poster

Robinsoni z Kronborgu (TV seriál)

Rodinný

Československo, 1978, 1 h 55 min (Minutáž: 5x30 min)

Režie:

Pavel Kraus

Scénář:

Karel Vlček
(další profese)
 • kingik
  ****

  Docela sugestivní televizní seriál natočený minimalistickou formou. Herci hráli perfektně. Mladý Beneš zaujal i přes to, že měl po svém boku zkušené bardy jako je Cupák, Hlušička nebo Mrkvička a všichni do jednoho byli přesní. Nikdo si neurval ani kousek pro sebe a tohle rozložení hereckého umu vytvořilo kompaktní zážitek. Režisér Kraus zase dovedl namíchat tajemnou a opravdu hutnou atmosféru, na televizní poměry nevídanou, nikam nespěchal a nebyl zbrklý v servírování náhlých dějových zvratů. Televizní kulisy s častou zadní projekcí simulující moře působily poněkud archaicky, ale dalo se na to zvyknout a dokonce jsem byl rád, že na pravé exteriéry nedošlo.Působilo by to rušivě. Dneska se nic dobrodružného v rámci české televizní tvorby na dívatelné úrovni netočí. A tenhle pětidílný seriál po těch letech až tak nezestárnul a má stále co nabídnout i současnému divákovi. Záhadou zůstává proč tahle velmi zdařilá adaptace známé knihy není v červených číslech. 80%(23.2.2012)

 • sud
  ****

  Adaptace románu Františka Běhounka a jeden z kultů mých dětských let. Výprava není téměř žádná, všechno je natočeno v interiérech a objeví se zde pouze tří (a později čtyří) herci. Ovšem skvělí herci - v roli kapitána Jensena charismatický Eduard Cupák, v roli námořníka Trigeho Karel Hlušička a plavčíka Petra si zahrál Vladislav Beneš (dnes herec ND, který je známý především díky dabingu) a v posledních dílech se objeví také Ladislav Mrkvička.(25.7.2007)

 • Crocuta
  ****

  Ostrůvek kdesi u "nejjižnější výspy Jižní Ameriky", drsné podnebí přímo čiší z obrazovky, atmosféra by se dala krájet. Rize televizní, většinou studiový počin, přesto pracuje s tajemnem a napětím natolik dobře, že se na něj dá dívat i po letech. Na výsledném dobrém dojmu se významnou měrou podílí i výborná dramatická hudba. Pro upřesnění: Ladislav Mrkvička vystupuje již od druhé epizody, na konci seriálu si v rolích pašeráků zahráli i Petr Oliva, Jan Skopeček a ještě jeden chlapík, na nějž si momentálně nedokážu vzpomenout.(14.8.2007)

 • Faramir
  **

  Odpověď kingikovi: asi proto, že většina lidí si pamatuje seriál ze svého dětství a nelíbil se jim, právě proto, co je zde uváděno jako plus - minimální výprava, do očí bijící studiovost, nedokonalé triky, "televizní" zvuk. Dobré herecké výkony nezpochybňuji, ale když je vám 12,13 let psychologické prokleslení postav vás vůbec nebere...(2.3.2013)

 • Rodin
  ****

  Minimalistické, ale napínavé téměř stejně, jako knižní předloha. Fascinovala mě tehdy naprostá bezútěšnost prostředí, kterou určitě nebylo jednoduché po celou dobu natáčení udržet, a na tu dobu skvěle použité primitivní trikové záběry suplující moře a tak, které nejen nepůsobily trapně, ale dotvořily perfektně celkové vyznění seriálu.(22.3.2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace