Ani Spojené státy americké nezůstaly ve 40. letech ušetřeny antisemitských nálad a útoků. Nesmělý newyorský úředník Lawrence Newman (William H. Macy) to poznává na vlastní kůži - jen proto, že začal nosit brýle, díky nimž vypadá jako Žid. Lawrence patří k lidem, kteří se obávají konfliktů, a proto nezasáhne, když jeho soused a někdejší kamarád Fred (Meat Loaf Aday) napadne v noci na ulici ženu. Jenže násilí na sebe bere nejrůznější podoby a atmosféra na brooklynském předměstí houstne. Dalším terčem útoků místních rasistů se stane židovský trafikant a poté, co si Newman vezme za ženu půvabnou Gertrudu (Laura Dern), která pracuje v židovské firmě, se nevraživost okolí soustředí na něj. Muž, který nikomu neublížil, ale také se nikoho nezastal, se musí rozhodnout: zda bude dál strkat hlavu do písku, nebo se násilníkům postaví. (oficiální text distributora)

POMO

Rasizmus, predsudky a obtiažne prijatie vlastnej identity, ktoré sa pre človeka môže stať oslobudzujúcim vykúpením. Z filmu, hľadiaceho na všetky tieto veci z pohľadu poškodeného, cítiť prehnanú zanietenosť a miestami snáď až autorov osobný kompex. Niežeby tu nebolo jasné, kdo je zlý a kdo dobrý, ale na filmovom plátne vyznie vždy lepšie obhajovanie dobra ako nenávistné špinenie zla (nech je akejkoľvek tváre). Po formálnej stránke je príbeh zasadený do pestrofarebného, miestami až karikaturistického sveta (viz. TRUMAN SHOW), čím si film na jednu stranu šikovne dopomáha vo zvýraznení svojho posolstva, ale na druhú si drží mierny odstup od reality a diváka brzdí v stotožňovaní sa s postavami. To, čo môže fungovať dokonale v alegorickej fikcii (TRUMAN SHOW), nefunguje zrovna idealne v príbehu, zasadeného do reálneho miesta a konkrétneho obdobia, a pojednávajúceho o veľmi citlivých ľudských témach. Snímke však dominujú tak skvelé herecké výkony a má tak pekný a príjemne prekvapivý záver, že som i napriek tomu všetkému chvílu uvažoval o 4 hviezdičkách. ()

Volodimir2

Film bol spracovaný podľa románu Arthura Millera Focus, vydaný v roku 1945. Odohráva v Brooklyne a je zameraný na hlavnú postavu, ktorá vyzerá ako Žid a je prenasledovaný rasistickou protižidovskou organizáciou, ktorá sa pod vplyvom nacizmu v priebehu 2. svetovej vojny vyprofilovala v Spojených štátoch. Muž sa najskôr srdnato bráni proti obvineniam, vysvetľuje že nie je Žid, neskôr úplne rezignuje a začína chápať absurdnosť nenávisti voči Židom. Záverom je namieste táto múdra myšlienka. "Najprv prišli pre komunistov a ja som sa ich nezastal, lebo som nebol komunista. Potom prišli pre Židov a ja som sa ich nezastal, lebo som nebol Žid. Potom prišli pre katolíkov a ja som sa ich nezastal, lebo som protestant. Nakoniec prišli pre mňa a nezostal nik, kto by sa ma zastal. " ()

kleopatra

Úředníček Macy si pořídí brýle a s nimi vyfasuje nálepku "Žid". Pak si pořídí ženu a ta je na tom stejně. V ulici, kde léta žijí, si zřídí krámek skutečný Žid, ale soused - fašoun, se ho chce zbavit a jde na to přes politiku i přes "fyziku". Náš úředníček, který je slušný a laskavý člověk a vždy žil podle pravidel, stojí před otázkou: dupnout si "já nejsem Žid" a jít v jednom šiku demolovat krámek, aby měl klid, nebo se postavit na stranu ohroženého člověka za cenu osobních ztrát? William H. Macy je nenápadný mužíček, ale herec první velikosti. ()