Český sen

• USA Czech Dream

31. května 2003 - je pár minut před desátou dopolední a na parkovišti v pražských Letňanech se tlačí více jak 3000 nedočkavých lidí. Mnozí z nich svírají igelitky, někteří jsou vyzbrojeni taškou na kolečkách. Moderátor z osvětleného pódia nabádá, aby lidé využili přistavené cisterny s pitnou vodou a napili se. Asistentky rozdávají kelímky. Z reproduktorů zazní ještě jednou hyperhymna ČESKÉHO SNU: Tak zkus se dívat jako dítě, spousta věcí omámí tě... Náhle na pódium vybíhají manažeři hypermarketu, vítají se se svými zákazníky a svižně přestřihnou blyštivou pásku. Ochranka odstraňuje kovové zábrany, dav se dává do pohybu. K hypermarketu zbývá ještě 300 metrů. Lidé se rozběhnou... Chvíli na to nejrychlejší z nich oněmí: hypermarket, ke kterému doběhli, je jen velká filmová kulisa... První česká filmová reality show ČESKÝ SEN je celovečerní film o hypermarketu, který nebyl. (oficiální text distributora)

Aleee89

Pro mě jako studenta žurnalistiky a filmové vědy zároveň je tento film přínosný z více hledisek. Nápad od kluků to byl geniální, dokázali, jak se člověk dá zmanipulovat reklamou (a nejen Češi), místy jsou momenty hodně vtipné, reakce lidí přínosné i pro psychology... Zkrátka tento film je jedna velká studnice, která by se mohla ještě dlouho studovat. Ale zpracování je místy amatérské (třeba kamera - rušivé předměty v záběru apod.). Jenže udělat umělecký skvost asi nebyl cílem, tady byly důležité jiné věci. ()

Petroff

Geniální. Konzerva "Tuňák v mořské vodě" ID Morien a jeho postřeh o volebním právu... z toho mě trochu mrazí... a co hůř, souhlasím s tím... "...si třeba představím, že všichni lidé, kteří běželi přes očividně nezastavěnou a k nakupování neupravenou louku za vidinou levně získaného prášku na praní, mají volební právo a svou volbou aktivně rozhodují o tom, kdo bude řídit naši zemi..." ()

Fanucci

"Když jdu z práce a přijdu mezi svoje kamarády do hospody tak si upřímně myslim, že jsem to já vlastně kdo hejbe tim světem." Martin Přikryl, kreativní ředitel Mark / BBDO ()

Reesam

Někteří neodkázali ocenit vtip a rozčilovali se, že je to zbytečně strávený čas a jiní se naopak zasmáli. Co bych dělala v této situaci já? Nejspíš bych se zasmála. Ostatně nechápu lidi, kteří začali nadávat na aktéry celého nápadu. Nic hrozného se přeci nestalo, ten den bylo krásné počasí a aspoň se prošli. Zkrátka někteří lidé nepochopili celkový smysl filmu. Celý dokument byl ukázkou toho, jak lehkomyslný člověk je a dokáže dát na reklamu. ()

iHyik

Holá skutečnost je nevyčerpatelná studna nápadů a když se do studny spustí chytré hlavy se smyslem pro humor, může z toho vzejít třeba tento dokument. Bylo to skvělé, zaměsnalo mě to na celý večer přemýšlením a naštvaně jsem se strefoval do lidí, kteří projekt nepochopili. A stěžovali si na kameru. Cheche, sráči. ()

honajz2

Když já nevím, mě přijde, že Klusák s Remundou jsou normální provokatéři a za celým tím "hlubokým poselstvím" (které vlastně nemá co předat, protože všichni víme, že lidi takoví VĚTŠINOU jsou... až na to, že tenhle film tvrdí, že jsou takoví úplně všichni) se skrývá jenom nadřazenost a výsměch vší té "svoloči" pod nimi, co Klusákově genialitě nesahají ani po kotníky. Ale Češi mají rádi filmy, které z nich všech dělají idioty, protože když takovému filmu dají vysoké hodnocení, můžou se taky povyšovat nad ty ostatní. O tom by se dal natočit zajímavý film. Ale přes to by se Klusákovo ego v životě nikdy nepřeneslo... Český sen není žádná ukázka buranství, žádné zrcadlo české společnost, ale normální výsměch a pohrdání vším živým. Nic jiného. Slabé 2* ()

easaque

+3* Rozhodně za nápad by si zasloužil 5 hvězd, protože ukazuje jak silná skupina je konzumní a přes média lehce zmanipulovatelná. Experiment je smyslupný a jen to provedení trošku pokulhává. Prostě hezká sonda do lidské duše a davové šílenství. Takže si ve výsledku silné 3 hvězdičky zaslouží a spíš je to k pláči, jak velké množství lidí je vlastně nesvéprávných. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ] ()

raffspIn

Bavil jsem se od začátku do konce, protože dělání si srandy z hlupáků není nikdy dost. Jenže i na mě jednou příde řada a já budu ten hlupák, proto nezlobte se na lidi protože jsou hloupí (ne všichni samozřejmě, někteří to přece věděli, že) ()

HappySmile

Tak tohle se teda chlapcům vážně povedlo. Hlavně bylo vidět, že do toho šli s velkým zaujetím - všechny průzkumy, co kvůli této věci provedli atd. ukazují, o jak promyšlený projekt šlo. Ke konci jsem se opravdu musela neustále blbě křenit, prostě to jinak nešlo. Je zajímavé, jak někteří lidé tento "podfuk" brali jako srandu, jiní jako největší sviňárnu pod sluncem. Vřele doporučuju tenhle zábavný a hlavně poučný náhled do dnešní společnosti. Za titulky je ještě jedna velmi zajímavá scéna! ()

Nautila

Není to debilitě národa, o jeho oblbnutelnosti a manipulaci, ale je to skvělá sonda do naší reklamní branže, do koleček a mysli reklamních agentur a zástupců firem. A některé postřehy oklamaných jsou na medaili. Ale to nejdůležitěší - ty reakce tím vyvolané. Mediální bouře, agresivní výměny názorů, příležitost k diskuzi, osočování mezi televizemi, mladí versus staří, vstup do EU...za to těch 19 (?) milionů stálo. ()

MA.KI odpad!

Z tohoto počinu pánů dokumentaristů Klusáka a Remundy mám velice rozporuplné pocity, převažují však ty negativní. ~ Fakt, že si tvůrci udělali srandu z českého národa a především z nenasytných nedočkavců lačných po několika málo výrobcích v akci, mi nevadí vůbec – hold žijeme v konzumním prostoru a toto je jen trefný obrázek a doklad této skutečnosti (= materiálno dává na frak duchovnu). ~ Co mi však vadí, a to velmi (pominu-li tedy debilní, neustále se opakující písničku), že tvůrci mohli těch 20 miliónů vynaložit na jiné, bohulibější a pro společnost užitečnější účely než na tuto, nestydím se říci, reality show. ~ Poukázání na českou (či obecně lidskou) hamižnost a materiálnost je sice hezké, to kvituji (ačkoliv tento fakt je obecně známý a netřeba jej znovu a znovu dokládat), nemohu přijmout ale toto plýtvání penězi a to ještě k tomu penězi daňových poplatníků. ()

Abes

Já jsem se na ten film šel podívat. Ale jenom pro to abych viděl, že to není pravda! Hoch Klusák a hoch Remunda neoblbují jen spotřebitele potravinové. ()

ifa

Na tenhle dokument je potřeba mít dva úhly pohledu: 1) pozorovatel, který zkoumá chování davu a zákulisí reklamy 2) uvědomit si to, že každý nakupuje rád levně ()

Topco

Abnormálna odvaha podujať sa na tomto projekte/experimente. MARKETING je manipulatívny STROJ v dnešnej konzumnej spoločnosti. ()

starbrejkr

O Českém snu bylo napsáno mnohé, a tak je zbytečné něco dál psát o poselství filmu. Snad jen můžu dodat, že mi bylo až totálně na blití z rodinek na začátku filmu, kteří se rozplývali nad trávením neděle v hypermarketu a mladá dcera se pohoršila nad tím, že jí 6 km v přírodě tak zničilo, že se musela upokojit v Tescu a to jí ještě rodiče nechtěli vzít do Kenvela...Potěškoště....Co mě naopak příjemně překvapilo, byly některé reakce lidí, kteří to hned na místě vzali s humorem a uvědomili si, kam tím asi tvůrci mířili. Český sen je tak mimojiné vlastně nenápadnou ukázkou pestrobarevnosti lidské rasy od arogantních dementů až po sebekritické pohodáře:) ()

Wormboy

Nastava zrejme doba manipulatorov alla Michael Moore. Som Slovak, televizne programy velmi nesledujem a tak mi uslo aj velke reklamne halo na cesky hypermarket. Tento pseododokument ma vsak velmi milo prekvapil. Nerobi zbytocne zavery, odkryva problematicku stranku svojho financovania, ale nazor necha na samotnom divakovi. Na studentov skutocne viac nez dobre...v akej miere je tomu mozne verit, je vsak diskutabilne... ()

Fallen_One

Vítovi Klusákovi a Filipu Remundovi se podařilo něco, co se jen tak někomu nepodařilo. Teda ono se to děje furt, ale v menšim měřítku a v jiných oblastech. Prostě lidi se chytnou čehokoliv co nabízí zboží za méně peněz či naopak rychlé vydělání velkých peněz, ale to sem nepatří. ()