím skôr k tým priemernejším.     "Scraps - a thoroughbred mongrel." ()

Rattlehead

Bídu a nouzi znal Charlie ze svého dětství až moc dobře. Jeho bratr Sidney vzpomíná : "Často se stávalo, že jsme neměli co jíst. Ani Charles ani já jsme však neměli boty. Proto si nejednou matka zula své, aby si je jeden z nás obul a doběhl tam, kde se vydávala polévka pro chudé a přinesl tak naši jedinou potravu dne. Stávalo se, že přišel exekutor a zabavil naše chudé zařízení, ponechav nám jen matraci. A když byla matka v nemocnici, stalo se nám často, že jsme museli spát na ulici. Živili jsme se pak ovocem a zeleninou, které jsme sbírali mezi odpadky na tržištích, a spali jsme na lavičkách v ulicích a v sadech." Charlie podepsal v září 1917 smlouvu s First National Pictures, a to nikoliv jako herec či režisér, ale jako samostatný výrobce. K zajištění plánované výroby si dal postavit i vlastní ateliéry. Najednou už nechrlil grotesky jako Baťa cvičky, filmů točil méně, ale byly mnohem propracovanější. Dokladem budiž právě ten první, "Psí život". Je to naprosto skvělý snímek, plný vydařených vizuálních nápadů. Není to ale jen veselohra, je zde cítit i autorovo sociální cítění. Jeden z těch Chaplinových filmů, který si zaslouží šťastný konec. ()

ostravak30

Filmy Charlieho Chaplina by se daly rozdělit na dvě kategorie. Ta první je jasná - grotesky. Druhá jsou o něco delší filmy a navíc i na trochu vážnější téma. Rozhodně nejlepší je Kid. Ale dobrý voják Charlie nebo Cirkus chtějí také na něco poukázat a dělají to výborně. S citlivostí sobě vlastní kombinuje Chaplin vtip a vážno a přitom aspiruje na to, aby diváka dojmul. Psí život je sice ze jmenovaných za mě nejslabší, ale přesto pořád kvalitní. Pravdou je, že Scraps v ději sice hraje, ale ne zrovna tu největší úlohu, i když název by svědčil o jiném. Kromě vyhrabání peněženky je spíše tulákovým doprovodem a doplňkem. ()

PetrJulian

Ne že by to bylo k popukání po celou dobu, ale za několik geniálních scén, které patří snad k vrcholům němé grotesky, nemůžu než hodnotit nejvýše. Teď, když už jsem viděl téměř vše od Chaplina, je Psí život u mne na prvním místě. ()

blondboss

Jeden z prvých známejších príbehov Charlieho Chaplina a v zásade akási smutno ironická sonda do medziľudských vzťahov a spoločnosti ako takej, čo na sklonku prvej svetovej vojny bola rýdzo aktuálna záležitosť. Ako nostalgická groteska fajn, dnes už ale je to až moc ohlodané zubom času. 60 % ()

honza.g

Ano, Chaplin patří mezi hvězdy, které si mohli dovolit roztáhnout "krátký" humpr grotesek do delšího filmu. Ale Frogovi to šlo lépe, A ten happy-end, nic moc. ()