• GAVIN17
  *****

  Velice zdařilý dobrodružný film ze samého konce války z moravsko-slovenského pomezí. Knížku jsem četl před mnoha lety jako první, ale film dokázal lépe zachytit atmosféru napětí od počátku až do konce jen stupňovanou. Už vystoupení učitele na počátku filmu mne nadchlo. Velice sympatický herecký výkon Karla Hašlera nejmladšího v roli Juráška s dobrým koncem. Film, který neokázale ukázal jaká je cena svobody i lidské solidarity a sounáležitosti v boji se společným nepřítelem i odhodlanost těch nejmladších být platnými členy odboje proti fašizmu. Dílo vynikající po všech stránkách a tak mu dávám plný počet hvězdiček(12.12.2019)

 • sportovec
  ***

  Tento dětský film předělu mezi přímou sovětizací infikovanou tvorbou první poloviny padesátých let a jejím postupným vývojovým překonáváním na jedné straně sice zůstává poplatný dobové propagandě, na straně druhé ji však eliminuje citivým zachycením a zachováním dětského pohledu na události druhé světové války. Právě jeho syrovost je patrně nejsilnějším místem filmu.(27.8.2007)

 • Azurka
  **

  Vlastním i knižní předlohu, když pominu poplatnost tehdejší době, tak knížka vyznívá pro děti docela dobrodružně a vzbuzuje touhu jít ve stopách hlavních hrdinů - což byl samozřejmě úmysl tvůrce. Ve filmu mi toto nadchnutí chybí, na druhou stranu z filmu více vyznívá vliv války, než komunistická propaganda. Dnešním dětem však asi film nic neřekne, rusky neumí a o pionýru také nic netuší, partyzáni už dávno nejsou jejich hrdinové...(25.7.2011)

 • senecek
  ****

  Skvělý herci (Bek,Hoger,Záhorský,Brožová,Růžek atd.) a dobře záhadné dětské role vytvořily docela příjemný dobrodružný snímek. Pro mě je to hezká zábava a vůbec nebudu řešit nějakou poplatnost době! Každá má svá pro a proti. Tady hodnotím film jako zábavu a ne propagaci - na to se vždy povznesu,jak dříve,tak nyní a i později .....(22.1.2019)

 • WANDRWALL
  ****

  Film, ve kterém jsou ukazováni lidé tak stateční, že nad tím srdce zaplesá. Němci jsou bestie, domorodci prima, až na pár zrádců, a Jurášek je u všeho, umí mlčet, neověřuje si kamarády z východu, věří, že jim jde o správnou věc. Je třeba znovuobjevit tento film pro naši mládež, protože Jurášek je pro ně dobrým příkladem.(30.4.2011)

 • - Film se natáčel v Prosečnických lomech v Posázaví. (zelenymuzik)

 • - Seskok padákem do kamenolomu se natáčel ve studiu. (M.B)