Korporace (neoficiální název)

• Kanada

The Corporation

Dokumentární

Kanada, 2003, 165 min

V celku komplexní "obvinění" velkých korporací ze všemožných nekalostí. A že jich je! Nejvíce mě asi překvapila právě komplexnost a skryté souvislosti v této problematice. Kdy je film dělen do několika kapitol a v každé z nich vidíme důsledky bezcitného chování nadnárodních firem na určitou část našich životů. Ať jde o znečišťování přírody, vykořisťování chudých, manipulace s lidmi a mnohé další. O těchto problémech se samozřejmě dovídáme denně, ale spíše jen útžkovitě, jednotlivě. Zde je vše pěkně zabalené do jednoho velkého celku. O objektivitě můžeme samozřejmě polemizovat, ale i tak je Corporation působivým dokumentem.(5.5.2010)

Strihovy poutave zpracovany dokument v produkci Zeitgeist Films, ve kterem na tema korporaci mluvi mimo jine Milton Friedman, Noam Chomsky, Michael Moore, Naomi Klein... Komu by nestacila 165 minut dlouha verze, muze si najit na google video tridilny televizni sestrih, ktery ma celkem tri hodiny. V prvni casti dokumentu se objevuje zajimava otazka : Spolecnosti ziskaly stejna prava jako lide. Pokud by byla spolecnost osobou, jakym druhem cloveka by byla? Odpoved sestavena na zaklade vyhodnoceneho jednani mnohych korporaci zni: psychopatem.(29.9.2009)

Huge and Massive. Tahle slova mě jako první napadají ucelováním si tohoto monstrózního dokumentu. Slušně zvládá měnit tempo (např. barvité vyprávění dvou novinářů Foxu vypadá skoro jako z Muže na laně), mluví srozumitelně i zároveň v dostatečně širokých souvislostech a hlavně sympaticky dává prostor širokému spektru názorů, ať už aktvistů, novinářů, ředitelů, filozofů či profesorů. Už jenom kratičký segment k dětskému marketingu říká více než celý pseudodokument Consuming Kids k této problematice. Nudil jsem se při té přepálené stopáži minimálně. 70 %(20.1.2010)

Príbeh zrodu nadnárodných korporácií, ktoré povýšili hodnotu peňazí nad hodnotu života, ľudské práva a životné prostredie podriadili potrebám obchodu, a svojim spôsobom prevzali moc nad najvyššími predstaviteľmi krajín, od Hitlera po Busha. Prostredníctvom vyjadrení dôležitých osobností ako Noam Chomsky, Vandana Shiva, Naomi Klein a Howard Zinn môžeme jasne badať, že terče dnešných ideologických a aktivistických prúdov, akými sú antikapitalistické hnutie, anti-NWO hnutie a environmentálne hnutie, sú také isté, mali by ísť ruka v ruke. Zdola aj zhora, zľava aj z... zo stredu, inak sa s ohromnou ničivou silou týchto korporácií nikdy nepohne.(1.1.2014)

Na tomto dokumente je desivé to, že za 10 rokov sa skoro nič nezmenilo a záverečné posolstvo, že s tým možno ľudia začnú niečo robiť sa rozbilo na propagande reklamy, propagande masmédií, lenivosti, stádovitosti a zavrhovaní rozumu pred ziskom. Film je veľmi komplexný, postupne popisuje problémy, príznaky, robí kompletný rozbor produktu kapitalizmu, ktorý považujem za rovnako obludný ako iné "izmy". Dokument nie je jednostranný, podáva široký rozbor veľmi rozumne s mnohými uznávanými osobnosťami, s kritizovanými kritikmi tohto systému i so zástupcami samotného problému. Škoda, že takýchto dokumentov nie je viac, že ľudia stále spia, rozhodne by ste toto mali vidieť.(11.1.2013)

• - Snímka The Corporation zozbierala mnoho ocenení, najmä za najlepší dokumentárny film. (Marek1991)