Reklama

Reklama

Old Boy

  • Jižní Korea Oldeuboi (více)
Trailer 1

Únos Dae-sua se odehraje rovnou před jeho domem, kde dosud poklidně žil se svou rodinou. Kdesi v podivném domácím vězení se dozví z televize, že jeho žena byla mezitím brutálně zavražděna a on že je z vraždy podezírán. V tmavé místnosti stráví patnáct let, než se jednoho dne stejně nečekaně probudí na svobodě. Od té chvíle se upne na pomstu neznámému vězniteli. S pomocí mladé Mido jej najde, jenže dotyčný muž ho postupně usvědčí z dávné viny. Spletité drama je plné napětí a tajemnosti, ale podle slov režiséra je především úvahou o pomstě a o touze, kterou každý zažije, ale málokdo uskuteční, protože společnost ji zatracuje jakožto negativní a zkázonosnou. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (832)

zelvopyr 

všechny recenze uživatele

Velká překombinovanost od začátku rostla a rostla a po 1:40 už byla takřka nesnesitelná. Bohužel, podstatná část zápletky se dala uhodnout na začátku: Samozřejmě v reálném životě by to bylo jedno z posledních možných logických vysvětlení. Tenhle film je ale synonymum nerealističnosti, takže se docela dalo tipnout, kam to míří a která odpověď je správně. Abych to řekl ještě jinak -- je jasné, že volba zúčastněných postav nebude náhodná, i když se tak film tváří. Role budou rozdány mezi zúčastněné osoby. ()

sniper18 

všechny recenze uživatele

Je to veľmi dobrý thriller z kórejskej produkcie. Má výborný príbeh o mužovi, ktorý je unesený a zavrený do jednoizbového väzenia neznámo kde a ani dôvod, prečo sa tak stalo a navyše je naňho medzitým hodená vražda jeho ženy a keď sa po pätnástich rokoch prebudí na slobode, chce sa len pomstiť svojim väzniteľom a zistiť dôvod, prečo mu to urobili. Spracovanie je na tom dosť dobre, po chvíľkovom zoznámení s hlavným hrdinom sa už ocitá vo väzení, kde samozrejme nemá čo robiť a tak hlavne pozerá televíziu a trénuje a keď sa už z neho dostane, tak ešte nejaký čas ide všetko tak, ako sa aj dá očakávať, ale po úvodnej trištvrtehodine sa už dej začne uberať väčšinou originálnym a nepredvídateľným smerom s množstvom výborných scén, na ktoré sa nezabúda. Síce hlavne v záverečnej fáze mi už nesadlo všetko tak, ako mohlo, ale to už na jedinečnom zážitku nič nemení. Prekvapí aj slušná akcia, toto nie je akčný film, tak sa samozrejme nejaká výrazná akčnosť nedá očakávať, ale tých pár súbojov je dobre natočených a správne tvrdých a súboj s mnohonásobnou presilou na chodbe bez jediného strihu je rozhodne zážitok. Herecké obsadenie je skvelé, Choi Min-sik v jednej zo svojich najlepších úloh, výborná Kang Hye-jeong, Yoo Ji-tae a nesklamú ani vedľajšie postavy. Réžia je perfektná, tento film sa dal natočiť akokoľvek jednoducho a obyčajne, ale Park Chan-wook sa so svojou nápaditou a prakticky dokonalou réžiou postaral o dokonalý vizuálny zážitok a nič sa nedá vytknúť ani technickej stránke. A veľkú pochvalu si zaslúži aj výborná hudba. Nie je to práve môj typ filmu a to je aj jediný dôvod, prečo nedávam plné hodnotenie, ale to nič nemení na tom, že Old Boy je jedinečný film, ktorý by v amerických rukách skončil s najväčšou pravdepodobnosťou maximálne obyčajne, ale v kórejskom podaní je to zážitok, pri ktorom sa na scenár, obsadeniu, réžiu a ani hudbu len tak nezabúda. Objektívna kvalita filmu- 93%, film sa páči mne na 78%. ()

Reklama

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Jeden z mála původních filmů co jsem viděl až po remaku a nevím jestli i proto, ale Americká verze mi sedla o něco víc. Samozřejmně, že tenhle film přišel z tímto příběhem a Amíci z něj čerpali to je jasný. Jinak moc pěkně se na to kouká bezva atmosféra, ale není to takovej nářez a nemají Sharlta Copleyho. I tak kvalita.75% ()

castor 

všechny recenze uživatele

Ožrala s prořízlou pusou se ocitá na policejní stanici, vzápětí u telefonní budky, kde naposledy komunikuje se svými blízkými a po dalším střihu je vězněn v zařízeném pokoji. Vězněn, no, jak se to vezme. V izolaci a v naprostém nevědomí zde stráví 15 let. Přemítá si v rozbouřených myšlenkách jen jediné slovo – pomsta. Přesně ta, která dokáže člověka pohltit a zcela ho změnit. Po návratu mezi „živé“ se ihned pustí do luštění nezvyklé tajenky, kdože to stojí za jeho letitou beznadějí. Oldboy je svižným nápaditým thrillerem, který svojí vizualitou může evokovat Fincherovy pecky jako Fight Club nebo Panic Room. Co se akce týče, připomene asijské násilné snímky (řež s mnohonásobnou přesilou). Režisér si s divákem moc šikovně zahrává, potrpí si na detailu, jeho režie je vybroušená, pružná, jeho styl odlehčený, plný vizuálních nápadů. 70%. ()

Hal_Moore 

všechny recenze uživatele

To bylo řečí, to bylo keců než jsem se odhodlal po tolika pozitivní kritiky film sehnat. Navíc postavení na csfd v pozici sto jedna a sedmdesátého nejlepšího filmu všech dob zapříčinilo má vysoká očekávání. A tak jsem si inkriminovaný film sehnal. Pravda, sehnat si dnes film je možno takřka neomezeným množstvím způsobů, já jsem se rozhodl pro ten zdánlivě nejjednodušší a film jsem si stáhl, vím, budu se vařit v pekelném kotli společně s Jackem Sparrowem a ostatními piráty ať už zábavního nebo lupičského průmyslu :D Mé první setkání s korejskou filmografií dopadlo více než dobře, ba přímo senzačně. Ohromný zážitek z dosud nepoznaného. Nyní se asi začnu o korejský film zajímat o něco více. Hlavní představitel (kdo si má ta jména pořád pamatovat) je sympatický. Pravda, ne úplně od začátku ale postupem času si mou důvěru získal. Jeho chování je pochopitelné a cesta za pomstou snad krom Muže v Ohni :D nebyla nikdy lepší. Často popisované scény (zubař, bitka, chobotnice) jsou opravdu nechutné (až na tu bitku, ta je dokonalá). Od doby, co jsem film shlédl jsem svého zubaře nenavštívil. Dokonce i na ulici se mu obloukem vyhýbám. Chobotnici jsem jedl, ale jen jako součást přílohy, kterou bych nazval "mořské potvory" a byla definitivně mrtvá. Co se týče jeho ženského protějšku, tak na ní jsem mohl oči nechat. V postelové scéně jsem chtěl být alespoň na chvíli v kůži muže, jdoucím bezhlavě za pomstou. Hlavní záporák mě ve srovnání s ústřední dvojicí tak nezaujal. Byl ale zahrán perfektně. Hudební složka, kterou vnímám u každého filmu, byla taktéž na výborné úrovni a opět, jako každá druhá složka filmu zněla úplně jinak, než co jsem měl tu čest doposud slyšet. O střihu a kameře tady mluvit respektive psát nehodlám, jenom bych vás ochuzoval o čas čtením dalších a dalších řádků. Jak to tedy celé shrnout? Nebojte se něčeho nového. Korejský film je něco úplně jiného, než na co jsme zvyklí z Hollywoodu. IMHO je ještě o něco lepší. Uvidíme... ()

Galerie (57)

Zajímavosti (19)

  • V Južnej Kórei prebiehalo natáčanie v dvoch najväčších mestách tohto štátu, a to v Soule a Busane. (MikaelSVK)
  • Stejně tak bylo spontánní bušení hlavou Dae-su Oha, aby zastavil Mi-do ve čtení jeho diáře. (don corleone)
  • Závěrečná scéna ve sněhu se natáčela na Novém Zélandu. (HellFire)

Související novinky

Korejský mstitel a další krvavá sága

Korejský mstitel a další krvavá sága

20.09.2012

Chan-wook Park se proslavil tzv. „trilogií o pomstě“, která zahrnuje dnes už kultovní kousky Sympathy for Mr. Vengeance, Sympathy for Lady Vengeance a Old Boy. Pak si natočil několik žánrových… (více)

Záporáci pro Oldboye a pokračování 300

Záporáci pro Oldboye a pokračování 300

21.12.2011

Starořecká řežba 300: Battle of Artemisia nedávno přišla o hlavního představitele, když Joel Edgerton odmítl hrát athénského generála Themistokla, který velel řecké flotile v námořní bitvě u mysu… (více)

Remaková smršť: Oldboy, Poltergeist, Kruh...

Remaková smršť: Oldboy, Poltergeist, Kruh...

03.12.2011

Producent Roy Lee v tom umí chodit. Živí se téměř výhradně remaky a jejich sequely. Mezi jeho nejbližší projekty patří americká předělávka kultovního korejského Oldboye. Spike Lee začne natáčet v… (více)

Spike Lee chce pracovat s kladivem

Spike Lee chce pracovat s kladivem

08.07.2011

Remake korejského kultu Oldboy patří v žebříčku nejzbytečnějších hollywoodských projektů na medailové pozice. Bylo tomu tak už v době, kdy měl hlavní roli v režii Justina Lina hrát Nicolas Cage.… (více)

Reklama

Reklama