Strašák

Na prašné silnici kdesi na jihozápadě se potkají dva tuláci. Propuštěný trestanec Max (Gene Hackman), který má rád teplo (a proto má na sobě několik vrstev svetrů) a taky hospodské rvačky, kvůli nimž se často dostává do konfliktu se zákonem, a bývalý námořník Lion (Al Pacino), křehký důvěřivý mladík, který cestuje za svým dítětem, jež nikdy neviděl. Oba muži spojí své síly a cestují ve dvojici, stopem, na nákladních vlacích, jak se dá. Nejdřív do Denveru za Maxovou sestrou, pak do Detroitu za Lionovou ex-manželkou a nakonec do Pittsburghu, kde má Max našetřené peníze a hodlá si za ně otevřít umývárnu aut. Jejich tragikomická anabáze za štěstím v netečném světě má však víc zákrut, než oba předpokládali. Nakonec to nejcennější, co na své cestě získají, je vzájemné přátelství... Snímek Strašák (1973) režíroval bývalý fotograf Jerry Schatzberg (nar. 1927), jenž předtím zaujal působivým portrétem narkomanů Panika v Needle Parku. Do hlavních rolí obsadil nastupující herecké hvězdy Hackmana a Pacina, kteří se mu odvděčili mistrovskými výkony, překonávajícími i slabší místa v původním scénáři Garryho Michaela Whitea. Film měl svou mezinárodní premiéru na MFF v Cannes, kde byl oceněn Zlatou palmou (ex aequo s britským snímkem Námezdní síla). (Česká televize)

naiva odpad!

Směs neumětelství a nepoctivosti - ještě horší než Needle Park. Jerry Schatzberg je fotograf přinejlepším slabého průměru, který měl nicméně možnost fotit řadu osobností, a katastrofální režisér, který natáčel s výtečnými herci. A nijak tuto příležitost nevyužil, protože je prostě břídil. Pro mě je naprosto nepochopitelné, jak člověk zcela bez citu pro lidské charaktery může točit filmy, ale hlavně to, jak může film jako tento získat Zlatou palmu! Celý film jsou slyšet trapné dialogy úplně nerealistických postav, na jaké jsem jinak zvyklý jen ze starých ruských filmů. A kýčovitý námět postavený na špinavých tricích. Katastrofa. ()

martin5514

Co říct? Čekal jsem od toho více. Dokoukal jsem do konce, už z prosté zvědavosti, co z toho vlastně vypadne a zda to celé nějak v závěru zaklapne pointou. Moc nezaklaplo. Příliš násilné střihy, které měly asi vyvolat syrovou realitu, byly pro mě rušivé. Nevím, nevím, snad tomu někdy věnuji druhé shlédnutí a třeba v tom najdu další vrstvu. Pro mě, v tuto chvíli, spíš zklamání. ()

Elwyn

Člověk se tak nějak o ty své dva hrdiny pořád trochu bojí, něco visí ve vzduchu, a ono to nakonec nedopadne... Oba vynikající ve svých rolích, atmosféra, hudba a co na tom, že ten děj není nic moc. Skvělá roadmovie, velmi solidní čtyři z pěti! ()

Bogrant

Výborne "stratená" road movie s úžasne sa doplňujúcou dvojicou vtedy ešte relatívne mladých úch Hackmana a Al Pacina, ktorá je zo začiatku tak pohodová a uvoľnená, až je na záver šokujúco nepríjemná a smutná. ()

raininface

V tom filmu je život. Taky jsme se v mládí chtěli toulat po Americe, ale nejdál jsme se dostali k Břeclavi. Teď, když by to už bylo možný, jsem rád, že můžu být doma. Komanči zasraný, proradnej kmen... ()

Digi_cz

Takhle se mi Al Pacino postupně zakousával do podvědomí. Stejně jako v tomhle filmu i v životě lze vidět rozlišnost. Tady u obou dvou postav. Na začátku se nemohli najít a nakonec byli nejlepší přátele. Scény z filmu jak Al Pacino při neúspěšném stopování řekne - Žer melouny, ať tě bolí břicho jako nosorožce - Podívání se na čas i, když žádné hodinky nemá - Poskakování v kuchyni při prosévání cukru nebo na závěrečná bravurní kašna tohle všechno já počítám. ()

karelondatra

Gene Hackman tu hraje typ člověka, který se naučil se světem bojovat. Každý je pro něj především nepřítel a od života se snaží hlavně něco urvat. Al Pacino je zde obyčejný kluk s otevřeným srdcem, který si na nic nehraje, pouze v sobě nese nějaký ten nevyřešený šrám z minula. Oba herci své role hrají víc než uvěřitelně, je vidět, že je žijí. Film je plný scének, které chytí za srdce, kdy si divák jasně uvědomí, jak se psychika člověka přímo promítá do jeho reakcí v každodenních situacích a co to dělá s okolím, k čemu to vede. Pro mě příjemný, výborně zahraný film ála road movie, kde děj nespěje k nějaké zásadní pointě, ale pointou jsou právě ony drobné události a vztahy, které se během cesty odehrávají a tříbí. ()

Luxurka

Mladý slaďouš Al Pacino, který po boku ostříleného kamaráda putuje z bodu A do bodu D před bod C a ještě to vezmou přes B. Jedním slovem - hezký. Dvakrát to vidět nemusím, místy nuda, zbytečné průtahy a konec mě nasral. Ale rozhodně ne tím, že už to skončilo. Jinak výkony skvělý jako vždy :-) ()

Cathrina

Začnu nejspíš SPOILEREM... Ten konec mě neskutečně se*e! Ale vlastně si můžu říct, že to mohlo skončit i dobře... :( Tak strašně lidský film jsem dlouho neviděla. Al Pacino, Gene Hackman jsou dokonalí. Škoda, že takových není víc. Už je to nějakej ten pátek, co jsem to viděla naposledy a stejně mi běhá mráz po zádech. ()

Coumway

Film je natočený na pamiatku vsetkym alkoholikom ktory tak odvazne bojuju s alkoholizmom ako dvaja hrdinovia tohto filmu .je nádherně vidiet alkoholikou v akcii a aj napriek tomu že sa snažili boj s alkoholom prehrali....P.S. vy tomu vážne verite? ()

Koleno

Teď jsem tenhle film do koukal, a vyníkající film, absolutně skvělý výkon obou dvou postav, naprosto geniální Gene Hackman a mladý Al Pacino, skvělá atmosféra, za mě 85%.. ()

kopy123

FILM VELMI PODOBNÝ FILMU O MYŠÍCH A LIDECH AKORÁT S PROHOZENÝMI CHARAKTERY HLAVNÍCH POSTAV A STEJNÝM TRAGICKÝM KONCEM. OPRAVDU VELMI KVALITNÍ FILM VYŠPERKOVANÝ SKVĚLÝMI HERECKÝMI VÝKONY GENEA A ALA. 4,444 ()

milos.bradik

Prakticky od začátku bylo jasné, kam film směřuje a jak skončí. Gene Hackman a Al Pacino podali výborný výkon, ale musel jsem to srovnat s Půlnočním kovbojem a v tomto srovnání tento film neuspěl. ()

jirikzaboj

Hackman a Pacino na cestách, to je panečku jízda. Ale v mnoha ohledech pomalá. Chápu, že to tak může být snímáno schválně, ovšem osobně mi takové tempo u road tripu nevyhovuje. Byly tam každopádně velké highlighty, u kterých jsem se nasmál, ale i nevěřícně koukal, jak ti dva opičáci dokážou jen grimasou oslnit a rozpálit scénu o několik levelů výše. Závěr si tak nějak plyne a je na každém z nás, jak si to vyložíme. ()