Jsouc na řece mlynář jeden

• angličtina There Was Once a Miller on the River (festivalový název)
Animovaný / Krátkometrážní / Horor
Československo, 1971, 10 min

Jiří Brdečka, milovník braku a pokleslých žánrů, ztvárnil námět jako jarmareční píseň, jejímž dějem provází vypravěč Miloš Kopecký.
Po mnoha letech vojny se domů vrací vojáček. Tolik let nebyl doma, že jej ani vlastní sestra nepoznala. A tak se bratr se sestrou smluvil, že vyzkouší rodiče, zda dávno neviděného syna, až se vrátí z kostela, poznají. Nepoznali a cizímu vojáčkovi nabídli nocleh. Jeho dukáty a zlaté řetězy jim však nedali spát... (Weissik)

honajz2

Omlouvám se, klidně ať tu jsem za idiota a kulturního barbara, ale mě to prostě neoslovilo. Nijak převratná animace, snaha působit hororově, která mi přišla spíš směšná než cokoli jiného (+ ten Kopeckého hlas tomu taky zrovna nepomáhal) a příběh, který sice chápu, ale přijde mi docela nedomyšlený. Proč ho ti rodiče nepoznali a sestra jo? Netuším. Kdyby ho z jeho rodiny nepoznal nikdo, pak si nestěžuji, ale takhle v tom je ne zrovna malá mezera. No jo, jenže pak ten příběh nedokážu brát moc vážně. Do určité míry to chápu, 20 let ho neviděli, asi byli bez peněz, tak se ho kvůli jeho klenotům rozhodli zabít, ale stejně... Možná mi něco uniklo, protože mě těch 10 minut moc nebavilo a přišlo mi to taky zbytečně vleklé, ale bohužel víc jak slabé 3* dát nemůžu. Pardon, dost mě to minulo. ()

Nach

Krátké, atmosférické, drsné a perfekcionistické. Miluji tyto animované filmy vytvořené touto metodou. Sama kresba je zde prioritní součástí děje a pohyb je již jen doplněk. Vše k dokonalosti vede skvělý hlasový projev Miloše Kopeckého. Pokud tedy toužíte po strašidelném vyprávění pro dospělé, říznuté animovaným doprovodem ala Švankmajer, určitě dejte tomuto snímku šanci. Věřím, že vás nezklame. 85% ()

tomtomtoma

Krátký animovaný film "Jsouc na řece mlynář jeden" je uhrančivě potemnělou baladou stylových kreseb ve staré kramářské písni. Jiří Brdečka, poetická malířka Eva Švankmajerová, autor hudby Jiří Kolafa a řežavě ponurý hlasový doprovod Miloše Kopeckého nalezli a s lehce rozechvělým koutkem usmívajících se rtů ověnčili krutě ironickou podstatu rodinného shledání. Chamtivost dokáže být vlastnímu lidskému nitru zkázonosná vlastnost v těch nejděsivějších rozměrech. Působivě stylová to filmová prácička! ()

pytlik...

Nejhorší osud měla ta sestra, neb ztratila bratra a iluze o rodičích. Naopak nejlíp na tom byl onen bratr, v jeho mysli zůstali rodičové čistí až do konce a smrt zažil nádhernou, rychlou a bezbolestnou. Někdo by mohl namítnout, že tak dobře zase nedopadl, protože se stejně musel dozvědět, kdože ho to zabil, když z nebe shlížel do pekla, co že to tam v kotli čerti kuchtí. Jenže podle mě k tomu nedošlo, bůh tomu nějak zabránil, protože by se pak onen voják nutně trápil a to v nebi není možné. ()

Braddy

Geniální animovaný film, dá se říct vlastně horor. I když tady nejde o klasickou animaci, ale jen rozpohybování nakreslených obrázků (od výtvarnice Evy Švankmajerové), přesto je film velmi sugestivní, za přispění vyprávění Miloše Kopeckého. Až mi z toho běhal mráz po zádech. ()

Earl10

Z cyklu Mistři českého animovaného filmu! Na rovinu musím říct, že tohle jde opravdu mimo mě! Absolutně nezáživných deset minut a přehlídka divných postav, které nemůžou snad nikoho oslovit. Netvrdím, že je to něco otřesného, ale já už si to podruhé nepustím. Ani nevím proč, ale tenhle film jsem ještě dost nadhodnotil! [50%] ()

SpaceOdyseus

Kviff: Skvely Kopecky, styl animace me ale za srdicko nechytl a pribeh byl predvydatelnejsi nez jsem cekal. Body to ale sbira za nekompromisnost. ()

Brylin

Další Brdečkovo mistrovské převední písně do krátkometrážní animace. I zde se setkáváme s tématem smrti, ale pojetí snímku i výtvarník zase nový. Silné čtyři hvězdičky. ()

TomasKotlant

Netradiční animák, poměrně brutální, doprovázený ještě netradičnější a brutálnější písní. I přes hodně strohou animaci to ale působí dobře. *** Ve zkratce: Voják, mrtvý voják. ()

AloeB

Inspirované tím samým příběhem, kterým se Camus inspiroval ve své hře Nedorozumění a bohužel musím konstatovat, že zde Alžírsko (potažmo Francie, kde byla hra napsána) vítězí nad zemí původu. Brdečkovo zpracování obsahuje unikátní tísnivou až zlověstnou kresbu, je morbidní, krutá a Kopecký jako vypravěč vítězí, zároveň je však hyzdí příšerná animace (což je samozřejmě dáno dobou a zvoleným stylem, to ovšem neomlouvá nic na amatérské podobě). Za to Camus má Martu a Marii a taky Boha, který neodpovídá, že. Nebo "Ne!" ()

Godhaj

,,Voják, palaš, dvě pistole, nechal to v noci na stole.“ Tato krátká povídka mi hodně připomněla Čarodějova učně. Kombinace naivních ilustrací a vskutku hororového příběhu dává vzniknout zvláštnímu trpkému pocitu, který zůstává ještě dlouho po zhlédnutí. Příběh skvěle doplňuje vypravěč-zpěvák Kopecký. Po formální stránce bylo odvážným, ale úspěšným tahem, zkombinovat prosté lidové vyprávění s experimentálními svítícími tabulemi a ukazovátkem. Ve výsledku tak tento příběh působí jako nějaké moderní křesťanské moralistní kázání, což může být klidně pravda. ()

Baldrick

Syrový horor o krvavém mordu. Experimentálně pojaté, akurátně k vybrané látce. Škoda, že Miloš Kopecký zazní jen hlasem a fyzicky ho nahradil jakýsi nevýrazný typ. ()

kriplozoik

Jeden z těch, co má tu zlatou poetiku starých ale dobrých československých filmů. A mimochodem, i hudební doprovod je skvělý. ()