Samaritánka

• Jižní Korea Samaria (více)

Dvě soulské středoškolačky získávají peníze na cestu do Evropy zvláštním způsobem: Jae-young se prostituuje a Yeo-jin jí pomáhá hledat zákazníky. Dívky na tom nevidí nic divného. Jednoho dne se však Jae-young smrtelně zraní. Kamarádka ji sama donese do nemocnice a posléze se rozhodne nabízet své tělo jejím klientům, avšak s překvapivým záměrem, jehož cílem je vykoupení. K dalšímu zlomu v komorním, do sebe uzavřeném příběhu dojde, když dívčin otec, povoláním detektiv, náhodou zjistí, co dělá jeho dcera po škole. Vyprávění je rozděleno do tří částí a má nesporné náboženské konotace. Ponechává však divákovi značný prostor k domýšlení. Kim Ki-duk jako by ustoupil od razance své předcházející kontroverzní tvorby, jež mnohdy šokovala nečekanými naturalistickými zvraty. I v Samaritánce se objevuje násilí, sex a smrt, avšak v poněkud jiné poloze než dříve. Opět jsme však konfrontováni s podivným odcizeným světem, v němž zaujme zvláštní nálada, podporovaná lyrickou hudbou a atmosférou korejského podzimu. (MFF Karlovy Vary)

GodComplex

Vyborny Kim Ki-dukuv kousek, ktery se musi sice nejakou dobu rozjizdet a hledat sam sebe, ale od pulky uz je to jeho tradicni nadhera, ktera vrcholi ve finale. Nadherne destive podzimni pocasi plne spadlych barevnych listu a poeticka story o vykoupeni. Jelikoz ve stejnem roce 2004 Kim vydal i 3-Iron a rok predtim sve vrcholne dilo Jaro, leto.. jednalo se o jednoznacne nejlepsi kreativni obdobi rezisera. 7/10 ()

jondzavid

Hľadanie cesty k sebe samému, iným a vnútornému odpusteniu vo forme lyricky drsnej odyssey - silný film s pôsobivou atmosférou a sugestívnymi hereckými výkonmi. ()

numi

Lidská tragédie, kterou člověk může vyřešit tisícero různými způsoby, ale ani jeden z nich není ten správný. Film o beznaději, lítosti, seblítosti a verších. Hudba s kamerou totiž místy píše sonety. Zajímavě pojaté postavy, hlavně Yeo-jin a její "proměna" ve scéně se smíchem v motelovém pokoji, a pak také musím vyzdvihnout nádhernou scénu při přespání v chatrči a pojídáním brambor. Celkově jde ale o film, který asi devadesát procent diváků unudí k smrti a zbylých deset procent mu dá čtyři hvězdičky na ČSFD... ;) Já malinko uberu, protože už jsem viděl mnohem povedeněji zpracovaná lidská dramata. [březen 2006] ()

Jira K

Krásný film! Na Kima byl překvapivě docela upovídaný... Tradičně silný závěr, ale tentokrát musim říci, že se mi mnohem víc líbil závěr snový (s walkmanem)... Kim Ki-Duk je prostě Pan Režisér! ()

Wolodja

Z toho mala, co jsem o Kima zatim videl, i me prijde Samaria asi tim nejslabsim. Tedy, neni to pro me takova pecka jako Pobrezni hlidka nebo Jaro, leto... Ale porad se jedna o film s tak silnou myslenkou, ze ho z hlavy jen tak nedostanete. ()

Damiel

Kim Ki-duk prostě netočí podprůměrné filmy. Opět tady máme naprosto netuctový příběh, kde zvraty nejsou tak, jak je divák navyklý je tušit. Dostala mě emocionální stránka, ta scéna, jak zničený otec vezme k uchu mobil a ozve se hlas... ta je pro mě vrcholem. Vynikající herecké výkony umocňuje skvělá pointa. ()

Skip

Natočené to bylo dobře, ale celý ten příběh mi přišel takový vcelku o ničem. Ty dvě holky byly "protřelé naivky", kterým se to jaksi vymklo z rukou. Jednání všech hlavních postav je úplně na hlavu. Těžko věřit, že by tak někdo ve skutečnosti jednal. Jistě je to film, ale v tomto případě nešlo o žánr, v nemž by se dalo nad takovými věcmi mávnout rukou. ()

*Elfík*

Nebudu tady spoilerovat, protože ta scéna, která se mi nejvíce líbila, je na konci a vlastně vystihuje celou myšlenku filmu. Těm, co se chystají ke zhlédnutí a jsou zvyklí na americká či česká dramata, říkám ,,ne, to není normální drama. To je přemýšlivý, psychologický film, od kterého vás jen tak někdo neodtrhne.'' ()

wipeout

Už dávno som z kina neodchádzal tak sklamaný. Jednoznačne najhorší Ki-dukov film, aký som mal možnosť vidieť. A prečo? Príčin je veľa od iracionálneho správania postáv, chabých hereckých výkonov pôsobiacich neuveriteľne strojene, neschopnosť emocionálne pochytiť diváka... až po absolútne zlyhanie podania nejakej tej myšlienky (ak nejakú vôbec obsahoval) aspoň trošku zrozumiteľnou formou. Kde je tá poetika? Kde sa podela Kimova schopnosť podávať veľké príbehy minimalistickou formou? Kde sú jeho symboli, ktoré nachádzame na každom kroku? A ten koniec vyznel úplne do stratena. Nik nie je dokonalý, a tak aj tento film beriem. Hned nasledujúcim Bowom si u mňa znovu napravil renomé. Keď je Samaritan girl vašou prvou Dukovkou, nezúfajte to najhoršie ste už videli. 1,5* ()

fmash

Samaritánka sice patří k tomu lepšímu, nač se člověk může na plátně nebo na obrazovce dívat, od Kimovy tvorby však očekávám o něco víc. Jsa ctitelem lyričnosti snímků tohoto režiséra, nepociťoval jsem přímo nudu, ale uspokojení také ne. Více viz komentář kiddo. ()

Nuala

Hodně pěkně natočené komorní drama, se slušným scénářem a dobrými hereckými výkony. Střetává se zde naivní svět mladých dívek a krutá realita, snaha otce chránit čest své dcery... Pozoruhodný snímek, doporučuju.. ()

HappySmile

Už jsem viděla několik jihokorejských filmů a tento jsem si vybrala, protože měl dobré hodnocení a vidělo ho poměrně dost lidí. Přesto mě asi nezaujal tolik, jako ostatní. Nic poetického, jak se píše v popisku filmu, jsem na tom neviděla. Přišlo mi to jako fůra dalších evropských/amerických filmů, které jsem viděla. Jsem ráda, že to bylo tak krátké, protože i tak už jsem se u toho celkem nudila. ()

Martin741

Zanrovo je to tazko zaraditelny film, zacinam si byt isty, ze Kim Ki Duk bol ovplyvneny artovymi rezisermi. Kazdopadne slusny art, ale na taky Antonioniho Zabriskie Point to nema - u mna teda. Dve korejske tinedzerky sa chystaju do Europy a zarabaju si na to podivinskym sposobom : prostitucia. Oni sami tie holky to povazuju za normalne...... dolezite je potom to, ze jedna holka sa zranila, a ze otec - detektiv prisiel na to, ci sa zivia. Sprvanie sa postav nie je logicke, film je to poeticky a skor artovy, . Jo a pochopil som, ze ide o korejsku jesen - teda v jeseni sa odohraval pribeh. Tvorba Kim Ki Duka a korejske filmy rozhodne patria do vseobecneho rozhladu, a som rad, ze som to mohol vidiet . 56 % ()

cubajz

tak z tohohle snímku jsem trošku rozpačitý - začátek i prostředek fungují skvěle, ke konci se však Kim Ki-duk uchyluje ke své typicky mlčenlivé meditaci, která mi do tohohle dílka zas až tak nesedla, stejně jako jemné odkazy na náboženství. ()

BUD-SFIS

Kdyz chapete sve telo jako moznost zlepseni ostatnich tak jste jako samaritanka, ktera jeste platila zakaznikum za sve sluzby. ()

darm

No, tak tady mě Kim zklamal, i když jsem to tak trochu čekal po těch ohlasech. Prvních 20-25 minut je parádních, kdyby to takhle pokračovalo až do konce bylo by to za pět.. Ale nějaký zlom přijít musel a tím, že přišel šel film imho zajímavostí i kvalitou dolů.. Bohužel, námět byl parádní a dalo se z něj vytěžit mnohem víc, divím se že Kim to nezvládl, tedy aspoň v mých očích.. Když přišel konec, byl jsem docela rád, druhá polovina filmu mě opravdu dost nudila... Že je to Kim, tak zůstanu na třech, ale s odřenýma ušima.. 50%. ()

pakobylka

Yeo-jin se snaží vyrovnat s hodně bolestnou ztrátou nejbližší přítelkyně po svém, možná jí chce splatit neexistující dluh nebo se snaží porozumět jejímu vztahu k zákazníkům ... Vzrůstající brutalita jejího otce je pak jenom logickým vyústěním jeho zoufalství, bezradnosti a strachu, že svou dcerku ztrácí ... Velice zvláštní a velice působivé, nějak si nedokážu představit, že by TAKOVÝ film vznikl jinde než v Asii. ()

destroy83

Kim Ki-duk ve svém snímku, který mě mimochodem totálně odrovnal, rozjíždí poeticko emocionální hru, která nemůže končit jinak než krví a slzami. Blíže neurčené vyprávění v typicky asijském duchu nabízí divákovi pohled na dvě soulské středoškolačky, které hodlají zafinancovat letenky do Evropy prodáváním vlastních těl. Tělo nabízí vlastně jen jedna, druhá inkasuje a zprostředkovává zákazníky. Samaritánka nabízí lehké erotično, ve kterém se prostituce zpočátku zdá býti čistá, pro příležitostnou prostituku příjemná věc, ve které převládá nad sexem jakési seznámení se z zákazníkem. Vystřízlivění přichází v druhé půli snímku, kdy po tragické události, nastupuje na řadu druhá dívka a zákazníci se začnou jevit jako sprostá prasata. Film graduje zapojením se třetí osoby do příběhu, která přináší hutné množství nejen emocí, ale také krve. Smekám před umem režiséra a neváhám udělit plný počet. ()

Dvě smutné zprávy ze zahraničí

Dvě smutné zprávy ze zahraničí