Má je pomsta

(festivalový název)
  • Jižní Korea Boksuneun naui geot (více)
Trailer 2

Hluchoněmý Ryu se ze všech sil snaží vydělat dost peněz, aby mohl svoji umírající sestru poslat na transplantaci ledvin (což není zrovna snadné, když jste právě přišli o práci a ještě ke všemu vám v nemocnici řekli, že potřebný orgán není k dispozici). Po menší epizodě s překupníky s lidskými orgány dá Ryu na radu své přítelkyně a rozhodne se získat peníze na sestřinu operaci únosem malé holčičky. Zpočátku slibně rozjetá akce se ale velmi brzy příšerným způsobem zvrtne a únos uvede do chodu kolotoč událostí, které všem pořádně zacloumají životy. Úvodní díl Parkovy trilogie o pomstě (následovaný snímky OLDBOY a SYMPATHY FOR LADY VENGEANCE) získal v roce 2003 na filmovém festivalu ve Philadelphii první cenu za nejlepší film. (kiddo)

Trailer 2

Boogeyman

Neviděl jsem části této pomstychtivé trilogie chronologicky, nýbrž přesně naopak. Nebohá paní Pomsta mě odrovnala, Oldboy nenadchl a Pan Pomsta zklamal. Paní Pomsta byla jedna skvělá zasloužená přímočará pomsta, Oldboy bezchybně promyšlená pomsta, která mi však přišla neadekvátní k závažnosti provinění a Pan Pomsta má oboje, ale ani jedno není dotažené, místo toho nám pokládá otázku, jak moc si kdo pomstu zaslouží a jaký mu náleží trest. Kdybych předtím neviděl následující dva díly, dal bych jednoznačně za 5, jenže když se dostatečně nasytíte, ani láhůdky vám pak moc nejedou. ()

EvilPhoEniX odpad!

Ách Jo! Od režiséra mi sedla pouze Žízeň, ostatní filmy jsou tempem strašně pomalé,nezáživné a nudné a tohle je jeden z případů.. Vydržel jsem Hodinu ! Musím říct, že první Hodina filmu bylo to nejhorší, co jsem kdy viděl! Nesympatické Postavy, Nudný, nezajímavý děj, nic neříkající dialogy, žádná akce, napětí NIC! Znáte ten pocit, když ležíte v posteli a převracíte se ze strany na stranu, nevíte co máte dělat, protože to, co hraje na vaší obrazovce je nekoukatelné ? Takhle jsem se cítil ! Druhou hodinu bych už nezvládl.. ()

Trellíno

Sympathy for Mr. Vengeance mě docela slušně zklamalo. Krom závěru a scény ve výtahu mi předchůdce Oldboye nenabídl prakticky nic, kvůli čemu bych měl potřebu si ho ještě někdy pustit znovu. V komentářích je tu několikrát zmíněno srovnání s Kim Ki-dukovou tvorbou a to by možná i sedělo, páč ve Varech provařený tvůrce zrovna nepatří mezi mé velké oblíbence. Nicméně mě Chan-Wook nikterak neodradil a já si určitě brzy zajdu na jeho (prý) vrchol trilogie, Sympathy for Lady Vengeance. ()

emma53

Park je sám o sobě zajímavá osobnost už jen podle jeho vyjádření viz biografie. On je jak semafor, kde nechává stále svítit tu varovnou, nepříjemnou, masakrální, červenou a libuje si v tom. Svým způsobem strhující a drsně naturalisticky syrový film, ale já to hned nevzdám a nechám ho na mě občas bliknout obrazně zelenou a zkusím znovu projet nějakou jeho šílenost. Parkovou motivací při filmování jsou asi i tahle slova : "Nenávist bez touhy po pomstě je jako semeno, které spadne na žulu". ()

Marius

Úvodom treba poznamenať že Park Chan-wook je génius. V prvej časti svojej trilógie pomsty zvolil úplne iný prístup ako v Oldboyovi a Lady Vengeance. Mr. má totiž jednoduchý a lineárny scenár, ktorý však výborne plní svoju funkciu ukázať nekonečný bludný kruh pomsty, jej príčin a následkov na pozadí drámy so sociálnym podtextom. Takisto ako jeho mladší súrodenci je však natočený nenormálne originálnym spôsobom. Niektoré zábery majú punc geniality – napríklad to ako rôzne sa dá vyjadriť smútok a zdesenie zo smrti blížneho je výborne stvárnené troma zábermi Ryu - utopené dievčatko – otec, dve rôzne reakcie tej istej osoby na pitvu dvoch rôznych postáv takisto v jedinom zábere bez strihu, len s (odporným) zvukom pílky patológa. Rovnako zaujímavé je ako niektoré časti deja divák nevidí, vidí len príčinu a následok. To môžme chápať i ako ďalšie vyjadrenie toho že pre pomstu sú rozhodné práve príčina a následok, nie samotný akt. Hranice dobra a zla sú tu zotreté, každý z aktérov sa svojim spôsobom niekomu pomstí, rozdiel je len v ich motivácii.Snímok je tiež charakteristický geniálnym vypointovaním jednotlivých scén, asi najlepšie je to vidieť v poslednom telefonáte vo filme. Sympathy for Mr. Vengeance nerobí vôbec hanbu svojim vyčačkanejším mladším súrodencom, preto ho hodnotím úplne rovnako 10/10. ()

• Kang-ho Song vydržel řvát po tři dny, aby jeho hlas působil co nejlépe v dané situaci, kdy je s pytlem přes hlavu přivázán ke sloupu a řve o pomoc. (HellFire)
  • Most přes jezero postavil štáb. (HellFire)
  • Chan-wook Park dostal po enormním úspěchu Joint Security Area prakticky neomezenou moc v natočení dalšího filmu. Po neúspěšném pokusu o vytvoření příběhu o pomstě dokončil režisér právě Sympathy for Mr. Vengeance, na kterém pracoval již před natočením Joint Security Area. (TomikZlesa)

Související novinky

Korejský mstitel a další krvavá sága

Korejský mstitel a další krvavá sága

20.09.2012

Chan-wook Park se proslavil tzv. „trilogií o pomstě“, která zahrnuje dnes už kultovní kousky Sympathy for Mr. Vengeance, Sympathy for Lady Vengeance a Old Boy. Pak si natočil několik žánrových… (více)

Korejská žízeň v Hollywoodu

Korejská žízeň v Hollywoodu

23.05.2009

Pamatujte: Nemá smysl se rozčilovat. Hlavně klid. Oč jde? O jihokorejské hororové drama Bakjwi (na obr.), které jen před několika dny představil v Cannes Park Chan-Wook. Film vypráví příběh kněze,… (více)

Program FILMASIE

Program FILMASIE

20.11.2005

Hlavním bodem programu prvního ročníku festivalu asijských filmů FILMASIE, který se uskuteční ve dnech 1. 7. prosince 2005 v pražských kinech Světozor a Aero, bude Jižní Korea. Tu budou zastupovat… (více)