Praha - neklidné srdce Evropy

• angličtina Prague: The Restless Heart of Europe

Vysoce stylizovaná dokumentární esej, která se snaží v horečnatém pohledu postihnout genius loci, historiii současnost Prahy. Film vznikl v italské produkci v rámci cyklu věnovaného portrétům evropských měst viděných očima významných režisérů. (oficiální text distributora)

LeoH

Chytilka a Ripellino byli dva lidé, u nichž jsem jako u jediných kdy našel vyjádřené a pojmenované pocity, které ve mně Praha vyvolává. Dějiny se valí… Někde tam pořád jsou, i tenkrát v osmdesátých, kdy prýštily zpod rozpraskaných omítek a děrami po chybějících dlažebních kostkách, i dnes, schované pod opravenými chodníky a vrstvami ochranných nátěrů. Na tyhle věci je třeba autorů, kteří se nebojí trochy patosu, a to tenkrát Chytilová ještě byla. Díky ČT, že tenhle unikátní, nervní, sugestivní kousek loni po letech připomenula. Zároveň se ukázalo, že toho manýrismu je přece jen trošku přes mou dnešní míru, kolo dějin se pootáčí a nezbytnost vědomí souvislostí se vzývá přece jen až příliš zhusta, takže za plný počet to nakonec nebude. ()

R1CH1E

Ne, ne a ne. Pár geniálních nápadů, které vyčnívají z šedi neskutečně otravných a opakujících se záběrů na Prahu, Prahu, a zase Prahu. Být to o 30 minut kratší a bez toho přehnaného rádoby cool fetišismu Prahy, bylo by to fajn. ()

Hawaj

Todle mělo bejt natočený na 65mm film. Je to dokument svý doby. Nevím jestli to bylo na 16 či 35mm, ale rozhodně si to zaslouží kvalitnější přepis. ()

EliG

Úžasné! Věra zachytila všetko čo mala, dala do toho svoj štýl a presne takéto vecičky sa mi páčia :) Kamera, strih- 10* ()

Winster

Absolutně bezkonkurenční komentář Miroslava Macáčka, který mu dodává tajemnost a trochu může nahánět hrůzu. Není to klasický dokument ,,Tady máte orloj a tady karlák." Určitě stojí za shlédnutí je to velmi působivé dílo. ()

robbez

Celkem povedený sestřih proměn architektonických stylů, míst, událostí a atmosféry města. Zajímavý a sugestivní doprovodný komentář. Obešel bych se bez hudby Pražského výběru a neustále těkající zběsilé kamery, která měla zřejmě dokreslit, že Praha je opravdu neklidná. ()

jjbaraque

Praha? Střed Evropy? Se sarkastickým úsvěmem lze říci, že o Prahu vůbec nejde. Dějiny, lidé, otázky základní existnece, morálky. O morálku jde Věře Chytilové ostatně vždy. Komentář k filmu je bezchybný, kamera skvělá. Smutek. Poněvdaž, lidstvo, se bohužel o to nejlepší nesnaží. ()