Old Boy

Oldboy

Old Boy

Drama / Mysteriózní / Thriller

Jižní Korea, 2003, 120 min

O tom, že Asiaté jsou trochu… zvláštní (a to je ještě mírný výraz) jsem věděl už nějakou dobu. Ale až po zhlédnutí Old Boye jsem pochopil, jak moc jsou zvláštní. Tenhle film vám totiž dává po většinu jeho délky otázky (co se tam děje, proč se to tam děje) a pak, během deseti minut vás přesvědčí, že i to málo, co jste měli šanci pochytit, bylo špatně a převrátí vyznění filmu vzhůru nohama. A musím přiznat, čekal jsem cokoliv, ale tohle ne. A i když mě film donutil přemýšlet, tak stejně nemám ten správný pětihvězdičkový pocit. Takže slušných 80 % je tak akorát, ale už teď vím, že jednou si tuhle šílenost musím dát znovu.(13.3.2011)

|| Scenár: Hwang Jo-yoon, Im Joon-hyeong, Park Chan-wook / Predloha: Garon Tsuchiya, Nobuaki Minegishi (kniha) | Hudba: Jo Yeong-wook | Produkcia: Im Seung-yong, Kim Dong-joo | Distribúcia: Show East | Štúdio: Show East, Egg Films | Rozpočet: 3 milióny $ | Tržby: 14,980,005 $ || Veľmi silný film, ktorý sa vďaka svôjmu pôvodu líši od západnej kinematografie úplne vo všetkom. Hlavný predstavitelia mužských postáv predvádzajú na ďalekovýchodné pomery nevýdaný herecký koncert, bez zvyknutého afektu a prehrávania. Menej sa to už vzťahuje na ženské postavy, ale i tie aspoň neotravujú. Scenár je skvelý, avšak záverečný zvrat a jeho z neho sa šíriaci morálny nekľud mi nedal šancu hodnotiť najvyššiou métou. Každopádne sa jedná o výnimočný film, ktorý bude pochopiteľným spôsobom "ukradnutý" tou najzápadnejšiou kultúrou. Predčiť tento počin však nebude vôbec ľahké, ajkeď sa vôbec nejednalo o film, ktorý by ladil môjmu vkusu. 82% | Blu-Ray, THX, EN DTS |(21.9.2013)

Příběh a námět je bez výhrad. S Oldboyem mám však 2 výrazné problémy, na kterých nemají tvůrci pražádnou vinu. Za prvé je to dabing, s kterým jsem si snímek užíval. Dabing mi vůbec nevadí v amerických ani v evropských filmech, v naprosté většině ho ani nevnímám. Ovšem ve chvíli, kdy na obrazovce hrají zástupci mongoloidní rasy, mám s ním značný problém a dost mě ruší. Druhá věc je zapříčiněna vysílacím časem. Oldboy je přístupný od 18-ti let (bůhví proč :-) ) a i když třeba na takovém HBO ho dávají poměrně často, vždy je to nejdříve po 11. hodině večerní, kdy už nejsem zdaleka tak soustředěný. Má výhrada již k samotným tvůrcům spočívá ve zpracování příběhu. Asi jsem už moc zblblý Hollywoodem, ale v Oldboyi mi místy styl vyprávění neseděl. Říkal jsem si, že by se námět dal zpracovat záživněji. Zdálo se mi jako by byl vytvořen až účelově složitě, více, než by bylo nezbytně nutné. Je to ale určitě zajímavý snímek, s povedenou hudbou a originálním zpracováním - určitě se na něj ještě jednou podívám...(17.6.2006)

Směj se a celý svět se bude smát s tebou. Plakej a budeš plakat sám…. Divný příběh odehrávající se ve špinavém, nevábném prostředí s podivnými lidmi, tvářící se, že vydává nějakou zvláštní poetiku. Jako by se nám snažil ,,podpráhově“ vnutit otázku, zda člověk může v realitě použít to, na co se 15 let připravoval. A tak jen zírám a čekám, jestli občasná (ale dobrá) akce bude mít nějakou smysluplnou pointu. A až díky ní, dostává tento zvláštní film sílu, která mne sice emočně nevyčerpává, ale donutí mne napsat, že ačkoliv je to kravina, tak skvěle zahraná a sugestivní. Jen nevím, jestli horší 4* a to co jsem napsal, dokáží dát odpovědět na to, jestli Dae-su hledal pomstu nebo pravdu, nebo alespoň na takovou trivialitu, jestli má smysl TO vidět. PŘÍBĚH**** HUMOR 0 AKCE*** NAPĚTÍ ****(25.1.2009)

Dokonalá pomsta za pomstu. Oldboy je hodně zajímavě zpracován, ale pořád se v té asijské kinetografii ztrácím, spousta scén bylo nepřesných a způsob vyprávění chaotický, často jsem byl někde jinde, než jsem měl být. Ale rozluštění a závěr fantastický, to se opravdu povedlo. Už se těším na paní pomstu :-)(16.8.2008)

• - Během scény v internetové kavárně hraje kompars populární hru Counter Strike. (don corleone)

• - Pro scénu v sushi baru byly zkonzumovány celkem čtyři živé chobotnice. Scéna vyvolala mimo Asii kontroverzní reakce, nicméně v Korei jde o oblíbenou pochoutku. Je však obvyklé ji před pozřením nařezat. Když pak film dostal cenu v Cannes, poděkoval režisér kromě štábu a hercům také těmto chobotnicím. (don corleone)

• - Stejně tak bylo spontánní bušení hlavou Dae-su Oha, aby zastavil Mi-do ve čtení jeho diáře. (don corleone)