Reklama

Reklama

Nepříliš úspěšný Pavel Stehlík si s kamarádem Kopřivou neustále půjčuje peníze od svého domácího, krejčího Mráze, a marně přemýšlí, jak zlepšit svou situaci. Poradí jim dobrácký Vojtěch Čáp, manžel majitelky husí farmy v Brousilově, který v kavárně laškuje s tanečnicí Boby. Jeho rada je prostá - sňatek na inzerát. Stehlík skutečně na jeden inzerát odpoví, a to právě na ten, který jménem své dcery Heleny podala energická Barbora Čápová. Přestože odpovědí je celá bedna, jako nejlepší je vybrán právě dopis Pavla Stehlíka. A protože se do sebe mladí zamilují, chystají zanedlouho v Brousilově veselku. Jenže když se chce Vojtěch se zetěm povyrazit v Praze, Barbora objeví v jeho zápisníku slovo Boby, vedle pětimístnou cifru a usoudí, že manžel úspěšně investoval do luštěnin. V domnění, že jsou konečně bohatí, začne paní Barbora velkoryse vylepšovat domácnost a na nějakou korunu nehledí. Do toho přijede krejčí Mráz, jenž by rád získal peníze, které mu Stehlík dluží, a v Barboře pozná svou dávnou partnerku z ochotnického divadla. Aby jednoho neštěstí nebylo dost, vypraví se společně do Prahy a skončí ve stejném varieté, v němž si užívají Vojtěch se Stehlíkem. Barbora sice slibuje nevěrnému muži pomstu, ale vše nakonec dopadne úplně jinak. (TV Nova)

(více)

Recenze (32)

Zloděj kol 

všechny recenze uživatele

Pravděpodobně řadová lidová veselohra, jakých se ve třicátých letech natáčelo několik desítek, přesto mně z toho nepřeberného zástupu lehce vystupuje. Předvádí oblíbené herce a motivy, a přitom nesklouzává k podbízivosti a přehnané lidovosti pod hranicí dobrého vkusu. Nemohu si pomoct, ale Antonie Nedošinská a Theodor Pištěk jsou tou nejstálejší, nejpřirozenější a nejveselejší manželskou dvojicí, jaká se v českém filmu, kdy objevila. Ostatní herci nevybíhají k expresivní křečovitosti a jejich přítomnost příjemně dokresluje herecký projev hlavní dvojice. ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Barbora řádí a s ní i jiní..! Opět dobří T. Pištěk a A. Nedošinská v této nenáročné lidové komedii, jim psané na tělo. Doopravdy nepostradatelná dvojice věčných filmových manželů. V kolika filmech si už společně zahráli, jen si všichni vzpomeňme.? K nim bych pak ještě přidal herce J. Kohouta jako člena záložny Klandra či krejčího Mráze kterého ztvárnil Jindřich Plachta. Obě dvě role byli též docela pěkné, komické a vcelku vyvedené. Ve filmu také zazněla tehdy populární písnička "Má krásná seňorito" v podání oblíbených "Melody Boys" R. A. Dvorského. Jinak se ale jednalo spíš o takový řadový, tehdejší průměr, který byl tehdy přes tu spoustu poměrně stejných filmů, velice snadno zaškatulkovatelný.. ()

Reklama

F.man 

všechny recenze uživatele

Ač s velkým respektem k Antonii Nedošínské či Thedorovi Pištěkovi st. a jejich dobrému výkonu se jedná o spíše podprůměrnou komedii. V Barbora řádí velmi zaostává pozadí (ač myslím na to, že v té době se vše stavělo spíše na naraci) a všechno (postavy) se děje více méně deus ex machina... Prázdné... Určitě s oběma jmenovanýma existuje spousta lepších snímků. P.S. Docela mě potěšila prvorepubliková "prosperita" - na farmářském náklaďáku bije do očí značka Chevrolet Truck... =) Ne aby jsi plakala nebo si tě vezme tady bubák ()

Vesecký 

všechny recenze uživatele

Jeden z těch řadových a spíše slabších snímků předválečné produkce, v němž samozřejmě vyniká dvojice Pištěk - Nedošinská - cenný a vzácný je jejich manželský duet; ukazuje se, že jsme ve 30. letech měli výborné hudebníky, Josef Kumok k nim nesporně patřil. Jinak je příběh všední a pokud ho vidíme víckrát, docela se nudíme. Duo Mrázek - Paul mi tu nesedí vůbec, Bušová je jako v mnoha dalších filmech toporná, Kšírová se do své role nehodí a Ela Šárková ve své tradiční roli kabaretní umělkyně nedostala příliš prostoru. Kohoutův humor taky příliš nemusím, jen na tu bábovku bych měl taky chuť. Rozhodoval jsem mezi dvěma a třemi hvězdičkami, nakonec to sklouzlo ke dvěma. ()

Marthos 

všechny recenze uživatele

V polovině třicátých let patřili už Theodor Pištěk s Antonií Nedošinskou k nejpopulárnějším a nejobsazovanějším osobnostem české kinematografie. Od dob němého filmu se stali vyhledávanou dvojicí usedlého pantáty a rázné matky, čímž se však sami uvěznili v nedobrovolné šabloně. Ta byla v hojné míře využívána tvůrci nenáročných lidových veseloher, kteří sázeli na jejich oblibu u širokých vrstev obyvatelstva. I komedie Miroslava Cikána o trampotách kolem sňatku na inzerát a »hříšném« pražském dobrodružství majitele husí farmy se drží tohoto faktu, přesto v rámci žánru vystupuje lehce nad průměr. Ústřední dějová zápletka nepostrádá svižné tempo, groteskní situace i vtipné dialogy, postavy manželů Čápových pak scénárista Bedřich Wermuth zcela uzpůsobil hereckému temperamentu dvojice Nedošinská - Pištěk. Osobně bych vyzvedl přítomnost Ely Šárkové v roli svůdné barové tanečnice, která suverénně zvítězila v soutěži o nejhezčí dámskou nožku i standardně kvalitní výkony Jindřicha Plachty, Járy Kohouta a Fandy Mrázka. Jedna z pasáží filmu také zachycuje autentickou atmosféru pražské Matějské pouti na jejím původním místě a určité kouzlo si snímek zachoval i díky účasti R. A. Dvorského, který zde zazpíval tehdejší šlágr sezony Má krásná seňorito. Příjemný rozverný film. ()

Galerie (1)

Zajímavosti (3)

  • Film bol natáčaný v Prahe-Chuchle a Dejviciach. (dyfur)
  • Vo filme zaznie i pesnička v podaní R.A. Dvorského "Má krásná seňorito", ktorý bol v tom čase šlágrom sezóny. (dyfur)
  • Jedna zo sekvencii vo filme zachycuje autentickú atmosféru Matějské pouti - ešte na pôvodnom mieste. (dyfur)

Reklama

Reklama