Mistr mezi vyděrači (TV film)

• český

Sherlock Holmes: Majster vydierač

Krimi / Mysteriózní

Velká Británie, 1992, 102 min

Peter Hammond

Jediný díl Sherlocka, který mi chyběl ke shlédnutí kompletní série. Mistr mezi vyděrači je velmi povedené a kvalitní zpracování povídky Charles Augustus Milverton, která byla lehce nadprůměrná. Oproti povídce je tu sice velké množství změn, ale ty vůbec nejsou na škodu. Zase tu máme výbornou atmosféru, precizní herecké výkony v čele s Brettem a satré známé postavy. A Milverton byl také velmi dobře obsazen. Mě filmové zpracování povídek nikdy nevadilo, a tenhle díl je ukázkou kvality. Sherlock tady vážně řádil... Výborná detektivka, která prostě nemůže zklamat. Pro mě jasných 80%, a to jsem neviděl začátek...(7.3.2012)

• DocBrown

I na druhý pokus jsem tomu prostě nepřišel na chuť, pro mě je to nejslabší Brettův Holmes. Příliš zdlouhavé, nepropracované, nedoylovské. Konec hodně odfláknutý, jak se dostala dovnitř, když Holmes musel přelést zeď? Ta vražda na konci nikoho nezajímala? Holmes (v pokročilém věku resp pokročilém stádiu nemoci) svede služebnou? Jediné pozitivum, že se po dlouhé době vrací Colin Jeavons jako Lestrade. 45%(19.4.2015)

Podmínky stanovené Tosimem splňuji, ale stejně jsem zase musela žehlit. Hned vysvětlím. Působí trochu naschválovitě, když chorobný nespavec jako já usíná do pěti minut před čímkoli připomínajícím obrazovku, navíc u něčeho, na co se dívat chtěl a co ho baví. Zkoušela jsem tomu zamezovat různě. Cvičením, jenže při klicích a sklapovačkách vidím na to, co se děje na obrazovce, jaksi blbě (i když to je u spousty filmů spíš výhoda). Žvýkáním svých oblíbených sušených jablek a celozrnných placiček. Zatím to vždycky skončilo tak, že jsem se probudila ve čtvrt na dvě ráno s hlavou visící přes opěradlo a zbytkem žvýkané hmoty nalepeným za uchem, což by také jednoho dne mohlo skončit tak, že se tiše udusím ve svém zákoutí a najdou mě ohlodanou od mé zvířeny. Není zbytí, žehlení to jistí, takže zatímco Sherlock řešil případ, já řešila případ záhadně zmizelých puků na kalhotách, a celkem jsme se doplňovali. "Prosím tě, jak můžeš žehlit, když Sherlock pátrá?" podivil se kamarád, tak jsem mu řekla, že proto, že naopak by to působilo divně. Případ tentokrát divně nepůsobil vůbec, můj drahý SH působil jako člověk, hlavní zloduch působil náležitě odporně a scénárista působil jako člověk, který předlohu nejen četl, ale také u ní přemýšlel a domýšlel. Chválím a někdy nashle.(7.5.2008)

Tentokrát se mi to zdálo málo fantastické. Pracně vyloupit trezor a pak nechat provést vraždu cizíma rukama mi připadá trochu neprofesionální od úžasného detektiva Sherlocka Holmese. On, který vždy všechno předvídá, najednou nepočítal s účastí hraběnky, která měla též nemile zkušenosti s vyděračem, o čemž on věděl. Žádné originální řešení, proto 3*.(29.4.2008)

Poctivé televizní zpracování vlastně dost divného (ne)detektivního případu: kdo je vyděračem všichni věděli, lítý a znechucený Sherlock nic nededukoval (vícekrát snad s nápadem přišel klidně uvažující Watson!), pouze v přestrojení posbíral pár informací a zastal roli prostředníka. Vždyť i "samovolnému" rozřešení jen přihlížel(i)!(1.8.2017)

• - Když je zastřelen důstojník, policejní detektiv vezme odhozenou zbraň do kapesníku. To nebylo u Scotland Yardu v polovině 90. let 19. století, kdy se film odehrává, vůbec zvykem. Otisky prstů začaly být v Británii používány k identifikaci až v roce 1901. (Sinecod)