V době zlaté horečky se tulák Charlie, stejně jako tisíce dalších mužů, vydává na Aljašku k cestě za zbohatnutím. Ve sněhové vánici narazí na dřevěnou boudu, kde se rozhodne ukrýt. Uvnitř se shledá krom psa také s podivným chlapíkem, který jej s puškou v ruce odmítá přijmout a hladového zlatokopa Big Jima. Zanedlouho se jejich cesty rozdělí. Charlie příchází do města, kde potká místní tanečnici Georgii, do níž se na první pohled zamiluje... (Prince)

TomasKotlant

Je to sice občas sranda, ale neustálé skákání z jednoho gagu do druhého s podivně vyplněnými mezerami mě docela nudilo. A závěr se mi moc nelíbil. *** Ve zkratce: Tulák se dotulákoval ke zlatému dolu. ()

grerar

Jsou lepší Chaplini, no a jsou horší. Skoro tak dobré, jako City lights, jenže jenom skoro (zvlášť pak v porovnání s Busterem a jeho Sherlockem nebo Generalem...). 4* ()

Huguette

Opět lepší 4*! Druhá polovina se mi líbí víc. Neodolatelný je stolní balet! Georgia Hale mi lehce připomíná mladou Joan Crawford.Pokud maloučko polevím, tak The Gold Rush a ještě Cikrus přidám k ještě trochu lepším Světlům velkoměsta, Světlům ramp a Kidovi. ()

Akana

Nestárnoucí klasika plná notoricky známých a přece pořád zábavných gagů (pojídání bot, slepičí mámení, rohlíkový tanec). Navíc oplývá propracovaným, i když z dnešního pohledu asi trochu krkolomným dějem, působivým technickým zpracováním (chatrč nad srázem) a samozřejmě chaplinovsky dojemným příběhem nešťastně zamilovaného tuláka i s nezbytným happyendem. Nostalgické pohlazení. 90% ()

HH

Komedie, jež komedií vlastně ani není. Ale některé gagy jsou nepřekonatelné - např. vyváření z boty a tkaničky alá špagety :-) Stejně tak jako tanec s houstičkovými botkami na stole... ()

MickeyStuma

Charlie Chaplin a jeho eskapády na Aljašce. Byť se jedná o grotesku, určité věci tu jsou brány zcela vážně a je u nich zvýrazněna jistá dramatičnost. Hlavním překvapením je, že snímek obsahuje technické triky, které ani po tolika letech nijak nestárnou. Trochu mi však vadí úprava snímku, kdy byl dodatečně přidán mluvený komentář. Kouzlo němého filmu tak upadlo vniveč, což je ohromná škoda. Každopádně se stále jedná o úžasný počin. ()

Eluin

Slavný film, který zcela oprávněně patří mezi "must see" věci. Jistě, dnes už může určitá naivita vyvolat spíše pousmání, nicméně některé scény jsou nesmrtelné (Chaplin jako slepice, pojídání boty, či slavný tanec s houskami). ()

Eki

Tomu filmu chybělo tempo. Takže druhou polovinu jsem si pustil s dvojnásobnou rychlostí a to bylo přesně ono. ()

Stíba

Viděl jsem donamluvenou verzi, která sice přidá fakta ale nejsem si úplně jist, jestli umocní celkový dojem. Někdy se mi zdálo, že lehce ubírá na možnosti naplno si užít Chaplinovi grimasy a to co je na něm tak originální. Golden Rush je pěkně postavený příjemným příběhem ale rozhodně u mě stejně jako Chaplin nepatřím k zábavním vrcholům. ()

Rodin

Neuvěřitelná scéna vaření boty a obírání floků, stejně jako "proměna" Charlieho v kuře a jeho nahánění... Tohle jsem jako dítě miloval naprosto nekriticky a kdyby chtěl tento film opět někdo uvést v kině na velkém plátně, snad bych si udělal cestu i do jiného městysu, než je Praha. ()

Rattlehead

Popravdě ten čtený Chaplinův komentář mi přišel spíše rušivý, raději bych viděl klasicky němou verzi s mezititulky. Závěr na lodi je až příliš nepravděpodobný, ale jinak jsem naprosto spokojen. Je to další z Chaplinových velkých filmů, který poprávu vstoupil do dějin, a lze na něj najít odkazy v tak rozdílných snímcích, jako "Svět patří nám" či "Hnus". Jinak pro hlavní ženskou roli Chaplin původně počítal s Litou Grey, andílkovi z Kida, která se ale mezitím stala jeho druhou manželkou, a on prý nechtěl, aby jeho žena vystupovala jako herečka. Tím si to u ní dost zavařil, manželství dlouho nevydrželo (ale alespoň z něj Charlie měl dva syny). ()

Bigfuckman

Naprosto dokonalý film, ale to už se budu u tohoto herce a režiséra moc moc opakovat. S touto nadčasovou genialitou svého humoru právem vstoupil do nezapomenutelna. Tohle je příběh mladého tuláka (tramp´s better) co se čirou náhodou přichomítnul k místu, kde probíhala zlatá horečka ve slepé honbě za zlatem. Charlie to vyřeší trisktně, elegantně, upřímně, nenuceně a absolutně skvěle. Ještě bych dodal čehož si všimnul asi málokdo, že na tento film si dělali legrácky i Voskovec a Werich ve filmu Svět patří nám. viz. Werich: To jsem viděl jednou v biografu jak se Čaplin změnil v kuře a ten druhej, ten hladovej, s takovýmhle nožem za ním lítal To se máte na co těšit. Řka Werich držíc hladovku a pozoruje Voskovce což on nato. Ale zpět. Tohle je opravdu moc moc dojemná a záslužná pecka nakonec. Tak My wonderfull, my sweet...!!! See this http://www.youtube.com/watch?v=J3Pl-qvA1X8&feature=related ()

Dinsberg

Musím přiznat, že tenhle film je pro mě lehkým zklamáním. Hlavně kvůli rozuzlení. Charlie se zde trochu zpronevěřil sobě i Tulákovi. Zjevně zde parafrázoval svoje vlastní úspěšné "zlaté opojení". Technická stránka vzhledem tomu, kdy film vznikl, je až neuvěřitelná (např. scéna s naklánějící se boudou). Romantická linie je zde trochu přeslazená a působí trochu strojeně, je možná, že se zde projevil vztah s tehdejší Charlieho manželkou Litou Grey, která na filmu také spolupracovala. ()

Asdas

Najviac sa my páčil ten perfektný Chaplinov komentár a samozrejme pár skvelých scén s varením a pojedaním topánky, tanec s rožkami.... ()

anyonecek

První Chaplinův film, kde postrádám tu pořádnou pointu jako u jeho ostatních. Spíše to byla komedie, než film s pěkným poselstvím. Mluvený komentář k filmu byl docela slušný pokrok, ale abych pravdu řekl, tak mi trochu vadil, protože jsem si nemohl domýšlet celý příběh jako u jeho ostatních němých filmů, kde byly jen krátké komentáře. Každopádně prostředí sněhu, padající kusy ledu a padající chaloupka, to bylo vynikající na tu dobu ;). Taková silnější troječka. ()

PlayEasy

Opět Chaplinův neuvěřitelný cit pro filmařinu tentokrát o známém, ale ve filmech často nepoužívaném tématu - zlatá horečka, která vypukla na severu Severní Ameriky, především v Alijašce. Skvělá hudba, lehkost, satiristické, romantické i zábavné scény. Ale také kultovní! Třeba jedení bot či tanec s houskami. Ale jasně převládá scéna, kdy vítr odnesl chalupu až na samotný kraj skály. Dobově geniálně natočená, zefektovaná i komická. PŘESNĚ TYTO FILMY TVOŘÍ KINEMATOGRAFIÍ. I když jsou větší přelomy, nějak k nim přeci musí dojít... :-) 90% ()