Kouzelný cedníček (TV film)

Pohádka

Československo, 1987, 37 min

Viděno dospělýma očima: Anička nepozná nejlepšího kamaráda z dětství, což jí nebrání se s ním po pár minutách zasnoubit. Sokyně se zbaví s nebývalou odvahou, vyjít to nemuselo a pak by splakala nad výdělkem. Což nastalo i tak, protože pro ne netypické vztahy v rodinách po svatbě tam, kde rodiče s výběrem svého potomka nesouhlasí, tchán dělá zle, v důsledku čehož kšefty nejdou. Že ji tchán nemá rád, věděla, navzdory tomu od něj vzala dar, uvěřila všemu, co jí nakukal, a rovnou to i prubla. Na začátku dobrá plavkyně se začne topit už ve chvíli, kdy má vody ani ne ke kotníkům a ne aby prchala, ne aby se zbavila zřídla problémů, stoupne na židli, pak na pec a piští. Starý vodník otevře dveře a voda, navzdory logice i fyzikálním zákonům, se nevyvalí otevřenými dveřmi. Nu což, měli hodně tvrdou vodu. Pokus o vraždu je vzápětí prominut a účastníci juchají, až se projuchají k závěrečným titulkům. Viděno dětskýma očima: Dětská láska se ve vteřině změní v lásku romantickou, pro kterou oba protagonisté odhodlaně odhazují vše. S láskou se statečně protloukají cestou života, po které jim všichni házejí klacky pod nohy, ale kdo by koukal na překážky na cestě, když se vznáší na růžovém obláčku. (Dobrá, viděno dětskýma patetickýma očima.) Zlé kouzlo je zlomeno, všechno končí dobře a účastníci juchají, až se projuchají k závěrečným titulkům. Hodnotím to pohledem dětských očí a jdu zkusit, jestli můj cedník nefunguje stejně.(22.5.2015)

• Pitryx

Klasická papundeklovka, která potěšila. Nečekejte zázrak a potěší i vás. Třeba už tím, že je milosrdně krátká.(28.12.2017)

Každá pohádka má své kouzlo. Jinak ji vídíme dětskýma očima, jinak dospělýma. Kouzelný cedníček mě nezklamal. Sice po tak vydatném lijáku vypotil pouze čtyři(nebo tři?) perly, ale malá vnučka, která se pak vzápětí narodila, vše zachránila a mladá nevěsta mohla jít už krátce po porodu tancovat. Nejsou ty naše pohádky krásné?(24.1.2017)

• jakoby

Mlady vodnik se vraci ze sveta- teda z oceanu. Videl nahate morske panny a hral se s delfiny.Jeho otec bydli jak jinak pod vodni hladinou a ma tam pec a jedi z porcelanu. Jediny rozdil od lidskeho pribytku je, ze tam plavou rybicky. A aby se Vendelim mohl ozenit s jeho laskou Anickou , kterta vodnik neni , vydava se za blazna, ktery za uplnku striha zenskym vlasy a pak je nosi kolem pasu.Sokyne se teda Anicka zbavila ale zivot s vodnikem neni jednoduchy, lidi se ho boji.A otec skodi. Studiova pohadka , slabe .(12.8.2011)