Pes, který štěká, nekouše (festivalový název)

• Jižní Korea

Jižní Korea, 2000, 106 min

Pon Džun-ho

Yong-gyu Jo

Seong-woo Jo

Nečakajte hláškoidnú zábavu, či crazy komédiu s prehrávajúcimi hercami. Skôr pokľudný príbeh, kde humor vyplýva z jemne absurdných situácii a casto ostáva verbálne nevypovedaný (pointy uzatvárajú obrazy, nie vyšperkované dialógy). Spolu s minimalistickým herectvom, či dokonca až neherectvom, je toto dielko určené pre milovníkov Novej vlny. Kto sa bavil, napríklad, na filme MUŽSKÝ ROD, ŽENSKÝ ROD, si určite príde na svoje. Perfektná práca s kamerou je u tohto režiséra samozrejmosťou.(24.9.2009)

Komedie ? jedině hodně černá. Trošku zvláštní snímek, ale alespoň vím, že v Korei se taky jedí psi :o) Po shlédnutí jsem měl rozpačitý názor, co jsem to vlastně viděl a ani teď to vlastně nevím. Zamyšlení nad zahořklostí života ? Možná. Kdo ví ! Některé vtipné momenty vyzdvihly film na 3 *. 55 %(11.4.2010)

Je to nadpriemerná dráma. Má pomerne dobrý príbeh o vyštudovanom, ale stále nezamestnanom mužovi, ktorý sa túži stať profesorom, lenže musí zohnať veľkú sumu peňazí pre podplatenie dekana, ktoré ale nemá, pretože so svojou tehotnou manželkou musia šetriť, kde sa len dá. Spolu bývajú v jednom obyčajnom bytovom komplexe, kde ho trápi neustále štekanie a tak psov neznáša, ale postupne sa zoznamuje s miestnym domovníkom, ktorý psov konzumuje, ale aj mladou ženou, ktorá ich zase má rada a túži stať sa hrdinkou. Spracovanie je na tom dobre, lenže aj tak mám z toho rozporuplné pocity. V tomto prípade určite nejde v prvom rade o celkový príbeh, jeho gradáciu alebo smerovanie, čo ale nie je žiadny problém, zameriava sa na zaujímavé a odlišné postavy s rôznymi motiváciami, ktoré ale majú aj mnoho spoločného a v rôznych situáciách sa ich cesty pretnú, pričom sa to celé odohráva na pomerne malej ploche. Celé je to tak zaujímavo podané, s množstvom vydarených situácií a navyše to má takú zaujímavú, až čiernohumornú atmosféru, pričom ale jednotlivé scény vtipné nie sú, čo tomu ešte dodáva na zaujímavosti, lenže je tu jeden poriadne veľký problém. Dej a postavy sa často točia okolo psov a ich ubližovaniu a toto je pre mňa takmer nestráviteľné, takže som s tým mal miestami dosť vážny problém. Herecké obsadenie je dosť dobré, Lee Sung-Jae v hlavnej úlohe, ktorému som ale kvôli jeho jednaniu so psami prial len to najhoršie, k tomu skvelá Bae Doo-Na, ktorá je opäť z celého filmu najlepšia, čo ale platí snáď o každom filme, v ktorom sa objaví, bavila ma aj manželka hlavného hrdiny, postava domovníka, bezdomovca, jednoducho všetky postavy, ktoré majú priestor sú na tom dobre. Réžia a technická stránka sú výborné, Bong Joon-Ho už ako debutant predviedol, že má talent, zaujímavá vizuálna stránka, atmosféra a ladenie jednotlivých scén, kvalitná práca. Škoda, Barking dogs never bite si určite zaslúži lepšie hodnotenie, ktoré by odo mňa bolo isté, ale tie psy sa jednoducho neodpúšťajú. 65%(28.4.2013)

• wipeout

Ako spravne poznamenal Martin nemáme dočinenia s komédiou. Film si plynie svojím pomalým tempom a postupne nám predostiera gulášik obrazu a nekonzistentného deja. Sám seba som sa pýtal čo sa nám tu tvorcovia snažia povedať, no navzdory mojej snahe som nato neprišiel. Odhliadnuc od toho, že téma pojedania pudlíkov mi bola výsostne nepríjemná, aj keď som si vedomí, že pre Kórejské publikum to prameniac z ich kultúry až také problematické nie je, som si počas tých necelých dvoch hodiniek nemohol nájsť cestu k hlavným postavám a vyzneli doprázdna. Až na pár scén(rozprávanie o boilerovi Kimovi, záchranu pudlíka, zememeračstvo pomocou toaleťáku) to bola proste nuda často pripomínajúca strielanie na všetky smery bez finálneho efektu. 1,5*(9.12.2006)

Nejprve jsem byl odhodlaný nastínit zde děj filmu, ale ono se v něm opravdu skoro nic neděje a vůbec nevím, co bych k němu měl napsat. Sledujeme několik podivínů, kteří se ocitají v lehce nevšedních situacích, a téměř vše se odehrává v bezprostředním okolí jednoho jihokorejského paneláku, ve kterém se ztratí několik psů. Film plyne celkem pomalým tempem, ale pokud je na to divák připraven, určitě se nudit nebude. Je zde celkem dost vtipných scén, které dokážou utkvět v paměti déle, než pár hodin, což se cení. Nezapomenutelná je pro mě např. ta s dalekohledem či s řepou. 90%(21.4.2006)

• - Režisér natáčal film vo svojom vlastnom byte. (ugly_joe)