• WANDRWALL
  ****

  Film, ve kterém jsou ukazováni lidé tak stateční, že nad tím srdce zaplesá. Němci jsou bestie, domorodci prima, až na pár zrádců, a Jurášek je u všeho, umí mlčet, neověřuje si kamarády z východu, věří, že jim jde o správnou věc. Je třeba znovuobjevit tento film pro naši mládež, protože Jurášek je pro ně dobrým příkladem.(30.4.2011)

 • Azurka
  **

  Vlastním i knižní předlohu, když pominu poplatnost tehdejší době, tak knížka vyznívá pro děti docela dobrodružně a vzbuzuje touhu jít ve stopách hlavních hrdinů - což byl samozřejmě úmysl tvůrce. Ve filmu mi toto nadchnutí chybí, na druhou stranu z filmu více vyznívá vliv války, než komunistická propaganda. Dnešním dětem však asi film nic neřekne, rusky neumí a o pionýru také nic netuší, partyzáni už dávno nejsou jejich hrdinové...(25.7.2011)

 • sportovec
  ***

  Tento dětský film předělu mezi přímou sovětizací infikovanou tvorbou první poloviny padesátých let a jejím postupným vývojovým překonáváním na jedné straně sice zůstává poplatný dobové propagandě, na straně druhé ji však eliminuje citivým zachycením a zachováním dětského pohledu na události druhé světové války. Právě jeho syrovost je patrně nejsilnějším místem filmu.(27.8.2007)

 • MickeyStuma
  ****

  Snímek natočený dle stejnojmenné knihy určené, jak jinak, pro dětské diváky z období posledního roku okupace odehrávajícího z hraničního moravského městečka. Vznikl v 50.letech, takže není náhodou, že dětský hrdina je synem uvědomělého dělníka. A ano, námět je velmi podobný snímku z roku 1950 ´Malý partyzán´. V jistém smyslu to krapet propagandistický snímek je, ale přeci jen v mnoha ohledech umravněný. Máme tu partyzány, sovětské parašutisty a vysílačku, kterou hledají nacisté a o kterou se strhne mela. Chlapec koná jak dospělý a tak je ve své podstatě pro dětské diváky vzorem. Ono nakonec, proč ne. V jiných žánrech je to obdobné. Pachuť doby vzniku však tomu přeci jen dává poněkud hořkou příchuť. Jedná se tedy o dětský dobrodružný film o dětském hrdinovi v době 2.světové války, který je už pozapomenutý. Nemusel by. Zdá se mi nijak neškodný.(27.10.2016)

 • troufalka
  ***

  Snímek je víc účelový než-li nadčasový. Dějová linka je příliš jednoduchá, je patrná křečovitost v jednání nejen dětských hrdinů, ale i dospělých představitelů. zdařilé herecké obsazení trochu vylepšuje celkový dojem. Autetnčinost je převážně v reálích, díky tomu, že snímek vnikl nějakých deset let po válce. Je doplněný o studiové záběry (včetně seskoku padákem). Za zmínku stojí dětský představitel Juráška Karel Hašler nejmladší, vnuk písičkáře Karla Hašlera. Jeho herecký projev je velice přirozený.(20.2.2015)

 • - Seskok padákem do kamenolomu se natáčel ve studiu. (M.B)

 • - Film se natáčel v Prosečnických lomech v Posázaví. (zelenymuzik)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace