Josef Houbička, majitel malostranského činžovního domu U pěti veverek, je laskavý a shovívavý dobrák, který se nechá bezohledně utlačovat svou pyšnou manželkou Filoménou a ještě potají napravuje její rozmíšky s nájemníky. Půjčuje peníze na činži dvěma chudým malířům a uplácí uražené služebné, jen aby byl v domě klid. Chtěl by v domě obnovit starou mydlárnu, Filoména však prosazuje výnosnější garáže. A protože ani jeden z nich nechce ustoupit, odejde nakonec Houbička po jedné z hádek z domu. Spřátelí se s hostinským Pulcem, který vede nepříliš prosperující hostinec U děravého džbánu... (oficiální text distributora)

velkyvezir

Tak pozitivně laděný film jsem dlouho neviděl. Inu bylo jej třeba v tehdejších těžkých časech. Mimochodem fascinuje mne, že někteří komentátoři zde píší o filmu jako prvorepublikovém, aniž by si uvědomili, že tzv. první republika skončila 6 let před vznikem tohoto filmu.:-D ()

eagle-eye

Já ty starý český filmy nějak nemusím, ale v tomto případě jsem byl příjemně překvapen. Sešla se zde plejáda herců, výjimečně nepřehrávající a až na pár bolístek čb filmů (patos a naivita), jsem byl vcelku spokojen a v neposlední řadě i překvapen, že lidé před 60-70 lety řešili stejné problémy jako nyní. Vyzdvihnout musím i na čb film výjimečně kvalitní scénář. ()

Fary

Plachta je tradičně skvělý, stejně tak Marvan i Pešek a Pačová v roli Filomény je mrcha už od pohledu. :) ()

Gogo333

Houbička až moc velký dobrák, takový člověk snad ani nemůže existovat. Jinak příjemný a zábavný film. Filoména výborná potvora. ()

Vesecký

Jindřich Plachta v roli starého dobráka pro něho takřka ušité na míru jeho povahy lidské. Ušlápnutý pan Houbička úpí pod nadvládou své manželky, jíž podlehl, když zlikvidoval mydlářskou firmu U pěti veverek, ze svých prostředků potají platí nájem svým podnájemníkům, chudým malířům, uplácí své hospodyňky, nakonec se rozhodne od ženy odejít a přistěhuje se do hostince pana Pulce, jemuž pomůže pozvednout jeho upadající podnik, také díky malířské výzdobě svých dvou podnájemníků, jimž tím zároveň pomůže ke slávě a penězům. Na popud bývalého dělníka mydlárny se rozhodne protio vůli své manželky obnovit výrobu mýdla, Filoména však podléhá tlaku podvodníka, který od ní vyláká půl miliónu korun na nákup akcií na neexistující volné pozemky. Když se aféra provalí, nakonec jí nezbývá, než se kajícně vrátit k manželovi, který se teď ujímá i velení ve své rodině. Malá, ale nepatrná role švagrové Růženy Naskové. A asi největší role Míly Pačové. ()

Dominik.Klem

Při sledování filmu si na své přijde každý milovník obrazů, film totiž obsahuje mnoho portrétů, především pak portrét duše paní Filomény nakreslený na papír, který je dle mého nejlepší a nejkomplexnější. Právě tato postava Filoména Houbičková, je pro snímek stěžejní, každý divák je rád za vše co se jí nepovede. Dále je ve snímku moment kdy pan Josef Houbička platí dívkám za to že na ně Filoména řve, což pravdu říct je vysněná práce mnoha z nás, bohužel nám tato profese neustála nápor socialistického režimu a dnes již není. Abych to tedy shrnul, jedná se o velice povedenou komedii, která člověku jednoduše vykouzlí úsměv na tváři, a nese s sebou také velmi důležité ponaučení, a to nikdy nevěř Kozlovi a bacha na ženy jménem Filoména. Díky skvělému humoru, příjemné hudbě a krásnému poselství se tak film řadí mezi špičku snímků o výrobě mýdla. ()

Bozvav

Úžasně lidský, vynikající herec Jindřich Plachta exceluje v úsměvné a lidsky milé komedii. Plejáda skvělých herců, naivní, ale úsměvné dialogy, příjemná hudba, to vše činí z filmu skvělý zážitek. Moje srdcovka a plný počet. ()

Luk Skywalker

Dědictví a nějaké to investování i podvod tu je. Zajímavostí je zdejší herci Pešek a Pivec opět hrají umělce, kteří mají hluboko do kapsy (jako v Hotelu Modrá hvězda). A malování je jen jedno písmenko od milování :-). ()

domirovec

Pačová si zahrála teda pěkně zlé a nesympatické stvoření, takřka bez srdce. Naštěstí doslova všechny ostatní postavy tohoto příjemně úsměvného a povedeného snímku nevyzařují žádnou špatnou energii, nýbrž právě tu opačnou. Díky jako vždy úžasnému Jindřichu Plachtovi, ale i skvělé Růženě Naskové, Jaroslavu Marvanovi a dvojice Pešek-Pivec se jedná o velmi příjemnou protektorátní komedii, která rozhodně stojí za zhlédnutí. Jen bacha na tu Filoménu, ta je totiž opravdu děsná kreatura.. 4/5 ()

tranquill

"Mně stačí, když bude vidět, že jsem lidská postava a ne kropící konev." Krásná, vtipná a citlivě lidská komedie, Jindřichu Plachtovi napsaná přímo na tělo. "Hladoleti mizerní!" ()

Parm1

Já bych jí asi dal pár na holou, za to, co mi udělala. Teda kdyby byla mladší:) Dneska už takových dobráků moc není a paní by asi skončila na ulici. Ale machinace s pozemkny se provádí v každé době. ()

Petus

Pan Hubička jeho žena Filoména byli zkrátka parádní. Neskutečně milá komedie, která vždycky potěší a pobaví. ()

topi80

Trochu naivní film, který jede v divadelním stylu, kdy dokáže černobílé charaktery (dobráckého Houbičku v podání skvělého Jindřicha Plachty i chamtivou Filoménu v podání neméně skvělé Míly Pačové) dovést až do absolutní krajnosti a kontrastu. Na druhou stranu, v některých věcech se Filoméně nelze divit, já bych s těmi čmáraly taky moc trpělivosti neměl. Houbička se i přes svou chorobnou laskavost projeví jako schopný podnikatel a vizionář, Filoména, která je tak šetrná na peníze, nakonec všechny mizerně investuje. A čmáralové, kteří jsou vlastně docela vtipní, dojdou také svého uznání. ()

Havala

Z oblýbených herců pouze Pešek, jinak Plachtu moc nemusím, příběh je hodně umělý, a s klasickým koncem, nicméně jako další dílek do sbírky starých černobílek se hodí:-). Z dnešního pohledu směšné téma k filmování. 71% ()

Pitryx

Nesnáším vyžírky, co přijdou k lizu, aniž by hnuli prackou. Viz příklad těch dvou mazalů, pracovat, to ne, ale brát peníze od domácího, to jim šlo náramně dobře. No noc, film je to dobrý, líbil se kdysi dávno a nyní také. Pamětnictví by mi asi šlo. Stará garda hraje velmi dobře, jen scénář krapítek kulhal. ()

DeDanu

Na tyhle filmy se musí člověk dívat shovívavěji než na jiné. Chtěli lidem přinést trochu radosti a legrace v nedobrých časech. A filmy s panem Plachtou, ty nemohou, prostě nemohou, být zlé :-))) Zde mu zdatně sekundují pan Pešek a pan Pivec. O Filoméně nemluvě. ()