Old Boy

Jung-hoon Jung

Yeong-wook Jo

Scénografie:

Seong-hie Ryu

Extrémní variace na klasickou látku Oidipus Rex, kde Osud nahrazuje motiv pomsty? Proč ne, obzlášť, když je to celé natočené výtečně odlehčeným stylem, odvyprávěné několika "hlasy" a expedované v luxusním vizuálním balení... Nadhled a přirozená oscilace mezi černým humorem a dramatem je pro mě vrcholem Old Boye, kupodivu ani brutalita některých pasáží nevyhlíží samoúčelně a dobře zapadá do asijského trendu "zmrzačených" hrdinů. Skvělá hudba. Famózní herecké podání Dae Sua... perfektní a neočekávaný závěrečný twist, který je do struktury filmu zasazený tak ústrojně, že si ho rád vychutnám znovu. Trochu mi vadí formální chlad, který čiší z většiny filmu, ale ke konci se mění v existenciální žár. Ne úplně strhující, přesto nezapomenutelný film.(8.4.2007)

Jasně bylo to super, ale prostě po všech těch recenzích a ohlasech jsem jaksi čekal víc. Prostě mě to nechytlo za koule. Samozřejmě skvělá režie a vizuální stránka. Brutální scény jsou opravdu brutální. Přesní herci (fakt nevím proč chtěj američani dělat remake když u tohohle se jim to prostě nepovede). Old Boy je super film promyšlenej a vůbec všechno, jenže příčina toho všeho mi přišla dost přitažená za vlasy čekal jsem prostě spiknutí proti galaxii nebo tak něco. Tím ovšem neříkám že Old Boy není instruktážní video o tom jak někoho dokonale setřít a zdecimovat na všech frontách.(7.5.2005)

V podstatě ke každému lepšímu filmu se dá přiřadit fanoušek, který jej bezmezně uctívá a považuje za bezchybný. Co napsat, abych se vyhnul tomuto stereotypu a přesvědčivě vyjádřil, jak moc pro mě Oldboy znamená? Ať už mi uvěříte nebo ne, Oldboy je geniální, mistrovské dílo a emocionálně nejsilnější film, jaký jsem kdy viděl, neboli jaký mě kdy rozbil na kousíčky i po opakovaném zhlédnutí. Drsná i jemná asijská filozofie na povrchu eskalující v nejpůsobivější pomstu na filmovém plátně a přitom v nitru skrývající příběh o té nejhlubší lásce. Vynikající audiovizuál s výbornou kamerou a nádherným hudebním motivem, scénář s pár krásnými větami o životě, úžasný Min-sik Choi v hlavní roli... 10/10(25.7.2009)

Řeknu vám, tenhle Dae-su je teda fakt drsnej týpek. Na patnáct let ho zavřou do pokoje, on tam mlátí holýma rukama do zdi a čumí na bednu a když ho konečně pustí ven, vycucne na posezení živou chobotnici a nebo s kudlou v zádech vymlátí (v pětiminutovém nesestříhaném záběru!!!!) kladivem plnou chodbu nasraných šikmookých zabijáků. Takovéhohle hrdinu, zápletku i provedení může třeba takový QT Parkovi jen tiše závidět.(22.4.2007)

Rozpočet $4miliónyTržby USA $707,481Tržby Celosvetovo $22,500,000║ ďalšia silná "kórejská" káva, uchváti vizuál, či vychytávky, drsnosť, aj herci strhnú, aj keď občas herecky prekrávajú, čo je u aziatov normálne, škoda že ten dej nemá lepšie dopilovanie ale aj tak stojí to za to, samozrejme len pre silnejšie žalúdky /80%/(7.1.2010)

• - Min-sik Choi trénoval intenzivně po dobu šesti týdnů, aby se dostal do formy a mohl tak ve filmu hrát většinu akrobatických prvků. Zhubl při tom přes 10 kg. (don corleone)

• - Pro scénu v sushi baru byly zkonzumovány celkem čtyři živé chobotnice. Scéna vyvolala mimo Asii kontroverzní reakce, nicméně v Korei jde o oblíbenou pochoutku. Je však obvyklé ji před pozřením nařezat. Když pak film dostal cenu v Cannes, poděkoval režisér kromě štábu a hercům také těmto chobotnicím. (don corleone)

• - Choi Min Sik je budhista a musel po snězení chobotnic modlit. (don corleone)